Acasa Cultura-ReligieCultura Toate manualele școlare vor fi înlocuite. Calendarul oficial

Toate manualele școlare vor fi înlocuite. Calendarul oficial

scris de A.H.
8 afisari

Ministrul Educației, Remus Pricopie, a anunțat începerea unui amplu program de înlocuire a manualelor școlare. Acesta se va derula progresiv în următorii patru ani.

Manualele școlare vor fi înlocuite.

„Pe zona de istorie avem un proiect destul de ambițios, el nu poate fi implementat imediat, pentru că vorbim de reîmprospătarea programei școlare începând cu clasa a IV-a și terminând cu clasa a XII-a, iar aici lucrăm cu o echipă din care fac parte și membri ai Academiei Române. Această istorie va fi prima care va putea să folosească și noile tehnologii”, a declarat Remus Pricopie la cel de-al XXI-lea Congres al Asociației internaționale a foștilor deținuți politici și victime ale comunismului din Europa de Est (INTERASSO).

El a precizat că, atunci este vorba despre educație, istorie, educație pentru cetățenie democratică, se are în vedere nu numai manualul de istorie, ci întregul program, modul în care programa școlară este structurată.

„Noutatea care apare față de ceea ce s-a întâmplat până acum este editarea unei istorii în zece volume, dintre care ultimul volum, interesant, cuprinde istoria până la 1989. Știm că istoricii, de regulă, se detașează de ultimele decenii. De data aceasta, Academia și istoricii au avut curajul să scrie istoria până la 1989. La propunerea domnului președinte Emil Constantinescu încercăm să facem un lucru: dincolo de programă, un manual de istorie recentă ca manual opțional, deocamdată, în care să folosim elemente din ultimele decenii, lucrând cu proiectul de-abia început, este vorba de un proiect finanțat din fonduri structurale și echipa de specialiști și de istorici este în faza de constituire și eu cred că va fi un manual pe care mulți tineri îl vor parcurge cu interes”, a arătat Pricopie.

Congresul INTERASSO se desfășoară vineri și sâmbătă la sala „Drepturile Omului” din Palatul Parlamentului.

34 comentarii

pathfinder 22-08-2014 - 16:20

Pe de alta parte…
Zgonea Presedinte!
ninooo-ninoooooo-ninooooooooo

Presedintele Senatului, Calin Popescu Tariceanu a declarat, vineri, ca in eventualitatea unei suspendari din functie a presedintelui, ar refuza sa preia interimatul la Palatul Cotroceni, tinand cont ca este angajat in cursa prezidentiala si ca acest lucru il poate face presedintele Camerei, Valeriu Zgonea, relateaza Mediafax.

„In cazul in care presedintele ar fi suspendat si eu as fi candidat la functia prezidentiala, va asigur ca voi refuza sa preiau prerogativele de presedinte interimar. Acest lucru va putea foarte bine sa fie facut de presedintele Camerei Deputatilor”, a spus Tariceanu.
🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

UnUL 22-08-2014 - 16:56

Numai asta i-ar lipsi României: un idiot agramat ca președinte!

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 23-08-2014 - 15:20

Intradevar dupa …RASFATZUL intelectual din ultimii 10 ani , oferitzi cu gratzie si generozitate de E . S dl . Presedinte Traian
Basescu, individul in cauza trebuie sa inceapa lecturarea …
LEVANTULUI carte de …capatai pt. intelectualitatea neaos romaneasca de la plesuu si licheleanu pina hat la cartianu !
Ca ,
Cartianu este NEC PLUS ULTRA , bineinteles fara BASESCU si hudrea din …dotare !

BULA 22-08-2014 - 17:07

Trebuie sa va faceti rost de manualele vechi, pentru copii si nepoti. Foarte bun e manualul de analiza matematica de Dinculeanu.

pathfinder 22-08-2014 - 22:24

„Trebuie sa va faceti rost de manualele vechi, pentru copii si nepoti.”
Mai BULA, de data asta sunt de acord cu tine 1000%.

Ereticul 22-08-2014 - 22:49

Rescrieti manualele de istorie?
Priviti, va rog, o mica mostra de lectie de „istorie” predata la un liceu din Targu Jiu:

https://www.youtube.com/watch?v=JqYwfNglkp4

pathfinder 22-08-2014 - 22:53

O tampita.
Nordista si asta, n-asa? 😉

Ereticul 22-08-2014 - 23:10

Sudista, de data asta, si sefa organizatiei de femei a PSD din Tg. Jiu …
Dar daca vreti sa caut exemple penibile de profesori prin nord, doar spuneti-mi :). Nu cred ca o sa pierd prea mult timp cu cautarea 😉

pathfinder 22-08-2014 - 23:17

Puteti sa cautati.
Facem dupa aceea un fel de procentaj de tampiti.
In mod normal ar trebui ca cifrele sa fie asemanatoare.
Desi ma indoiesc.
Din motive de educatie…

Ionel 22-08-2014 - 22:59

S-a intimidat! Baaa, dar rai mai sunteti! Oricui i se poate intampla.

pathfinder 22-08-2014 - 23:06

GRESIT!
Asa ceva nu se poate intampla unui om normal cu minima cultura.
I-a pus pe bietii copii sa se imbrace in negru?!?

Ereticul 22-08-2014 - 23:13

Asa se spala creierele copiilor nostri. Cu legi liberticide si manuale de istorie rescrise de slugile invingatorilor. Norocul nostru sunt profesorii, care reusesc sa transforme momentele dorite „de jale” in faze comice.

pathfinder 22-08-2014 - 23:20

Al meu nu va avea creierul spalat.
Sunt multe de spus, dar aia „influentabili” au in primul rand o roblema in familie.
De obcei de IQ.
Sau de bun simt.
Sau ambele…

pathfinder 22-08-2014 - 23:21

problema…

Stau intr-o rana.
Scuze!

UnUL 23-08-2014 - 01:06

Au meritat lovitura, este un succes forte al Isrelului contra hamasului, se pare ca in curand nu vom mai auzi de hamas spre regretul disperarii lui urdos digital si cioxe. Poate vor incepe sa ia in serios amenintarile lui Tomi, Mossadul are capacitati nelimitate de a elimina dusmanii evreilor.

Antibasistul 23-08-2014 - 01:09

Taci ma nulule, ce merit ai tu in succesul Mossadului, parca tu ai fi contribuit la eliminarea sefilor hamasului.

urbos 23-08-2014 - 01:11

Mortii ma-ttii, mana mossadului nu are cum sa ajunga decat la prosti, eventual la digital si cioxa dar la mine nu, eu sant mult mai inteligent ca mossadul.

DXN 23-08-2014 - 01:11

Bini bine, vezi tu curboase cand au sa-ti bata la usa ca sonerie nu ai avut bani sa-ti cumperi. Vei revedea filmul „Ghici cine vine la cina”. Nu te uita pe vizor ca un glonte de Jeriho parunde si prin usa de metal.

jan dinu 23-08-2014 - 01:12

Mossadul ca shi pregatire, capasitati shi organizare depaseste pe shei de la CIA, FBI si chiar shi Scotland Yard. Daca au luat pe shineva in obiectiv fie el shi urbos nu are decat sa scrie repiede testamentul.
JD-USA

digital 23-08-2014 - 01:13

se vede mă poolhă profesionalismul vostru de cum amenințați forumiștii, grijania măttii de gunoi împuțit! Mossadul poate să mi-o frece dar nu tare că mă supăr… hahaha!

salut 23-08-2014 - 01:13

Eu zic sa nu minimalizati posibilitatile Mossadului,
…. si nu asi baga mana in foc ca tomi nu ar avea ceva legaturi cu ei, mai sti…??? 😉 😉

US 23-08-2014 - 01:14

Va vad eu cu morcovul in curr, da-ti ma din gura dar cand veti da de draccul cel cu coasa sa nu incepeti cu regrete. Mossadul are mana lunga si oriunde poate elimina pe cei ce au provocat necazuri Israelului. Asa ca statistica spre a va linisti, 100% din teroristii de la Munchen, olimpiada, si tot restul de atentate teroriste, Ihie Ayas, zis inginerul, si altii nimeni nu a ramas in viata, toti au fost lichidati, chioar si la polul nord.

Tache 23-08-2014 - 01:14

Mossadul poate fi el tare dar nu se compara cu KGB-ul, rusii sant patronii in acest domeniu, uite cum l-au terminat pe Litvinienko cu poloniu 210, a murit in chinuri in doua saptamani.
Treaba cu copilul ucis de racheta cred ca are sa-i infurie pe jiidani.

Mircea 23-08-2014 - 01:23

Este revoltator, pacat ca nu apare nici o postare cu evenimentul. Este totusi replica furiei pierderii imense facute de Mossad prin eliminarea a cinci din cei mai importanti sefi ai hamas, inclusiv Mohammad Def, comandantul aripii armate hamas. Asta si-a primit pedeapsa, hamasul este in deruta.

Mircea 23-08-2014 - 01:25

Este revoltator, pacat ca nu apare nici o postare cu evenimentul. Este totusi replica furiei pierderii imense facute de Mossad prin eliminarea a cinci din cei mai importanti sefi ai hamas, inclusiv Mohammad Def, comandantul aripii armate hamas. Asta si-a primit pedeapsa, hamasul este in deruta. Grea pierdere, Mossadul este sus pe cal.

pathtinder 23-08-2014 - 01:36

Sant curios ce ecou va avea uciderea unui copil de 4 ani de rachetele trase din Gaza, ca daca la ei se intampla asa ceva, chit ca este razboi iar in razboi mor si nevinovati, dar demonstratiile antisraeliene in lume sant montate intr-o forma de isterie deplasata, coordonate desigur de arabii ce au invadat vestul. Acum va cere cineva condamnarea hamasului?

US 23-08-2014 - 01:49

Mossadul aici ???????? 🙂 🙂
UnUL
23-08-2014 at 01:06
Antibasistul
23-08-2014 at 01:09
urbos
23-08-2014 at 01:11
DXN
23-08-2014 at 01:11
jan dinu
23-08-2014 at 01:12
digital
23-08-2014 at 01:13
salut
23-08-2014 at 01:13
US
23-08-2014 at 01:14
Tache
23-08-2014 at 01:14
Mircea
23-08-2014 at 01:25
pathtinder
23-08-2014 at 01:21
pathtinder
23-08-2014 at 01:36
Ma treaba este groasa, cred ca unii pot sa inceapa sa gandeasca, iar daca nu pot, sant chiar cazuri de imbecilitate avansata ce nu-ti permit sa judeci, intrebati-i pe altii poate mai destepti, care pot sa gandeasca si in locul vostru= TACEREA ESTE DE AUR, cel putin asa va sfatuiesc eu . 🙂
nu este amenintare, este un sfat!!

urbos 23-08-2014 - 02:10

Ce ecou sa aiba ma muist rujat, crapa un pui de ji dan imputit, dupa ce ji danii au omorat sute de palestinieni majoritatea femei si copii. Ce mortii ma-tii ecou sa mai aiba? Dobitoc caraghios.

pathtinder 23-08-2014 - 03:13

urbos
23-08-2014 at 02:10

Ce ecou sa aiba ma muist rujat, crapa un pui de ji dan imputit………………..
Da ma rujatule rozica iti dicteaza textele, in timp ce-ti ulilizezi limba la pisatoarea ei. Tremura ficatii in tine rujatule, da ma acel copil de jiidan cum zici tu valoreaza cat o suta de ciumeti de tziganoi arabi ce 99% peste 20 de ani vor fi criminali si teroristi, pe cand acest evreu poate devenea un nou Einstein, iar daca nu chiar asa de sus dar precis era om si nu animal.
Vezi ma ce face Rozica, o fi dat deja in orgasm, poti termina cu linsul.

salut 23-08-2014 - 04:56

ZV, Pai, lasati-l numai pe tomy sa va umple forumul. El posteaza cu vreo trei nick-uri ale lui, plus ca mai posteaza cu nu stiu cate nick-uri ale forumistilor (o fi meritat ca Batca sa-i dea parolele forumistilor prostalanului ala, s-a ales si el cu ceva sau doar pupa in kooor ji-danimea, ca asta-i moda acum in Romania? ).

Mai secatura ji-daneasca care-mi folosesti nick-ul, macar scrie corect gramatical sau fa numai greseli de tastare. Eu nu am scris „asi vrea” nici in clasa a treia.

jan dinu 23-08-2014 - 07:03

Tashi ma salut, tu dai ca prostu din gura.Vezi ma she scrie US, aici e mana mossadului, ati dat de satana, merjeti dupa lista primii shei mai rai. Dara shi ce tie doare pie tine ca scrie asi fashe sau as fashe tot gsura tzo fashe in cap, ca rau shi bletiemat ai dat din gura die bietii evrei prigioniti 2000 de ani din tara lor. Dumnezeu arre da va trimeata in iad de spurcati she santiti.

pathtinder 23-08-2014 - 01:21

Se strica statistica in operatiunea antiterorista din Gaza, s-a tras o racheta din cladirea UNRRA al ONU ce a scapat de sitemul antiracheta israelian. O casa lovita in plin in Asdod, doua masini si casa praf iar un baietel de 4 ani ucis de explozie.

pathfinder 22-08-2014 - 23:40
Ereticul 22-08-2014 - 23:57

Clipul postat de mine cuprinde si partea a doua …
Am cautat pe youtube „perle la titularizare” si „perle profesori”, am gasit diverse statistici (in general cam 30% dintre profesori la nivel national pica examenul) si cateva exemple tragice (doar citate din lucrarile scrise). Dar o perla atat de „zemoasa” ca cea din Tg. Jiu n-am gasit inca. Mai caut, insa exemple de genul asta gasesc de regula accidental, asa ca este posibil sa revin cu rezultate in zilele / saptamanile urmatoare.

Comments are closed.