Adrian Păunescu, omagiat de BNM, prin monede de aur şi de argint | Ziua Veche
Acasa Cultura-ReligieCultura Adrian Păunescu, omagiat de BNM, prin monede de aur şi de argint

Adrian Păunescu, omagiat de BNM, prin monede de aur şi de argint

scris de M.A.
5 afisari

Adrian Păunescu, omagiat de BNM, prin monede de aur şi de argint. Banca Naţională a Moldovei a pus în circulaţie, de la 12 iulie, şase monede comemorative.

Adrian Păunescu, omagiat de BNM, prin monede de aur şi de argint

Adrian Păunescu, omagiat de Banca Naţională a Moldovei, prin monede de aur şi de argint

Cu o monedă din aur şi una din argint, va fi completată şi seria de monede „Aleea Clasicilor din Grădina Publică Ştefan cel Mare şi Sfânt din Chişinău”. Emisiunile în cauză reprezintă o comemorare a poetului Adrian Păunescu. Această serie a fost lansată în 2010 cu moneda „Grigore Vieru”.

Moneda de argint emisă cu ocazia Anului european al cetăţenilor completează seria de monede „Evenimente istorice” şi va avea valoarea nominală de 100 de lei. BNM a emis două monede din seria „Personalităţi”, dedicate aniversării a 125 de ani de la naşterea sculptorului Alexandru Plămădeală şi 125 de ani de la naşterea poetului Alexei Mateevici. Cea de-a şasea monedă comemorativă care a fost pusă în circulaţie este dedicată personajului literar din creaţia lui Spiridon Vangheli – Guguţă.

BNM a pus în circulaţie din 1996, când a fost bătută prima monedă comemorativă dedicată împlinirii a cinci ani de la proclamarea independenţei Republicii Moldova, circa 80 de monede comemorative.

Monedă comemorativă de argint – Adrian Păunescu

Caracteristicile monedei:

– valoarea nominală 50 lei

– calitate: proof

– metal: argint

– compoziţie: 999/1000

– greutate: 13,0 grame

– diametru: 28 mm

– forma: rotundă

– margine: zimţată

– tiraj: 1000 exemplare

Avers:

în plan central – Stema Republicii Moldova;

în partea de sus – anul emisiunii „2013”;

în partea de jos – inscripţia „50 LEI”;

urmând circumferinţa monedei – cu majuscule, este gravată inscripţia „REPUBLICA MOLDOVA”.

Revers:

în plan central – efigia lui Adrian Păunescu şi anii de viaţă „1943 – 2010”;

în partea de de sus, urmând circumferinţa monedei, cu majuscule este gravată inscripţia „ADRIAN PĂUNESCU”.

Monedă comemorativă de aur – Adrian Păunescu

Caracteristicile monedei:

– valoarea nominală 100 lei

– calitate: proof

– metal: aur

– compoziţie: 999,9/1000

– greutate: 7,8 grame

– diametru: 24 mm

– forma: rotundă

– margine: zimţată

– tiraj: 1000 exemplare

Avers:

în plan central – Stema Republicii Moldova;

în partea de sus – anul emisiunii „2013”;

în partea de jos – inscripţia „100 LEI”;

urmând circumferinţa monedei – cu majuscule, este gravată inscripţia „REPUBLICA MOLDOVA”.

Revers:

în plan central – efigia lui Adrian Păunescu şi anii de viaţă „1943 – 2010”;

în partea de sus, urmând circumferinţa monedei, cu majuscule este gravată inscripţia „ADRIAN PĂUNESCU”.

29 comentarii

Popescu Aurelian 13-07-2013 - 18:44

Ma bucur de aceasta pretuire. Regret ca in Romania nu ne-am gandit la o astfel de manifestare sau ceva similar prin care sa ne aratam pretuirea fata de marele om Paunescu. Noi ne pierdem in nimicuri si mizerii umane ce aduc mai degraba cu atitudini de RROMI si nu de romani.

digital 13-07-2013 - 18:57

păi da, că România kiorului nu e a românilor, e a găștii lui, iar românii nu pot comemora nimic fără acordul licuriciului și al m-ue!

Antibasistul 13-07-2013 - 20:29

Nu mi-a placut A. Paunescu, nici ca om, nici ca poet.

jan dinu 14-07-2013 - 01:20

In sfirshi te iert doar in parte pentru critici impotriva evreilor !
Dar zii ale mele de ce-ti plac asha de mult ??
JD-USA

Antibasistul 14-07-2013 - 05:50

Tu esti poet genial! 🙂

CONGO 14-07-2013 - 06:22

Acum pupati-va cu ocazia ramadanului

jan dinu 14-07-2013 - 07:43

NU se poate la mine n-a afintit soarele …
Shi dupa aceia nu fack abstinentza …!-
JD-USA

jan dinu 14-07-2013 - 07:52

Aprecierea ta o trimit la Uniunea Scriitorilor
spre a fi numit in viatza geniu ,ca shi dincolo am aranjat
prin alti oamenii deja ajunshi inaintea mea fiind mai exigenti
privind valorile …mai ales ale romanilor ..-:))
JD-USA

neacsum 13-07-2013 - 20:42

Ca poet nu poti sa nu ii recunosti calitatile. Ca om a facut ce au facut cei mai multi, poate cu mai mult talent, a pupat mana care l-a hranit, indiferent a cui a fost. Ca om de cultura, a infiintat un cenaclu care cu toate chefurile si dezmatul de dupa a adus pe scena valori de cultura care si acuma stralucesc.Ca om nu pot spune ca mi-a placut, si am avut curajul sa i-o spun inca din 84. Ca patriot nu poate fi contestat iar retragerea lui din viata politică dupa un stagiu in care nu s-a regasit in gasca lui Dina Paturica de dupa 89, arata ca totusi mai avea un dram de coloana in el. Una peste alta, Paunescu este un nume care nu poate fi uitat si isi are locul lui meritat in cultura noastra.Ca oameni toti suntem supusi greselii, nimeni nu e perfect, ceea ce ne scoate din cotidianul imperfect este ceea ce lasam in urma noastra.

Antibasistul 13-07-2013 - 20:50

Nu-mi plac poeziile lui, imi plac ale lui Eminescu, L. Blaga…

CONGO 13-07-2013 - 21:06

Mai am un singur dor… oh, ce frumusete, sper ca tu ca un adevarat intelectual ai comtemplat deja alunecarea in vesnicie, ce crezi despre frumusetea suferintei si izbavirea prin sinucidere?

Antibasistul 13-07-2013 - 22:00

Te indemn toata inima sa-ti iei viata, ta infecta congoleza!

CONGO 14-07-2013 - 06:17

Asa, bravo!
Acum pupati-va de ocazia ramadanului

jan dinu 14-07-2013 - 01:23

Cum sa NU , tu alegi doar doi legionari …dar pe-al
treila de ce nu-l amintesti : Radu Gyr ??!
JD-USA

Europeanuul 13-07-2013 - 21:24

Adrian Paunescu in realitate a fost un mare profitor al nomenclaturii securiste, un propagandist par excellence, un porc comunist.

Cu cenaclul lui Flacara a dus tineretul de nas plantindu-le adinc in creier viermele nationalist-patriotard-comunist. A distrus aproape o intreaga generatie.

ValVerde 13-07-2013 - 21:28

Da Neacsu era asa de la inceput. Nu e vina Cenaclului.

digital 13-07-2013 - 21:52

corect!
normal că îi distrugea pe ăia hadykapați așa ca tine!
vezi, de aia ai zis bine…aproape o generație, că de fapt i-a distrus doar pe ăia impotenți mintal!
hahaha!

Antibasistul 13-07-2013 - 22:02

In acest caz ai dreptate.

urbos 13-07-2013 - 23:15

Eu pot fi de acord cu treaba asta, nu sint un nationalist, pentru ca, inainte de orice sint om, nu roman, nu alb, nu crestin etc. Pot spune chiar ca sint un antinationalist.
Exista insa o specie de scursuri care spun ca nu sint nationalisti, numai ca astia urasc doar propriul nationalism.
Pentru mine valorile umane, pentru ca sint reale, conteaza mai mult decat orice simbol. Un steag nu e decat o carpa, statul e dusmanul meu atunci cand nu ma serveste etc, dar gunoaiele despre care am vorbit mai inainte, dupa ce fac praf nationalismul romanesc, vor fi cei care lauda, de exemplu, cultul retardat al americanilor pentru steag, sau gestul lor de cacat de a-si pune mana la inima cand aud o cantare numita imn, vor lauda crimele ji danesti intru “supravietuire”, aroganta rasista a francezilor, crimele englezesti in apararea imperiului de cacat al majestatii sale etc. Jegurile astea vor desfiinta tot ce e mandrie nationala romaneasca, insa o vor inalta in slavi pe a altora.
Astia nu sint antinationalisti, astia sint doar niste gunoaie.

ValVerde 13-07-2013 - 21:37

“Ca poet nu poti sa nu ii recunosti calitatile.”

===

Ce spui tu e ca interlocutorul tau e poet si ii bati obrazul.

Poate ai vrut sa spui ” Nu poti sa nu ii recunosti calitatile de poet” sau ” Ca poet, are calitati de necontestat”

Cum e jurnalistule?

digital 13-07-2013 - 20:55

Cenaclul Flacăra a fost ceva ce nu-i poate imputa nimeni, niciodată!
un fel de Woodstock al României!

neacsum 13-07-2013 - 22:56

Corect.Asa cuma fost Club A.

ValVerde 14-07-2013 - 01:15

Nu prea il prinde moneda asta…ii face fata rotunda.

jan dinu 14-07-2013 - 01:28

— PAUNESCU —
Pe bani s-a stai o vesnicie …
Alaturi de conducatorul tau iubit …
Romanii sunt instare sa te’nvie
Patria s-o luminezi ca un – zenit …!
JD-USA ( astept criticile antibasistului )

Antibasistul 14-07-2013 - 05:28

IMI PARE rau,
nu vreau sa jignesc,
incredibil de multa
prostie ai in cap,
asa ca toți basistii!

CONGO 14-07-2013 - 06:19

Vezi ca pe forumul Ziua nu prea sunt indragiti tiraspolii slugile rusesti, de ce ne merhi pe forumuri sovietice, mai povestesti intamplari de la kgb, face bine sa iti amintesti de vremurile apuse.

CONGO 14-07-2013 - 06:43

Faptele tale o dovedesc Antiromanule!

Pista Laszlo 14-07-2013 - 22:28

Javrele ii spun lui Paunescu dar si multor altora “nationalist-patriotard-comunist” pentru ca aceasta este o denumire de cod pentru “roman”. asa cum bolshevik sau kominternist este o denumire de cod pentru altceva, in gura taberei adverse.

stefan 15-07-2013 - 09:13

”Văd mereu în faţa ochilor pe A.P. (8 oct. 1978) care, cu curul său mare şi greu, întors spre altarul bisericii din Vidra, declara rituos ” Nu avem încotro: trebuie să-l convingem şi pe bătrânul nostru Dumnezeu că nu există că a murit în 1848….” Mă simt cutremurat; În această biserică şi Blaga, şi Prodan simţeau nevoia să intre în genunchi. Prostia şi tupeul retoric-demagogic- se pot apropia de apostatzie. Ar trebui să strigăm:” Iartă-l, Doamne, că nu ştie ce zice!”- dar aici, în cazul acesta special, nu Dumnezeu, Înaltul şi Atotînţelegătorul, e cel murdărit: ci IANCU şi cu toţi moţii lui, întreagă această generaţie de martiri simpli care s-au închinat şi s-au rugat în această umilă biserică, înainte de a merge să înfrunte cu coasele lor puştile şi tunurile honvezilor lui Hatanyi
(Cu prejudecăţile mele magico-noetice, legate de fiinţă şi puterea Limbii, eu cred că acolo şi atunci, în acea biserică, Limba Romană i-a retras girul metafizic. A păcătuit, nu a greşit: va ispăşi, nu va plăti. Va continua să scrie versuri cu nemiluita-dar poezie adevărată,..nevermore!)” – I.D.Sirbu din Jurnalul Unui Jurnalist Fara Jurnal

Comments are closed.