Acasa InternationalExterne 25 de ani de la manifestaţiile din Piaţa Tiananmen

25 de ani de la manifestaţiile din Piaţa Tiananmen

scris de S. P.
3 afisari

Militari mobilizaţi din anumite provincii chineze râdeau şi trăgeau la întâmplare asupra mulţimii manifestanţilor prodemocraţie în 1989, în Piaţa Tiananmen.

Piaţa Tiananmen: Militari chinezi râdeau şi trăgeau la întâmplare

Piaţa Tiananmen: Militari chinezi râdeau şi trăgeau la întâmplare (foto: telegraph.co.uk)

Informaţiile apar într-un document american declasificat marţi, cu ocazia marcării a 25 de ani de la reprimarea sângeroasă a protestelor.

Acest document a fost dat publicităţii de către Arhivele Securităţii Naţionale americane de la Universitatea George Washington, care a obţinut declasificarea materialului printr-o hotărâre judecătorească.

Documentul relevă confuzia şi haosul care domneau în China în timp ce autorităţile reprimau dur mişcarea de protest a studenţilor, în noaptea de 3 spre 4 iunie 1989, în Piaţa Tiananmen.

Aceste raport militar secret citează o sursă anonimă care avea vedere către Piaţa Tiananmen din camera de hotel. Această persoană a descris o reprimare „brutală”, a cărei intenţie era să producă manifestanţilor pierderi importante.

Militari din cadrul Armatei a 27-a, care nu vorbeau dialectul de la Beijing, „glumeau şi trăgeau la întâmplare asupra oricărui grup de persoane pe care îl întâlneau în cale”, afirmă această sursă.

Documentul subliniază că, la acea vreme, informaţiile erau sumare şi uneori complet false. Astfel, la o zi după reprimare, o telegramă a unei agenţii americane de informaţii, care cita o sursă guvernamentală străină aparent apropiată Chinei, a raportat moartea liderului chinez Deng Xiaoping. În realitate, acesta a decedat opt ani mai târziu, în 1997.

Militari chinezi au ucis câteva sute de manifestanţi neînarmaţi, în reprimarea manifestaţiilor. Potrivit anumitor surse, ar fi ucis peste 1.000 de persoane.

În ultimele săptămâni, regimul comunist a recurs la mijloace importante pentru a împiedica orice aluzie la „primăvara de la Beijing”, cenzurând dur Internetul, intimidând presa străină şi efectuând o campanie de arestări vizând voci disidente, scrie Mediafax.



44 comentarii

BULA 04-06-2014 - 13:31

A fost o incercare a SUA de a schimba regimul politic din China. Nu a tinut pentru ca in conducerea Chinei nu au fost evrei, cum erau in PCUS (la rusi). Rusii au fost taiati cu septarul pe la spate, de evreii din PCUS care i-au contactat pe KGB-isti si i-au mituit cu bani din Vest.
China ar fi ajuns o colonie supta pana la blana, nu prima putere economica a lumii. Ar fi jucat americanii fotbal cu chinezii (pe post de minge), cum fac acum cu rusii. I-ar fi calcat in picioare.

ValVerde 04-06-2014 - 15:44

Uite-te la ala cu sacosa in mana…e clar ca e de la CIA !
Asta e noua arma antitanc a imperialistilor americani: punga de plastic cu kilu’ de cartofi si citeva patlagele….sunt diabolici !!!

digital 04-06-2014 - 15:54

aia e mătta, făi proasta dreq, n-o recunoști!?

UnUL 04-06-2014 - 16:43

Nu cred că mama domnului ValVerde a făcut acum 25 de ani o excursie în China, Degeșel.

UnUL 04-06-2014 - 16:44

DEGEȚEL, evident!

digital 04-06-2014 - 17:07

păi ai mai văzut mă cretinel, excursie cu tancuri?!
ești prost?!

CONGO 04-06-2014 - 13:44

Nu se anunta manifestatie la Budapesta contra Trianonului (4 iunie ’20) unde ungurii au dat-o in bara din cauza rusilor si revolutiilor bolshevice si din Rusia si din Ungaria, DECI UNGURII S-AU IMPACAT CU ADEVARUL ISTORIC.

Servus!

Tache 04-06-2014 - 15:39

Sa tragi sau sa nu tragi ? Aceasta a fost intrebarea, la care istoria recenta ne-a dat un raspuns clar. Cei care au tras au castigat, cei care n-au tras au pierdut si si-au distrus tarile.

China a reprimat cu o brutalitate de neimaginat elementele subversive americane, chiar daca 99% dintre ei erau cetateni sinceri, dar orbiti de propaganda criminala a dusmanului, iar acum incaseaza dividendele uriase ale acestei actiuni intelepte, ordonata de Deng XiaoPing.

China este o tara veche, are o istorie scrisa de 5000 de ani si chiar atunci cand conducatorii ei au fost tarani, acestia au inteles totusi ce inseamna un stat si cum anume trebuie condusa o tara.

Mircea 04-06-2014 - 15:52

Imi vine sa rid. Despre ce propaganda criminala vorbesti ? In China anului respectiv internetul era un vis, presa libera la fel, doar posturile de radio mai aveau intrare printre zgomotele bruiajului. Propaganda „americanilor” venea de la Moscova si se numea glasnosti si perestroika. Du-te azi in China si ai sa vezi cu ochii tai cum se cenzureaza internetul (foloseste Skype si ai sa vezi, daca asta iti spune ceva, cum ii spui ceva sotiei si ea se uita la tine si itit raspunde dupa 10-15 secunde sau cauta doar motorul GOOGLE si sa-mi spui si mie daca exista asa ceva acolo). Dupa aceea explica-ne si noua cum intra propaganda intr-o asemenea tara.

digital 04-06-2014 - 15:58

așa e mă, elementele subversive stau pă net și pun planuri la cale pe feisbuc!
dreq de gunoi împuțit ce ești!

UnUL 04-06-2014 - 16:37

Sigur, boule, acum 25 de ani era plină China de agenți provocatori americani, pe care guvernul chinez – una dintre cele mai cumplite dictaturi din lume – îi primea cu brațele deschise, le dădea vize și îi ruga să le vorbească cetățenilor despre democrația americană și să îi îndemne la revoltă. (???!!!)

digital 04-06-2014 - 16:42

păi acu de ce nu se revoltă mă animalule, că tot comunism e?!

pathfinder 04-06-2014 - 16:44

Rabdare stimabile, rabdare…

Mircea 04-06-2014 - 16:52

Proteste sangeroase in China: Zeci de morti, printre care multi politisti
Nord-vestul Chinei este afectat de proteste din cauza tensiunilor etnice din zona. Cel putin 27 de oameni au murit, in urma ciocnirilor violente.

Protestele au avut loc in zona vestica Xinjiang, in prefectura Turban, miercuri dimineata. Politistii au deschis focul asupra unei multimii inarmate cu cutite, dupa ce oamenii au atacat sectii de politie si cladiri guvernamentale, transmite BBC.

Miercuri, 26 Iunie 2013

Mircea 04-06-2014 - 16:52

China: Revolta inabusita violent de autoritati
Autoritatile chineze au inabusit violent o revolta ce se desfasura de 18 zile intr-un sat din sudul tarii. Oamenii protestau fata de confiscarea terenurilor. Noua persoane au fost arestate si alte zeci ranite.
Miercuri, 13 Martie 2013,

salut 04-06-2014 - 16:59

Au folosit si aviatia impotriva pop-ulatiei? Tancurile?
Fii consecvent, patibulare cu inima ca un cur, aplauda, chiar daca aviatia si tancurile nu au fost folosite ! Asa faci cand vine vorba despre fascistii ukraineni.

UnUL 04-06-2014 - 16:32

Nu e de râs, domnule Mircea, e de plâns că un ticălos ca Tache aprobă masacrul din piața Tianmen. Cât despre „elemente subversiva americane” sau „propagandă americană” într-o Chină în care accesul la orice informație venind din occident era blocat, aberația e atât de mare că nu mai merită comentarii.
În plus regăsim la Tache dubla măsură : cetățenii chinezi NEÎNARMAȚI care manifestau pentru libertate și democrație trebuiau uciși ; dar guvernanții ucrainieni trebuie puși la zid pentru că încearcă să apere unitatea țării împotriva unor teroriști ÎNARMAȚI – dintre care mulți nici măcar nu au cetățenie ucraineană ci rusă, transnistreană, cecenă, etc.

Mircea 04-06-2014 - 16:38

Nu ma mira ce aproba Tache sau altii. Traim intr-o dictatura singeroasa asa ca in mod sigur miine dimineata la 6 usa lui Tache o sa-i intre in casa si in spatele ei o sa fie mascatii si politia secreta. Sub 10 ani nu scapa.
🙂
Lasind gluma la o parte sa ne amintim vis-a-vis de propaganda americana ca Gorbaciov a fost in China exact inainte de evenimente.

pathfinder 04-06-2014 - 15:54

cipcirip-cipcirip-cipcirip

Mircea 04-06-2014 - 16:33

Si daca tot vorbesti despre propaganda americana cauta sa vezi cind a fost Gorbaciov in China si intreaba-te daca cu toata cenzura au reusit tovarasii chinezi sa-i impuna ce sa spuna la grandioasele adunari populare la care liderul rus a vorbit.

urbos 04-06-2014 - 17:01

Scarbele basiste rag despre Tiananmen, in timp ce deunazi grohaiau aplaudand cum unu care il scuipa pe Kior, e bagat cu forta la balamuc.
Omorati-va ma scursurilor, ca grohaiti si latrati fara nici o baza. Sinteti doar niste scursuri care lingeti, taraturi fara caracter, fara coloana vertebrala. Lepadaturi. Gunoaie!

pathfinder 04-06-2014 - 17:11

Adevar graiesti!
Un scuipici care se sinucide putin dupa ce-i spune Gadea in emisiune n-are ce cauta la balamuc.
Trebuie decorat!

La balamuc numa’ astia ca tine…

urbos 04-06-2014 - 17:16

Labagiule ce stii tu ce inseamna a te pune cu regimul criminal, tu scriai ode in caietel, acuma grohai p-aici ca porcu. Locul tau e in streang.

UnUL 05-06-2014 - 07:29

Da, sigur, C u r Bubos, e același lucru să-l trimiți la o analiză psihiatrică pe un nebun care l-a scuipat pe președinte și să tragi cu tancurile în manifestanții pașnici, ucigând sute de oameni, după care să arestezi alte câteva mii… Sunt acțiuni echivalente, de o gravitate similară, după capul tău cretin.

Antibasistul 05-06-2014 - 09:13

Toți romanii întregi la minte l-ar scuipa pe Basescu, numai nebunii îl pupa!!!

UnUL 05-06-2014 - 09:34

Cei întregi la minte nici nu-l pupă nici nu-l scuipă.

Antibasistul 05-06-2014 - 11:18

Tu-l pupi zilnic, in spate, jos!!!

ValVerde 04-06-2014 - 21:40

CIA….elementele si propaganda subversiva americana…te uiti pe fata lor si vezi imperialismul in actiune…noroc cu tancurile alea care au restabilit democratia.

ttp://news.yahoo.com/photos/historic-photos-of-tiananmen-square-protest-1339290807-slideshow/

Tache 05-06-2014 - 06:12

Vocea Rusiei a INEBUNIT !!! Singura speranta a ramas armata chineza…

http://romanian.ruvr.ru/2014_06_04/MareSalul-Antonescu-O-Apologie-Periculoasa-8692/

UnUL 05-06-2014 - 07:23

Vocea Rusiei a fost nebună dintotdeauna, ca și tine, Tăchiță.

Tache 05-06-2014 - 07:33

Sa inteleg ca-ti repugna acel articol, din Vocea Rusiei ?

UnUL 05-06-2014 - 07:35

Nu știu, Tăchiță, n-am deschis link-ul (nu prea deschid link-uri în general). Mie îmi repugnă Vocea Rusiei, rușii și rusofilii.

Tache 05-06-2014 - 07:46

Ti-am oferit ocazia sa arati concret ca-ti repugna Vocea Rusiei. Sa-ti fie rusine ca esti xenofob si anti-rus ! Nu exista popor care sa fi suferit mai mult de pe urma bolsevismului.

UnUL 05-06-2014 - 08:06

…pe care bolșevism l-a exportat în jumătate din Europa, distrugând o mulțime de țări și milioane de vieți !
Și care a anexat și jefuit teritorii care nu-i aparțineau, a exportat mizerie, teroare și dictatură.
Și continuă să o facă și azi.

UnUL 05-06-2014 - 08:11

Mda, știu: nu rușii au făcut asta ci evreii: Lenin a fost evreu, Stalin a fost evreu (???!!!!!), probabil și Putin e evreu, căci nu e mai bun decât Stalin.

Antibasistul 05-06-2014 - 09:09

Si tu esti evreu-securist batrîn, fiu de turnator!!!

UnUL 05-06-2014 - 09:33

4 minciuni în 9 cuvinte e cam mult, Bășinel.

Antibasistul 05-06-2014 - 15:44

4 adevaruri in 9 cuvinte, mocofane basist!!!!!!

UnUL 05-06-2014 - 15:57

Evident, tu știi mai bine decât mine totul despre mine! Normal, geniu pustiu și Tiresias în mizerie!

Tache 05-06-2014 - 07:31

Sigur, nu ma astept la comentarii din partea lui UnULica, pathfinderica, ValVaerdica sau Mircea. Vocea Rusiei a ajuns pe gustul lor, adica ataca adevarul istoric, credinta ortodoxa (caci niste crestini nu vor face niciodata ceea ce minciunile anti-romanesti pretind ca ar fi facut romanii) si demnitatea umana a romanilor.

Mircea 05-06-2014 - 07:49

Am aflat ca ma pomenesti asa ca trebuie sa-ti raspund. Daca gasesti un singur cuvint prin care eu aprob faptele lui Antonescu sau neg holocaustul atunci itit cer scuze aici, adica in public. Astept. Sa-mi verifici toate comentariile nu-ti cere prea mult timp dar te asigur ca ar trebui tu sa-ti ceri scuze.

Tache 05-06-2014 - 15:13

Nu ma indoiesc. Vroiam doar sa stabilesc legatura clara si directa dintre rusofobie, pe de o parte, si condamnarea maresalului Antonescu si sustinerea uriasei minciuni, cum ca ar fi existat un holocaust romanesc impotriva evreilor, pe de alta parte.

UnUL 05-06-2014 - 15:46

Uriașe minciuni debitezi tu, Tăchiță; și non-stop.

Paul din Ohio 05-06-2014 - 22:32

Minti Tache
Si tu si vocea Rusiei.

Comments are closed.