Ziuaveche.ro pe Facebook  Ziuaveche.ro pe Twitter  RSS - Ziuaveche.ro  Abonare Newsletter - Ziuaveche.ro
Google Maps primeşte o interfaţă nouă | Un tablou de Leonardo da Vinci, vândut cu peste 450 milioane de dolari | Rusia influențează opinia publică răspândind știri false | Care sunt alimentele care combat insomnia | Copil tratat cu ciocolată, pentru a putea trăi

CHAMPIONS LEAGUE. Real Madrid – Tottenham, scor 1-1 (VIDEO)

Scris de :     2017-10-17 15:24

Real a terminat la egalitate, 1-1, meciul cu Tottenham. Englezii au deschis scorul după autogolul lui Varane, dar Cristiano Ronaldo a adus egalarea înainte de pauză cu al 12-lea gol înscris din ultimele 15 șuturi trimise pe poartă în UCL.

APOEL a produs cea mai mare surpriză a serii. A terminat la egalitate, 1-1, meciul de pe teren propriu cu Borussia Dortmund. Liderul din Bundesliga a rămas astfel la 6 puncte în spatele lui Real și Tottenham și are șanse mici să treacă de grupele Champions League.

Manchester City s-a distrat cu Napoli în prima repriză. ”Cetățenii” conduceau cu 2-0 încă din minutul 13, după reușitele lui Sterling și Gabriel Jesus. Napoletanii puteau reveni în meci, dar Mertens a ratat un penalty în minutul 38. A fost al șaselea penalty consecutiv ratat împotriva lui City, în Champions League.

Diawara a redus din diferență, culmea, tot din penalty, dar echipa lui Guardiola s-a impus cu 2-1 și are punctaj maxim în grupă.

Liverpool a scris istorie în Champions League, devenind echipa din Anglia care a condus cu cel mai mare scos, la pauză, într-un meci din cea mai importantă competiție inter-cluburi (4-0). Maribor – Liverpool s-a terminat 7-0.

În celălalt meci al grupei, Sevilla a fost umilită în Rusia, de Spartak Moscova, cu 1-5.

GRUPA E

Spartak Moscova – Sevilla 5-1 (Promes `18, `90, Melgarejo `58, Glushakov `67, Adriano `74 – Kjaer `31)

Spartak (4-2-3-1): Selikhov – Eshchenko, Tasci, Dzhikiya, Kombarov – Fernando, Glushakov – Samedov, Popov, Promes – Adriano

Sevilla (4-3-3): Rico – Mercado, Kjaer, Lenglet, Escudero – Banego, Pizarro, Krohn-Dehli – Nolito, Ben Yedder, Sarabia

Maribor – Liverpool 0-7 (Firmino `4, `54, Milner `13, Salah `20, 40, Oxlade-Chamberlain `86, Arnold `90)

# Aceasta este cea mai mare diferență de scor înregistrată în favoarea unei echipe din Anglia la pauza unui meci disputat în deplasare, în UEFA Champions League (4-0)

GRUPA F

Manchester City – Napoli 2-1 (Sterling `9, Gabriel Jesus  `13, Diawara `73 (pen)

Feyenoord – Şahtior Doneţk 1-2 (Berghuis `7 – Bernard `24, `53)

GRUPA G

Monaco – Beşiktaş 1-2 (Falcao `30 – Tosun `34, Babel `55)

Monaco (4-3-3): Subasic – Sidibe, Glik, Jemerson, Toure – Tielemans, Moutinho, Fabinho, Lemar – Keita, Falcao

Beșiktaș (4-2-3-1): Fabricio – Adriano, Pepe, Tosic, Erkin – Arslan, Hutchinson – Quaresma, Talisca, Babel – Tosun

RB Leipzig – Porto 3-2 ( Orban `8, Forsberg `38, Augustin `41 – Aboubakar `18, Marcano `44)

Leipzig (4-3-3): Gulasci – Klostermann, Orban, Upamecano, Halstenberg – Keita, Sabitzer, Kampl – Bruma, Augustin, Forsberg

Porto (4-4-2): Sa – Layun, Felipe, Marcano, Telles – Marega, Herrera, Pereira, Oliveira – Aboubakar, Brahimi

GRUPA H

APOEL – Dortmund 1-1 (Pote, `62, Sokratis `67)

Apoel (4-2-3-1): Waterman – Vouros, Merkis, Rueda, Lago – Morais, Vinicius – Zahid, Ebecilio, Aloneftis – de Camargo

Borussia (4-3-3): Burki – Schmelzer, Sokratis, Toprak, Bartra – Gotze, Kagawa, Weigl – Yarmolenko, Aubameyang, Pulisic

Real Madrid – Tottenham 1-1 (Ronaldo `43 (pen) –  Autogol Varane `28)

# Cristiano Ronaldo a marcat 12 goluri din ultimele 15 șuturi trimise pe poartă în UEFA Champions League

Etapa a treia a grupelor Ligii Campionilor propune în această săptămâni meciuri foarte importante în bătălia pentru calificarea în optimile de finală.

Real Madrid - Tottenham

Real Madrid – Tottenham

Real Madrid – Tottenham, Manchester City – Napoli şi Chelsea – AS Roma se anunţă cele mai interesante partide ale etapei.

Benfica – Manchester United şi duelul românilor Stanciu şi Chipciu, de la Anderlecht, cu PSG, sunt alte meciuri atractive ale ultimei runde din turul fazei grupelor.