Incendiul de la depozitul din Afumaţi nu a fost încă stins, şase autospeciale fiind încăm la faţa locului. Pompierii au intervenit toată noaptea, acţiunea fiind dificilă şi periculoasă.
”Intervenţia pentru stingere a incendiului a continuat pe parcursul nopţii, iar numărul autospecialelor a fost redus progresiv. În acest moment mai sunt la caz 6 autospeciale de stingere, 1 echipaj pentru descarcerare şi 1 echipaj SMURD. Au fost utilizate inclusiv 2 buldoexcavatoare pentru realizarea unor deschideri în interiorul depozitului, în vederea îndepărtării elementelor prăbuşite şi accesului către focarele ascunse.”, a transmis, miercuri, ISU Bucureşti-Ilfov.
Sursa citată a precizat că intervenţia a implicat un grad mare de risc pentru echipajele de pompieri, din cauza prăbuşirii rapide a structurii metalice a depozitului, sub efectul temperaturilor ridicate din interior.
Un incendiu puternic a izbucnit, marţi seară, la un depozit din localitatea Afumaţi, judeţul Ilfov, manifestându-se cu flacără deschisă şi degajări de fum. Pompierii au intervenit, iniţial, cu zece autospeciale de stingere, ulterior numărul acestora ajungând la 18. Nu au fost semnalate victime. Hala s-a prăbuşit parţial, întrucât structura ei metalică a fost afectată.