Acasa InternationalBasarabia Premierul ucrainean a demisionat

Premierul ucrainean a demisionat

scris de A.P.
3 afisari

Premierul ucrainean Mikola Azarov a demisionat marţi, pe fondul unei grave crize, transmite AFP.
Premierul Ucrainei, Mikola Azarov, a demisionat în această dimineață. Aseară, opoziţia a obţinut o primă concesie. Preşedintele Viktor Ianukovici a decis să abroge legile privind limitarea manifestaţiilor şi a promis eliberarea protestatarilor arestaţi. Asta doar dacă manifestanţii deblochează străzile şi clădirile administrative.

Premierul ucrainean a demisionat

Premierul ucrainean a demisionat

Liderii opoziţiei au refuzat din nou postul de premier propus de preşedinte, precum şi orice propunere de a intra în guvern. În opinia lor, este doar o ofertă menită să dezbine opoziţia. „Nu mă văd într-un guvern al lui Ianukovici. Am refuzat de la bun început să discut acest subiect”, adeclarat Vitali Klitschko, unul dintre liderii opoziţiei.

Puterea a promis că îi va elibera pe demonstranţii arestaţi, numai dacă protestatarii eliberează toate clădirile publice şi străzile pe care le-au ocupat în ultimele două luni. O promisiune primită cu scepticism de manifestanţi.

Chiar dacă protestele continuă, guvernul nu are de gând să decreteze starea de urgenţă. Oficialii de la Kiev se tem însă că extremiştii ar putea ataca obiective strategice de infrastructură. „Există informaţii îngrijorătoare privind posibilitatea minării unor gazoducte straegice”, susține Leonid Kojara, ministrul de externe al Ucrainei.

Manifestanţii susţin că sunt doar zvonuri. „Oamenii vor pace. Nimeni nu vrea violenţe. Poziţia lor este fermă. Oamenii vor ca legile să fie în slujba poporului, nu a politicienilor”, spune un protestatar.

În 14 din cele 25 de provincii ale Ucrainei, sediile administraţiilor regionale au fost ocupate de protestatari. La Kiev, sute de oameni sunt în continuare în stradă şi au ridicat noi baricade. Ei sunt hotărâţi să rămână mobilizaţi, până când vor fi convocate alegeri anticipate, iar preşedintele îşi va da demisia.

15 comentarii

pathfinder 28-01-2014 - 11:20

Protestele din Ucraina sunt prost prezentate in media din Romania.
De ce?

Hai sa vedem ce zice un „moldovean” de la fata locului:
https://www.youtube.com/watch?v=KGgWgnPPMH8

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 28-01-2014 - 11:42

META -FORICULE , ….esti intr-o ushoara ,confucie !
Vio Lelu ,este bine !
Bine de tot , protejat !
De …performantza sckurta , de 1 0 anisori ,
Pierdutzi pt . R O M A N I A !
Furata de …bhasanau !

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 28-01-2014 - 11:47

…Oh , Pardon ,
(complectare) Text Bilingv ;

אתה תאכל, למצוץ! טוב בתיאבון!

liciuiu 28-01-2014 - 13:34

BUGEAC (regiunea de la sud de Republica Moldova) sa devina regiune separata de restul REGIUNII ODESA. Poate peste niste ani se va reusi unirea regiuni cu Republica Moldova si peste iar niste ani UNIREA CU ROMANIA.

pathfinder 28-01-2014 - 15:54

Romanii/moldovenii sunt foarte putini acolo.
Mai intai turcii si apoi rusii au avut un „program” special pentru zona aia.
Dar nu ar fi rau…
Unde mai pui ca ar fi si corect din punct de vedere istoric!

pathfinder 28-01-2014 - 11:22

Si protestele din Cernauti:
https://www.youtube.com/watch?v=OvK3KABLrHM

ttps://www.youtube.com/watch?v=sEEnomcxgEo

ttps://www.youtube.com/watch?v=u42CiLf2ge0 (DIGI24)

mircea 28-01-2014 - 13:26

Basescule ce faci,nu te-ai trezit???dar puzderia de consailieri sunt betagi la minte????Statul de drepti nu poate functiona,de cat in stare de alerta!!! Cine ne ataca???Mai rau ca in UKRAINA

Antibasistul 28-01-2014 - 12:23

Cînd scăpăm de Băsescu?

UnUL 28-01-2014 - 16:18

Când își termină mandatul.

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 28-01-2014 - 16:36

Manda tu ?
Aspazia&Zegrean et. comp ! ? ! + MINCIUNILE la
Fraulein Angilika, La San Barro si Licurigiu ‘ SAM !
In 2009 a fost un FALS GROSOLAN made by bacon
Sky -OPRISts…
7,4milioane au dat cu NYETU !
Procurori au gasit 8 voturi , invalide !
Sputar-nickule , i-ti complici …existenta !

digital 28-01-2014 - 17:06

porkul kotrocenist a venit din izdraiel pe șustake, semn rău pentru kior !

urbos 28-01-2014 - 17:38

Da-l dreacu, ca nu avea cu ce sa se dea mare venind din groapa aia.
Oricum, faptul a s-a dus la scarbele alea e semn de disperare, s-a dus la sursa, animalul.
In plus, scarnavia tace si pentru ca are javra lui la STS, de care tine cu dintii.

digital 28-01-2014 - 18:01

i-au cam tras-o prin dinți, pe cât se pare !
să vedem cum se desfășoară, imbecilul !

urbos 28-01-2014 - 18:15

Ji danii nu ar avea de ce sa i-o traga ei, in dinti, ca scarba de Basescu le-ar linge si wc-urile cu limba, ca sa ramana la putere, doar daca o fi aflat ca nici sobolanii nu mai au atata influenta ca sa-i determine pe americanasi sa-l sustina, de exemplu. Insa interesul scarbelor ji danesti este ca naparca asta sa ramana la putere.
Ai vreo informatie?

digital 28-01-2014 - 18:23

l-au cam pus pe liber pe retardat, iar el fiind un animal, nu poate ascunde asta !
nu degeaba a depus coroană la mormântul lui iovan pe tacit și nici cucu nu-i mai merge pe la 18:30 PM !
consilierii îl părăsesc întru întărirea mișcării popo-naute, șamd……………….
trage și tu ceva concluzii !

Comments are closed.