Acasa Sport-AutoSport Turul Italiei, etapa a 11-a: Roberto Ferrari câştigă cea mai lungă etapă din 2012

scris de Laurentiu Banches
155 Afisari

Roberto Ferrari, cel care a provocat căzătura lui Mark Cavendish din etapa a 3-a, a câştigat etapa a 11-a din Giro, după ce britanicul a fost încetinit de proprii coechipieri.

Roberto Ferrari aduce a doua victorie pentru Androni in Giro 2012 (foto:cyclingnews.com)

Italianul Roberto Ferrari de la Androni Giocattoli a câştigat etapa de 255 de km dintre Assisi şi Montecatini Terme după un sprint la care în ultima turnantă, coechipierii campionului mondial Mark Cavendish de la Sky Procycling, au fost implicaţi în o căzătură, iar acesta după ce a fost încetinit nu a putut termina mai sus de locul al 4-lea. Cu toate acestea, Mark Cavendish a preluat şefia în clasamentul pe puncte, devansându-l pe fostul lider, australianul Matthew Harley Goss (Orica-GreenEdge) care a terminat la peste 10 minute distanţă în această etapă. Pe locul al doilea s-a clasat un alt italian, sprinterul Francesco Chicchi de la Omega Pharma-Quicktep, care l-a devansat pe coechipierul lui Goss, lituanianul Tomas Vaitkus.

Cea mai lungă etapă din Giro, care nu a schimbat decât purtătorul tricoului roşu, a început prin formarea unei evadări de 6 rutieri, Olivier Kaisen (Lotto Belisol), Adrian Saez (Euskaltel-Euskadi), Simone Ponzi (Astana), Stefan Denifl (Vacansoleil-DCM), Manuele Boaro (Saxo Bank) şi Mickaël Delage (FDJ-BigMat), care au rezistat în faţă până cu 30 de km înainte de final. Din acel moment, au început să iasă în evidenţă nume mari precum campionul Italiei, Giovanni Visconti (Movistar), fostul campion mondial Alessandro Ballan (BMC) şi chiar câştigătorul de anul trecut Michele Scarponi, care au încercat să se desprindă de pluton, dar nici unul dintre ei nu a putut evita un sprint la final în aproximativ 90 de rutieri.