Acasa   ·   Echipa ZiuaVeche.ro   ·   Contact   
Ziuaveche.ro pe Facebook  Ziuaveche.ro pe Twitter  RSS - Ziuaveche.ro  Abonare Newsletter - Ziuaveche.ro
Din 17 noiembrie scade varsta de pensionare in Romania | Prognoza meteo: Când vine iarna adevărată | Dancila despre OUG13: Am fost de acord din punct de vedere legal, a fost constituţională | De ce se mută localnicii din Praga oraşul vizitat de opt milioane de turişti anual | Rezultatele finale oficiale alegeri prezidenţiale 2019, turul I

Vezi cariera lui Constantin Nicolescu şi declaraţia de avere

Scris de :     2011-01-28 14:48

Activitate politică:

Constantin Nicolescu– Din 7 ianuarie 1995 – membru a PDSR, prim-vicepreşedinte al Organizaţiei Argeş;

– Din 1996 – Membru al Biroului Executiv Central al PDSR;

– Prefect al judeţului Argeş în perioada 28 aprilie 1995–20 decembrie 1996;

– Consilier judetean al PSD în perioada 17 iunie 2000–22 februarie 2001;

Senator PSD între 2000 şi 2004;

– Secretar al Biroului Permanent al Senatului României – 2000–2003;

– Preşedinte al Comisiei Speciale a Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru exercitarea controlului parlamentar asupra Serviciului de Informaţii Externe (2001–2004);

– Membru al Comisiei de Apărare a Senatului României (2000–2004);

– Secretar al Grupului Parlamentar de prietenie cu Republica Columbia (2000–2004);

– Membru al Grupului Parlamentar de prietenie cu Republica Chile (2000–2004);

– Deputat mirean în Adunarea Bisericească Naţională;

– Preşedinte Executiv al Organizaţiei Judeţene Argeş 2003 – aprilie 2005;

– Preşedinte al Consiliului Judeţean Argeş – din iunie 2004 şi până în prezent;

– Preşedinte al Organizaţiei Judeţene a PSD Argeş – din aprilie 2005 şi în prezent;

– Vicepreşedinte şi membru al Consiliului Director al Uniunii Naţionale a Consiliilor Judeţene din România din februarie 2006 până în prezent;

– Preşedinte al Consiliului de Dezvoltare Regională Sud Muntenia – mai 2006–august 2007;

– Presedinte Crucea Roşie, filiala Argeş din aprilie 2007 până în prezent;

– Vicepreşedinte al Comitetului Regional de Evaluare Strategică şi Corelare Sud Muntenia (CRESC) din ianuarie 2008 până în prezent;

– Vicepreşedinte PSD din februarie 2008 până în prezent;

– Reprezentantul U.N.C.J.R. – Preşedintele Comisiei pentru Dezvoltare Durabilă din cadrul Congresului Puterilor Locale şi Regionale din Europa, din iulie 2008 până în prezent.

Studii, specializări:

1968 – Absolvent al Liceului Dinicu Golescu din Câmpulung Muscel;

1973 – A absolvit Institutul Politehnic Bucureşti – Institutul de Invăţământ Tehnic Piteşti, Specializarea – Intreţinere şi reparaţii auto;

1974 – 1978 – A urmat cursurile Academiei de Studii Economice Bucureşti, Facultatea de Comerţ, specialitatea: Relaţii Economice Internaţionale;

1979 – Absolvent al Cursurilor postuniversitare de specializare în management- marketing internaţional organizate de Academia de Studii Economice Bucureşti;

1986 – Absolvent al Cursurilor postuniversitare de organizare şi conducere a activităţii în industrie. Din 1998 – devine Doctor în Relaţii economice internaţionale cu lucrarea „Perfectionarea activităţii de management – marketing în producţia şi exportul de autoturisme”, cu referire la autoturismul ARO

Activitate profesională:

1962 – 1967 – Frezor-sculer la Fabrica de scule Râşnov şi Uzina Mecanică Muscel

1967 – 1969 – Mecanic auto punţi ARO la Uzina Mecanică Muscel

1973 – Tehnolog la Serviciul Tehnic al Uzinei de Autoturisme Dacia Piteşti

1973 – 1974 – Reprezentantul Uzinei Dacia Renault în America Latină – Columbia

1975 – 1980 – Profesor-inginer la Liceul Industrial Nr.1 Piteşti, predând cursul de Intreţinere şi reparaţii auto

1974 – 1985 a lucrat la Grupul Unităţilor de Asistenţă Tehnică pentru Autoturisme Piteşti (IATSA), îndeplinind, pe rând, următoarele atribuţii: şef de atelier (1974 – 1978); şef secţie – coordonator a 20 unităţi service (1978-1979)

1979 – 1985 – director general GUATA (IATSA)

1985 – 1990 – Director Comercial la Centrala Industrială de Autoturisme Piteşti, coordonator al activităţii de comerţ exterior şi interior.

Din 1990 – Director, manager şi director general la S.C. Grupul IATSA SA Piteşti.

Vezi aici declaraţia de avere




Alte stiri din: Politica interna Afisari - 309
Recomandarile Editorilor
Comentarii