Acasa   ·   Echipa ZiuaVeche.ro   ·   Contact    Autentificare
Ziuaveche.ro pe Facebook  Ziuaveche.ro pe Twitter  RSS - Ziuaveche.ro  Abonare Newsletter - Ziuaveche.ro

Cupa României, semifinale: CFR Cluj – Astra Giurgiu, scor 0-0 (rezumat video)

Scris de : Z.V.     2013-04-16 20:05     Comments Off

CFR Cluj şi Astra Giurgiu au terminat la egalitate, 0-0, marţi seara, pe stadionul ”Dr. Constantin Rădulescu”, în prima manşă a semifinalelor Cupei României-Timişoreana la fotbal.

CFR a jucat mai bine de o oră în inferioritate numerică, după eliminarea lui Gabi Mureşan (min. 30) pentru lovirea cu cotul în săritură a lui Takayuki Seto. Fiecare echipă şi-a creat ocazii de gol, cele mai clare fiind ratate de Ricardo Cadu (23), Ciprian Deac (67 – portarul Silviu Lung jr a respins în bară), respectiv Constantin Budescu (64, 79).
Antrenorii Eugen Trică (CFR Cluj) şi Daniel Isăilă (Astra) au debutat cu acest prilej pe băncile tehnice ale celor două formaţii.  La CFR a revenit cu această ocazie fundaşul portughez Ricardo Cadu, care şi-a ispăşit suspendarea de şase etape dictată pentru intrare brutală la bulgarul Jivko Milanov.  Joi, de la ora 20,30, va avea loc cealaltă semifinală, dintre Oţelul Galaţi şi Petrolul Ploieşti. Partidele retur vor avea loc pe 22 mai, iar finala se va desfăşura pe 1 iunie

Marţi, 16 aprilie, de la ora 20:30, se dispută la Cluj prima manşa a meciului din semifinalele Cupei României la fotbal dintre echipa locală CFR şi Astra Giurgiu.

Cupa României, semifinale: CFR Cluj – Astra Giurgiu, scor 0 0 (rezumat video) sport

Cupa României, semifinale: CFR Cluj vs Astra Giurgiu

Această primă semifinală a Cupei României va pune faţă în faţă două echipe valoroase, dar ieşite din formă, ambele având pe bancă antrenori noi, Eugen Trică la clujeni şi Daniel Isăilă la Astra. E greu de spus care va fi favorita acestei partide, deşi Astra e echipa plasată mai bine în clasamentul Ligii 1, noul antrenor şi publicul putând să joace un rol important pentru fosta campioană CFR Cluj.

În Cupa României, singura competiţie care mai poate aduce CFR în Europa în acest sezon, Cadu şi compania au câstigat partidele disputate în primele două tururi cu scorul de 2-0, adversarii fiind însă unii mult mai modeşti, Berceni şi Botosani. În sferturile de finală CFR Cluj a dat peste deţinătoarea trofeului, Dinamo Bucureşti, eliminând-o în prelungiri.

De partea cealaltă, Alb-negrii au trecut la pas de primele două tururi din Cupa Romaniei în pofida faptului că au intalnit echipe prim divizionare. Mai întai au administrat un sec 4-1 celor de la CSMS Iasi, în optimi trecand mai clar de CS Turnu Severin, scor 5-1. În sfertul de finală cu Rapid, Astra a avut un avantaj de două goluri după o oră de joc, însă giuleştenii au egalat, giurgiuvenii obţinând calificarea în prelungiri, în minutul 111.

Alte stiri din: Sport Afisari - 2,304