Acasa Cultura-ReligieCultura A murit actorul Peter O’Toole

A murit actorul Peter O’Toole

scris de D.P.
6 afisari

Actorul irlandez Peter O’Toole, care a devenit celebru odată cu filmul ‘Lawrence al Arabiei’, în regia lui David Lean, a murit la vârsta de 81 de ani, a anunțat agentul său, Steve Kenis, relatează AFP, EFE și The Guardian.

A murit actorul Peter O'Toole

A murit actorul Peter O'Toole

Actorul, care a învins un cancer la stomac în anii 1970, a decedat sâmbătă, la spitalul Wellington din Londra, după o lungă suferință, a precizat Steve Kenis.

O’Toole a anunțat anul trecut că renunță la actorie. „Este timpul să arunc prosopul. Să mă îndepărtez de scenă și de cinema”, a spus el atunci, într-un comunicat citat de revista People. „Viața mea profesională de actor — pe ecran și pe scenă — mi-a adus susținerea publicului, împlinire emoțională și confort material”, a mai spus celebrul actor. „M-a adus în contact cu oameni minunați, prieteni buni cu care am împărțit soarta care le revine tuturor actorilor: eșecurile și succesele”, a afirmat el.

„Totuși, consider că fiecare trebuie să decidă când este timpul să se oprească. De aceea îmi iau adio de la profesie, cu ochii uscați și o profundă gratitudine”, a mai scris Peter O’TooleOriginar din Irlanda, Peter O’Toole, actorul cu ochii albaștri, și-a petrecut tinerețea în nordul Angliei și și-a făcut debutul pe scenă la 17 ani la Londra, jucând în drame de Shakespeare înainte să explodeze pe ecran sub regia lui David Lean în ‘Lawrence al Arabiei‘ (1962).

El a primit opt nominalizări la Oscar într-o carieră care cuprinde remarcabile interpretări, cum sunt cele din ‘Caligula’ (1979) sau ‘Ultimul împărat’ (1987), fără a câștiga nicio statuetă. El a fost recompensat totuși cu un Oscar onorific în 2003.

26 comentarii

neacsum 15-12-2013 - 22:09

Un titan. Sa ii fie tarana usoara!

neacsum 15-12-2013 - 22:12

Orientarile sexuale, politice, religioase ale unor oameni ca el nu conteaza. Elton John este homo declarat, Fredy Mercury a fost si el homo, George Michael nu a negat, dar cui ii pasa cand ne-au incantat urechile cu opere de arta?

Titircă Inimăbună 15-12-2013 - 22:29

nu stiam ca ati fost chiar atat de intim cu ACTORUL Peter O’Sculiță.

Titircă Inimăbună 15-12-2013 - 22:48

In Star Trek versiunea Deep Space Nine era un personaj pe nume Quark din natiunea ferenghi, si acesta avea niste urechi maaari de tot, cu care detecta chiar si sunetul cel mai fin facut de latinum.in buzunarul cuiva, fie si la un an lumina departare.

urbos 15-12-2013 - 22:53

Dar mars in mortii ma-tii odata!

UnUL 15-12-2013 - 23:41

Dar ce maniere, Scârboșel, vai, ce maniere… !

Antibasistul 15-12-2013 - 23:24

Nu cred ca Peter ar fi fost homosexual, era irlandez, nu curist englez!

Ereticul 15-12-2013 - 22:33

Odihneasca-se in pace! A fost actorul meu (strain) favorit. Merita mentionate si rolurile magnifice din „Noaptea generalilor” si „Cum sa furi un milion”.
Pt. Congo: nu era „pe invers”, desi rolul din Caligula a aruncat o umbra de indoiala asupra moralitatii lui.

Antibasistul 15-12-2013 - 23:04

Subscriu!
Surpriza placuta e ca a fost irlandez, nu am stiut.
DUMNEZEU SA-L ODIHNEASCA si sa nu-l oblige sa se reincarneze iarasi in aceasta Monstruoasa Lume Materiala!!!

Antibasistul 15-12-2013 - 23:08

Lumea materiala-i monstruoasa pentru ca ființele vi se maninca unele pe altele, oamenii se ucid si se fura uni pe alții, oameni mor in dureri ingrozitoare bolnavi de cancer…!!!!!

Antibasistul 15-12-2013 - 23:09

vi cu doi ii

Titircă Inimăbună 15-12-2013 - 23:19

Corect!
In plus, aceasta e dovada ca UnUL e un basist.

UnUL 15-12-2013 - 23:44

Te treziși, Bășinel? Te pomenești că urmezi cursuri serale de ortografie.

UnUL 15-12-2013 - 23:44

Titircă, chestia asta mi-a plăcut !

Antibasistul 15-12-2013 - 23:15

A fost si actorul preferat al soției mele, nu am curajul sa-i spun ca Peter a murit!!!

UnUL 15-12-2013 - 23:45

Minte-o !

Antibasistul 16-12-2013 - 00:08

Io nu-s porc mincinos si mare hoț ca toți basistii, MAI BINE TAC DIN GURA!

UnUL 15-12-2013 - 23:40

Neicușorule, pentru cultura ta generală, toți ăștia cu O’ sunt irlandezi, așa cum toți cu Mac sunt scoțieni și toți cu …escu în coadă sunt români.

Antibasistul 16-12-2013 - 00:13

Bou basist, iarasi o faci pe destepul, ca de obicei, ca toți boii basisti!!!!!!

UnUL 16-12-2013 - 00:56

„bou basist” – copy-paste nr 226-227

UnUL 16-12-2013 - 00:51

Nu fac, sunt; și ceea ce ți-am spus e absolut adevărat.

Antibasistul 16-12-2013 - 09:50

Postarile tale spun ca esti retardat si necinstit, ca toți basistii!

UnUL 16-12-2013 - 16:10

„ca toți băsiștii” – copy-paste nr. 2325

UnUL 15-12-2013 - 22:38

Un actor excepțional! Odihnească-se-n pace !

Mircea 16-12-2013 - 06:51

Fie ca bunul Dumnezeu sa-l odihneasca in pace ! Un mare actor.

Mircea 16-12-2013 - 16:48

Le recomand celor care l-au admirat un film extraordinar in HD si titrat in romana:

http://filmehd.net/the-night-of-the-generals-1967-filme-online.html

Comments are closed.