Acasa Actualitate-InternaPolitica interna Radu Stroe, ministru de Interne

Radu Stroe, ministru de Interne

scris de M.A.
15 afisari

Ministru delegat pentru Administraţie în Guvernul Ponta I, Radu Stroe a fost propus, miercuri, pentru funcţia de ministru de Interne.

Radu Stroe, ministru de Interne

Radu Stroe, ministru de Interne

Radu Stroe s-a născut la 31 august 1949 în localitatea Osoi (judeţul Iaşi). A absolvit Institutul de Marină Civilă din Constanţa (1971), obţinând diploma de inginer de navigaţie, precum şi Facultatea de Drept din Bucureşti (1981). După absolvirea facultăţii, Radu Stroe a lucrat ca ofiţer de marină şi inginer de navigaţie în cadrul NAVROM Constanţa (1972 – 1974), apoi ca inginer principal III la Departamentul Transporturi Marine din cadrul Ministerului Transporturilor şi Telecomunicaţiilor (1974 – 1985). În următorii ani (1985 – 1989) a fost detaşat ca inginer principal la administraţia Canalului Dunăre – Bucureşti şi a lucrat în cadrul Ministerului Transporturilor şi Telecomunicaţiilor.

În anul 1990 a revenit la Ministerul Transporturilor, promovând succesiv şi ocupând funcţiile de director general adjunct, director general şi consilier al ministrului. A ocupat funcţia de secretar general adjunct al Guvernului (1997 – 1998) în Guvernul Ciorbea şi apoi pe cea de secretar general al Guvernului (1998 – 2000), în guvernele Radu Vasile şi Mugur Isărescu. În perioada 23 mai 2006 – 5 aprilie 2007, Radu Stroe a îndeplinit funcţia de ministru delegat pentru coordonarea Secretariatului General al Guvernului (în Guvernul Tăriceanu). Înscris la 16 ianuarie 1990 în Partidul Naţional Liberal, el a deţinut funcţiile de secretar executiv, membru în Biroul Permanent al sectorului 1 Bucureşti, membru în Biroul Permanent Central. A fost ales secretar general al PNL la 30 martie 2009, retrăgându-se din această funcţie la 3 mai 2011.

La alegerile parlamentare din noiembrie 2000, Radu Stroe a fost ales deputat de Maramureş pe listele Partidului Naţional Liberal. În această calitate, a făcut parte din Comisia pentru apărare, ordine publică şi siguranţă naţională, ca membru (dec. 2000 – feb. 2001 şi sep. 2001 – sep. 2004) şi apoi ca vicepreşedinte (sep. – dec. 2004). De asemenea, a fost şi membru al Comisiei speciale a Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru exercitarea controlului parlamentar asupra Serviciului de Informaţii Externe (din sep. 2004). În perioada februarie – septembrie 2001, a deţinut funcţia de secretar al Biroului Permanent al Camerei Deputaţilor. De asemenea, a fost şi vicelider al Grupului parlamentar al PNL din Camera Deputaţilor (februarie 2002 – septembrie 2003).

La alegerile parlamentare din noiembrie 2004, Radu Stroe a fost ales senator de Maramureş pe listele Alianţei Dreptate şi Adevăr PNL-PD. În această calitate, a făcut parte, ca vicepreşedinte, din Comisia pentru apărare, ordine publică şi siguranţă naţională (până în martie 2005) şi de preşedinte al Comisiei comune permanente a Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru exercitarea controlului parlamentar asupra activităţii SRI.

Radu Stroe a fost ales deputat PNL de Bucureşti, cu 70,17% din voturi, la alegerile parţiale pentru Camera Deputaţilor care au avut loc în colegiul uninominal 1 Bucureşti, la 17 ianuarie 2010. La alegerile parlamentare din 9 decembrie 2012 a obţinut un nou mandat de deputat, candidând în Colegiul 1 din judeţul Ilfov, pe listele USL. Începând cu 6 august 2012 a fost ministru delegat pentru Administraţie în Guvernul Ponta I.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Mai mult