Acasa Sport-AutoSport Turul Italiei, etapa a 21-a: Ryder Hesjedal – primul învingător din Canada, Marco Pinotti câştigă contratimpul.

scris de Laurentiu Banches
451 Afisari

Ryder Hesjedal a recuperat, aşa cum era de aşteptat, distanţa de 31 de secunde ce îl separa de Joaquin Rodriguez la contratimpul din ultima etapă şi a câştigat Giro 2012.

Ryder Hesjedal castiga Giro 2012 (foto: cyclingnews.com)

În ultima etapă din Giro au avut loc 2 lupte separate, una pentru victoria de etapă dată de specialiştii la contratimp încă prezenţi în cursă, iar alta între principalii favoriţi la victoria finală. Fostul campion naţional al Italiei la contratimp, Marco Pinotti, a adus cea de-a doua victorie din acest Giro a echipei sale BMC Racing la contratimp după cea obţinută de americanul Taylor Phinney în prima etapă. Acesta a fost mai bun cu 39 de secunde decat britanicul Geraint Thomas de la Sky Procycling şi 53 de secunde de neozelandezul Jesse Sergeant de la Radioshack-Nissan.

Ryder Hesjedal a devenit prin această victorie în Turul Italiei, primul canadian din istorie care câştigă un mare tur şi primul nord-american care se impune în Giro după victoria americanului Andy Hampsten din 1988. Canadianul a reuşit să obţină locul al 6-lea în etapă, devansându-l cu 47 de secunde pe Rodriguez (Katusha) în clasamentul etapei şi 16 secunde la general. O altă luptă care s-a tranşat conform aşteptărilor a fost cea dintre Thomas de Gendt şi câştigătorul Giro 2011 la masa verde, italianul Michele Scarponi. Belgianul care a câştigat etapa de sâmbătă s-a clasat pe locul al 5-lea în etapă şi a terminat Turul Italiei pe poziţia a 3-a, la doar 1 minut şi 39 secunde distanţă de învingător.

Spaniolul Joaquin Rodriguez a reuşit totuşi să se aleagă cu un tricou distinctiv din acest Giro, ieşind învingător în clasamentul tricoului roşu, pe puncte. Rigoberto Uran a reuşit să obţină tricoul alb, al celui mai bun tânăr din Giro, în timp ce Matteo Rabottini era sigur de victoria în clasamentul căţărătorilor încă de ieri şi a plecat din Giro cu tricoul albastru şi o victorie de etapă. Cea mai bună echipă din Giro 2012, a fost formaţia italiană Lampre ISD, in principal datorită  lui Michele Scarponi şi Damiano Cunego, dar şi graţie evadărilor lui Andrea Malori şi clasărilor bune în etapele de munte ale lui Diego Ulisi. Un alt beligan, Olivieri Kaisen, de la Lotto-Belisol a obţinut premiul „Fuga”, acordat rutierului cu cei mai mulţi kilometri de evadare, în  timp ce ciclistul olandez Martijn Keizer de la Vacansoleil cu care acesta s-a duelat pentru victoria în clasamentul „Fuga”, s-a ales cu victoria în clasamentul sprinturilor intermediare.