Acasa Cultura-ReligieCultura Cazul Jozsef Nyiro: Elie Wiesel returnează o medalie acordată de Ungaria

Cazul Jozsef Nyiro: Elie Wiesel returnează o medalie acordată de Ungaria

scris de M.A.
12 afisari

Laureatul Premiului Nobel pentru Pace, Elie Wiesel, a returnat Ungariei Ordinul Marii Cruci după ceremoniile în onoarea lui Jozsef Nyiro.

Elie Wiesel returneaza Ungariei Ordinul Marii Cruci

Elie Wiesel returneaza Ungariei Ordinul Marii Cruci (foto: worldjewishcongress.org)

Institutul Naţional pentru Studierea Holocaustului din RomâniaElie Wiesel” anunţă că este împuternicit de către prof. univ. Elie Wiesel, laureat al Premiului Nobel pentru Pace, să transmită următoarea scrisoare prin care înapoiază statului ungar Ordinul Marii Cruci, „ca urmare a intensificării manifestărilor antisemite sau cu semnificaţie fascistă la care participă oficiali ai Republicii Ungaria„, transmite Mediafax. Este vorba despre participartea preşedintelui Parlamentului de la Budapesta, Laszlo Kover, la o ceremonie organizată în România în memoria lui Jozsef Nyiro.

„Domnule preşedinte (al Parlamentului Ungariei – n.red.), am aflat cu profundă dezamăgire şi indignare despre participarea dumneavoastră, alături de secretarul de stat pentru cultură Geza Zsocs şi de liderul formaţiunii de extremă-dreapta Jobbik, Gabor Vona, la o ceremonie organizată în România în memoria lui Jozsef Nyiro. (…) Mi se pare ofensator ca preşedintele Parlamentului ungar să participe la o ceremonie în favoarea unui ideolog fascist ungar al regimurilor Miklos Horty şi Szalasi”, scrie Elie Wiesel.

„Nu vreau să fiu asociat în niciun fel cu aceste activităţi. În consecinţă, renunţ la Ordinul Marii Cruci pentru Merite acordat de Republica Ungaria pe 24 iunie 2004″, precizează Elie Wiesel.

Elie Wiesel - scrisoarea adresata lui Laszlo Kover

Elie Wiesel - scrisoarea adresata lui Laszlo Kover

41 comentarii

urbos 19-06-2012 - 20:37

Nu mai crapa animalul asta? La spanzuratoare cu impostoru.

tomi 20-06-2012 - 19:36

Da tu nu mai crapi jigodia dreacului,crucea matii de legionar afurisit,grijania matii dau eu de tine bibilicule nu te ingrijora tot nu scapi tu de mine vierme.

urbos 20-06-2012 - 19:39

Piei ma sobolane d-aici. Neamu tau imputit e pe duca. Hai mars.

tomi 20-06-2012 - 20:08

Pudel corcit cu sobolan hai trage o fuga la hoitul ma-tii si trage-i o voma in poale sa nu te loveasca damblaua de nervi impotent infantil la 80 de ani.
cu multa stima si respect tomi

urbos 20-06-2012 - 20:55

La 80 de ani o sa sarbatoresc pentru a nu stiu cata oara starpirea sobolanimii si salvarea planetei de ciuma ji daneasca.
O sa ma pis sampanie in cinstea ta.

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 20-06-2012 - 20:59

…da ma’h dobrei vei sarbatori dupa REINCARNAREA 2 in DIREKT de la tintirimul din Pogoanele ! Si intradevar va curge cafeneala din debaraua personalizata !

tomi 20-06-2012 - 22:10

Ma intreb cum naiba ai mai putea tu vierme sa te pi-si cu cancerul tau de prostata de gradul trei,cind medicii ti-au mai dat sase luni pina devi hoit.
Urbos tu esti baiat simpatic,pina atit ca satana este sfint in comparatie cu tine.
cu respect si onoare tomi

Huhu Ciu 21-06-2012 - 19:17

Crapi infectule Tomi, puti rau de tot, ptiu!

Huhu Ciu 21-06-2012 - 19:19

Tomi retardatule am uitat, esti un infect ji dan!

cobrea 19-06-2012 - 21:26

din cauza evreilor nu putem noi romanii sa ne cinstim cel mai mare comandant militar din istoria tarii, MARESALUL ION ANTONESCU.

tomi 20-06-2012 - 19:37

In aia ma-tii cu eroul tau schizofrenic,norocul lui a fost ca l-au executat romanii ca de pica pe mina rusilor ti-l juluiau de viu pe idiotul tau de erou.

descultul 19-06-2012 - 22:13

Pe romani i-au spintecat ungurii shi tot ii pupam in dos. Ala nu a fost holocaust. Mama ei de viata!

jan dinu 19-06-2012 - 23:22

E admirabil cum o natiune mica trecuta prin
vitregiile timpului a supravietuit doar prin religie dupa
atita timp de la marea dispersie !Au cazut imperii ,societati
culturi — EI EVREII — au ramas ! Care ar fi marele secret 😕
Dorintza lor de continua cunoastere inarmati cu solidaritatea
indestructiva !Priviti la – Goyimia – mondiala cu cita stricaciune
ishi alimenteaza dezagregarea …culmea ..tocmai prin continutul
religios ajuns atit de ipocrit shi gaunos !….
JD-USA

briel 19-06-2012 - 23:47

Desene, ma Jane, desene …

Ia baga-te un pic pe stirile de astazi si citeste comentariile …

http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4244697,00.html

jan dinu 19-06-2012 - 23:57

Domnu – briel – stiu ca la – evrei este un continuu razbel civil – …
dar cind sunt cu altii ..totzi sunt – UNU – (one)….!-:)))
JD-USA

BULA 20-06-2012 - 08:57

„cind sunt cu altii ..totzi sunt – UNU – (one)….!”

Pai asta e secretul liantului. Ii uneste interesul pentru multiplicat banii, cultivat din mosi stramosi.
Mi-a povestit un evreu batran, care avea inclinatii spre stiinta, nu spre afaceri, ca atunci cand se intalneau la sarbatorile comune, toti il intrebau „tu cati bani ai facut anul asta ?”. El nu se simtea bine in comunitatea aceea si a plecat din tara respectiva (Venezuela) si s-a stabilit in Elvetia.

tomi 20-06-2012 - 01:56

@Briel – tu esti un prost- pacat ca nu mai am altceva sa-ti adaug.

briel 20-06-2012 - 02:59

Don’t worry about that d-le Tomi, zis si geamanul.

tomi 20-06-2012 - 20:03

Mister, ma faci sa repet acelasi lucru si ma obosesti. Nu ai habar cine sint evreii si ce pot ei sa faca. Ai scurte informatii de la tata-tau fost legionar din garda de fier si in cazul aceasta nu ma mir de declaratiile tale. Cum poti tu sa judeci un popor care a fost decimat in mod barbar cu o treime din numarul membrilor natiunii iudaice, cum poti tu sa tragi concluzii timpite si de natura fascista despre un popor care a facut paradis din desert, dintr-o tara care era secatuita de barbaria si primitivismul arabilor ce se asezasera aici asa cum au facut ungurii in ROMANIA, era bine, era frumos,hai sa ne punem corturile si sa mincam falafel. La sfirsitul secollului trecut incepusera sa vina evreii din exilul de 2000 de ani,iar marele val de alia se incepe dupa al doilea razboi mondial,atunci cind evereii au inteles in sfirsit ca daca nu ne pazim noi singuri pielea nimeni nu are s-o faca,si iata ca acum ISRAELULeste unul din cele mai puternice state,poate cel mai sigur din Orientul Apropiat, desigur ca nici in Europa nu are echivalenti in putere strategica in afara de Germania,Franta,si Anglia, singurele state ce ne-ar fi superioare din punct de vedere militar si economic. Sa ajungi pe virful tehnologiei industriale intr-un loc ce era desert nu cred ca mai reusea cineva sa obtina asa ceva,in timp ce esti agresat non stop militar si terorizat de tot soiul de grupari exrtremiste islamice. Sa ai posibnilitatea sa exporti zilnic 30 de tone de avocado,40 de tone de portocale,20 de tone de banane,20 de tone de mere,10 tone de cirese,de pe o suprafata cit doua judete din Romania nu cred ca ti-ar da dreptul sa comentezi ceva,dar desigur ca invidia si ura din tine nu vor lua in considerratie putinrele realizari ale statului evreu si vei continua sa scuipi si sa arunci cu pietre.
tomi

digital 20-06-2012 - 23:04

bă tomi-securel,nu te mai screme atâta,că oricum nu mai poți întinde granițele staulului în care-ți duci zilele!
joc de glezne,că face bine la ten!
dreq de redus!

tomi 20-06-2012 - 23:21

Te asigur eu vierme că tu vei fi stârpit mult mai devreme decât ai fi sperat,iar noi evreii ne vom pişa pe groapa ta încă o mie de ani, iar oasele tale vor lucii de atâta străduință în a ne ejecta excrementele peste hoitul tău de legionar împuțit. Si acum îți dau voie să vomiți pe hoitul mă-tii de nervi, jegule.
cu mult respect tomi

tomi 20-06-2012 - 19:37

@Briel – tu esti un prost- pacat ca nu mai am altceva sa-ti adaug.

urbos 20-06-2012 - 00:03

Si capusele, viermii, soarecii sint mici, dar cat rau fac. Parazitii trebuie starpiti, nu laudati.

BULA 20-06-2012 - 08:42

Ba, tu vrei sa dereglezi ecosistemul ?

tomi 20-06-2012 - 19:37

Te asigur eu vierme ca tu vei fi stirpit mult mai devreme decit ai fi sperat,iar noi evreii ne vom pisa pe groapa ta inca o mie de ani, iar oasele tale vor lucii de atita srtaduinta in a ne ejecta excrementele peste hoitul tau de legionar imputit. Si acum iti dau voie sa vomiti pe ma-ta de nervi,jegule.
cu mult respect tomi

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 20-06-2012 - 02:29

I-ti raspund IO la intrebarea ta retorica Moshe Jan ! Prin L E G A M A N T U L cu UNICUL SI SFANTUL DUMNEZEU –Laudat FIE NUMELE si PUTEREA LUI !- AMIN !

BULA 20-06-2012 - 08:39

Au si evreii prostii lor, cu duiumul, dar de astia nu se mai povesteste. Matale facusi acum, prin laude generalizate la adresa evreimii, cum facea un profesor, coleg cu mine, cu copiii care ii avea la meditatie. Daca din cateva sute, cu care lucra intr-un an (pe vremea cand se dadeau examene dure la Politehnica), intrau la facultate 20, cu astia se lauda de stia tot orasul. De ceilalti nu mai pomenea nimic.

Nu e bine sa generalizati, cand e vorba de oameni. Dar cu religia aveti dreptate, ca e instrumentul de manipulare a prostilor, iar cei care o dirijeaza sunt niste ipocriti.

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 20-06-2012 - 09:53

Fa bula: Abtine-te si eventual ramai la Chapterul tau ,recte la EMBECILI domeniu unde nimeni de pe blog NU te-a Contestatat !Iar cand analizezi mecanismul LIANTULUI la EVREI in nici un caz nu ai termen de comparatie cu Ro. manasii care se urasc cu o inversunare nemaiintalnita la nici un POPOR ! Dar cu abordarea ta de EMBECIL cognitiv ,tot acelasi rahat il mesteci si expui!D-le Professeur !

BULA 20-06-2012 - 17:14

Domnule brancardier la morga, nu discutam cu dumneavoastra, dar daca sunteti doritor, pot sa va dau putin peste botic. Ma prapaditule, sa nu te puna dracu sa scrii vreun articol pe tema cancerului si sa ma plagiezi de pe forum.

Ghita Bizonu' 20-06-2012 - 19:55

Si ma rog ce se mira Ilie asta atat ?! Pai ce nu stia ?! Daca nu stia cum stam cu marea inteligenta ?
Si daca stia cum stam cu maretia de caracter ?!

jan dinu 20-06-2012 - 20:38

Test de trecere …a cenzurii ..
JD-USA

briel 20-06-2012 - 20:43

Carol Zwilling,

Nu fi idiot.
E destul ca te-au dat afara doua bloguri, unii de romani crestini, altii de romani evrei. Vrei sa iei un sut in coaie si de aici ? Tine-ti gura si umbla discret.

ciu huhu 20-06-2012 - 21:03

BLESTEMATUL TOMI, CAROL ZWILLING E CEL MAI MARE si spurcat MONSTRU DIN UNIVERS!

tomi 20-06-2012 - 22:01

In aia ma-ti sa nu mai prinzi ziu de miine jeg legionar,uscas-ar carnea pe tine de viu,ciuma sa-ti manince creierii tai bolnavi de schizofrenie.
cu respect al tau tomi

urbos 20-06-2012 - 22:32

Vezi ca vine fiul de naparca „europeanuul” si sa vezi cum te pune el la punct, caca-m-as in gatu vostru de paraziti, si tu si el.

tomi 20-06-2012 - 22:50

Tataie iar ai uitat ca de doua saptamini ai constipatie, ia tataie niste lecitina ca te lasa memoria.
cu stima tomi

ciu huhu 20-06-2012 - 23:26

Mai GRAV, IMENSUL SPURCAT MOSTRU TOMI, este de milioane de ori mai scirbos si periculos-monstruos decit insusi HITLER!!!!!!!

jan dinu 20-06-2012 - 20:58

Inobilatul Nobel – ELIE WIESEL – a procedat corect inapoind medalia autoritatilor maghiare asha cum s-a intimplat shi cazul Romaniei lui
ILLiescu dupa ce i-a dat -UNA – wceului national – cunoscut prin
aberatiile fantasmagorice manipulatoare ce a dus romanii in eroare
cu pseudo- nationalismul lui primitiv – agresiv ! mascaradele acestea ce apar in politica de virf a unei tzari prin unii reprezentanti ai lor umilescshi badjocoresc natiunea care accepta aceste acte iresponsabile de prpst gust
raminind dovezi negative in istoria ce le inregistreaza nemaiputind
fi scoase din memerie !
JD-USA

ciu huhu 21-06-2012 - 02:19

Esti Ciufulici slugoi al lui Basescu, ptiu!

luca d 23-06-2012 - 14:59

Găsiţi pe net articolul “Auschwitz Survivor Claims Elie Wiesel is an Impostor”

luca d 23-06-2012 - 17:24

Deşi greu, ADEVĂRUL iese la lumină.

Celor care îl insultă pe MAREŞAL le recomand „Mareşalul Ion Antonescu – o biografie” de Teşu Solomovici.

Căteva declaraţii ale domnului Şlomovici:

„În primul rând pentru că, paradoxal, dacă eu trăiesc, eu trăiesc pentru că la 13 octombrie 1942, Antonescu s-a împotrivit şi a anulat ordinul ca toţi evreii să fie predaţi naziştilor. La această dată erau pregătite trenurile care trebuiau să faciliteze deportarea tuturor evreilor din România către Auschwitz. Şi Antonescu a spus nu, spre turbarea naziştilor, care n-au avut ce să facă.

De-a lungul anilor, eu am intrat în dispută cu câţiva istorici evrei de frunte ai timpului, printre care şi Jean Ancel, socotit cel mai important istoric evreu al Holocaustului din România. El nu-i iubea pe români, dar nu avea respect nici pentru evreimea română. Era de formaţie culturală bucovineană, iar evreii bucovineni nu au avut respect pentru lumea românească. Ei s-au socotit de cultură germană, ochii lor fiind aţintiţi spre Viena şi Berlin. Jean Ancel a dat curs acestui dispreţ faţă de România…

Eu am atras atenţia asupra viziunii viciate a lui Ancel. El a mai făcut ceva ce un istoric cinstit nu face. A scris o carte despre Pogromul de la Iaşi, în care s-a străduit să demonstreze că Antonescu a fost iniţiatorul, conducătorul şi manipulatorul tuturor celor întâmplate la Pogromul de la Iaşi. Ceea ce este o prostie…

Într-un fel au trăit evreii din vechiul regat (Transilvania de sud, Muntenia, Moldova, Dobrogea) şi evreii din Transnistria şi Transilvania de nord, ocupată de fasciştii unguri.

Evreimea din Transilvania de nord a murit aproape în întregime în cuptoarele de la Auschwitz, evreimea din Transnistria a murit de foamete, gloanţe şi boli, iar cea din vechiul regat a rămas aproape în întregime în viaţă. Şi a avut posibilitatea să înveţe la şcoli evreieşti, a avut spitale şi chiar un teatru.

Caz unic în istoria Europei ocupată de nazişti.

Cred că viziunea mea va stârni din nou controverse. Mă aştept din nou să fiu acuzat de negaţionism şi că vreau să-i ridic un monument lui Antonescu.

Au fost presiuni ca această carte să nu apară. De aceea, vreme de opt luni de când e gata, n-am dat-o la tipar. Dar mi-am zis că o s-o public, orice s-ar întâmpla.”

Comments are closed.