Acasa   ·   Echipa ZiuaVeche.ro   ·   Contact   
Ziuaveche.ro pe Facebook  Ziuaveche.ro pe Twitter  RSS - Ziuaveche.ro  Abonare Newsletter - Ziuaveche.ro
Schimbare majoră în noua Lege a Asociaţiilor de proprietari | Drone MQ-9 Reaper, la Baza aeriană Câmpia Turzii | Regimul alimentar în cazul gastritei | Viitor sumbru - mai puțini și mai bătrâni | Testamentul politic al lui Corneliu Coposu

Euro 2012: Programul şi televizările Campionatului European

Scris de : L.B.     2012-06-08 09:05

Vineri, 8 iunie va începe cea de-a 14-a ediţie a turneului final al Campionatul European de fotbal, care se va desfăşura în 2012 în Polonia şi Ucraina.

Programul Euro 2012 (8 iunie - 1 iulie)

Euro 2012 va începe în Polonia, vineri, 8 iunie, la ora 19:00, cu o partidă a echipei gazde, care va juca împotriva câştigătoarei titlului European în 2004, Grecia şi se va încheia în Ucraina pe 1 iulie cu finala ce se va desfăşura la Kiev. Euro 2012, va fi ultimul turneu final, la care vor participa doar 16 formaţii, urmând ca din 2016, la competiţia ce va avea loc în Franţa, la turneul final să se califice 24 de echipe.

Campionatul European a fost câştigat de 9 echipe până în prezent, recordul de trofee fiind deţinut de Germania, care a cucerit cupa în 1972, 1980 şi 1996. Aceasta ar putea fi egalată în acest clasament al victorilor la Euro de Spania şi Franţa, care au ambele câte 2 trofee. Celelalte 6 echipe care au reuşit să obţină câte un succes la turneul final sunt: Italia, Cehia, Olanda, Danemarca, Grecia şi Uniunea Sovietică. Actualul preşedinte al UEFA, francezul Michel Platini, deţine atât numărul de goluri marcate într-o singură ediţie a Euro, cât şi titlul de golgheter all-time al competitiţiei, prin cele 9 goluri marcate la turneul final din 1984, disputat în ţara natală, Franţa.

Programul şi televizările Euro 2012:

GRUPA A:

Polonia – Grecia, 8 iunie, ora 19:00 – TVR 1

Rusia – Cehia, 8 iunie, ora 21:45 – Dolce Sport

Grecia – Cehia, 12 iunie, ora 19:00 – Dolce Sport

Polonia – Rusia, 12 iunie, ora 21:45 – TVR 1

Cehia – Polonia, 16 iunie, ora 21:45 – Dolce Sport

Grecia – Rusia, 16 iunie, ora 21:45 – TVR 1

GRUPA B:

Olanda – Danemarca, 9 iunie, ora 19:00 – TVR 1

Germania – Portugalia, 9 iunie, ora 21:45 – Dolce Sport

Danemarca – Portugalia, 13 iunie, ora 19:00 – Dolce Sport

Olanda – Germania, 13 iunie, ora 21:45 – TVR 1

Portugalia – Olanda, 17 iunie, ora 21:45 – Dolce Sport

Danemarca – Germania, 17 iunie, ora 21:45) – TVR 1

GRUPA C:

Spania – Italia, 10 iunie, ora 19:00 – TVR 1

Irlanda – Croaţia, 10 iunie, ora 21:45 – Dolce Sport

Italia – Croaţia, 14 iunie, ora 19:00 – Dolce Sport

Spania – Irlanda, 14 iunie, ora 21:45 – TVR 1

Croaţia – Spania, 18 iunie, ora 21:45 – Dolce Sport

Italia – Irlanda, 18 iunie, ora 21:45 – TVR 1

GRUPA D:

Franţa – Anglia, 11 iunie, ora 19:00 – Dolce Sport

Ucraina – Suedia, 11 iunie, ora 21:45 – TVR 1

Ucraina – Franţa, 15 iunie, ora 19:00 – Dolce Sport

Suedia – Anglia, 15 iunie, ora 21:45 – TVR 1

Anglia – Ucraina, 19 iunie, ora 21:45 – Dolce Sport

Suedia – Franţa, 19 iunie, ora 21:45 – TVR 1

Sferturi de finală:

Sfertul 1: Câştigătoarea grupei A – Locul 2 grupa B, 21 iunie, ora 21:45 – TVR şi Dolce Sport

Sfertul 2: Câştigătoarea grupei B – Locul 2 grupa A, 22 iunie, ora 21:45 – TVR şi Dolce Sport

Sfertul 3: Câştigătoarea grupei C – Locul 2 grupa D, 23 iunie, ora 21:45 – TVR şi Dolce Sport

Sfertul 4: Câştigătoarea grupei D – Locul 2 grupa C, 24 iunie, ora 21:45 – TVR şi Dolce Sport

Semifinale:

Semifinala 1: Câştigătoarea sfertului 1 – Câştigătoarea sfertului 3, 27 iunie, ora 21:45 – TVR şi Dolce Sport

Semifinala 2: Câştigătoarea sfertului 2 – Câştigătoarea sfertului 4, 28 iunie: ora 21:45 – TVR şi Dolce Sport

Finala:

1 iulie, Kiev, ora 21:45: Câştigătoarea semifinalei 1 – Câştigătoarea semifinalei 2 – TVR şi Dolce Sport




Alte stiri din: Sport Afisari - 22,590
Recomandarile Editorilor
Comentarii

 
Abonare newsletter
Mai cititi si ...
Intresting articles
auto moto
wierd stories
Science
vacante