Acasa InternationalExterne A început RĂZBOIUL în Crimeea. Un soldat ucrainean a fost ucis

A început RĂZBOIUL în Crimeea. Un soldat ucrainean a fost ucis

scris de C.S.
18 afisari

Conflictul cu Rusia, în Crimeea, intră într-o fază militară. Soldații ucraineni au fost autorizaţi marţi să utilizeze armele, în urma unui atac asupra unei unităţi, la Simferopol, în care a fost ucis un militar.

Un soldat ucrainean, ucis în Crimeea.

„Astăzi trupele ruse au început să tragă asupra militarilor noştri. Este o crimă de război”, a spus premierul Ucrainei. „Conflictul trece de la o fază politică la o fază militară”, a declarat Iaţeniuk.

Un purtător de cuvânt al Ministerului ucrainean al Apărării în Crimeea a confirmat și prima victimă a conflictului armat.

„În asaltul asupra unei unităţi militare, la Simferopol, un militar ucrainean a decedat după ce a fost rănit la nivelul gâtului. Alt militar a fost rănit”, a declarat Vladislav Seleznev.

Militarul ucis asigura paza acestei unităţi în care se află serviciile fotografice ale Centrului militar de topografie şi navigaţie, a precizat Seleznev.

Tuturor militarilor care se aflau pe teritoriul acestei unităţi le-au fost confiscate documentele. „Li s-a spus că sunt arestaţi”, a continuat purtătorul de cuvânt, fără să fie în măsură să precizeze numărul acestora.

Comandantul Marinei ucrainene Serghii Gaiduk a anunţat marţi că „tentativele de luare cu asalt ale unor unităţi militare, recurgând la arme, s-au multiplicat” în ultimele zile în Crimeea.

Premierul interimar ucrainean Arseni Iaţeniuk a apreciat, la rândul său, că acest conflict cu Rusia, în Crimeea, a trecut „de la faza politică la o fază militară”.

20 comentarii

neacsum 18-03-2014 - 20:23

Hai sa fim seriosi.

neacsum 18-03-2014 - 20:39

M,ai vezi pe posturile TV acuma cretinisme de genul: ce ne facem Putin va anexa acuma si oseria sau Transnistria, vrea sa refaca imperiul sovietic. Ce tembel ar crede asta ? Nici dupa 70 de ani de comunism nu am invatat sa deosebim realitatea de propaganda.

UnUL 19-03-2014 - 17:14

Domnule Neacșu, nu zi „hop” până nu ai sărit! Iar tendințele imperialiste ale rușilor nu s-au schimbat de-a lungul secolelor.

urbos 18-03-2014 - 21:06

Vreau sa vad maidanezii aia mascati de la Kiev la lupta. Atacati!

salut 18-03-2014 - 22:33

Sa mearga si harciogul ala de sluga de Cluj, sa apere „marele stat prEtin ukrainEan”!

UnUL 19-03-2014 - 17:13

O să-i vezi, dacă va fi cazul, și rușilor n-o să le prea placă.

digital 18-03-2014 - 21:09

șmekerii de ucraineeni se credeau buni doar atunci când o făceau pe rakeții!
să-i vedem acu!

briel 18-03-2014 - 23:18

Desene.

Uite ceva cu mult mai hazliu, o cacareaza din capul turcilor:

http://maidantranslations.com/2014/03/17/turkey-under-ottoman-empire-treaty-with-catherine-the-great-if-crimea-declares-independence-it-returns-to-turkey/

hi hi hi !! … La anul la Ierusalim !

Pungescu Gazian 19-03-2014 - 00:07

e tare!

Tache 19-03-2014 - 15:19

Fâşia Gaza vrea să intre în componenţa Rusiei

Pe fundalul acordului semnat de alipire a Crimeii la Rusia, pe varianta în limba rusă a site-ului Centrului Informativ Palestinian a apărut o informaţie că în Gaza a fost creat un grup de iniţiativă, care va iniţia un referendum de intrare a enclavei palestiniene în componenţa Rusiei.

Din grupul de iniţiativă fac parte cetăţeni ruşi, care locuiesc în Fâşia Gaza. În total, pe teritoriul enclavei trăiesc în jur de 50 de mii de astfel de oameni, în principal rusoaice care s-au căsătorit cu palestinieni şi au paşapoarte ruseşti.

Iniţiatorii referendumului nu se îndoiesc de rezultatele referendumului din Fâşia Gaza.

UnUL 19-03-2014 - 15:23

Ar fi nostim să voteze așa ceva: a doua zi fâșia Gaza s-ar reîntoarce în componența Israelului.

Tache 19-03-2014 - 15:45

Crezi ca Israelul va avea curajul sa atace Rusia, fasia Gaza reprezentand teritoriu rusesc, in acel moment ?

urbos 19-03-2014 - 15:51

Ji danii se bat numai cu femei si copii, in rest incearca sa-i puna pe altii sa le rezolve problemele. Imbecilii americanasi sint pe locul intai.

UnUL 19-03-2014 - 17:10

Evreii nu se tem de nimeni, și ei au făcut o concesie palestinienilor cedându-le acest teritoriu.

UnUL 19-03-2014 - 17:11

@Cur B u b o s
Deci femeile și copii evrei bat armatele țărilor arabe de le sună apa în cap. Halal copii!

urbos 19-03-2014 - 17:12

Sobolanii tai o sa fie starpiti pana la ultimul.

urbos 19-03-2014 - 17:15

Voi n-aveti femei si copii, ci femele si puradei. Hai sictir cu tot neamu tau.

UnUL 19-03-2014 - 17:21

Neamul meu e și al tău, cretin patentat.

Tache 19-03-2014 - 15:41

Militarii ucraineni trebuie sa-si faca vaccin antitetanos, pentru ca armamentul rusesc este foarte ruginit…….

digital 19-03-2014 - 15:51

…..foarte pregătit!

Comments are closed.