Acasa Actualitate-InternaPolitica interna Titus Corlăţean rămâne ministru al Afacerilor Externe şi în noul guvern

Titus Corlăţean rămâne ministru al Afacerilor Externe şi în noul guvern

scris de L.M.
4 afisari

Titus Corlăţean rămâne ministru al Afacerilor Externe în noul guvern, după ce a fost propus miercuri de premierul desemnat Victor Ponta.

Titus Corlăţean rămâne ministru al Afacerilor Externe şi în noul guvern

Titus Corlăţean rămâne ministru al Afacerilor Externe şi în noul guvern

Titus Corlăţean s-a născut la 11 ianuarie 1968, la Medgidia. Licenţiat al Facultăţii de Drept a Universităţii Bucureşti (1994). Un an mai târziu (1995), a obţinut o diplomă de studii aprofundate în drept internaţional şi relaţii internaţionale la Universitatea Bucureşti şi un atestat în domeniul diplomaţiei şi relaţiilor internaţionale, la Institutul Internaţional de Administraţie Publică din Paris. În iunie 2005, a absolvit Colegiul Naţional de Apărare, iar din 2010 este doctor în drept internaţional public la Universitatea Bucureşti.

În perioada 1993 – 1994, a fost asistent de cercetare la Institutul Român de Studii Internaţionale – IRSI, iar între 1994 şi 1995 a fost asistent colaborator la catedra de Drept public (drept internaţional public) din cadrul Universităţii Bucureşti. Din anul 2010 predă ‘Drepturile omului’ la Universitatea Creştină ‘Dimitrie Cantemir’ Bucureşti şi ‘Drept internaţional public’ la Universitatea ‘Nicolae Titulescu’ Bucureşti.

A fost diplomat în Ministerul Afacerilor Externe (sep. 1994 – oct. 2001), consilier personal al premierului Adrian Năstase pe probleme de politică externă (oct. 2001 – iun. 2003) şi secretar de stat pentru Românii de Pretutindeni (iul. 2003 – dec. 2004).

Membru al Partidului Social Democrat (PSD), a îndeplinit, pe rând, funcţiile de: secretar internaţional al Tineretului Social Democrat (TSD) (iul. 2002 – iul. 2003); secretar executiv al PSD pentru relaţii internaţionale bilaterale (iul. 2003 – apr. 2004); purtător de cuvânt al PSD (apr. 2004 – mai 2005); membru al Biroului Coordonator al PSD (apr. 2004 – apr. 2005); secretar general al Partidului Social Democrat (dec. 2006 – dec. 2008) şi vicepreşedinte al partidului din februarie 2010, fiind ales la Congresul PSD cu 639 de voturi. Titus Corlăţean a mai ocupat funcţia de vicepreşedinte PSD, în perioada aprilie 2005 – decembrie 2006.

La 17 decembrie 2004, a fost validat deputat în circumscripţia Braşov pe listele Partidului Social Democrat. Şi-a încheiat mandatul în decembrie 2007, după ce a fost ales membru în Parlamentul European.

În Parlamentul României, Titus Corlăţean a ocupat funcţia de secretar al Comisiei de Politică Externă din Camera Deputaţilor (2005 – 2007), membru al Comisiei de Integrare Europeană/ Afaceri Europene (2005 – 2007) şi preşedinte al Subcomisiei pentru Românii de Pretutindeni (2006 – 2007).

La alegerile parlamentare din 30 noiembrie 2008 a devenit senator de Braşov, preşedintele Comisiei de politică externă a Senatului României (dec. 2008 – mai 2012).

În urma alegerilor din 9 decembrie 2012, a obţinut un mandat de senator în colegiul uninominal nr. 1 din sectorul 1 Bucureşti, pe listele USL, cu peste 50% din voturi.

Din septembrie 2005 şi până la 31 decembrie 2006, a fost membru al Parlamentului European cu titlul de observator, iar din noiembrie 2007 până în decembrie 2008 a fost ales europarlamentar, pe listele PSD. În această calitate, a ocupat funcţia de prim-vicepreşedinte al Comisiei pentru Afaceri Juridice a Parlamentului European.

La 14 aprilie 2011, la sesiunea ordinară de la Strasbourg a Adunării Parlamentare a Consiliului Europei (APCE), Titus Corlăţean, membru al Delegaţiei române la APCE, a fost ales în funcţia de preşedinte al Subcomisiei pentru Orientul Mijlociu din cadrul Comisiei pentru afaceri politice a APCE.

În data de 6 octombrie 2011, cu ocazia sesiunii ordinare a Adunării Parlamentare a Consiliului Europei, desfăşurată în perioada 3 – 7 octombrie 2011, Titus Corlăţean a fost desemnat raportor al Adunării din partea Comisiei pentru migraţii, refugiaţi şi populaţie, pe tema ‘Traficul lucrătorilor migranţi supuşi la muncă forţată: necesitatea unei abordări aprofundate’.

Pe 7 mai 2012 a fost învestit ministru al Justiţiei în Cabinetul Ponta, funcţie deţinută până la 6 august 2012, când a devenit ministru al Afacerilor Externe.

Este membru al Asociaţiei Române de Drept Internaţional (ADIRI) din 1993 şi vicepreşedinte al secţiunii ‘Drept Internaţional’ a ADIRI din 2003; membru al Fundaţiei Europene Titulescu din 2002; membru al Asociaţiei de Drept Internaţional, secţia română din 2002. Titus Corlăţean este căsătorit şi are un copil.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Mai mult