Acasa InternationalBasarabia Traian Băsescu promite Republicii Moldova sprijinul UE

Traian Băsescu promite Republicii Moldova sprijinul UE

scris de C.S.
2 afisari

Republica Moldova se va bucura de sprijinul total al Uniunii Europene. Aceasta este promisiunea făcută de Traian Băsescu preşedintelui moldovean Nicolae Timofti. Băsescu afirmă că garantarea securităţii Moldovei depinde în mare măsură de susţinerea pentru integrarea rapidă în Uniunea Europeană.

Băsescu promite să sprijine Republica Moldova.

Traian Băsescu a declarat, la Iaşi, unde s-a întâlnit cu omologul său moldovean, că în urma discuţiilor avute cu acesta s-a despins concluzia că, dincolo de îngrijorare, trebuie luate şi măsuri care sa prevină „evenimente precum cele petrecute între Federaţia Rusă şi Ucraina şi la adresa altor state, în mod deosebit asupre Republicii Moldova”.

„Soluţia pentru garantarea securităţii Republicii Moldova este accelerarea proceselor de integrare a Republicii Moldova la Uniunea Europeană. Nu există soluţie mai bună decât integrarea în UE”, a afirmat Traian Băsescu.

Preşedintele a spus că, în calitatea sa de reprezentant al unui stat care se află în Uniunea Europeană, înţelege foarte bine neajunsul faptului că Republica Moldova a fost invitată să semneze acordul de asociere şi acordul de liber schimb, dar nu i s-a dat niciun orizont de timp în care ar putea deveni membră a Uniunii Europene.

„I-am promis domnului preşedinte Timofti că voi susţine ca, în cel mai scurt timp, Republica Moldova să primească un astfel de orizont, o perspectivă europeană garantată”, a spus preşedintele Traian Băsescu, potrivit Mediafax.

Şeful statului a afirmat că aceasta a fost şi slăbiciunea Ucrainei, faptul că i s-a oferit acord de asociere, acord de liber schimb, dar nimeni nu i-a oferit o perspectivă privind aderarea la UE, în raport cu oferta făcută de Moscova, care invită imediat la intrare în Uniunea Euroasiatică.

Preşedintele Traian Băsescu a mai arătat că, poate acum, după evenimentele petrecute în regiune, „devenim mai pragmatici puţin, noi, cei care suntem în Uniunea Europeană”.

22 comentarii

urbos 19-03-2014 - 16:55

Dementul asta sa se omoare.

pathfinder 19-03-2014 - 16:58

Iar vorbesti singur in fata oglinzii…

urbos 19-03-2014 - 17:03

Iar te bagi in seama fiu de catea? Mars in gatu ma-tii.

UnUL 19-03-2014 - 17:20

Gunoi penibil, nu mai împrăștia duhoare pe forum!

pathfinder 19-03-2014 - 17:20

Sictir bolnavule!

urbos 19-03-2014 - 17:32

Iesi in mortii ma-tii n-auzi?

pathfinder 19-03-2014 - 17:37

Omoara-te dementule!

urbos 19-03-2014 - 18:00

Ma lindic ma, ma proasto ma, nu te mai da desteapta fa tampito, ca se intelege cum sare putza in tine fa, tremura ficatii in tine bosorogule. O sa-ti blestemi zilele curand grohaila. O sa-ti plesneassca creierii in cap si-o sa te chircesti ca viermele.
Mars la furnal ji dane..HEHEHE…

urbos 19-03-2014 - 18:11

Citeaza exact vierme, nu baga de la tine ca esti schizofrenic si se vede. Injura-te ca lumea daca o faci.

jan dinu 19-03-2014 - 18:12

Domnu urbos, nesimtirea si obraznicirea dumitale ieshe din orishe proportie. Cred ca mult sinje niegru trebuie sa fie in matale. Blestemele shi pedeapsa Domnului te vor ajunje mai mult ca sigur.
JD-USA original

urbos 19-03-2014 - 18:14

O sa dansam pe hoiturile voastre ma sobolane ma, ai sa vezi ce-o sa-ti mai arda de glume.

UnUL 19-03-2014 - 18:41

Și mârlan și bou, Scârboșel? Nu înmănunchezi oare în tine prea multe „calități”?

mircea 19-03-2014 - 17:09

Basescule nu te-am p[us eu sa furi cat poti sa platesti slugili sa te apere.Esti mai prost ca Ioana, EBA,Nutzy si Malacu la un loc.Toate femeile de langa tinee te vor uita pentru o mica bucatica de ???

UnUL 19-03-2014 - 18:42

mirciulică, cred că tu ai furat la viața ta mai mult decât domnul Băsescu.

mircea 19-03-2014 - 20:40

pai cum dracu se face ca Maria nu a muncit nici cinci ani ,si ai vazut si tu si o lume intreaga ce obosita e de cata bisnita a facut,saraca ce pensi o sA aiba dupa chiombi-seseco

UnUL 19-03-2014 - 21:07

Categoric ești tâmpit! Aberezi non-stop.

urbos 19-03-2014 - 21:10

In plus, imbecila aia nu stie sa scrie sau sa citeasca. Si sa vorbeasca ii e cam greu. Ce nevasta putea sa aiba un excrement uman ca Basescu, daca nu una ca ea?

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 20-03-2014 - 19:24
ancuta 19-03-2014 - 21:25

Numai pentru scarne:
voiculescule, io te-am pus sa furi si d’aia acuma nu le mai poti da la copchile si la sugaci decat puroi hemoroiDANVIOREL!
cAND VEI FI LA RACOARE, toti te vor plange!
da’ nu prea mult, ca o sa inceapa productia de hemoroGADEA.
Oferta mea de „digestiv” ramane!
Daca nu o sa reusesc intreaga cantitate, o sa trec peste „mandrie” si o sa cer ajutorul lui Vale, Patfinder, UL, Mircea, Gazian s.a.

digital 19-03-2014 - 20:48

Traian Băsescu promite Republicii Moldova sprijinul mUE!
kkt-ul promite, ce să facă și el, ceea ce știe, doar!

urbos 19-03-2014 - 20:54

El e UE! Uite-te la mecla.

Pribeagul 20-03-2014 - 19:39

Sa nu fim ipocriti. RM are o singura cale rationala de urmat: unirea cu Romania. Acum. Inainte de alte alegeri care ar putea da nastere la cine stie ce monstru.

Comments are closed.