Acasa   ·   Echipa ZiuaVeche.ro   ·   Contact
Ziuaveche.ro pe Facebook  Ziuaveche.ro pe Twitter  RSS - Ziuaveche.ro  Abonare Newsletter - Ziuaveche.ro
Martin Scorsese va preda un curs de cinematografie, ce va fi difuzat pe internet | PESTE 60 DE ANI... | Dilema automobilistului român - drum național vs. autostradă (FOTO) | LEACURI DIN NATURĂ: Volbura | Cine va organiza Jocurile Olimpice din 2024 şi 2028

Europa League. Viitorul – FC Salzburg, scor 1-3

Scris de :     2017-08-17 18:03

FC Viitorul Constanța este ca și eliminată din Europa League, după ce a fost învinsă de formația austriacă FC Red Bull Salzburg cu scorul de 3-1 (3-1), joi seara, la Ovidiu, în prima manșă a play-off-ului competiției.

Hee-Chan Hwang (2), Hannes Wolf (29) și Munas Dabbur (31) au marcat pentru oaspeți, în timp ce golul echipei antrenate de Gheorghe Hagi a fost reușit de George Țucudean (7).

Campioana României a făcut o primă repriză catastrofală și mai are șanse pur teoretice de a se califica în faza grupelor.

Meciul a început practic de la 0-1, oaspeții marcând în al doilea minut de joc, când Hee-Chan Hwang a marcat cu un șut în diagonală, după o eroare a lui Boli. FC Viitorul a egalat destul de rapid (7), când Țucudean a sancționat greșeala fundașului Lainer și poziționarea greșită a portarului Stankovic.

Echipa din Salzburg a tranșat soarta partidei în decurs de trei minute, punctând prin Wolf (29), rămas singur cu portarul, după o nouă eroare a apărării constănțene, și prin Dabbur (31), cu un șut din marginea careului.

Rîmniceanu a fost providențial în alte două situații în prima repriză (33), în faze consecutive, în fața atacanților Hwang, respectiv.

FC Viitorul a avut o șansă de a reduce din diferență, dar Cicâldău (45) a tras de la 18 metri, puțin pe lângă poartă.

Echipa antrenată de Gheorghe Hagi a avut șansa de a reintra în meci, dar Chițu (47) a ratat incredibil în situație de unu la unu cu portarul, șutând direct în Stankovic.

Portarul Rîmniceanu a mai salvat două goluri ca și făcute, la reluarea din apropiere a lui Dabbur (77) și la șutul lui Wolf (80).

Vînă a testat vigilența lui Stankovic (83), iar Țucudean a ratat ultima ocazie (90+2), șutând cu stângul, milimetric peste transversală.
Returul va avea loc pe 24 august, în orașul lui Mozart.

Meciul tur dintre Viitorul Constanţa și Red Bull Salzburg, din play-off-ul Europa League  se joacă la Ovidiu, de la ora 21:45. Returul este programat o săptămână mai târziu.

Europa League. Viitorul - FC Salzburg

Europa League. Viitorul – FC Salzburg

Europa League. Viitorul – FC Salzburg. Echipa lui Hagi a fost eliminată  din turul al treilea al Ligii Campionilor de APOEL Nicosia, după 1-0 la Ovidiu și 0-4 în Cipru.

Europa League. Viitorul – FC Salzburg. Hagi nu și-a pierdut încrederea în elevii săi, după startul slab de campionat. Revanșa poate veni în aceasta seară cu o victorie împotriva campioanei Austriei. “Regele” știe că o calificare în grupele Europa League ar fi o performanță remarcabilă pentru echipa sa.

Europa League. Viitorul – FC Salzburg. De partea cealaltă, austriecii au venit hotărâți să dea lovitura încă din prima manșă a play-off-ului Europa League.

Europa League. Viitorul – FC Salzburg. “Ar fi foarte bine să câştigăm. Adversarul are o istorie mai mare, ani mai mulţi, bani mai mulţi, puternic, cu experienţă, dar sperăm, cu tinereţea noastră, să jucăm mai bine ca ei”, a declarat managerul tehnic al constănţenilor, Gheorghe Hagi.

Europa League. Viitorul – FC Salzburg. Salzburg este o adevarată multinaţională, cu fotbalişti din Brazilia, Croaţia, Israel, Mali şi Ghana în lot. Austriecii au fost eliminaţi din turul 3 preliminar al Ligii Campionilor de croaţii de la Rijeka după două egaluri, 1-1 şi 0-0.

Europa League. Viitorul – FC Salzburg. Campioana Austriei a mai fost de şase ori în grupele Europa League, ultima dată chiar sezonul trecut, o dată în grupele Ligii Campionilor, iar în 1994 a disputat finala Cupei UEFA, contra Interului.

Europa League. Viitorul – FC Salzburg. ECHIPELE PROBABILE

Viitorul: Rîmniceanu – Boli, Ţîru, M. Constantin, Cr. Ganea – D. Lopez, Mladen, Vînă – A. Chiţu, Ţucudean, Fl. Coman.

Salzburg: Stankovic – Lainer, Miranda, Caleta-Car, Ulmer – Yabo, Samassekou, Minamino, Berisha – Dabbur, Wolf.

Alte stiri din: Sport Afisari - 32