Cum arată configurația politică a marilor orașe din România după alegeri | Ziua Veche
Acasa Actualitate-Interna Cum arată configurația politică a marilor orașe din România după alegeri

Cum arată configurația politică a marilor orașe din România după alegeri

scris de Misu Andrei
567 afisari

Rezultatele parțiale ale votului la alegerile locale din 2020 arată schimbări importante la conducerea orașelor reședință de județ. După numărătoarea parțială a voturilor, configurația politică a primăriilor municipiilor reședință de județ arată după cum urmează:

  • PNL – 15 municipii și sectorul 6 al Capitalei
  • PSD – 13 municipii și sectorul 4 al Capitalei
  • USR-PLUS – 4 municipii și sectoarele 1 și 2 ale Capitalei
  • UDMR – 4 municipii
  • Independenți – 1 municipiu și Capitala
  • FDRG – 1 municipiu
  • PE – 1 municipiu
  • Alianța București 2020 – Sectorul 3
  • PPUSL – Sectorul 5

Cum arată configurația politică a Capitalei după alegeri

Primăria Generală a Capitalei: Nicușor Dan (Independent)

  • Sectorul 1: Clotilde Armand (USR-PLUS)
  • Sectorul 2: Radu Mihaiu (USR-PLUS)
  • Sectorul 3: Robert Negoiță (Alianța Pro București)
  • Sectorul 4: Daniel Băluță (PSD)
  • Sectorul 5: Cristian Popescu Piedone (PPU-SL)
  • Sectorul 6: Ciprian Ciucu (PNL)

Lista câștigătorilor la primăriile municipiilor reședință de județ, conform rezultatelor parțiale

    • Alba Iulia (județul Alba): Gabriel Pleșa (USR)
    • Arad (județul Arad): Călin Bibarț (PNL)
    • Pitești (județul Argeș): Cristian Gentea (PSD)
    • Bacău (județul Bacău): Lucian Viziteu (USR)
    • Oradea (județul Bihor): Florin Birta (PNL)
    • Bistrița (județul Bistrița-Năsăud): Ioan Turc (PNL)
    • Botoșani (județul Botoșani): Cosmin Andrei (PSD)
    • Brașov (județul Brașov): Allen Coliban (USR-PLUS)
    • Brăila (județul Brăila): Marian Dragomir (PSD)
    • Buzău (județul Buzău): Constantin Toma (PSD)
    • Reșița (județul Caraș-Severin): Ioan Popa (PNL)
    • Călărași (județul Călărași): ——–
    • Cluj-Napoca (județul Cluj): Emil Boc (PNL)
    • Constanța (județul Constanța): Vergil Chițac (PNL)
    • Sfântu Gheorghe (județul Covasna): Antal Arpad (UDMR)
    • Târgoviște (județul Dâmbovița): Cristian Stan (PSD)
    • Craiova (județul Dolj): Olguța Vasilescu (PSD)
    • Galați (județul Galați): Ionuț Pucheanu (PSD)
    • Giurgiu (județul Giurgiu): Adrian Anghelescu (PNL)
    • Târgu Jiu (județul Gorj): Marcel Romanescu (PNL)
    • Miercurea Ciuc (Județul Harghita): Attila Korodi (UDMR)
    • Deva (județul Hunedoara): Florin Oancea (PNL)
    • Slobozia (județul Ialomița): Dragoș Soare (PNL)
    • Iași (județul Iași): Mihai Chirica (PNL)
    • Baia Mare (județul Maramureș): Cătălin Cherecheș (Independent)
    • Drobeta-Turnu Severin (județul Mehedinți): Marius Screciu (PSD)
    • Târgu Mureș (județul Mureș): Zoltan Soos (UDMR)
    • Piatra Neamț (județul Neamț): Andrei Carabelea (PNL)
    • Slatina (județul Olt): Emil Moț (PSD)
    • Ploiești (județul Prahova): Andrei Voloșevici (PNL)
    • Satu Mare (județul Satu Mare): Kereskenyi Gabor (UDMR)
    • Zalău (județul Sălaj): Ionel Ciunt (PSD)
    • Sibiu (județul Sibiu): Astrid Fodor (FDGR)
    • Suceava (județul Suceava): Ion Lungu (PNL)
    Articol in curs de actualizare…

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Mai mult