Acasa Sport-AutoAuto F1: Lewis Hamilton câştigă Marele Premiu al Malayeziei

F1: Lewis Hamilton câştigă Marele Premiu al Malayeziei

scris de S. P.
60 Afisari

Echipa Mercedes a reuşit o dublă, duminică în Marele Premiu al Malayeziei, a doua cursă a sezonului de Formula 1, prin Lewis Hamilton şi Nico Rosberg.

F1: Hamilton câştigă Marele Premiu al Malayeziei

F1: Hamilton câştigă Marele Premiu al Malayeziei (foto:foxsports.com)

Aceştia au ocupat primele 2 locuri, în timp ce pe treapta a 3-a a podiumului a urcat campionul mondial Sebastian Vettel (Red Bull).

Lewis Hamilton, campion mondial în 2008, a reuşit a 23-a sa victorie din Formula 1, dominând cursa, disputată în condiţii uscate pe circuitul Sepang, de la cap la coadă. Britanicul s-a impus cu timpul de 1h40min25sec974/1000, urmat de Nico Rosberg, câştigătorul primei curse a anului în Australia, la 17sec313/1000 şi de Vettel la 24sec534/1000.

Spaniolul Fernando Alonso de la Ferrari s-a clasat pe locul IV (la 35sec992/1000 de lider), iar coechipierul său finlandez Kimi Raikkonen a încheiat cursa pe locul 12.

La constructori, Mercedes este lider cu 68 puncte, urmată de McLaren 43, Ferrari 30, Williams 20, Force India 19, Red Bull 15, Toro Rosso 7.

În clasamentul piloţilor, Nico Rosberg ocupă primul loc cu 43 puncte, urmat de Hamilton 25, Alonso 24, Jenson Button 23, Kevin Magnussen 20, Nico Hulkenberg 18, Vettel 15 etc.