Acasa Sport-AutoSport Turul Italiei, etapa a 10-a: Victorie şi tricou roz pentru Joaquin Rodriguez

Turul Italiei, etapa a 10-a: Victorie şi tricou roz pentru Joaquin Rodriguez

scris de Laurentiu Banches
87 Afisari

Spaniolul Joaquin Rodriguez a confirmat forma din ultimele zile şi a câştigat etapa a 10-a din Giro, terminată pe străzile înguste care duc spre mănăstirea din Assisi.

Joaquin Rodriguez castiga la Assisi si preia tricoul roz (foto:gazetta.it)

Rutierul de la formaţia Katusha a câştigat etapa a 10-a din Giro, după ce a ales momentul potrivt la care să îl depăşească pe olandezul Tom Slagter de la Rabobank, care a rezistat pe mai mult de 2 treimi din căţărare pe primul loc, însă s-a sufocat în cele din urmă la finalul acesteia şi a terminat abia pe 3. Pe locul al doilea s-a clasat ciclistul polonez Bartosz Huzarski de la echipa germană NetApp, fostul lider al cursei, Ryder Hesjedal terminând cursa la doar 6 secunde de Joaquin Rodriguez, dar întrucât acesta a luat 20 de secunde de bonificaţie pentru victorie, canadianul de la Garmin a pierdut şefia clasamentului şi se află acum pe locul 2 la 17 secunde în spatele spaniolului.

În această etapă lungă de 187 de km, în care s-a pornit din localitate Civitavecchia, 5 rutieri, Bonnafond (Ag2r), Mínguez (Euskaltel-Euskadi), Failli (Farnese Vini), Brandle (NetApp) şi Keizer (Vacansoleil), au evadat la nici 10 km de la start, însă nu au reuşit să menţină distanţa de peste 4 minute în faţa plutonului şi au fost ajunşi de un grup de 40-50 de rutieri în ultimii 20 de km, după atacul ciclistului olandez de la Rabobank, Stef Clement care se alăturase celor 5 pe penultima căţărare a cursei. Tricourile distinctive în afară de cel roz nu s-au modificat după această etapă.