Acasa Sport-AutoSport Turul Italiei, etapa a 3-a: Cavendish şi Phinney cad, Goss câştigă

Turul Italiei, etapa a 3-a: Cavendish şi Phinney cad, Goss câştigă

scris de Laurentiu Banches
228 Afisari

Matthew Goss a câştigat al doilea final de etapă terminat la sprint, după ce Mark Cavendish a intrat în bicicleta lui Roberto Ferrari, când acesta schimba trasa.

Matthew Goss castiga etapa a 3-a din Giro(foto:sporten.dk)

Australianul Matthew Harley Goss a câştigat etapa cu nr.3 a Turului Italiei şi a preluat şi şefia în clasamentul pe puncte după ce la sprintul de final, britanicul Mark Cavendish a provocat o căzătură în pluton în urma ciocnirii cu sprinterul celor de la Androni Giocattoli, italianul Roberto Ferrari. În căzătură a fost accidentat serios şi liderul clasamentului general Taylor Phinney care va trebui să profite de ziua de repaus pentru a încerca să continue Giro în etapa a 4-a. Pe locul al doilea s-a clasat argentinianul J.J.Haedo, de la echipa locală daneză Saxo Bank, care l-a devansat pe americanul Tyler Farrar de la Garmin-Barracuda.

Etapa a 3-a a fost una îndoliată, cicliştii ţinând un moment de reculegere atât pentru rutierul belgian Wouter Weylandt, decedat pe 7 mai 2011 în Giro de anul trecut, cât şi pentru primarul oraşului Holsens, în care s-a desfăşurat mare parte din etapa de 190 de km, politicianul danez Jan Trøjborg, care a suferit duminică un atac de cord în urma căruia a decedat. În această etapă îndoliată, evadarea zilei a fost compusă din 6 rutieri, Ramunas Navardauskas (Garmin-Barracuda), Reto Hollenstein (Team NetApp), , Martijn Keizer (Vacansoleil-DCM), Mads Christensen (Saxo Bank), Miguel Minguez (Euskaltel-Euskadi) şi Alfredo Balloni (Farnese Vini-Selle Italia), ultimul plecând din pluton doar pentru a-şi consolida poziţia de lider în clasamentul celui mai bun căţărător, fapt reuşit de altfel de acesta, Alfredo Baloni fiind primul pe singura căţărare de categoria a 4-a a zilei.