Acasa Cultura-ReligieCultura 55 kg de argint la Goleşti, Vâlcea. Cel mai mare tezaur monetar din România

55 kg de argint la Goleşti, Vâlcea. Cel mai mare tezaur monetar din România

scris de M.A.
90 afisari

55 de kilograme de argint, la Goleşti, Vâlcea. Este cel mai mare tezaur monetar descoperit în România. Monede otomane din prima jumătate a secolului al XV-lea.

55 kg de argint. Cel mai mare tezaur monetar din România

55 de kilograme de argint, la Goleşti, Vâlcea. Cel mai mare tezaur monetar din România (foto: mnir.ro)

Muzeul Naţional de Istorie a României (MNIR) anunţă descoperirea şi recuperarea unui tezaur monetar din argint alcătuit din aspri otomani emişi în prima jumătate a secolului al XV-lea.

Tezaurul a fost descoperit întâmplător în data de 01.09.2013, în apropierea oraşului Râmnicu Vâlcea şi cântăreşte 54,7 kg. Persoana care a făcut descoperirea a anunţat luni dimineaţa (02.09.2013) Muzeul Naţional de Istorie a României, care s-a sesizat şi a trimis o echipă de specialişti pentru a cerceta contextul descoperirii şi pentru a prelua tezaurul. Acesta se află în acest moment în custodia muzeului, care se ocupă de identificarea, analizarea pieselor numismatice, precum şi de inventarierea acestora.

Asprul este o monedă otomană din argint, care a circulat în Ţările Române începând cu secolul XV până la începutul secolul XIX.

Acesta reprezintă cel mai mare tezaur monetar recuperat până acum, pe teritoriul României şi ajuns într-o colecţie publică. După terminarea inventarierii şi studierea preliminară a monedelor, MNIR va organiza o conferinţă de presă a cărei dată va fi anunţată ulterior.

17 comentarii

CONGO 04-09-2013 - 20:05

La Goleşti, in Vâlcea?
Si daca sunt economiile pt. pensie ale lui nea Marin?
Si ce se mai plangea ca i-a taiat PDL-ul pensia, na poftim!

Antibasistul 04-09-2013 - 20:55

Sint bani furați si ascunsi de primii jidaani ajunsi in țarile romane!

ValVerde 04-09-2013 - 21:00

Daca erau banii lor nu-i mai gasea nimeni, mai rima !!

Antibasistul 04-09-2013 - 21:16

Sugi imensa poo…a a lui Allah, jidaane!

ValVerde 04-09-2013 - 21:19

Ma, de unde stii tu cit e de mare ???
Tu ai tras cu ochiu’ scirnavie…ca sa nu zic mai multe…si zii asa: ti s-a parut imensa, ha ? Te-a durut ?

Antibasistul 04-09-2013 - 21:35

O sugi vesnic, la fel jidaanii tai!

Antibasistul 04-09-2013 - 21:41

Boule ValV. nu erau banii jidaanilor, erau furați de la romani, erau ai romanilor!

ValVerde 04-09-2013 - 22:10

” Boule ValV.”

===

Ba timpitule, Bou e Salut.
Eu eram Vaca, nu mai stii ce-ti dicteaza sefu’ de cuib, troglodila…

Antibasistul 04-09-2013 - 22:26

Handicapatule evreu ValV., toți romanii care spun adevarul ca jidaanii-s cei mai mari hoți din Istorie, toți sint fascisti, legionari, N-ASA jidaane!?

ValVerde 04-09-2013 - 22:28

Te-ai dat la fund si acum ai iesit sa te lauzi…

Antibasistul 04-09-2013 - 23:12

ValV., A SPUNE ADEVARUL NU E O LAUDA, E O MARE ONOARE!

ValVerde 04-09-2013 - 23:14

E onorabil sa te dai la fund si sa accepti cine esti !

Antibasistul 04-09-2013 - 23:59

Da ValV. da-te la fund si accepta adevarul CRUD ca esti un gunoi, din pacate uman!

UnUL 05-09-2013 - 09:31

Bășinel, iar îți verși pe forum i m b e c i l i t a t ea și frustrările antisemite?

Antibasistul 05-09-2013 - 09:42

Ratatule UnUL, botul inchis, NU-I CIVILIZAT SA VORBESTI NEINTREBAT!

UnUL 05-09-2013 - 09:49

Bășinel, tu asta faci tot timpul : poluezi forumul cu i m b e c i l i tă ț i l e tale toxice (și copy-paste, pe deasupra!) fără ca nimeni să-ți creară părerea și te faci de râs în mod constant, dovedind fără încetare cât ești de c e t i n, mârlan și nesimțit..

UnUL 05-09-2013 - 09:49

Scuze : „cRetin”

Comments are closed.