Acasa InternationalBasarabia Moldova, Ucraina și Georgia au semnat acorduri de asociere la UE

Moldova, Ucraina și Georgia au semnat acorduri de asociere la UE

scris de B.C.R
10 afisari

Republica Moldova, Ucraina și Georgia au semnat vineri acorduri de asociere la Uniunea Europeană, în marja Consiliului European de la Bruxelles.

Președintele Petro Poroșenko a semnat partea economică a acordului de asociere, în condițiile în care partea politică a acestui acord a fost semnată la 21 martie 2014. Republica Moldova și Georgia vor semna acordul complet, de asociere și liber schimb.

Acordul de asociere între Republica Moldova și Uniunea Europeană a fost parafat la sfârșitul ultimului summit din noiembrie al statelor participante la Programul Parteneriatului Estic de la Vilnius.

UE a devansat data semnării oficiale a acordului cu Republica Moldova și Georgia, prevăzută inițial pentru sfârșitul lui 2014, pe fondul crizei din Ucraina, generată de refuzul fostului președinte Viktor Ianukovici de a semna acest acord la summitul de la Vilnius, și al eventualelor represalii din partea Rusiei.

Semnarea acordurilor a reprezentat un moment important atât pentru Uniunea Europeană, cât și pentru țările semnatare, aceste urmând să aprofundeze în mod semnificativ legăturile politice și economice dintre părți, cu o perspectivă pe termen lung de asociere politică și integrare economică. Totodată, acordurile de asociere au scopul de a aprofunda relațiile politice și economice dintre UE și țări semnatari și de a integra treptat aceste state în piața internă a UE — cea mai mare piață unică din lume.

În domeniul reformelor interne, UE va coopera cu țările semnatare în ceea ce privește consolidarea statului de drept, promovarea reformelor judiciare, combaterea corupției, asigurarea respectării drepturilor și libertăților fundamentale și consolidarea instituțiilor democratice.

Totodată, sunt prevăzute reforme într-o serie de domenii-cheie, precum guvernarea publică, justiție, poliție, redresarea și creșterea economică, protecția consumatorilor și sectoare ca energia, transporturile, protecția mediului, dezvoltare industrială, dezvoltare socială și protecție, educație, tineret și cultură.

33 comentarii

Mircea 27-06-2014 - 13:23

Sa fie intr-un ceas bun ! Raiul rusesc strins unit de Armata Rosie si de KGB-ul vopsit isi pierde satelitii (si pe cei din cer cit si pe cei de pe pamint). Tot mai multe state prefera statutul de „colonie” a SUA si UE in locul bunastarii garantate de steaua rosie de pe Kremlin si de mumia lui Lenin.

pathfinder 27-06-2014 - 13:39

Corect!
Bravo basarabenilor!

Titircă Inimăbună 27-06-2014 - 19:24

sa nu ne bucuram de tot!

vest bune inca or sa mai curga, caci federatia spurcata este mare, mai sunt inca multe bucati care se vor desprinde.

hora mare trebuie jucata cand granita de vest a Rusiei este pe Urali.

UnUL 27-06-2014 - 13:38

Să fie cu noroc! Și poate că e un prim pas pentru întoarcerea Basarabiei „acasă”.

pathfinder 27-06-2014 - 13:40

Rogojina zboara toata ziua pe ruta aia!
Problema e ca mai face si cate o escala in cucuruzul lui Putinica.
Sa nu ajunga flamand!

salut 27-06-2014 - 14:16

UE actuala dispare inainte ca astea sa beneficieze de vreun avantaj de pe urma „asocierii”. Urmeaza spolierea generala, indatorarea, vinderea pe nimic…tot tacamul. Reteta e deja cunoscuta. Pentru Georgia si Ukraina imi pare bine ca se va intampla asa; pentru Moldova insa nu.

pathfinder 27-06-2014 - 14:19

„UE actuala dispare inainte ca astea sa beneficieze…”
Ha! Ha! Ha! Ha! Ha! Ha! Ha! Ha! Ha! Ha!
🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

Sa moara Rusia!
N-asa?

salut 27-06-2014 - 15:06

Rujatule, eu inteleg ca ti-oi fi facut vreo bucurie cu facaletul si ca tii sa-ti arati peste tot satisfactia (dupa modelul plimbarii mandriei pe strazi) punand multi 🙂 ,

…dar nu inteleg ce treaba are Rusia cu ce am postat eu si cu bucurie ti se intampla tie?

pathfinder 27-06-2014 - 15:20

Profetule!
„UE actuala dispare inainte ca astea sa beneficieze…”

Cand vad asa tampenii scrise atat de serios ma apuca un ras in hohote (nu rad de ma cracanez ca tine…).
Si ca sa vezi cat m-ai distrat, am bagat si ilustrarea forumistica:
🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

P.S. Ce ti-au mai soptit vocile despre viitorul omenirii?
Cand vine Armaghedonul?!?

UnUL 27-06-2014 - 18:39

Te înțeleg, domnule Pathfinder, și eu m-am cocoșat de râs citind inepțiile lui Salaud. INDIVIDUL ĂSTA ARE UN UMOR NEBUN, PĂCAT CĂ E INVOLUNTAR.

pathfinder 27-06-2014 - 15:23

Am raspuns partial…
Scuzele mele!

„ce treaba are Rusia cu ce am postat eu”
Pai sa o luam de-un crac si sa ne uitam la ea.
La postare!
Ce nebun vorbitor de limba romana ar posta asa o prorocire?
Unul care si-o doreste cumva?
Pai daca si-o doreste, de ce si-ar dori-o?
Sau, mai bine spus, cine si-ar dori destramarea UE?
Un mancurt cumva?
Sigur!

Deci:
Sa moara Rusia!

Titircă Inimăbună 27-06-2014 - 19:19

Ca ofiter FSB-ist si arhitect al renasterii tarismului rus, PUTIN ARE ACUM DATORIA SA-SI TRAGA UN GLONT IN CAP dar eu cred ca Putin e un cur mic, si nu face asta, o sa se retraga la Monaco sa-si cheltuiasca miliardul furat.

Titircă Inimăbună 27-06-2014 - 19:32

Da, da, sa crape, sa crape blestemata federatie a crimei!

Dar intrebarea e daca TREBUIE SA JUPUIM BISERICILE DIN MOSKOVA DE ACOPERISURI altfel cum sa ne luam aurul tezaurului inapoi?

pathfinder 27-06-2014 - 14:24

Praful de ghicit e de fapt rahat uscat si vanturat.
Si nu e doar de la Gadea.
E un melanj de rahat gadeos cu pisat badeos.
Ca sa fie clar.

P.S. Intai a gustat, vreme de cativa ani, amestecul respectiv.
Acu, satul fiind cateodata, s-a gandit sa citeasca-n cafea cu el…
Pricepisi?

ancuta 27-06-2014 - 14:31

Pai, da.
Ca dupa ce-a „tras”, a tipat: „minti portar, …, basist, …, rujat,…, piculina, … fluier, … argat, …, sluca, …securist, …, propagandist,… …! Asta-i KKT!”
Iar UnUL i-a raspuns: VEZI C-AI GHICIT? 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

Antibasistul 27-06-2014 - 17:47

Ba securistule basist Ancuța (DXN) internat la Socola, stie asistentul medical ca ai apucat la Internet, iarasi?!

pathfinder 27-06-2014 - 17:50

La Socola?!?
Si tu spui ca esti din zona Brasovului?
Bravos soldovene!

Antibasistul 27-06-2014 - 18:05

Bre, iaca io nu-s șoldovean, io-s nordic, dar nu mare retardat ca tini bre!!!

UnUL 27-06-2014 - 18:40

Imposibil, Bășinel, „nordicii” nu-s așa tâmpiți. Sau poate tu ești excepția care confirmă regula.

Antibasistul 27-06-2014 - 19:03

Da un NUL propagandist securist basist esti nordic retardat ca toți basiștii!!!!!

Antibasistul 27-06-2014 - 19:05

Io-s nordic pe jumate, mama-i din centrul Romaniei, DAR NU BASIST!!!

UnUL 27-06-2014 - 20:21

Nu, nu ești băsist, dar ești tâmpit.

Antibasistul 27-06-2014 - 21:43

BASIST=IDIOT, CRETIN, RETARDAT, PORC, JEG, GUNOI…!!!!!

ancuta 27-06-2014 - 14:34

Iar s-ambatat batca!
A-nceput sa ma stearga!

ancuta 27-06-2014 - 14:36

Ce ai ba’ neghiobule?

pathfinder 27-06-2014 - 14:41

Pai … praful de ghicit!
——————————————————————————————
Praful de ghicit e de fapt rahat uscat si vanturat.
Si nu e doar de la Gadea.
E un melanj de rahat gadeos cu pisat badeos.
Ca sa fie clar.

P.S. Intai a gustat, vreme de cativa ani, amestecul respectiv.
Acu, satul fiind cateodata, s-a gandit sa citeasca-n cafea cu el…
Pricepisi?

ancuta 27-06-2014 - 14:46

Acum vorbeam cu batca!
Nu vezi ca ma tot sterge, de se-mpu l e ca toate postarile?

Da, draga path, asta spuneam si eu, razand de cei doi debili (huhu si salut) „E un melanj de rahat gadeos cu pisat badeos.
Ca sa fie clar.”

pathfinder 27-06-2014 - 14:52

Pai te sterge pentru ca nu ai vocabularul corespunzator!

Adicatelea!
————————————————————
dement chinuit scarba guitati taratura eczema limbi/limbisti oligofren grohai spanzurat imbecil idiot vierme lepra excrement chinuri gatu ma-tii penibil dobitoc otreapa schizofrenic proasta stoarfa limbric lindicu onanist scursuri gloaba infect secatura parazit canalie laba javra porcu animalul rumegi cacarezelor suga bolnav cacat ticalos scroafa caca-m-as hoit gunoaie labagiu pederast muye naparca
————————————————————

N-asa mai halebarda?!?

ancuta 27-06-2014 - 14:56

Imi ceri prea mult!
Io nu m-am oprit cu scoala!

salut 27-06-2014 - 17:08

Sa lasam incrancenarea. Sa mai si radem !

„UE da trei zile Rusiei pentru actiuni concrete de reducere a tensiunilor din Ucraina, sub amenintarea unor noi sanctiuni”

Titircă Inimăbună 27-06-2014 - 19:35

Acum a venit si randul Belarusiei sa se desprinda, caci e de fapt jumi-juma teritoriu polonez si romanesc din vechime!

Titircă Inimăbună 27-06-2014 - 19:28

Tache, te rog sa ma anunti cand se sinucide Putin pentru imensa sa prostie si pierderea a 50 de milioane de locuitori, dar pana atunci stai cu Mandrasescu sa va faceti unu la altu bine de tot, sa nu te mai prind pe forum!

urbos 27-06-2014 - 21:08

Astia nu vor intra prea curand in UE, si in realitate, singurii care au sanse sint moldovenii, pentru ca sint romani, iar Romania este membra.
Poate e bine ca apar si gioarsele astea in ecuatie, ca sa aiba javrele americanesti si cozile de topor pe cine sa jefuiasca in continuare, ca poate ne mai lasa pe noi in pace.

Comments are closed.