Acasa Cultura-ReligieCultura OSCAR 2014, lista câştigătorilor

OSCAR 2014, lista câştigătorilor

scris de S. P.
6 afisari

Marele premiu al galei, pentru cel mai bun film, a revenit producţiei „12 Years a Slave”, în regia lui Steve McQueen.

OSCAR 2014: "12 Years a Slave", cel mnai bun film al anului

(Foto: www.dnaindia.com)

Marele trofeu este primit de întreaga echipă, în frunte cu regizorul Steve McQueen şi producătorul şi actorul Brad Pitt. „Dedic premiul tuturor celor care au îndurat sclavia şi celor care încă se mai luptă cu sclavia şi astăzi”, a spus regizorul Steve Mc Queen, potrivit Mediafax.

Matthew McConaughey a câştigat rolul pentru cel mai bun actor într-un rol principal peetru interpretarea ‘Dallas Buyers Club‘, iar cea mai bună actriţă în rol principal a fost desemnată Cate Blanchett, pentru prestaţia din „Blue Jasmine”, în regia lui Woody Allen.

Lupita Nyong’o câştigă premiul Oscar pentru cea mai bună actriţă în rol secundar. Actriţa a făcut un rol excepţional în filmul „12 Years a Slave”, regizor Steve McQueen. Lupita a acceptat premiul în lacrimi, spunând că „a fost rolul vieţii sale” şi mulţumindu-i regizorului pentru oportunitatea acordată. „Când mă uit la statuia aceasta, îmi amintesc că indiferent de unde eşti, visurile tale sunt valide”, a încheiat actriţa.

Cel mai bun actor în rol secundar: Jared Leto (‘Dallas Buyers Club’) Premiul Oscar pentru cel mai bun actor în rol secundar a fost câştigat de Jared Leto,  în regia Jean-Marc Vallée. În acest film Jared Leto interpretează rolul unui transsexual bolnav de SIDA. Aceasta a fost prima nominalizare la Oscar pentru actorul în vârstă de 42 de ani.

Cea mai bună regie: Alfonso Cuaron – ‘Gravity’

Cel mai bun film de animaţie: ‘Frozen’ (r. Chris Buck şi Jennifer Lee)

Cel mai bun film într-o limbă străină: ‘The Great Beauty’/’La grande bellezza’ (Italia, r. Paolo Sorrentino)

Cel mai bun scenariu adaptat: ’12 Years a Slave’ – John Ridley

Cel mai bun scenariu original: ‘Her” – Spike Jonze

Cea mai bună imagine: ‘Gravity‘ – Emmanuel Lubezki

Cel mai bun documentar de lungmetraj: ‘Twenty Feet from Stardom’ (r. Morgan Neville)

Cele mai bune costume: ‘The Great Gatsby’/’Marele Gatsby’ (Catherine Martin) Cel mai bun machiaj/Cea mai bună coafură: ‘Dallas Buyers Club’ (Adruitha Lee şi Robin Mathews)

Cel mai bun montaj: ‘Gravity’ (Alfonso Cuarón şi Mark Sanger)

Cele mai bune efecte speciale: ‘Gravity’ (Tim Webber, Chris Lawrence, David Shirk şi Neil Corbould)

Cea mai bună coloană sonoră: ‘Gravity’ (Steven Price)

Cel mai bun cântec: ‘Let It Go’ (‘Frozen’), muzica şi versurile de Kristen Anderson-Lopez şi Robert Lopez

Cel mai bun documentar de scurtmetraj: ‘The Lady in Number 6: Music Saved My Life’ (r. Malcolm Clarke şi Nicholas Reed)

Cel mai bun film de scurtmetraj de animaţie: ‘Mr. Hublot’ (r. Laurent Witz şi Alexandre Espigares)

Cea mai bună regie artistică: ‘The Great Gatsby’ (Catherine Martin şi Beverley Dunn)

Cel mai bun scurtmetraj de ficţiune: ‘Helium’ (Anders Walter şi Kim Magnusson)

Cel mai bun montaj de sunet: ‘Gravity’ (Glenn Freemantle)

Cel mai bun mixaj de sunet: ‘Gravity’ (Skip Lievsay, Niv Adiri, Christopher Benstead şi Chris Munro)

Premiul Oscar onorific: actriţa Angela Lansbury, actorul Steve Martin şi creatorul de costume Piero Tosi

Premiul Umanitar ‘Jean Hersholt’: Angelina Jolie.

22 comentarii

שׂפֿבּשׂפֿהּשׁ 03-03-2014 - 15:45

Inafara de Her si Gravity, toate celelalte filme sunt junk-uri! Toata prostimea se astepta la un succes total al porcariei de film „12 Years a Slave” dar nu le-a prea iesit. Toate oscarurile din ultimul sfert de veac nu au fost nimic altceva decit niste refulari politice. Javrelor de imbuibati, drogati si handraliti de actori le convin sa faca miliarde pe seama unor filme prin care negri sunt preamariti pentru ca ei nu traiesc cu ei in orase ci sunt aparati de politice si bodygarzi platiti regeste. dar, ia sa ii pui sa locuiasca cu negri in Bronx sau LA, sa-i vezi ca nu-i vor mai gidila atita la „morul propriu. Panarama asta de Brad Pitt si-a tras o porcarie de film stiind ca nu face nimic altceva decit sa le dea limbi celor din juriul oscarurului care nu pot sa nu reactioneze pozitiv la orice film de inspiratie afroamericana sau evreiasca. Prezentatoarea oscarului, lezbianca asta oribila de care imi este si scirba sa-i pronunt numele, a fost ABSOLUT lamentabila, idioata si pe dinafara. Tot oscarul asta a fost unul dintre cele mai slabe, cu filmele cele mai slabe si demonstreaza ca tot Europa ramine pe locul intii la creatie, la filme artistice cu adevarat artistice.

pathfinder 03-03-2014 - 15:50

Aha!
Iti plac filmele SF!
Total, total de acord cu tine!

P.S. Totusi de ce te mai uiti la nenorocirea asta de OSCAR?!?

Ereticul 03-03-2014 - 16:00

@ pathfinder: nu stiti care sunt cele doua mari sarbatori ovreiest 😀 ?

pathfinder 03-03-2014 - 16:04

🙂
Mi-ai smuls un zambet larg. Merci.
Clar una dintre ele este OSCAR-ul.

Care este cea de-a doua?

ValVerde 03-03-2014 - 16:12

NOBEL ???

Ereticul 03-03-2014 - 16:13

purimul 🙂

CONGO 04-03-2014 - 01:47

Stalin was suddenly paralysed on 1 March 1953, which corresponds to Purim 1953, and died 4 days later. Due to Stalin’s death, nation-wide pogroms against Jews throughout the Soviet Union were averted, as Stalin’s infamous doctors’ plot was halted

Ereticul 03-03-2014 - 15:59

„tot Europa ramine pe locul intii la creatie, la filme artistice cu adevarat artistice.”

NU! Incercati si productiile si superproductiile asiatice (China, Japonia, Koreea). O sa aveti o surpriza mare si placuta.

P.S. – Daca nu stiti de unde sa incepeti, va pot face o lista cu filme exceptionale.

Antibasistul 03-03-2014 - 17:29

Da domnule o lista pentru noi prostimea, sint accesibile pe Net? Unde?

Ereticul 03-03-2014 - 18:48

Va propun pentru inceput o lista de 10 filme care mi-au facut o impresie puternica si pe care le recomand calduros (nume film / tara / anul):

1. Hachiko monogatari Japonia 1987
2. Beijing Bycicle China 2001
3. Welcome to Dongmakgol Coreea de Sud 2005
4. Virgin snow (Hatsuyuki no koi) Japonia/Koreea 2007
5. Red Cliff China 2008
6. Cow China 2009
7. Little Big Soldier China/Hong Kong 2010
8. My Way (aka D Day) Coreea de Sud 2011
9. Hara-Kiri – Death of a Samurai Japonia 2011
10. The Grand Heist (aka Gone with the Wind) Coreea de Sud 2012

Filmele mentionate pot fi descarcate prin varianta torrent sau vizionate direct on-line (cu subtitrare in limba romana sau engleza).

Antibasistul 03-03-2014 - 19:50

Mulțumim!
Pe youtube sint vizibile?

Antibasistul 03-03-2014 - 20:30

Frumos e filmul chinezesc Beijing bycicle, credeam ca chinezii-s retardați si nu pot face filme frumoase!!!!!

Mîne voi viziona filmul nr.3.

salut 03-03-2014 - 20:38

„Retardatii” aia azi isi construiesc portavioane. Cand retardatii au inventat praful de pusca, civilizaţii isi ciopleau ghioage de lemn.

Ereticul 03-03-2014 - 20:56

Cu placere. Nu stiu daca se pot viziona pe You Tube, eu le am pe toate descarcate in hdd prin torrent.
Adresa site-ului international specializat in filme asiatice este: http://www.asiatorrents.me/index.php . Nu este singura varianta, aveti si cateva torrente celebre de ganul Pirate Bay sau IsoHunt. Parte din subtitrari in limba romana le gasiti pe Subs.ro sau pe titrari.ro . Exista si cateva site-uri romanesti dedicate vizionarii filmelor on-line (gen You Tube) unde puteti sa gasiti cateva dintre filmele numite de mine.

O dovada in plus ca o anumita natie nu numai ca nu este retardata dar poate face filme mult mai bune decat Hollywood este „Batalia de la Stanca Rosie” (Red Cliff sau Chi Bi, pozitia 5 in lista). Si nici cu Jackie Chan in rolul „Micului Mare Soldat” (Little Big Soldier, pozitia 7) nu-mi este rusine.
Filme de o sensibilitate deosebita sunt Hachiko Monogatari si Hatsuyuki no koi (1 si 4 in lista), produse in Japonia, iar coreenii surprind placut prin umor in Marele Jaf si Bun venit in Dongmakgol (3 si 10 in lista), desi ultimul este o tragi-comedie care descrie un crampei din razboiul fratricid care nu s-a incheiat nici in zilele noastre.

ValVerde 03-03-2014 - 20:59

Absolut corect ! 🙂

Numai ca nu sunt portavioane ci un portavion.

Si nu-l construiesc, ci l-au cumparat.

Si nu era nou, ci dezafectat.

Si e portavion, dar inca nu are avioane.

PS Dar exista praf de pusca….

Ereticul 03-03-2014 - 21:10

@ Val Verde:

China intenţionează să construiască al doilea portavion, de dimensiuni mai mari decât primul, relatează presa chineză cu referire la un reprezentant al Forţelor Navale ale armatei ţării.

http://romanian.ruvr.ru/2013_04_24/China-va-construi-inca-un-portavion/

ValVerde 03-03-2014 - 21:17

🙂
Vorbim cind il dau la apa.
Intentiile sunt minunate, dar nu te poti lauda cit de tare si cit de creativ esti bazindu-te strict pe numarul de intentii.
Nu zic ca nu-l vor construi, ca nu stiu, dar vorbim atunci.

Intre timp, americanii dau la fiare vechi primul super-portavion, Forrestal.
Poate il vor chinezii, ce risipa….

Antibasistul 03-03-2014 - 17:25

Cuneiformule, calugare, esti impotriva Oscarului pentru filmul 12 years a slave, pentru ca si tu esti de 40 de ani SCLAV al Securitații, POSTARILE TALE TE TRADEAZA!!!

UnUL 03-03-2014 - 17:40

Sigur, Bășinel, tu ai văzut toate filmele, și cu pregătirea ta de critic de film ești cel mai în măsură să sari la beregata oricui formulează o opinie.
În ce privește „cei 40 de ani de sclavie la securitate” (care securitate?), ești de-a dreptul hilar – ca de obicei.

Antibasistul 03-03-2014 - 17:55

Tare ma tem ca si tu esti de 40 de ani, sclav a Securitații ceausiste!!!!!!

Antibasistul 03-03-2014 - 17:56

Al, nu a

UnUL 03-03-2014 - 18:05

Teme-te cât vrei!

Comments are closed.