Ziuaveche.ro pe Facebook  Ziuaveche.ro pe Twitter  RSS - Ziuaveche.ro  Abonare Newsletter - Ziuaveche.ro
Cu cât s-a vândut pușca de vânătoare a lui Ceaușescu | Hotărâri ale Sfântului Sinod | Angela Gheorghiu, alături de Jose Carreras și Placido Domingo | Un robot a învăţat să calce rufe | Semnături pentru referendumurile de demitere a Gabrielei Firea şi a primarilor de sector

Champions League. Juventus – Barcelona, scor 3-0 (video)

Scris de :     2017-04-11 19:50

Juventus a învins-o pe FC Barcelona la scor de forfait, 3-0 (2-0), marți seara, la Torino, în prima manșă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal.

”Bătrâna Doamnă” a aplicat o înfrângere usturătoare Barcelonei, prin golurile marcate de Paulo Dybala (7, 22) și Giorgio Chiellini (55). Acesta eșec ar putea fi mai greu de răsturnat de către Barca decât cel cu PSG (0-4), când catalanii au învins la retur cu 6-1.

Juve a început în forță și a ratat prima ocazie de gol în minutul 3, când Higuain a reluat cu capul mingea direct în brațele portarului ter Stegen. Barca a fost aproape de egalare, în min. 21, când Buffon a deviat salvator mingea trimisă de Iniesta. În loc de 1-1, scorul a devenit 2-0, Dybala realizând dubla (22), cu un șut lângă bară.

Oaspeții au controlat jocul cu binecunoscuta lor posesie, fără a reuși să găsească o breșă către poarta lui Buffon. Tot Juventus și-a creat o situație notabilă, în finalul primei reprize, prin Higuain (44), al cărui șut a fost respins de ter Stegen.

Messi a ratat o oportunitate bună imediat după pauză (46), însă mingea șutată de argentinian a ocolit poarta.

Ter Stegen i-a mai refuzat o dată golul lui Higuain (54), dar un minut mai târziu a fost învins din nou, de Chiellini, care a marcat cu o lovitură de cap de lângă Mascherano, în urma unui corner.

Juve s-a blocat eficient în apărare, în timp ce Barcelona s-a chinuit să găsească spații, iar ocaziile au fost destul de puține, Luis Suarez ratând în minutele 68 (blocat de Buffon) și 75.

Barca a solicitat și un penalty, în min. 69, când Chiellini a blocat cu mâna șutul lui Neymar, dar arbitrul nu a observat infracțiunea.

Juve și-a luat o revanșă după finala Ligii Campionilor pierdută la Berlin cu Barcelona (1-3) în 2015.

Juventus a ajuns la 21 de meciuri fără înfrângere pe teren propriu în cupele europene (12 victorii, 9 egaluri).

Returul se va juca în data de 19 aprilie, pe Camp Nou.

Campioana Italiei a deschis scorul în min. 7, prin argentinianul Dybala, cu un șut cu stângul al colțul lung.

Cele mai bune opt echipe din Europa îşi continuă drumul spre trofeu. Marţi seară încep sferturile de finală ale Ligii Campionilor, fază a competiţiei care are două capete de afiş: Juventus Torino – FC Barcelona şi Bayern Munchen – Real Madrid.

Champions League. Juventus - Barcelona

Champions League. Juventus – Barcelona

Champions League. Juventus – Barcelona. Tabloul sferturilor este completat de confruntarea dintre finalista ultimei ediţii, Atletico Madrid, şi ultima reprezentantă a Angliei, campioana Leicester City, şi duelul de la care fanii neutri aşteaptă spectacol, Borussia Dortmund – AS Monaco.

Champions League. Juventus – Barcelona. Seara de marţi aduce partida care pune în faţă cea mai bună apărare din acest sezon al UCL, Juventus, şi cel mai bun atac, FC Barcelona. O reeditare a finalei din 2015, pe care catalanii au câştigat-o cu 3-1. Acum, italienii speră să se revanşeze şi să meargă până la capăt, cucerind primul trofeu în această competiţie după o pauză de 21 de ani.

Champions League. Juventus – Barcelona. În aceeaşi seară, în Germania, Dortmund şi Monaco vor juca prima manşă a “dublei” dintre două revelaţii care au cucerit publicul prin jocul spectaculos. Ambele formaţii încearcă să repete performanţele din 2013, respectiv 2004, când au ajuns până în finală.

Champions League. Juventus – Barcelona. Sferturile continuă miercuri, cu cea mai mare rivalitate la nivel european, cea dintre Bayern Munchen şi deţinătoarea trofeului, Real Madrid. De 22 de ori s-au întâlnit cele două echipe în competiţiile continentale şi fiecare confruntare a fost una memorabilă. Acum, meciul are şi un alt punct de interes.

Champions League. Juventus – Barcelona. Fostul antrenor al spaniolilor, Carlo Ancelotti, care a adus “La Decima” la Madrid, stă pe banca bavarezilor, cărora încearcă să le aducă primul trofeu UCL după 4 ani.

Champions League. Juventus – Barcelona. În fine, cel puţin pe hârtie, cel mai dezechilibrat duel al acestei faze pare să fie Atletico – Leicester, în ciuda revenirii pe care campioana din Premier League a avut-o după despărţirea de Claudio Ranieri.