Acasa Cultura-ReligieCultura SUA: Două exemplare ‘Mein Kampf’, scoase la licitaţie

SUA: Două exemplare ‘Mein Kampf’, scoase la licitaţie

scris de S. P.
3 afisari

Două volume din ‘Mein Kampf’ de Adolf Hilter, semnate de autor, vor fi scoase la licitaţie joi, la Los Angeles, a anunţat marţi casa Nate D. Sanders Auctions.

Două volume din 'Mein Kampf', scoase la licitaţie

(AFP/File, Carl de Souza)

Cele două volume ale lucrării, care prezintă ideologia antisemită a regimului nazist, sunt semnate de Hitler şi dedicate lui Josef Bauer, unul din primii membri ai partidului nazist şi un apropiat al viitorului Fuhrer, informează AFP. În dedicaţiile datate 1925 şi 1926, Hitler îi urează Crăciun fericit lui Bauer, unul dintre participanţii la aşa-zisul ‘puci de la berărie’, ratat, din 1923 de la Munchen. În cele câteva luni de închisoare pe care le-a făcut după puci, Hitler a scris ‘Mein Kampf’ (1924).

Cele două volume vor fi scoase la vânzare joi, la Los Angeles, iar casa de licitaţii nu a făcut nicio estimare a preţului, scrie Agerpres.

9 comentarii

pathfinder 26-02-2014 - 10:32

1. Cele doua lucrari care prezinta … (ce spuneti voi acolo)…
Sunteti absolut siguri?
Ati citit cartea sau asa presupuneti?

2. Altceva nu „prezinta” cartea aia?
Io zic ca da.
Voi ce spuneti?

urbos 27-02-2014 - 07:05

3. Baga-ti sticla-n cur.

pathfinder 27-02-2014 - 08:09

4. Intai trebuie sa o scoti tu.
5. Dupa aia ti-o bag pe gat. Sticla.

UnUL 27-02-2014 - 08:18

Nu toată lumea e pederast ca tine și are astfel de voluptăți.

UnUL 27-02-2014 - 08:18

Evident, vorbea cu pederastul pasiv și impotent Scârbos.

UnUL 27-02-2014 - 08:19

Ptiu, drace: „vorbeam”.

un golan 27-02-2014 - 14:43

@Pathfinder – este un fenomen din ce in ce mai raspandit – oamenii vorbesc despre carti pe care nu le-au citit, despre filme pe care nu le-au vazut, etc.
cica n-au timp liber sa citeasca.
plus ca mai e ceva , prietene : e o mare diferenta intre a citi si a intelege ceea ce citesti.
ma alatur intrebarii tale ( retorice ) – oare a citit cartea ?
oare DACA a citit-o – a inteles-o ?
ma indoiesc.
cu vreo 16 ani in urma sus numita carte se vindea la liber pe tarabele de pe Magheru – de unde am cumparat-o si citit-o.
2 volume.
(pt oricine vrea sa zbiere ca de ce am asa o carte in biblioteca – fiti linistiti – dupa ce am citit-o am aruncat-o … deh … ma intelegeti… contextul in care traiesc e cel care e …).
sunt de acord cu tine – in carte e vorba despre MULT mai multe lucrurir decat despre problema evreiasca.
cum se spunea pe la mine prin Grivitei : cine stie – cunoaste.
D.P.

un golan 27-02-2014 - 14:46

errata : a se citi ” lucruri ” si NU ” lucrurir ” .

pathfinder 27-02-2014 - 15:03

Se vinde la liber si acum.
Pe internet, in librariile virtuale.
Din cate stiu (sper sa nu ma insel) e interzisa republicarea in Romania asa ca se vand editiile vechi.

Comments are closed.