Acasa Sport-AutoSport Turul Italiei, etapa a 4-a: Victorie Garmin – Navardauskas în roz

Turul Italiei, etapa a 4-a: Victorie Garmin – Navardauskas în roz

scris de Laurentiu Banches
144 Afisari

Garmin-Barracuda s-a impus în contratimpul pe echipe din etapa a 4-a din Giro, iar lituanianul Ramunas Navardauskas a devenit noul lider.

Garmin-Barracuda castiga contratimpul pe echipe (foto: d3j5vwomefv46c.cloudfront.net)

Surpriza cea mai mare a primei etape desfăşurate în Italia din acest Giro, nu a fost victoria echipei americane Garmin-Barracuda, cât clasarea pe locul al doilea în contratimpul de la Verona al echipei ruse Katusha, care a reuşit să îl plaseze foarte bine în vedere luptei pentru câştigarea Turului Italiei pe spaniolul Joaquin Rodriguez, cunoscut pentru dificultăţile pe care le are la contratimp. Fostul purtător al tricoului roz, Taylor Phinney a avut iar o zi plină de ghinion, nu numai că nu s-a refăcut complet după accidentarea suferită în ziua de luni, dar a rămas de câteva ori în urma coechipierilor care au fost nevoiţi să încetinească şi chiar a intrat cu bicicleta pe iarbă într-un viraj.

Rutierul lituanian, in vârstă de 24 de ani, Ramunas Navardauskas, care a preluat şefia în clasamentul general, cu siguranţă că a fost şi el surprins de evenimentele din această zi, toată lumea care aştepta o victorie Garmin, pregătindu-se să îl vadă în roz la sfârşitul etapei pe Alex Rasmussen. Danezul, care avea 5 secunde avans în clasamentul general  în faţa coechipierului său, a cedat însă pe singura căţărare de pe traseu, echipa americană continuând apoi goana către final în doar 8 ciclişti.

În ceea ce priveşte favoriţii la victoria finală, după cum era de aşteptat, canadianul echipei Garmin, Ryder Hesjedal şi-a mărit avansul în faţa celorlalte nume mari aflate la startul Giro, însă surprinzător, a câştigat doar 5 secunde faţă de Joaquin Rodriguez, a cărui echipă Katusha s-a clasat pe locul al doilea la final. Pe cei 33 de km ai etapei nu s-au realizat diferenţe foarte mari între favoriţi, doar Pozzovivo de la Colnago, Rujano de la Androni şi locul trei de anul trecut din Giro, francezul John Gadret de la AG2R pierzând mai mult de 1 minut.