Baie mulţime. Băsescu acuzat a îmbrăţişat legionarii Chişinău | Ziua Veche
Acasa InternationalBasarabia Baie de mulţime. Băsescu, acuzat că s-a îmbrăţişat cu legionarii la Chişinău VIDEO

Baie de mulţime. Băsescu, acuzat că s-a îmbrăţişat cu legionarii la Chişinău VIDEO

scris de M.A.
29 afisari

Baie de mulţime. Traian Băsescu, acuzat că s-a îmbrăţişat cu legionarii la Chişinău. Câteva sute de persoane l-au aşteptat miercuri pe preşedintele României.

Baie de mulţime. Băsescu, acuzat că s-a îmbrăţişat cu legionarii la Chişinău

Baie de mulţime. Băsescu, acuzat că s-a îmbrăţişat cu legionarii la Chişinău (foto: Unimedia.info)

După ce a depus flori la monumentul lui Ştefan cel Mare şi Sfânt din centrul Chişinăului, preşedintele român a făcut o tradiţională baie de mulţime. Presa comunistă l-a acuzat că s-a îmbrăţişat cu legionarii, după ce un tânăr care purta un tricou negru, inscripţionat ”MNC-ND” (Mişcarea Naţional Creştină – Noua Dreaptă), a dat mâna cu Traian Băsescu. Potrivit agenţiei Omega, preşedintele României a sfidat statalitatea moldovenească, în centrul Chişinăului, atunci când a decis să îi “salute cordial pe cei care au scandat lozinci revanşarde Basarabiapământ românesc şi Unire!”.

Aproximativ 300 de manifestanţi cu steaguri tricolore şi pancarte cu mesaje cum ar fi „Unirea e puterea” s-au adunat lângă monumentul „Ştefan cel Mare şi Sfânt„, unde a avut loc ceremonia oficială a depunerii de coroane de flori. La finalul ceremoniei, preşedintele Traian Băsescu a traversat bulevardul central din Chişinău, unde circulaţia fusese oprită de forţele de ordine, şi a intrat în rândul manifestanţilor pe care i-a salutat. La acel moment, s-a creat o busculadă formată de forţele de ordine, cameramani şi manifestanţi, preşedintele Traian Băsescu fiind asaltat de aceştia pentru a-l îmbrăţişa.

Momentul a durat câteva minute, timp în care preşedintele Băsescu a făcut câteva fotografii, a sărutat un copil şi a fost la rându-i îmbrăţişat de unii manifestanţi, în jur scandându-se „Băsescu, Băsescu” şi „Basarabia pământ românesc” şi “Unire”.

Preşedintele a fost scos cu greutate din rândul manifestanţilor de către ofiţerii SPP şi SPPS.

Miercuri dimineaţă, la sosirea la reşedinţa de stat, preşedintele Traian Băsescu a fost întâmpinat atât de susţinători cât şi de scandări din partea unor protestatari

19 comentarii

Salut 17-07-2013 - 18:21

Pai, e clar. Fratii nostri de peste Prut il iubesc (cel putin vreo 300 dintre ei, asa cum spune articolul). Il dam. Pe gratis. Pe bune.

UnUL 17-07-2013 - 19:27

Nu cred că tu ești în măsură să faci această „donație”, Salaud.

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 17-07-2013 - 19:32

Etre accueilli le professeur.Venez combattre, c’est parfait!

UnUL 17-07-2013 - 19:44

”A fi primit profesorul. Haideți să luptați, e perfect” (???!!!) Ce naiba vrei să spui cu asta? E în hotentotă?

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 17-07-2013 - 19:51

Nu ,Sire

E din portul Rouen,
De alla de Anvers , mukless!

(Era acolo une petite Place de Pigalle!)

Grenadiere frantzuzoicele si LIMBA ca

La FAVORITUL Dvs !

UnUL 17-07-2013 - 20:08

Dumnezeule, potolește-te! Nu mai masacra în halul ăsta biata limbă franceză !
P.S. Ai putea măcar să știi că e „Place Pigalle” (Jean-Baptiste Pigalle fiind un sculptor din secolul XVIII!), nu „Place de Pigalle”!!!

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 17-07-2013 - 20:15

Ai fost in Franta , distinse ?

Daca nu , ai scuze !

Place de Pigalle este locul cu felinare rosii,

De Moulin Rouge , ai auzit …Bashtane !

UnUL 17-07-2013 - 21:02

Am fost de 21 de ori în Franța, și am trecut de mai multe ori prin Place Pigalle (fără DE!!!). Știu fosrte bine ce e acolo, deși nu am intrat niciodată nici la Moulin Rouge, nici la alte localuri mai puțin celebre din zonă.

UnUL 17-07-2013 - 21:05

Dacă tot nu ești convins, caută numele respectivei pieți pe „Goagăl” în loc să te încăpățânezi în p r o s t i e.

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 17-07-2013 - 20:36

I-ti trimit o …adresa verificata !

Paris place de pigalle Moulin Rouge, Paris Square Pigalle mill red …
2848 × 4288 – 217 k – jpg

UnUL 17-07-2013 - 20:42

Că nu știi franceză, treacă-meargă (mai grav este că nu încetezi să aberezi într-o franceză de baltă!); dar că habar n-ai de română, e mai grav : ”Îți trimit…” se scrie fără cratimă.

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 17-07-2013 - 20:48

IO , recunosc ca LIMBA ROMANA nu o stapanesc, nu este lba. materna .

Am invatat-o ,tarziu si am lacune .

Recunoaste si tu , ca PUPINCURISMUL tau de sorginte basista ,

Ai dobandit-o ulterior si esti ori TAMPIT ori VANDUT !

UnUL 17-07-2013 - 21:03

Frumos mod de a te scuza că ești agramat.

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 17-07-2013 - 21:12

Fii sincer !

EBA este …AGRAMATA

Au , si la ea tastatura e DI vina !

Ai dreptate in sensul ca pe placutele stradale scrie fara ,,DE”

Dar , in memoria mea este intiparita cu,, de ”

Fa un search pe gugaloiu si vezi ca exista adresa trimisa de mine , si este …Place de Pigg….!

UnUL 18-07-2013 - 08:58

”Place de Pigalle” ar fi ceva echivalent cu – la noi – ”Piața de Mihai Viteazul” sau „Piața de Charles de Gaulle”.(???!!!)

שׂפֿבּשׂפֿהּשׁ 18-07-2013 - 05:51

Lui Basescu ii place sa faca „baie de multime” si nu poate fi criticat pentru asta. In schimb a dat-o in bara cu declaratia referitoare la „ochii oblici”. Hai sa fim seriosi, o asa declaratie nu poti sa faci, dar, i se iarta. La Chisinau nu ajunge antena 3 si mucii lui Voiculescu si a Camelutei lui, ca sa le minjeasca creierii moldovenilor. Basescu, ramine pentru moldovenii de dincolo de PRut un presedinte care nu i-au ocolit si nu i-au uitat. In istorie se va vorbi despre actiunile lui Basescu in timpul administratiei lui privind unirea cu fratii moldoveni surghiuniti. Oricit ai fi de antenist, adevarul va ramine tiparit in carti si cartile vor dainui. Deapururi.

HUMOR NEGRU 18-07-2013 - 09:18

Reorganizarea, restructurarea, reformarea,
recalcularea, revizuirea, regularizarea,
se-ncheie cu ,,alăptarea”? Care-o fi continuarea?

Învăţătoarea le cere copiilor să deseneze bustul unei personalităţi. Bulă îl desenează pe Băsescu, căruia îi ataşază doi sâni. În partea dreaptă stătea aglomerată o mulţime de oameni, iar in partea stângă o altă mulţime.
Întreabă învăţătoarea:
– Bulă, dar cine sunt oamenii din dreapta?
– Sunt membrii PD-L, sug de la sânul drept, de acolo se hrănesc ei.
– Şi cei din stânga?
– Cei din stânga sunt din Parlament, de la Casa Poporului, ei sug de la sânul stâng, de acolo se hrănesc ei.
– Dar poporul unde e, Bulă?
– Doamnă învăţătoare, ne-aţi cerut să desenăm doar bustul…

C.W.H. 18-07-2013 - 09:57

s a imbratisat cu lejionerii ? nu m ar mira decat pi jumatate, he he he.
cu stima, C.W.H., esq.

jan dinu 18-07-2013 - 09:58

— BASESCU —
La sfirshitul de domnie …
Vrea s-a lase-o Romanie …
Mare cum a fost odata ..
Neamul tot unit de soarta !
JD-USA

Comments are closed.