Alegeri SUA. Obama spune că Romney a minţit | Ziua Veche
Acasa InternationalExterne Alegeri SUA. Obama spune că Romney a minţit

Alegeri SUA. Obama spune că Romney a minţit

scris de A.P.
1 afisari

Barack Obama s-a lansat joi într-o contraofensivă împotriva contracandidatului său la scrutinul din 6 noiembrie, republicanul Mitt Romney, acuzându-l că a minţit în dezbaterea televizată desfăşurată cu o seară înainte, la Denver, ratată de democrat.

Alegeri SUA. Obama spune că Romney a minţit (foto:politico.com)

‘Dacă vrei să fii preşedinte, trebuie să le spui adevărul americanilor‘, a declarat Obama, într-un discurs ţinut în acelaşi oraş din Colorado, pe un frig glacial, în faţa a 12.300 de susţinători, o cifră rar atinsă în această campanie. ‘Când am urcat pe scenă, l-am întâlnit pe acest individ foarte în formă, care pretindea că este Mitt Romney. Însă nu putea fi Mitt Romney! Bărbatul care era ieri seară pe scenă nu a vrut să îşi asume responsabilitatea a ceea ce adevăratul Romney spune de anul trecut’, a continuat Obama, a cărui vervă a contrastat cu atitudinea mai ştearsă din ajun.
Romney ‘a dat, în sfârşit, Americii alegeri prezidenţiale adevărate’, a comentat Wall Street Journal, de orientare conservatoare, în timp ce Washington Post, mai de centru, a notat că fostul guvernator de Massachusetts a oferit o ‘performanţă solidă’ miercuri seara. Preşedintele în funcţie, în schimb, ‘părea să fi luat un somnifer’, a scris cotidianul Politico, descriind ca ‘mediocră’ prestaţia acestuia.
Joi, Romney a estimat că ‘ieri seară a fost ocazie formidabilă pentru americani să analizeze două viziuni diferite pentru ţara noastră’, erijându-se în apărătorul ‘prosperităţii prin libertate’.
Chiar şi strategul lui Obama, David Axelrod a recunoscut, într-o conferinţă de presă telefonică, că Romney a câştigat dezbaterea de la Denver, insistând însă că prestaţia acestuia ‘nu a avut rădăcini în realitate’, transmite Agerpres.

29 comentarii

vodka 05-10-2012 - 09:59

EXPULZAREA TUTUROR SEICILOR DE ROMANIA ???

Ah, iata o idee care trebuie cantarita bine!

Ereticul 05-10-2012 - 11:45

O idee buna, dar numai daca este insotita si de EXPULZAREA TUTUROR RABINILOR DIN ROMANIA!

Erwin.de 05-10-2012 - 14:10

cu ce te-a afectat rabinii spurcaciune antisemita?
Au predicat in sinagoga judaizarea Romaniei?
Cu scorpii ca dta.prejudecati Romania.
Mai bine ai invata ceva din ceeace exista si a existat de-a lungul vremurilor in creierul evreului.
Hai ca mie greata!

Ereticul 05-10-2012 - 16:13

Va este greata? Incercati o felie de lamaie. Desi nu stiu cum poate sa-i treaca greata unui individ gretos.
Acum, raspunsul la intrebarea dvs.: in perioada interbelica era uzuala in conversatia de zi cu zi dintre romani expresia „te-ai ji.danit”. Respectiva expresie nu era rodul prozelitismului predicat de rabini, pentru ca „alesii” se cred mai cu mot decat toata lumea si practica o religie exclusivista, insa semnifica exact mentalitatea mizera a ovreiului tipic (creierul evreului, cum spuneti dvs.): lipsa de morala, lasitatea, coruptia, inselatoria, hotia si prostitutia.
In esenta ce altceva poate fi in creierul unui neam de paraziti care a supravietuit sute de ani prin camatarie, prostitutie, mita si trafic de influenta, si care in prezent incearca sa scoata castanele din foc cu mana altora, prin tehnici murdare de gen exportul problemelor proprii pe alte continente?

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 05-10-2012 - 17:02

Incearca tu un koktail cu verde de Paris -culoare definitorie pt. o zdreamtza de legionar !

Ereticul 05-10-2012 - 17:10

Mediocrule,
Verdele de Paris este alb in realitate.
Interventia de mai sus se datoreaza cumva faptului ca n-am pomenit nimic de expresia uzuala „nu fi tigan”? N-am timp acum (trebuie sa plec), dar la primul articol despre ciori o sa intru in detalii, ca sa nu se simta anumiti minoritari nebagati in seama.

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 05-10-2012 - 17:23

Ca pleci ,zdreamtza legionara nu ar regreta nimeni ! Problema in sens pozitiv ar fi daca intradevar ti-ar veni doar vestea ! Iar daca esti alergic la …verdele de Paris, rezultate imediate ti-ar aduce si un adaos de fura.Ro.Dan!

Erwin.de 05-10-2012 - 20:41

Cu un singur lucru bun invatat in Romania am emigrat in Germania si sunt prieten cu evrei de inalta calitate parte originari din Romania.:
„te bag in..p….matii”
Inchei citatul!

tomi 05-10-2012 - 20:56

Ereticule, vreau sa te avertizez ca sa nu spui dupa aceea ca-s rau si badaran, redu te rog elanul tau antisemit, sti am revenit in tara si va urmaresc atent, voi aparea doar cind este necesar. Auzi tataie esti prea infierbintat, du-te bea un pahar cu apa rece, consuma o inghetata si apoi revino sa scrii. Si fara antisemitisme ca ma supar. Si inca ceva fara lectii de gramatica, nu de alta dar ca sa ajungi la anii mei de studii mai trebuie sa te nasti odata. De la un anumit nivel ne uitam la esenta mesajului si nu la numarul de virgule si puncte. Ortografia este pentru ziaristi, noi nu sintem cu acest meniu.
cu respect tomi

digital 05-10-2012 - 16:35

ce a existat mă?!
kkt,doar atât!

US 05-10-2012 - 17:03

Lasa ca vine „europeanuul” sa te certe ji dane, pentru ca injuri omul, desi iti vorbeste politicos. Ca asa spunea mancatorul de fecale, ca ji danii vorbesc urat numai cand reactioneaza la vorbele urate ale altora. Poate sar din cotet si ceilalti lingatori de cacat ji dovesc, gen „crestinu” , valverde… Dar „europeanuul” sigur o sa te puna la punct pentru mizeriile pe care le spui, caci el e foarte echidistant.

Apropo, la groapa comuna ji daneee, cu scarbele care va iau partea! Hahahaha!

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 05-10-2012 - 17:06

—ai accesl limitat dobresandu din Pogoanele !Esti nefrecventabil , esti un gonoi, la fel cu kamarazi tai , loaitrele legionare !

Huhu Ciu 05-10-2012 - 14:36

Corect! Dar din toata Europa trebuie expulzati, rabinii!

vodka 05-10-2012 - 10:05

DIN LIPSA DE POOLAH, MULTE ROMANCUTE IAU CALEA CEA COMICA.

Cu panza peste ochi, vai de capul lor de toante!
Pacat, zau asa.

vodka 05-10-2012 - 10:13

ROMNEY VINE, SI O SA CADA MULTE TURBANE !!!

Era si timpul.
Bush a fost cam molicel.
Daca consideram imperiul japonez si Pearl Harbor, cu imperiul islamic si 11 Septembrie s-a facut o basina, nimic nu s-a facut!

Huhu Ciu 05-10-2012 - 14:37

Lumea intreaga ne stergem la cur cu Romney!

un crestin 05-10-2012 - 14:23

Mai bine mormon decat musulman.

Huhu Ciu 05-10-2012 - 14:38

Mai bine ateist decit ”crestin”-evreu!

un crestin 06-10-2012 - 08:11

Mai bine golan decat ateist !

un crestin 06-10-2012 - 08:13

Dar si mai bine crestin evreu decat un ciuciu hebereu

Huhu Ciu 06-10-2012 - 08:15

🙂

Erwin.de 06-10-2012 - 11:05

adica vrei sa zici CRETIN…….aha,am inteles!

Huhu Ciu 06-10-2012 - 14:12

Da, postarile tale spun ca esti CRETIN, ERWINULE.DE!

US 05-10-2012 - 17:13

Romney asta se vede ca are fata de jigodie psihopata si prefacuta. Precis aude voci. De la Dumnezeu desgur. Asta e dintr-aia care sta cu biblia in mana si ordona executii.

Huhu Ciu 06-10-2012 - 08:14

Corect!

jan dinu 05-10-2012 - 17:40

—- Campania electorala americana —-
Are fata de altele din restul lumii ,decentza specifica a unei
natiuni civilizate unde cistigatorul ori invinsul folosesc
vocabularul respectului de sine shi al votantilor !
JD-USA

Huhu Ciu 05-10-2012 - 20:43

Allah akbar!

un crestin 06-10-2012 - 08:33

Asa este Jane, domnie mare la dibeitul de miercuri seara. Pana si cel mai stangist liberal Bill Maher are tweeting things like, “Obama made a lot of great points tonight. Unfortunately, most of them were for Romney

US 06-10-2012 - 08:35

Lasa muistule ca tot degeaba guiti.

Comments are closed.