Acasa Sport-AutoSport Turul Italiei, etapa a 13-a: Cavendish câştigă a 3-a etapa din 2012

Turul Italiei, etapa a 13-a: Cavendish câştigă a 3-a etapa din 2012

scris de Laurentiu Banches
385 Afisari

Mark Cavendish a câştigat cea mai scurtă etapă în linie din Giro 2012, după ce şi-a învins categoric rivalii la un sprint masiv.

Cavendish castiga etapa a 13-a si pastreaza tricoul rosu (foto:cyclingnews.com)

Etapa de doar 121 de km dintre Savona şi Cervere a fost a treia pe care o câştigă campionul mondial de la Sky ProCycling în acest Giro, de această dată însă acesta nu a mai fost secondat de fostul coechipier de la HTC, Matthew Goss. Fostul lider al clasamentului pe puncte este încă afectat de o accidentare din zilele precedente şi a obţinut doar locul al 6-lea la acest sprint. Pe locul al doilea s-a clasat norvegianul de la Katusha Alexander Kristoff, care l-a învins pe fostul lansator al lui Mark Cavendish, pe australianul de la Rabobank, Mark Renshaw.

Prin această victorie, britanicul Mark Cavendish păstrează tricoul roşu, consolidându-şi primul loc în clasamentul pe puncte. De altfel, nu s-au produs schimbări de purtători ai tricourilor distinctive, cea mai notabilă schimbare de lider fiind trecerea lui Martijn Keizer  de la Vacansoleil pe primul loc în clasamentul kilometrilor de evadare, după ce a ieşit şi în această etapă din pluton, împreună cu italianul Francesco Failli (Farnese Vini). Aceştia au trecut pe primele două locuri pe singura căţărare de categoria a 4-a a acestei etape, pe care deţinătorul tricoului albastru, polonezul Michael Golas (Omega Pharma – Quickstep), a mai obţinut încă un punct, distanţându-se astfel la 10 puncte distanţă de fostul purtător al tricoului Rubiano Chavez (Androni)