Acasa Sport-AutoSport CM Baschet 2014, finala micǎ: Franța a ȋnvins Lituania, scor 95-93

CM Baschet 2014, finala micǎ: Franța a ȋnvins Lituania, scor 95-93

scris de Laurentiu Banches
105 Afisari

Franța a reușit ȋn premierǎ sǎ obținǎ o medalie la CM de baschet prin victoria la limitǎ ȋn fața Lituaniei, scor 95-93, ȋn finala micǎ a competiției.

CM Baschet 2014, finala micǎ: Franța a ȋnvins Lituania, scor 95-93 (foto:veooz.com)

Partida a ȋnceput cu douǎ sferturi foarte echilbirate. Franța a cȃștigat primul cu scorul 22-19, ȋn timp ce Lituania a avut cu 2 puncte mai mult ȋn al doilea. Balticii au pǎrut sǎ se desprindǎ ȋn al treilea sfert cȃștigat cu scorul de 29 la 21, dar reprezentativa Cocoșulu Galic nu a renunțat.

Francezii au recuperat diferența cu 4 minute ȋnainte de expirarea timpului de joc. Lituanienii au condus din nou, francezii au egalat ȋnca o datǎ, la 80, cu un minut și 30 de secunde inainte de final. Ȋntr-un final, ultimul sfert s-a ȋncheiat ȋn avantajul francezilor scor 31 la 22 și le-a adus acestora bronzului. Finala mare a Campionatului Mondial (CM) de baschet din Spania, dintre Statele Unite si Serbia, se va disputa duminicǎ, 14 septembrie, cu ȋncepere de la ora 22:00.