Acasa Cultura-ReligieCultura Globurile de Aur 2024: Lista premiilor

Globurile de Aur 2024: Lista premiilor

scris de C.S.
184 Afisari

Prezentăm mai jos lista premiilor atribuite la cea de-a 81-a ediţie a galei de decernare a Globurilor de Aur, desfăşurată duminică seară la Beverly Hills, Los Angeles.

Povestea savantului J. Robert Oppenheimer şi a rolului său în construcţia primei bombe atomice a primit Globul de Aur la categoria cel mai bun film-dramă, în cadrul celei de-a 81-a gale a premiilor Globurile de Aur, desfăşurată la Beverly Hills, conform contului de X (fost Twitter) al evenimentului.

Filmul „Oppenheimer”, în regia lui Christopher Nolan, cu Cillian Murphy, Emily Blunt, Matt Damon şi Robert Downey Jr. în distribuţie, a confirmat statutul de favorit, câştigând şi premiile pentru regie (Nolan), actor în rol principal (Murphy) şi respectiv cel mai bun actor în rol secundar (Downey Jr.).

CINEMATOGRAFIE:

Cel mai bun film – dramă: „Oppenheimer”

Cel mai bun film – comedie/musical: „Poor Things”

Cel mai bun regizor: Christopher Nolan („Oppenheimer”)

Cel mai bun actor într-un film-dramă: Cillian Murphy, („Oppenheimer”)

Cel mai bun actor într-un film – comedie/musical: Paul Giamatti, („The Holdovers”)

Cea mai bună actriţă într-un film – dramă: Lily Gladstone, („Killers of the Flower Moon”)

Cea mai bună actriţă într-un film – comedie/musical: Emma Stone, („Poor Things”)

Cel mai bun actor în rol secundar: Robert Downey Jr. („Oppenheimer”)

Cea mai bună actriţă în rol secundar: Da’Vine Joy Randolph, („The Holdovers”)

Cel mai bun scenariu: Justine Triet şi Arthur Harari („Anatomy of a Fall”)

Coloană sonoră: „Oppenheimer”

Cel mai bun cântec original: „What Was I Made For?” („Barbie”)

Cel mai bun film străin: „Anatomy of a Fall” (Franţa)

Cel mai bun lungmetraj de animaţie: „The Boy and the Heron”

Performanţă în domeniul Cinematografiei şi în box office: „Barbie”

TELEVIZIUNE:

Cel mai bun serial-dramă: „Succession”

Cel mai bun serial – comedie/musical: „The Bear”

Cel mai bun actor într-un serial-dramă: Kieran Culkin („Succession”)

Cel mai bun actor într-un serial – comedie/musical: Jeremy Allen White („The Bear”)

Cea mai bună actriţă într-un serial-dramă: Sarah Snook („Succession”)

Cea mai bună actriţă într-un serial-comedie/musical: Ayo Edebiri („The Bear”)

Cea mai bună miniserie/lungmetraj TV: „Beef”

Cel mai bun actor în rol secundar: Matthew Macfadyen, („Succession”)

Cea mai bună actriţă în rol secundar: Elizabeth Debicki, („The Crown”)

Cel mai bun actor într-o miniserie/lungmetraj TV: Steven Yeun, („Beef”)

Cea mai bună actriţă într-o miniserie/lungmetraj TV: Ali Wong, („Beef”)

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Mai mult