Acasa InternationalBasarabia Dacă România “va înghiţi” Moldova, Ucraina vrea Transnistria

Dacă România “va înghiţi” Moldova, Ucraina vrea Transnistria

scris de C.P.
54 afisari

Ucraina are dreptul la „reintegrarea” Transnistriei, dacă România „va înghiţi” Republica Moldova, a declarat parlamentarul ucrainean Eduard Leonov, membru al partidului naţionalist Svoboda /Libertatea/, citat luni de agenţia de informaţii de la Tiraspol TIRAS, în ediţia online tiras.ru.

Potrivit unei evoluţii prezentate de deputat, România probabil că va încerca „să înghită” Republica Moldova. Iar apoi, mai consideră parlamentarul, Ucraina va trebui să-şi asume misiunea de a aduce înapoi ţinuturile slave sub protectoratul Kievului. În comentariile sale, Eduard Leonov a subliniat: „În urma unor evenimente geopolitice din secolul XX, teritoriile etnice ale Ucrainei au fost rupte de Marea Patrie prin frontierele statelor vecine”.

În special, Republica „Moldova, după destrămarea URSS, a primit drept moştenire Transnistria, de aceea acest teritoriu pentru Ucraina nu este pământ străin„, a adăugat el. „Noi nu suntem interesaţi de acutizarea unor conflicte teritoriale, dar nu avem dreptul să stăm deoparte atunci când +jucători+ externi decid soarta teritoriilor noastre etnice”. „În cazul încercării României de a înghiţi /Republica/ Moldova, noi trebuie să spunem clar că suntem gata să reintegrăm Transnistria în Ucraina”, a mai subliniat Eduard Leonov.

17 comentarii

teo 06-08-2013 - 08:11

Da ! Voi luati Transnistria si ne inapoiati sudul si nordul Basarabiei si Insula Serpilor pe care le-ati luat cu japca !

pathfinder 06-08-2013 - 10:11

Gresit.
Bucovina de Nord + tinutul Herta + sudul Basarabiei + insula Serpilor.

Sergiu 06-08-2013 - 10:14

Insula Șerpilor au înapoiat-o deja, prin judecată.

digital 06-08-2013 - 10:59

cine ți-a șoptit mă papagalule?!

Sergiu 06-08-2013 - 11:03
digital 06-08-2013 - 11:45

http://ro.wikipedia.org/wiki/Fi%C8%99ier:ICJ_Romania_vs._Ukraine.svg

oare ce-ți spune delimitarea frontierei maritime în Marea Neagră, stabilită de CIJ?!
hai, poate totuși reușești!

Tache 06-08-2013 - 12:02

Versiunea in limba romana este mincinoasa si dezinformeaza.

Snake Island, also known as Serpent Island, (Ukrainian: Острів Зміїний, Ostriv Zmiinyi; Romanian: Insula şerpilor), is a UKRAINIAN island located in the Black Sea near the Danube Delta.

http://en.wikipedia.org/wiki/Snake_Island_(Black_Sea)

victor 06-08-2013 - 14:18

Da o sa le dam Transnistria in schimbul nordului Bucovinei,Tinutul Herta, Bugeacul si Insulei Serpiilor. Altfel NU

Adi 06-08-2013 - 16:16

Chiar crezi ca ukrainienii sunt atit de prosti si sa nu masoare pe harta cit are un teritoriu si cit are celalalte? Mai degraba Base+Ponta o sa dea si Bucurestiul cadou ukrainienilor.

pathfinder 06-08-2013 - 16:23

Adi,
Sigur nu-s asa prosti.
Problema e ca respectivele teritorii trebuie sa apartina Romaniei. Asta o stiu pana si ucrainenii. De asta au si pastrat cu strictete forma lor „romaneasca” in actuala Ucraina. Pot sa povestesc mai multe daca doresti despre subiect.

Revenind, pana si ucrainenii astia cam stiu ce ar trebui sa le apartina si ce nu. Schimbul propus nu e chiar catastrofal pentru ei pentru ca Transnistria are alte avantaje. Mai ales economice. Revin si aici daca doresti.

digital 06-08-2013 - 16:26

ce să povestești tu, mă agariciule,, cum ai bătut câmpii cu raketele?!

pathfinder 06-08-2013 - 16:34

degetele, baga-te si combate-ma unde crezi ca te pricepi…
Dar inainte de toate citeste, te rog, de 3-4 ori ce postez si dupa aceea, daca ai ceva de obiectat, posteaza.
Sau spune simplu: n-am inteles, poti sa explici?
Si am sa-ti explic….

Panauna-alta, am sa preiau poezia lui UnUL, ti se potriveste de minune….
—————————————-
Foaie verde maghiran
Degețel e un mârlan
Și cumplit de dobitoc –
N-are minte chiar de loc
Și prin tot ce a postat
Se tot face de rahat.

digital 06-08-2013 - 16:48

eu nu combat PROȘTI, doar încerc să fac în așa fel ca cei neavizați să nu fie dezinformați de ”plăpumari” ca și tine, ai înțeles mă?!
preia de la unul, ce vrei tu, prosteală nu mai ai cum, că ești full!

pathfinder 06-08-2013 - 16:51

degetele, nu meriti nici un fel de atentie.
Acuma inteleg si io de ce nu te baga nimeni in seama…
I will do the same.

digital 06-08-2013 - 16:55

hahaha!
ești nervos măi băghatule în seamă?!
hai că ești fără număr de prost!

UnUL 06-08-2013 - 14:27

Foarte bine. Să ne dea în schimb nordul Bucovinei (cu Cernăuți cu tot!), ținutul Herței și gurile Dunării.

UnUL 06-08-2013 - 14:44

Foaie verde maghiran
Degețel e un mârlan
Și cumplit de dobitoc –
N-are minte chiar de loc
Și prin tot ce a postat
Se tot face de rahat.

Comments are closed.