Ziuaveche.ro pe Facebook  Ziuaveche.ro pe Twitter  RSS - Ziuaveche.ro  Abonare Newsletter - Ziuaveche.ro
5 motive pentru care rujurile mate sunt cele mai indicate pentru plaja | Mediul de afaceri începe să se rarefieze. Tu cu cine faci business? | Bolile românilor și criza din spitale | Cu ce riscuri se confruntă omenirea (raport oficial) | China a ajuns pe partea întunecată a Lunii (VIDEO)

FOTE 2013: Românca Dorottya Buzaş, argint la biatlon

Scris de :     2013-02-21 19:18

Sportiva română Dorottya Buzaş a câştigat medalia de argint la biatlon, în proba de 6 km sprint, joi, la Cheile Grădiştei, în cadrul Festivalului Olimpic al Tineretului European (FOTE) 2013.

FOTE 2013: Românca Dorottya Buzaş, medaliată cu argint la biatlon

Buzaş a fost cronometrată cu timpul de 19 min 34 sec 1/10, fără nicio penalizare în cele două sesiuni de tragere la poligon. Primul loc i-a revenit polonezei Kinga Mitoraj, în 19 min 11 sec 7/10, iar pe trei a sosit Anastasia Merkuşina (Ucraina), în 19 min 37 sec 3/10 (o ratare – un tur suplimentar de 150 m).
Buzaş a adus a treia medalie pentru România la FOTE 2013, după aurul şi argintul cucerite de Emil Imre la short track. Dorottya este legitimată la CSS Miercurea Ciuc şi împlineşte 18 ani în luna martie. A câştigat 4 titluri la rând de campioană naţională de juniori din 2010 până în prezent. Prima ei antrenoare a fost Izabella Gecse.

Celelalte trei românce care au luat startul au ocupat următoarele locuri: Renata Racz – locul 23 (21min19sec4/10, 2 ratări); Bernadette Focze – locul 51 (23min23sec, 5 ratări); Andreea-Oana Vălean – locul 52 (23min25sec7/10, 3 ratări)

Alte stiri din: Sport Afisari - 140