Acasa Cultura-ReligieCultura Programul Festivalului Filmului Evreiesc: 27 aprilie – 3 mai

Programul Festivalului Filmului Evreiesc: 27 aprilie – 3 mai

scris de Laurentiu Banches
3 afisari

La Festivalul BJFF, care se va desfăşura la Cinema Studio şi Muzeul Ţăranului Român(MNTR), vor fi proiectate peste 50 de filme, majoritatea în premieră în România.

Afis BJFF 2012 (foto:icr.ro)

Festivalul Filmului Evreiesc Bucureşti (Bucharest Jewish Film Festival – BJFF), aflat la a doua ediţie, face parte dintr-o reţea ce include peste 130 de evenimente organizate în întreaga lume sub brand-ul Jewish Film Festival. BJFF este organizat de Fundaţia Culturală Art Promo şi NOI Media Print S.A., sub patronajul de onoare al: Ministerului Culturii şi Patrimoniului Naţional, Ambasadei Statului Israel la Bucureşti, Ambasadei Statelor Unite, Ambasadei Germaniei, Consiliului General al Municipiului Bucureşti – Comisia Învăţământ, Cultură, Culte şi Sport.

Portivit bjff.ro, festivalul din acest an care se va desfăşura între 27 aprilie şi 3 mai, cuprinde mai multe secţiuni: Panorama, Invitat permanent – Israel, Competiţie (film documentar), Eveniment (secţiune dedicată filmului polonez Korczak – r: Andrzej Wajda, proiectat în noua variantă HD, cu ocazia anului Korczak în Polonia), Film document – proiecţie în prezenţa regizorului, Andrei Călăraşu, şi Omagiu – secţiune dedicată cineastului Doru Segal. Cinema Studio va fi gazda filmelor de ficţiune, în timp ce documentarele vor fi proiectate în incinta Muzeului Naţional al Ţăranului Român.

Programul complet al Festivalului Filmului Evreiesc Bucuresti:

Vineri – 27.04

SALA STUDIO

18.00 – PRIMA MEA NUNTĂ  (My first wedding) – regia: Ariel Winograd, Argentina, 2011, 104 min. – lungmetraj ficţiune – PANORAMA

20.00 – O CHEMA SARAH  (Sarah`s Key) – regia: Gilles Paquet Brenner, Franţa, 2010, 111 min. – lungmetraj ficţiune – PANORAMA

MNTR

17.00 – PAWEL EVREUL (The Moon is Jewish) – regia: Michal Tkaczynski, Polonia, 2011, 45 min. – documentar – COMPETIŢIE

18.00 – MACHOL – regia: Carmen Ştefănescu, România, 2011,  23 min. – documentar – COMPETIŢIE – în prezenţa lui Erwin Şimsensohn, preşedintele Comunităţii Evreilor din Bucureşti – INDEPENDENŢĂ PENTRU O ZI (Independence for a Day) – regia: Liviu Carmely, Israel, 2003,  55 min. – documentar – INVITAT PERMANENT – ISRAEL – în prezenţa regizorului

20.20 – BRAŢE OFILITE (Fluchkes) – regia: Ofer Inov, Israel, 2011,  55 min. – documentar – INVITAT PERMANENT – ISRAEL – în prezenţa regizorului

21.50 – COACĂZE ROŞII (Redcurrants) – regia: Leo Kantor, Polonia& Suedia, 2011, 34 min. – documentar – COMPETIŢIE

Sâmbăta – 28.04

SALA STUDIO

15.30

– O ZI MINUNATĂ (A wonderful day) – regia: Yossi Meiri, Ariel Weisbrod, SUA, 2011,  24 min.  – scurtmetraj ficţiune – PANORAMA – în prezenţa regizorilor

– SPRE STEAUA LUI DAVID (Starring David) –  regia: Ester Gould, Olanda, 2011, 20 min.  – documentar – PANORAMA

– UN SANDVICI CU TÂLC (A reuben by other name) – regia: Jeremy Dylan Lanni, SUA,  5 min. – scurtmetraj ficţiune – PANORAMA

– SMOCHINUL FERMECAT (The fig tree) – regia: Alejo Moreno, Spania, 2009, 15 min.  – scurtmetraj ficţiune – PANORAMA – în prezenţa regizorului

– DUMNEZEU SĂ TE AIBĂ ÎN PAZĂ (May god give you peace) – regia: Ishai Mayer, Shachar Aharoni, Yotam Boker, Israel, 2011, 12 min. – scurtmetraj ficţiune – PANORAMA

19.00 GALA DE DESCHIDERE – ÎN BEZNĂ (In darkness) – regia: Agnieszka Holland, Polonia, 2011,  145 min. – lungmetraj ficţiune

MNTR

18.00 – LICURICII (Fireflies) – regia: Gili Meisler, Israel, 2009,  83 min. – documentar – COMPETIŢIE

19.45 – VIAŢA ÎN FOTOGRAFII (Life in stills) – regia: Tamar Tal, Israel, 2011,  60 min. – documentar – COMPETIŢIE

21.00 – A FI CAŞER (Being Kosher) – regia: Ruth Olshan, Germania, 2010,  90 min. – documentar – COMPETIŢIE

Duminica – 29.04

SALA STUDIO

12.00 – PĂSTORUL MISTERIOS (The mysterious shepherd) – regia: Dusty Hayes, SUA, 2011, 18 min. – scurtmetraj animaţie – PANORAMA

PISICA RABINULUI (The Rabbi`s Cat) – regia: Joann Sfar si Antoine Delesvaux, Franţa, 2011, 100 min. – lungmetraj animaţie- PANORAMA

16.00 – OAMENI LIBERI (Free Men) – regia: Ismael Ferroukhi, Franţa, 2011,  100 min. – lungmetraj ficţiune – PANORAMA

18.15 – DAVID – regia: Joel Fendelman, SUA, 2011,  80 min. – lungmetraj ficţiune – PANORAMA – în prezenţa producătoarei Stephanie Levy şi băieţelului din rolul principal, Muatasem Mishal

20.30 – KORCZAK – regia: Andrzej Wajda, Polonia, 1990, 115 min. – lungmetraj ficţiune – EVENIMENT

MNTR

18.00 – JURNAL – CAPITOLUL 1 (1973-1977) , (Diary – Chapter 1)– regia:  David Perlov, Israel,  55 min.  – documentar – RETROSPECTIVA PERLOV – în prezenţa lui Liviu Carmely, fost colaborator al lui David Perlov

19.15 – JURNAL – CAPITOLUL 2 (1978-1980), (Diary – Chapter 2) – regia: David Perlov, Israel,  55 min.  – documentar – RETROSPECTIVA PERLOV – în prezenţa lui Liviu Carmely, fost colaborator al lui David Perlov

20.30 – JURNAL – CAPITOLUL 3 (1981-1982), (Diary – Chapter 3) – regia: David Perlov, Israel,  56 min.  – documentar – RETROSPECTIVA PERLOV –  – în prezenţa lui Liviu Carmely, fost colaborator al lui David Perlov

21.45 – JURNAL – CAPITOLUL 4 (1982-1983) (Diary – Chapter 4) – regia: David Perlov, Israel, 59 min.  – documentar – RETROSPECTIVA PERLOV -– în prezenţa lui Liviu Carmely, fost colaborator al lui David Perlov

Luni – 30.04

SALA STUDIO

16.00

– A-7714 – regia: Manuela Borza, România, 2010,  3 min. – scurtmetraj experimental – PANORAMA

– JURNALUL ESTHEREI (Ester’s diary) – regia: Mariusz Kotowski, SUA, 2010, 75 min. – lungmetraj ficţiune – PANORAMA

18.00 – RAZIA (The Round Up) – regia: Rose Bosch, Franţa& Germania &Ungaria, 2010, 115 min. – lungmetraj ficţiune – PANORAMA

20.15 – STELE NELINIŞTITE (Simone and Gustave) – regia: Emanuela Piovano, Italia, 2010,  91 min. – lungmetraj ficţiune – PANORAMA – în prezenţa regizoarei

MNTR

18.00 – JURNAL – CAPITOLUL 5 (1983), (Diary – Chapter 5) – regia: David Perlov, Israel, 55 min. – documentar – RETROSPECTIVA PERLOV  – în prezenţa lui Liviu Carmely, fost colaborator al lui David Perlov

19.15 – JURNAL – CAPITOLUL 6 (1983), (Diary – Chapter 6) – regia: David Perlov, Israel, 55 min.  – documentar – RETROSPECTIVA PERLOV – în prezenţa lui Liviu Carmely, fost colaborator al lui David Perlov

20.30 – LA IERUSALIM (In Jerusalem) – regia: David Perlov, Israel, 1963, 28 min.  – documentar – RETROSPECTIVA PERLOV  – în prezenţa lui Liviu Carmely, fost colaborator al lui David Perlov

21.20 – FOTOGRAFIILE MELE, 1952-2002 (My Stills, 1952-2002) – regia: David Perlov, Israel, 2003, 65 min.  – documentar – RETROSPECTIVA PERLOV  – în prezenţa lui Liviu Carmely, fost colaborator al lui David Perlov

Marti – 01.05

SALA STUDIO

12.00

– COHEN DE PE POD (Cohen on the bridge) – regia: Andrew Wainrib, SUA-Israel, 2009, 21 min. – documentar animatie -PANORAMA

– O FATĂ EVREICĂ LA SHANGHAI (A Jewish Girl in Shanghai) – regia: Wang Genfa, China, 2010,  80 min.  – lungmetraj animatie – PANORAMA

16.00 – AUSTRALIA MEA (My Australia) – regia: Ami Drozd, Israel, Polonia, 2010, 100 min. – lungmetraj ficţiune – INVITAT PERMANENT – ISRAEL

18.10 – COPII MINUNE (CHILD PRODIGIES) – regia: Marcus O.Rosenmüller, Germania, 2011,  100 min. – lungmetraj ficţiune – PANORAMA

20.15  – LEA ŞI DARIJA (Lea&Darija) – regia: Branko Ivanda, Croatia, 2011, 101 min.  – lungmetraj ficţiune – PANORAMA – în prezenţa regizorului

MNTR

18.00 – L-AM VĂZUT ÎN CULORI (I was there in color) – regia: Avishay Kfir, Israel, 2010,  56 min.  – documentar – INVITAT PERMANENT – ISRAEL – în prezenţa regizorului

19.30 – SFÂŞIAT (Torn) – regia: Ronit Kerstner, Israel, 2011, 75 min. – documentar – INVITAT PERMANENT – ISRAEL

21.00 – MOSTAR DUS- ÎNTORS (Mostar round trip) – regia: David Fisher, Israel, 2011,  73 min. – documentar – COMPETIŢIE

Miercuri – 02.05

SALA STUDIO

16.00 – AL CINCILEA CER (The fifth Heaven) – regia: Dina Azvi Riklis, Israel, 2010,  104 min. – lungmetraj ficţiune – INVITAT PERMANENT – ISRAEL

18.00 – SĂ PĂSTRĂM VIE FLACĂRA (Keeping the Flame Burning) – regia: Andrei Călăraşu, 1981,  73 min. – documentar – DOCUMENT – în prezenţa regizorului

20.00 – INFIDELUL (The Infidel) – regia: Josh Appignanesi, UK, 2010,  105 min. – lungmetraj ficţiune – PANORAMA

MNTR

18.00

– MARILE EMOŢII MICI (The small big emotions), regia: Doru Segal, Romania, 1965, 13 min. – documentar – OMAGIU

– ORGILE DIN TRANSILVANIA (The Organs from Transylvania), regia: Doru Segal, Romania, 1982, 15 min., documentar – OMAGIU

– ÎNŢELEPCIUNEA ŞI LIMITELE EI (The Wisdom and its Limits), regia: Paula Segal, Doru Segal, Romania, 1983, 10 min. – documentar – OMAGIU

– ECHIPAJUL (The Crew), regia: Doru Segal, Romania, 1985, 16 min. – documentar – OMAGIU

20.15 – ULTIMA POVESTE A LUI KAFKA (Kafka’s last story) – regia: Sagi Bornstein, Israel&Germania, 2011, 53 min. – documentar – INVITAT PERMANENT – ISRAEL

21.30 – SCRISOARE CĂTRE WEDGWOOD (A letter to Wedgwood) – regia: Yale Strom, SUA, 2012,  57 min. – documentar – COMPETIŢIE

Joi – 03.05

SALA STUDIO

16.00 – SALSA TEL AVIV – regia: Jorge Weller, Israel, 2011,  100 min. – lungmetraj ficţiune – INVITAT PERMANENT – ISRAEL

18:00 – JOANNA – regia: Feliks Falk, Polonia, 2010,  105 min.  – lungmetraj ficţiune – PANORAMA

20.15 – Gala de închidere

– NOTĂ DE SUBSOL (Footnote) – regia: Joseph Cedar, Israel, 2011, 105 min. – lungmetraj ficţiune – PANORAMA

MNTR

18.00 – MENDELSOHN VIZIONARUL (Mendelsohn`s Incessant Visions) – regia: Duki Dror, Israel, 2011,  72 min. – documentar – INVITAT PERMANENT – ISRAEL

19.30 – ULTIMUL SIONIST (The last zionist) – regia: Yael Inbar, Israel, 2011,  50 min. – documentar – COMPETIŢIE

20.35 – A 7986 SAU GOLDA SOLOMON (A 7986 or Golda Solomon) – regia: Roxana Amzăr Gheorghe, România, 2010,  25 min. – documentar – COMPETIŢIE

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Mai mult