Alegeri parlamentare 2012. Lista candidaţilor câştigători | Ziua Veche
Acasa Actualitate-InternaPolitica interna Update – Alegeri parlamentare 2012. Lista candidaţilor câştigători

Update – Alegeri parlamentare 2012. Lista candidaţilor câştigători

scris de Z.V.
3 afisari

Alegeri parlamentare 2012. Vă prezentăm lista candidaţilor câştigători de la USL, ARD, PP-DD şi UDMR, pe judeţe, la Camera Deputaţilor şi Senat.

Alegeri parlamentare 2012 - Lista candidatilor castigători

Alegeri parlamentare 2012 - Lista candidatilor castigători

USL a obţinut în Bucureşti 66,48% din voturile valabil exprimate pentru Senat şi 65,29% pentru Camera Deputaţilor, ARD are 20,17% şi 19,62%, iar PPDD 9,5% şi 9,4%, potrivit datelor comunicate de Biroul Electoral al Municipiului Bucureşti. USL a obţinut 122 mandate la Senat şi 273 la Camera Deputaţilor. ARD are 24 de mandate la Senat şi 56 la Camera Deputaţilor, iar PP-DD 21 la Senat şi 47 la Camera Deputaţilor. UDMR are 9 mandate la Senat şi 18 la Camera Deputaţilor.

VEZI AICI LISTA OFICIALA PE COLEGII CU PARLAMENTARII ALESI PRIN VOT DIRECT SI REDISTRIBUIRE LA NIVEL NATIONAL

Rezultatele parţiale ale alegerilor parlamentare 2012 anunţate luni de Biroul Electoral Central indică faptul că USL a obţinut în urma scrutinului de duminică peste 60,03 de procente dintre voturile pentru Senat, ARD 16,9%, PP-DD 14,1%, iar UDMR 5,4%, transmite RTV.net. La Camera Deputaţilor, USL a luat 58,63% din voturi, în timp ce ARD a adunat 16,69%. Cele două formaţiuni sunt urmate de PP-DD, cu 13,53%, şi UDMR, cu 5,31%.

Lista candidaţilor câştigători ai alegerilor parlamentare 2012:

Camera Deputaţilor:

ALBA

Alba – Colegiul 1: Călin Potor – USL

Alba – Colegiul 2: Clement Negruţ – ARD (redistribuire)

Alba – Colegiul 3: Dan Coriolan Simedru – USL

Alba – Colegiul 4: Sorin Bumb – ARD (redistribuire)

Alba – Colegiul 5: Ioan Dîrzu – USL

ARGEŞ

Argeş – Colegiul 1: Gheorghe Marin – USL

Argeş – Colegiul 2: Mircea Drăghici – USL

Argeş – Colegiul 3: Simona Bucura-Oprescu –USL

Argeş – Colegiul 4: Theodor Cătălin Nicolescu – USL

Argeş – Colegiul 5: Bogdan Niculescu-Duvăz – USL

Argeş – Colegiul 6: Radu-Costin Vasilică – USL

Argeş – Colegiul 7: Daniel Constantin – USL

Argeş – Colegiul 8: Andrei-Dominic Gerea – USL

Argeş – Colegiul 9: Cătălin-Marian Rădulescu – USL

ARAD

Arad – Colegiul nr.1: Flavius Măduţa – USL

Arad – Colegiul nr.2: Lia Ardelean – USL

Arad – Colegiul nr.3: Florin Galiş – USL

Arad – Colegiul nr.4: Mihăiţă Calimente – USL

Arad – Colegiul nr.5: Ciprian Luca – USL

Arad – Colegiul nr.6: Dorel Gheorghe Căprar – USL

Arad – Colegiul nr.7: Avram Crăciun – USL

BIHOR

Bihor – Colegiul 1: Cseke Attila – UDMR

Bihor – Colegiul 2: Bogdan Manafu – ARD (redistribuire)

Bihor – Colegiul 3: Lucia Varga – USL

Bihor – Colegiul 4: Gheorghe Costin – USL

Bihor – Colegiul 5: Gheorghe Bogdan – USL

Bihor – Colegiul 6: Ioan Roman – USL

Bihor – Colegiul 7: Sonia Drăghici – USL

Bihor – Colegiul 8: Ioan Cupşa – USL

Bihor – Colegiul 9: Florica Cherecheş – USL

BISTRIŢA

Bistriţa – Colegiul 1: Adriana Doina Pană (USL)

Bistriţa – Colegiul 2: Daniel Suciu (USL)

Bistriţa – Colegiul 3: Alexandru Pugna (USL) şi Ioan Oltean (ARD) după redistrinuire

Bistriţa – Colegiul 4: Stelian Dolha (USL)

BRĂILA

Brăila – Colegiul 1: Petrea Dorin Silviu – USL

Brăila – Colegiul 2: Vasile Varga – USL

Brăila – Colegiul 3: Marian Dragomir – USL

Brăila – Colegiul 4: Mihai Tudose – USL

Brăila – Colegiul 5: Cristian Rizea – USL

BUCUREŞTI

Bucureşti – Colegiul 1: Vlad Nistor – USL

Bucureşti – Colegiul 2: Diana Tuşa – USL

Bucureşti – Colegiul 3: Ludovic Orban – USL

Bucureşti – Colegiul 4: Dan Tudorache – USL

Bucureşti – Colegiul 5: Dumitru Iulian Popescu – USL

Bucureşti – Colegiul 6: Rodica Nassar – USL

Bucureşti – Colegiul 7: Tudorie Violeta – USL

Bucureşti – Colegiul 8: Octavian Bot – USL

Bucureşti – Colegiul 9: Daniel Budurescu – USL | Theodor Paleologu – ARD (mandat obţinut la redistribuire)

Bucureşti – Colegiul 10: Florin Alexe – USL

Bucureşti – Colegiul 11: Eugen Nicolaescu – USL

Bucureşti – Colegiul 12: Raluca-Cristina Ispir – USL

Bucureşti – Colegiul 13: Ioan Vulpescu – USL

Bucureşti – Colegiul 14: Gabriela Podaşcă – USL

Bucureşti – Colegiul 15: Alin Petrache – USL

Bucureşti – Colegiul 16: Claudiu Andrei Tănăsescu – USL

Bucureşti – Colegiul 17: Mihai Bogdan Diaconu – USL

Bucureşti – Colegiul 18: Nicolae Bănicioiu – USL

Bucureşti – Colegiul 19: Dinu Giurescu – USL

Bucureşti – Colegiul 20: Chiriţă Dumitru – USL

Bucureşti – Colegiul 21: Georgian Pop – USL

Bucureşti – Colegiul 22: Alina Gorghiu – USL

Bucureşti – Colegiul 23: Oana Niculescu-Mizil – USL

Bucureşti – Colegiul 24: Mihai Sturzu – USL

Bucureşti – Colegiul 25: George Becali – USL

Bucureşti – Colegiul 26: Horia Mironescu – USL

Bucureşti – Colegiul 27: Damian Florea – USL

Bucureşti – Colegiul 28: Bogdan-Ion Mihăilescu – USL

BUZĂU

Buzău – Colegiul nr.1: George Scutaru – USL

Buzău – Colegiul nr.2: Adrian Mocanu – USL

Buzău – Colegiul nr.3: Titi Hoban – USL

Buzău – Colegiul nr.4: Erland Cocei – USL

Buzău – Colegiul nr.5: Marian Ghiveciu – USL

Buzău – Colegiul nr.6: Eugen Nicolicea – USL

Buzău – Colegiul nr.7: Marcel Ciolacu – USL | Cezar Preda – ARD (mandat obţinut la redistribuire)

BOTOŞANI

Botoşani – Colegiul 1: Verginel Gireadă – USL

Botoşani – Colegiul 2: Andrei Dolineaschi – USL

Botoşani – Colegiul 3: Roxana Anuşca – USL şi Liliana Mincă – PPDD (mandat obţinut la redistribuire)

Botoşani – Colegiul 4: Costel Şoptică – USL

Botoşani – Colegiul 5: Mihai Baltă – USL şi Cristian Roman – ARD (mandat obţinut la redistribuire).

Botoşani – Colegiul 6: Tamara Ciofu – USL.

BRAŞOV

Braşov – Colegiul 1: Cătălin Zamfir – USL

Braşov – Colegiul 2: Ion Ochi – USL

Braşov – Colegiul 3: Mihai Aurel Donţu – USL

Braşov – Colegiul 4: Constantin Niţă – USL

Braşov – Colegiul 5: Emil Niţă – USL

Braşov – Colegiul 6: Ioan Adam – USL

Braşov – Colegiul 7: Ion Diniţă – USL

Braşov – Colegiul 8: Petre Roman – USL şi Gheorghe Ialomiţianu – ARD (mandat obţinut la redistribuire)

CONSTANŢA

Constanţa – Colegiul 1: Gheorghe Dragomir – USL

Constanţa – Colegiul 2: Mihai Lupu – USL

Constanţa – Colegiul 3: Cristina Dumitrache – USL

Constanţa – Colegiul 4: Radu Babus – USL

Constanţa – Colegiul 5: Victor Manea – USL

Constanţa – Colegiul 6: Martin Eduard-Stelian – USL

Constanţa – Colegiul 7: Titus Dobre – USL

Constanţa – Colegiul 8: Manuela Mitrea – USL

Constanţa – Colegiul 9: Remus Cernea – USL

Constanţa – Colegiul 10: Mădălin Voicu – USL

COVASNA

Covasna – Colegiul 2: Marton Arpad

DÂMBOVIŢA

Dâmboviţa – Colegiul 1: Vasile Horga – USL

Dâmboviţa – Colegiul 2: Rovana Plumb – USL

Dâmboviţa – Colegiul 3: Ion Stan – USL

Dâmboviţa – Colegiul 4: Ion Pârgaru – USL

Dâmboviţa – Colegiul 5: Stanciu Zisu – USL

Dâmboviţa – Colegiul 6: Georgică Dumitru – USL

Dâmboviţa – Colegiul 7: Cristian Săvoiu – USL

Dâmboviţa – Colegiul 8: Carmen Moldovan – USL

DOLJ

Dolj – Colegiul nr.1: Cosmin Enea – USL | Gheorghe Neţoiu – PP-DD (mandat obţinut la redistribuire)

Dolj – Colegiul nr.2: Nicolae Vasilescu – USL

Dolj – Colegiul nr.3: Ionuţ Stroe – USL

Dolj – Colegiul nr.4: Florentin Gust – USL

Dolj – Colegiul nr.5: Petre Petrescu – USL

Dolj – Colegiul nr.6: Claudiu Manda – USL

Dolj – Colegiul nr.7: Mihai Voicu – USL

Dolj – Colegiul nr.8: Daniel Iane – USL

Dolj – Colegiul nr.9: Valeriu Zgonea – USL

Dolj – Colegiul nr.10: Ion Călin – USL

GALAŢI

Galaţi – Colegiul 1: Victor Paul Dobre – USL

Galaţi – Colegiul 2: Laurenţiu Chirvasuta – USL

Galaţi – Colegiul 3: George Scarlat – USL

Galaţi – Colegiul 4: Viorel Ştefan – USL

Galaţi – Colegiul 5: Dan Nica – USL

Galaţi – Colegiul 6: Florin Pâslaru – USL

Galaţi – Colegiul 7: Lucreţia Roşca – USL

Galaţi – Colegiul 8: Ciuca Bogdan Liviu – USL

Galaţi – Colegiul 9: Aurel Nechita – USL

GORJ

Gorj – Colegiul nr.1: Gheorghe Iana – USL

Gorj – Colegiul nr.2: Mihai Weber – USL

Gorj – Colegiul nr.3: Iriza Scarlat – USL

Gorj – Colegiul nr.4: Camelia Kharaibani – USL

Gorj – Colegiul nr.5: Vasile Popeangă – USL

Gorj – Colegiul nr.6: Victor Ponta – USL

HARGHITA

Harghita – Colegiul 1: Korodi Attila – UDMR

Harghita – Colegiul 2: Kelemen Hunor – UDMR

Harghita – Colegiul 3: Antal Istvan – UDMR

Harghita – Colegiul 4: Moldova Jozsef – UDMR

HUNEDOARA

Hunedoara – Colegiul 5: Monica Iacob-Ridzi – PPDD (mandat obţinut prin redistribuire)

IALOMIŢA

Ialomiţa – Colegiul 1: Cristina Pocora – USL

Ialomiţa – Colegiul 2: Marian Neacşu – USL

Ialomiţa – Colegiul 3: Mihăiţă Găină – USL

Ialomiţa – Colegiul 4: Aurelian Ionescu – USL

IAŞI

Iaşi – Colegiul nr.1: Mugur Cozmanciuc – USL

Iaşi – Colegiul nr.2: Relu Fenechiu – USL

Iaşi – Colegiul nr.3: Constantin Adăscăliţei – USL

Iaşi – Colegiul nr.4: Vasile Mocanu – USL

Iaşi – Colegiul nr.5: Neculai Răţoi – USL

Iaşi – Colegiul nr.6: Anghel Stanciu – USL

Iaşi – Colegiul nr.7: Costel Alexe – USL

Iaşi – Colegiul nr.8: Gheorghe Emacu – USL

Iaşi – Colegiul nr.9: Nichita Cristina – USL

Iaşi – Colegiul nr.10: Iacoban Sorin Avram – USL

Iaşi – Colegiul nr.11: Grigore Crăciunescu – USL

Iaşi – Colegiul nr.12: Anton Doboş – USL

MEHEDINŢI

Mehedinţi – Colegiul nr.1: Rodin Traicu – USL

Mehedinţi – Colegiul nr.2: Petre Daea – USL

Mehedinţi – Colegiul nr.3: Viorel Palaşcă – USL

Mehedinţi – Colegiul nr.4: Manolache Marius – USL

PRAHOVA

Prahova – Colegiul 1: Mircea Roşca – USL

Prahova – Colegiul 2: Virgil Guran – USL

Prahova – Colegiul 3: Graţiela Gavrilescu – USL

Prahova – Colegiul 4: Sebastian Ghiţă – USL

Prahova – Colegiul 5: Sorin Teju – USL

Prahova – Colegiul 7: Nicolae Alexandri – USL

Prahova – Colegiul 8: Vlad Cosma – USL

Prahova – Colegiul 10: Ion Eparu – USL

Prahova – Colegiul 11: Paul Dumbrăvanu – USL şi Roberta Anastase (ARD) – după redistrinuire

Prahova – Colegiul 12: Andrei Sava – USL

SATU MARE

Satu Mare – Colegiul 2: Ovidiu Silaghi – USL (redistribuire)

Satu Mare – Colegiul 5: Kereskenyi Gabor – UDMR

SĂLAJ

Sălaj – Colegiul 2: Seres Denes – UDMR

Sălaj – Colegiul 3: Iuliu Nosa – USL

Sălaj – Colegiul 4 Zalău – Mirel Taloş – USL

SIBIU

Sibiu – Colegiul 1: Ioan Tămâian – USL

Sibiu – Colegiul 2: Raluca Turcan – ARD (redistribuire)

Sibiu – Colegiul 3: Gheorghe Roman – USL

Sibiu – Colegiul 4: Ioan Axente – USL

Sibiu – Colegiul 5: Gheorghe Frăticiu – USL

Sibiu – Colegiul 6: Mircea Cazan – USL

SUCEAVA

Suceava – Colegiul 1: Alexandru Băişanu – USL, posibil al doilea deputat prin redistribuire: Sanda Maria Ardeleanu – ARD

Suceava – Colegiul 2: Ioan Bălan – ARD (mandat obţinut la redistribuire)

Suceava – Colegiul 3: Gavril Mîrza – USL

Suceava – Colegiul 4: Eugen Uricec – USL

Suceava – Colegiul 5: Ioan Stan – USL

Suceava – Colegiul 6: Constantin Galan – USL

Suceava – Colegiul 7: Ovidiu Iane – USL

Suceava – Colegiul 8: Eugen Bejinariu – USL

Suceava – Colegiul 9: Dumitru Pardău – USL şi Cezar Cioată – PPDD (mandat obţinut la redistribuire)

Suceava – Colegiul 10: Radu Surugiu – USL

TELEORMAN

Teleorman – Colegiul 1: Stefanescu Elena Catalina – USL

Teleorman – Colegiul 2: Simionescu Adrian Constantin – USL

Teleorman – Colegiul 3: Dragnea Nicolae Liviu – USL

Teleorman – Colegiul 4: Boboc Valentin Gabriel – USL

Teleorman – Colegiul 5: Calota Florica Ica – USL

Teleorman – Colegiul 6: Marin Almăjan – USL

TIMIŞ

Timiş – Colegiul 1: Horia Cristian – USL

Timiş – Colegiul 2: Sorin Grindeanu – USL

Timiş – Colegiul 3: Maria Grapini – USL

Timiş – Colegiul 4: Ion Răducanu – USL

Timiş – Colegiul 5: Cosmin Costa – USL

Timiş – Colegiul 6: Cătălin Tiuch – USL ,

Timiş – Colegiul 7: Sorin Stragea – USL

Timiş – Colegiul 8: Petru Andea – USL

Timiş – Colegiul 9: Dorel Covaci – USL

Timiş – Colegiul 10: Gheorghe Ciobanu – USL

VASLUI

Vaslui – Colegiul 1: Cristea Victor – USL

Vaslui – Colegiul 2: Dan Bordeianu – USL

Vaslui – Colegiul 3: Florin Ciurariu – USL

Vaslui – Colegiul 4: Solomon Adrian – USL

Vaslui – Colegiul 5: Birchall Ana – USL

Vaslui – Colegiul 6: Dima Toader – USL

Vaslui – Colegiul 7: Stativa Irinel Ion – USL

VÂLCEA

Vâlcea – Colegiul 1: Traian Dobrinescu – USL

Vâlcea – Colegiul 2: Constantin Rădulescu – USL

Vâlcea – Colegiul 3: Dumitru Mazilu – USL

Vâlcea – Colegiul 4: Vasile Bleotu – USL

Vâlcea – Colegiul 5: Aurel Vlădoiu – USL

Vâlcea – Colegiul 6: Cristian Buican – USL

VRANCEA

Vrancea – Colegiul 5: Laurenţiun Ţigăeru Roşca

Senat:

ALBA

Alba – Colegiul 1: Teodor Atanasiu – USL

Alba – Colegiul 2: Alexandru Pereş – ARD (prin redistribuire)

ARGEŞ

Argeş – Colegiul 1: Ion Popa – USL

Argeş – Colegiul 2: Şerban Valeca – USL

Argeş – Colegiul 3: Constantin Tămagă – USL

Argeş – Colegiul 4: Ionuţ-Elie Zisu – USL

ARAD

Arad – Colegiul nr.1: Ovidiu Marian – USL | Mihai-Răzvan Ungureanu – ARD (mandat obţinut la redistribuire)

Arad – Colegiul nr.2: Ioan Cristina – USL

Arad – Colegiul nr.3: Dorel Popa – USL | TRaian Igaş – ARD (mandat obţinut la redistribuire)

BIHOR

Bihor – Colegiul 1: Biro Rozalia – UDMR

Bihor – Colegiul 2: Cristian Bodea – USL

Bihor – Colegiul 3: Valeriu Boeriu – USL

Bihor – Colegiul 4: Florian Bodog – USL

BISTRIŢA

Bistriţa – Colegiul 1: Dorin Dobra (USL)

Bistriţa – Colegiul 2: Ioan Deneş (USL)

BRĂILA

Brăila – Colegiul 1: Ion Rotaru – USL

Brăila – Colegiul 2: Cătălin Boboc – USL

BUCUREŞTI

Bucureşti – Colegiul 1: Titus Corlăţean – USL

Bucureşti – Colegiul 2: Călin Popescu Tăriceanu – USL

Bucureşti – Colegiul 3: Gabriel Oprea – USL

Bucureşti – Colegiul 4: Dumitru Pelican – USL

Bucureşti – Colegiul 5: Daniel Barbu – USL

Bucureşti – Colegiul 6: Ecaterina Andronescu – USL

Bucureşti – Colegiul 7: Victor Ciorbea – USL

Bucureşti – Colegiul 8: Dan Voiculescu – USL

Bucureşti – Colegiul 9: Cătălin Croitoru – USL

Bucureşti – Colegiul 10: Florian Popa – USL

Bucureşti – Colegiul 11: Cornel Dobriţoiu – USL

Bucureşti – Colegiul 12: Gabriel Mutu – USL

BUZĂU

Buzău – Colegiul nr.1: Eugen Orlando Teodorovici – USL

Buzău – Colegiul nr.2: Doina-Anca Tudor – USL

Buzău – Colegiul nr.3: Victor Mocanu – USL

BOTOŞANI

Botoşani – Colegiul 1: Doina Federovici – USL

Botoşani – Colegiul 2: Şerban Mihăilescu – UNPR şi Gheorghe Ciubotaru – PPDD (mandat obţinut la redistribuire).

Botoşani – Colegiul 3: Viorel Grigoraş – USL

BRAŞOV

Braşov – Colegiul 1: Sebastian Grapă – USL

Braşov – Colegiul 2: Viorel Chiriac – USL

Braşov – Colegiul 3: Ioan Ghişe – USL

Braşov – Colegiul 4: Marius Neculoiu – USL

CONSTANŢA

Constanţa – Colegiul 1: Puiu Hasotti – USL

Constanţa – Colegiul 2: Nicolae Moga – USL

Constanţa – Colegiul 3: Alexandru Mazăre – USL

Constanţa – Colegiul 4: Mircea Banias – USL

DÂMBOVIŢA

Dâmboviţa – Colegiul 1: Leonardo Badea – USL

Dâmboviţa – Colegiul 2: Sorin Roşca Stănescu – USL

Dâmboviţa – Colegiul 3: Valentin Calcan – USL

DOLJ

Dolj – Colegiul nr.1: Cristina Anghel – USL | Antonie Solomon – PP-DD (mandat obţinut la redistribuire)

Dolj – Colegiul nr.2: Mihai Fifor – USL

Dolj – Colegiul nr.3: Voinea Florea – USL

Dolj – Colegiul nr.4: Mario Oprea – USL

Dolj – Colegiul nr.5: Mircea Geoană – USL

GALAŢI

Galaţi – Colegiul 1: Daniel Butunoi – USL

Galaţi – Colegiul 2: Gheorghe Saghian – USL

Galaţi – Colegiul 3: Paul Ichim – USL

Galaţi – Colegiul 4: Eugen Durbaca – USL

GORJ

Gorj – Colegiul nr.1: Dian Popescu – USL

Gorj – Colegiul nr.2: Toni Greblă – USL

HARGHITA

Harghita – Colegiul 1: Tanczos Barna – UDMR

Harghita – Colegiul 2: Verestoy Attila – UDMR

HUNEDOARA

Hunedoara – Colegiul 3: Mariana Câmpeanu – USL

IALOMIŢA

Ialomiţa – Colegiul 1: Ion Toma – USL

Ialomiţa – Colegiul 2: Marian Pavel – USL

IAŞI

Iaşi – Colegiul nr.1: Varujan Vosganian – USL

Iaşi – Colegiul nr.2: Lazăr-Sorin Constantin – USL

Iaşi – Colegiul nr.3: Florin Constantinescu – USL

Iaşi – Colegiul nr.4: Mihaela Popa – USL

Iaşi – Colegiul nr.5: Marin Burlea – USL

MEHEDINŢI

Mehedinţi – Colegiul nr.1: Nicolae Şerban – USL

Mehedinţi – Colegiul nr.2: Tudor Chiuariu – USL

PRAHOVA

Prahova – Colegiul 1: Georgică Severin – USL

Prahova – Colegiul 2: Daniel Savu – USL

Prahova – Colegiul 3: Ion Luchian – USL

Prahova – Colegiul 4: Radu Oprea – USL

Prahova – Colegiul 5: Augustin Mitu – USL

SĂLAJ

Sălaj – Colegiul 2: Gheorghe Pop – USL

SIBIU

Sibiu – Colegiul 1: Sorin Ilieşiu – USL

Sibiu – Colegiul 2: Viorel Arcaş – USL

Sibiu – Colegiul 3: Nicolae Neagu – USL

SUCEAVA

Suceava – Colegiul 3: Ovidiu Donţu – USL

Suceava – Colegiul 1: Neculai Bereanu – USL

Suceava – Colegiul 4- Mihai Neagu – USL

Suceava – Colegiul 2 – Gheorghe Flutur – ARD (mandat obţinut la redistribuire)

TELEORMAN

Teleorman – Colegiul 1: Mohanu Nicolae – USL

Teleorman – Colegiul 2: Crin Antonescu – USL

Teleorman – Colegiul 3: Stuparu Timotei – USL

TIMIŞ

Timiş – Colegiul 1: Ben-Oni Ardelean – USL

Timiş – Colegiul 2: Petru Ehegartner – USL

Timiş – Colegiul 3: Matei Suciu – USL şi Vasile Blaga (ARD) – după redistribuire

Timiş – Colegiul 4: Ilie Sârbu – USL

VASLUI

Vaslui – Colegiul 1: Silistru Doina – USL

Vaslui – Colegiul 2: Cretu Gabriela – USL

Vaslui – Colegiul 3: Nelu Tătaru – USL

VÂLCEA

Vâlcea – Colegiul 1: Laurenţiu Coca – USL

Vâlcea – Colegiul 2: Remus Daniel Niţu – USL

Vâlcea – Colegiul 3: Marin Adrănel Cotescu

27 comentarii

BULA 11-12-2012 - 14:33

Efectul acestei „drogari” cu rezultatele de la alegeri va trece rapid si va urma o lunga perioda de sevraj, cu foamete si inflatie, cu somaj si coplata la spitale.
Peste un an sau doi vor fi alegeri anticipate.

vida clara 11-12-2012 - 15:18

Ca atunci cand niste tineri se intorc cu „bmw”-ul, beti de la discoteca si dau volanul pe mana si celui mai beat si celui mai iresponsabil dintre ei.
Diferenta o da in cazul asta ca „bmaw”-ul cu pricina este o ditamai
hardughia de „autobuz national”.
Cand or mai disparea aburii betiei si hodoroaga coboara spre Busteni pe
Valea Jepilor, poate mai recapitulati asupra temei.
Timp prea mult nu acorda …Timpul. Ati vazut cat de sus s-a suit
austriacul cela, si in scurt timp, tot pe Pamant a ajuns cu picioarele.

urbos 11-12-2012 - 19:29

Spanzura-te ma scarba.

jan dinu 11-12-2012 - 20:09

— SRSul senator —
La un animal bobor …
Acum shatra sa marit
Pregatita de manglit !!!..-:)))))) (HaHaHa)……
JD-USA

salut 11-12-2012 - 20:32

Tigane, sa-ti imbunatatesti repertoriul pentru gura de metro din Portland, OR. Si tine-o pe oral, ca nu prea le ai cu gramatica. Oral si vioara. Ore suplimentare, tigane, ca ICR-ul nu-ti mai da suta de dolari pe luna cu care te potcovea Patapievici…sa reprezinti cultura romana.
Si daca vrei un sfat gratuit, eu zic sa inveti doua boabe de spaniola si sa te dai mexican. Prin Oregon se cauta …. si gringos nu prea stiu spaniola, mustata ai, fata tuciurie te prinde…hm, esti cam puturos, da’ cu scripca la metrou, nu se prind americanii.

jan dinu 11-12-2012 - 21:37

— salut — ,in gura EU te F*T…!!!!
JD-USA

ValVerde 11-12-2012 - 21:44

Esti temerar Jane…asta e bou obisnuit cu rumegatul…o sa ti-o molfaie de nu mai ramine nimic din ea.

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 11-12-2012 - 21:47

Ce zici hidalgo , moshe al nosht , mai e capabil la asa ceva, sau chiar e gay?????????????

jan dinu 11-12-2012 - 22:28

Este tare ca otzelu …
EL o suge ca vitzelu !!..-:)))
JD-USA

salut 11-12-2012 - 21:48

If you want to fuck the sky
You must teach your dick (mik 🙂 ) to fly
So, you can fuck yourself and save your money…

?me entiende?

DXN 11-12-2012 - 22:32

@salut,
TACI TU!

DXN 11-12-2012 - 22:33

DA’ SI TE-O SUPARAT ASA DI TARI?

DXN 11-12-2012 - 22:13

Janeee nu fi egoist!

jan dinu 11-12-2012 - 22:26

Am riscat …,daca este SIDAt ….?!…-:))))
JD-USA

DXN 11-12-2012 - 22:30

Pentru asemenea plaisir, MA RISK!

salut 11-12-2012 - 22:34

@ Tiganu’ Jenel, ViticaVerde, DXN…

Hehehe, cand eu va spuneam ca in adacul sufletelului vostru ati ramas aceiasi robi tigani cu noroi intre degetele de la picioare… Vad ca ati gasit un subiect pasionant pentru neamul tiganesc…dati-i inainte!

DXN 11-12-2012 - 23:00

Ba’ borala2!
Imi place ca ma scrii cu majuscule.
‘ARSH IN 3.14ZDA MA-TI!
Cu cratima 😉

jan dinu 11-12-2012 - 22:42

Intr-o tzara prea frumoasa
Navali o shatra – casta …
Aducind cu ea ce-i rau ….
Primitivi ramin mereu !!
JD-USA

salut 11-12-2012 - 22:47

Jenele, sunteti mai multi in Portland, OR? De ce spui ca ati navalit cu toata satra?

DXN 11-12-2012 - 23:05

ba’ borala, ‘arsh in front!

jan dinu 11-12-2012 - 23:03

—- Parlament —- ….
Uite asha acum se stie ….
Ca tzara e-o Tziganie …
Cu borfashii adunati …
Facind – legea – in Karpati !!…-:)))))
JD-USA

ValVerde 11-12-2012 - 23:23

Cit de curind o sa se publice lista cu romanii care nu sint in Parlament.
E mai scurta.

DXN 11-12-2012 - 23:32

bun banc!

Cercul 11-12-2012 - 23:36

Fiindca romanii nu mai pot trai fara sefi, or sa vina si somalezii sa le fie sefi. Ca nu se poate fara sa-i valideze pe altii peste ei(le-a bagat in cap ca asta-i libertatea). Vai de de ciubota lor.

ValVerde 11-12-2012 - 23:46

” Fiindca romanii nu mai pot trai fara sefi, or sa vina si somalezii sa le fie sefi.”

===

Buna idee. Poate asa o sa se puna si Romania pe picioare….

Cercul 12-12-2012 - 00:03

Ideea era ca nu trebuie sa existe politicieni. Iar despre somalezi, n-ai inteles, spuneam ca unor labili care nu stiu sa fie proprii lor stapani, le vin usor insi gata sa-i conduca. Nicaieri nu va fi bine daca nu se va renunta la stapani.

Mihnea V 12-12-2012 - 11:31

Asa cum era de asteptat, votul negativ asociat cu p r o s t i a cronica a unei bune parti a compatriotilor nostri si-a spus din nou cuvantul. Vom avea, deci, ceea ce meritam : o noua „dictatura rosie”, ca pe vremea primelor 2 mandate ale lui Iliescu, un atac fara echivalent in Europa (si, in general, in lumea civilizata!) la justitie, careia i se va pune botnita, vor fi distruse sau emasculate institutii ca DNA, ANI, CSM, etc., marii corupti ca Voiculescu, Fenechiu, Dragnea, Oprisan, Mazare, etc. vor fi albiti ca la „Nufarul”. Crin, Ponta, Nicolaescu, Hasotti, Ivan, Ghise si altii „ejusdem farinae” isi vor continua atacurile impotiva institutiilor si personalitatilor europene, facand din Romania „oaia neagra” a Europei sau chiar excluzandu-ne din acest club select al UE, unde am facut atatea eforturi sa fim admisi. (Probabil asta si doresc liderii USL : intoarcerea noastra in sfera de influenta a „maicii Rusia” si intr-o lume in care hotia si coruptia sa poata inflori nestingherite !) Si nici macar nu va exista o „compensatie” la toate acestea – cum spera marea masa a asistatilor social care au votat USL : nu va creste nivelul de trai si economia nu va inflori, si nu se vor da mai multe pomeni sociale, asa cum spera acum „prostimea”. Asta din doua motive : in primul rand, odata castigata puterea absoluta, USL-ul nu mai are niciun interes sa continue pomenile ; vor fi prea ocupati ca sa se imbogateasca ei pentru a se mai ocupa de masa de milogi. Si in al doilea rand, pentru ca nu va fi de unde : economia e pe tobogan de 7 luni de cand „guverneaza” (vorba vine !) USL-ul, si acesta evolutie (mai exact „involutie”!) se va accentua in mod evident. (Grecia, asteapta-ne, sosim !) Ma intreb chiar daca se vor mai gasi bani pentru a se indexa pensiile si pentru a se plati salariile – revenite de la 1 decembrie la cuantumul lor dinainte de taierile de 25 % (care, oricat i-au deranjat pe unii, printre care ma aflu si eu, au salvat Romania de la colaps !).
Evident, le vor trebui vreo 2 ani natarailor care au votat acum USL ca sa isi dea seama de p r o s t i a fara seaman pe care au comis-o la urne : dureaza pana ce neganditorii se desteapta ; si asta se intampla – fapt tipic romanesc – doar atunci cand sunt atinsi la portofel. Cucuiele pe care si le vor face atunci dandu-se cu capul de pereti vor fi tardive si inutile. Dar „mintea romanului cea de pe urma” e un fenomen rar, si de obicei el se petrece prea tarziu ca sa se mai poata indrepta ceva. Nu ne ramane decat sa spunem : ”Good bye Europe !”

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Mai mult