Descoperire Miercurea Sibiului. Cea mai veche scriere din lume | Ziua Veche
Acasa Cultura-ReligieCultura Descoperire la Miercurea Sibiului. Cea mai veche scriere din lume?

Descoperire la Miercurea Sibiului. Cea mai veche scriere din lume?

scris de L.M.
4 afisari

Arheologii români au descoperit în apropierea de Miercurea Sibiului un fragment ceramic cu ceea ce ar putea fi cea mai veche scriere din lume.

Mirecurea Sibiului - cea mai veche scriere din lume

Descoperire arheologica la Miercurea Sibiului. Cea mai veche scriere din lume? (foto: Mediafax)

Fragmentul ceramic, inscripţionat cu simboluri necunoscute, ar putea dovedi existenţa scrisului în neoliticul timpuriu. Descoperirea aparţine arheologilor care lucrează pe şantierul autostrăzii Sibiu-Orăştie, la nord de Miercurea Sibiului, a anunţat, miercuri, directorul Muzeului Naţional Brukenthal, Sabin Luca, citat de Mediafax. Acesta a prezentat, într-o conferinţă de presă, un fragment ceramic descoperit într-un complex de locuinţe datate de dinainte de anul 6.000 î.Hr.

„Eu sunt zguduit. Am organizat nu ştiu câte simpozioane, am publicat nu ştiu câte volume internaţionale cu semne, simboluri, căutând să destructurez ideea după care, în perioada asta, existau sisteme de scriere. Eu tot timpul am zis că există sisteme de comunicare care nu înseamnă scriere, ci simboluri. Nu ştiu ce să zic în cazul acesta, e ceva ordonat, cu simboluri variabile, dar vă daţi seama că nu e ornament. E clar că e un sistem de punere a ceva într-o ordine, cu tipuri diverse şi va rămâne un prilej de dispute. Când va apărea în lumea internaţională va stârni o furtună„, a afirmat directorul Muzeului Naţional Brukenthal.

Complexul de locuinţe a fost descoperit în situl arheologic denumit „Miercurea Sibiului 2″, localizat la nord de oraşul Miercurea Sibiului, pe Valea Gârbovei, şi atestă primul val de neolitizare din România. „Am avut şansa să descoperim încă un sit din primul val de neolitizare din România. (…) Acesta se datorează unor comunităţi care au venit în vremea aceea undeva dinspre Macedonia, cele mai apropiate analogii pentru materialele descoperite se află în Macedonia sârbă şi cea grecească, deci nordul Greciei. E ciudat, dar asta este istoria. Din punct de vedere ştiinţific este o descoperire deosebită”, a declarat Sabin Luca.

Arheologii sibieni au explorat trei locuinţe, alături de cuptoare şi mii de fragmente de ceramică, dar ar mai putea fi, după calculele lor, alte trei – patru locuinţe din această perioadă rămase neexplorate, în apropiere. Săpăturile au fost realizate la o adâncime de aproximativ cinci metri, în perioada martie – iunie 2012. În situl Miercurea Sibiului 2 au fost găsite, în total, 29 de complexe cu material arheologic, ce aparţin neoliticului timpuriu – cultura Starcevo-Criş, primei epoci a fierului şi perioadei Evului Mediu timpuriu.

18 comentarii

urbos 01-11-2012 - 15:43

Iar crapa vaca verde de ciuda.

Giurgiu Crisan 01-11-2012 - 16:46

Cred că v-aţi tîmpit cu toţii.Unde vedeţi scriere pe bolovanul ăla? La voi orice semnuleţe înseamnă scriere? Arheologii ăştia acum se pricep şi la scriere?Păi, de ce nu ştiu să spună ce scrie pe plăcile dacice de plumb? că acolo e scriere. Aici au văzut nişte tăieturi în formă de X şi cad pe spate delirînd.
Articolul cine l-a scris? Nu e semnat.De ce nu aţi cerut unui arheolog să scrie un articol? De ce nu întrebaţi un lingvist ce e cu acea scriere? Nu vă dă prin cap asta,nu?Să debitaţi verzi şi uscate în articole nesemnate sînteţi buni!

ValVerde 01-11-2012 - 17:01

6000 i.Hr ???

Conform cu Biblia, asta e anul in care facea Dumnezeu lumea…

S-a oprit pe tarimurile romanesti, s-a sprijinit in sabie si s-a gindit….
„sa-l populez cu neispraviti sau sa-l las asa, fericit.” ???

Dupa aia, a alunecat sabia (se vede bine pe piatra) a cazut Dumnezeu in nas, s-a suparat si i-a creat pe romani.

digital 01-11-2012 - 17:06

conform cu vita,așa e,dar cine mai pune botul la ce debitează sau….chipurile rumegă vitele!
ce conform mă?!
nimic nu e conform vitălăule,doar mintea ta e conformă cu asfaltul!
auzi la cretin….conform cu biblia….
cine a scris biblia mă?!

ValVerde 01-11-2012 - 17:13

Ba tu nu ai mai dat pe la biserica???
Ia intreaba-l pe popa ala al tau cine a scris Biblia, cazatura necredincioasa ce esti !!!

Ai ris de preacucernicul parinte ca umbla in fuste pe strada si ti-a tras ala o mama de bataie de ti s-a facut frica de altar ???

digital 01-11-2012 - 17:21

hahaha!
să-l întreb pe popă?!
hahaha!
ești tare mă,vale!
de unde le scoți mă,panaramă?!

ValVerde 01-11-2012 - 17:27

Da ba degetel, te duci la sursa..
Ce, tu cind vrei sa-ti schimbi caucicurile la masina te duci sa intrebi la salonul de masaj?

Numai Bula ia lectii de geopolitica de la frizerul din colt !

digital 01-11-2012 - 17:56

așa e la logica ta de amerloc vopsit,eu când schimb causugi-urile citesc talonul și mi le cumpăr singur,că de aia încă mai scriu pe forum!
dacă mă lăsam pe mâna popilor tăi,cel de zsus cu mila!

urbos 01-11-2012 - 18:00

Hahaha, cum spuneam, animalul s-a simtit lezat imediat.

sorin 01-11-2012 - 18:14

v-au incuiat mintile popii astia,sunt dovezi irefutabile ca oamenii au trait mult inaintea „inceperi pamanutlui biblic„si voi INCA DORMITI

ValVerde 01-11-2012 - 20:04

Popii au dreptate !!!
Virginele nasc prunci fermecati, dinozaurii au fost contemporani cu oamenii, toate speciile incap intr-o barca care putrezeste acuma pe muntele Ararat, daca te inchini altcuiva decit Lui, El te juganeste, dar te iubeste in acelasi timp.

Si mai lasa dracu’ stiinta ca te duce-n Iad, (unde ai sa joci barbut cu Bula, ca lui nu-i place Catedrala Neamului)

sorin 01-11-2012 - 18:19

dupa mintea ta,ce ai spus tu aici nu e BLASFEMIE?

ValVerde 01-11-2012 - 19:59

Ia te uita la sorin ce zglobiu e!!!
Esti perspicace !!
Ai dreptate: e BLASFEMIE

sorin 01-11-2012 - 18:08

de ce se amesteca NEOLITICUL timpuriu 6000 i Hr cu evul mediu timpuriu 500 si 1000 d Hr…e o idiotenie ceea ce spuneti

ValVerde 01-11-2012 - 21:37

.Bulgaria claims to find Europe’s ‘oldest town’
By VESELIN TOSHKOV | Associated Press – 58 mins ago….

SOFIA, Bulgaria (AP) — A prehistoric town unearthed in eastern Bulgaria is the oldest urban settlement found to date in Europe, a Bulgarian archaeologist said Thursday.

Vasil Nikolov, a professor from Bulgaria’s National Institute of Archaeology, said the stone walls excavated by his team near the town of Provadia are estimated to date between 4,700 and 4,200 B.C. He said the walls, which are 3 meters (10 feet) high and 2 meters (6 ½ feet) thick, are believed to be the earliest and most massive fortifications from Europe’s prehistory.

„We started excavation work in 2005, but only after this archaeological season did we gather enough evidence to back up this claim,” Nikolov told The Associated Press.

The team has so far unearthed remains of a settlement of two-story houses with a diameter of about 100 meters (328 feet) encircled by a fortified wall .

Excavations have also uncovered a series of pits used for rituals as well as parts of a gate. Carbon analysis has dated them to the Chalcolithic age to between 4,700 and 4,200 B.C., he said — more than a millennium before the start of the ancient Greek civilization.

„New samples of the excavations have been sent to the University of Cologne, Germany, for further evaluation,” Nikolov said.

Bulgaria, a Balkan country of 7.3 million, hosts numerous Neolithic, Chalcolithic and Bronze Age settlement mounds as well as significant remains of Hellenistic, Roman and Byzantine urban centers.

Nikolov said the settlement near Provadia was home to some 350 people who likely produced salt from the nearby rock-salt deposits.

„They boiled brine from salt springs in kilns, baked it into bricks, which were then exchanged for other commodities with neighboring tribes,” Nikolov said, citing as possible evidence the gold and copper jewelry and artifacts that have been unearthed in the region.

The most valuable is a collection of 3,000 gold pieces unearthed 40 years ago near the Black Sea city of Varna. It is believed to be the oldest gold treasure in the world.

„For millenniums, salt was one of the most valued commodities, salt was the money,” Nikolov said adding that this explained the massive stone walls meant to keep the salt safe.

The two-story houses, as well as the copper needles and pottery found in graves at the site, suggest a community of wealthy people whose likely work was the once-lucrative production of salt.

Nikolov expects more finds next summer when his team returns to the site and praised the New York-based Gipson foundation, which funded most of this year’s excavation.

„We wouldn’t be able to continue without private donations,” he said.

Si aici ne-au luat-o bulgarii inainte.
Tot ce poa’ sa faca Basescu si Ponta e sa vina cu niste pietre zgiriate.

Rusine !!!

Daca nu ne furau vesticii industria (ca le era frica de concurenta) pina acu’ am fi venit cu ditai cetatea cu scrieri si tablouri de acu 7800 de ani inainte de Hristos

Huhu Ciu 01-11-2012 - 22:16

SE vede ca esti ji danca.
Bulgarii-s ca tiganii care-si lauda caii!

Zenovia-Zamfira 01-11-2012 - 23:43

Deci, ce zicem despre aceste dovezi ale continuitatii USL-ului pe aceste meleaguri inca de acum 8-10 mii de anisori buni?

Cine sa mai aiba curajul sa conteste cand se vede clar lista de x-uri, adica „p-asta il demitem”si tabelul cu furatul la votare?

Comments are closed.