Acasa InternationalExterne Ambasadorul SUA: Rusia, o ţară de sălbatici

Ambasadorul SUA: Rusia, o ţară de sălbatici

scris de M.A.
10 afisari

Rusia este o ţară de sălbatici, a declarat ambasadorul SUA la Moscova, Michael McFaul.

Michael McFaul

Michael McFaul, ambasadorul SUA: Rusia, o ţară de sălbatici

Enervat de jurnaliştii de la postul de televiziune NTV, finanţat de Gazprom, ambasadorul american i-a acuzat de hărţuire şi interceptarea telefonului pesonal.

În timp ce mergea joi seara la o întâlnire cu Lev Ponomarev, un activist în domeniul drepturilor omului, McFaul s-a trezit în faţa unei echipe de la acest post de televiziune care l-a abordat pe stradă, întrebându-l ce caută acolo, transmite Mediafax. NTV a difuzat în ultimele luni mai multe emisiuni destinate discreditării opoziţiei ruse, pe care o acuză că face jocul Statelor Unite, prezentând imagini cu opozanţi care merg la Ambasada Statelor Unite.

„Sunteţi mereu la mine acasă. Este interesant. Vouă nu vă este ruşine să faceţi acest lucru? Este o ofensă la adresa ţării voastre atunci când faceţi acest lucru, înţelegeţi?”, a declarat el în rusă, potrivit imaginilor difuzate de NTV.

„Ca şi cum… Este o ţară de sălbatici. Nu este normal. (…) Aşa ceva nu se întâmplă la noi (în Statele Unite), în Anglia, în Germania, în China, (ci se întâmplă) doar aici şi numai cu voi”, a adăugat el.

„Cum aţi putut şti despre această întâlnire, dacă nu este secret?”, i-a întrebat el pe jurnalişti. „Nu puteţi răspunde”, a adăugat ambasadorul american, în timp ce jurnaliştii NTV afirmau că utilizează surse „publice”.

„Oriunde merg, NTV este acolo. Mă întreb cine le dă programul meu”, a comentat Michael McFaul joi seara pe contul său de Twitter, fără să elaboreze în direcţia acestei piste.

Cu toate acestea, vineri el şi-a cerut scuze pentru acest incident. „M-am uitat pe NTV. M-am exprimat greşit, într-o rusă incorectă. Nu am vrut să spun „ţară de sălbatici„. Am vrut să spun că acţiunile NTV sunt „sălbatice”. Respect enorm de mult Rusia„, a scris el pe Twitter.

13 comentarii

briel 30-03-2012 - 16:40

hahaha ! s-a scapat …
pe undeva are dreptate, rusii parca nu au cale de mijloc. ori sunt salbatici, ori sunt sublimi.

urbos 30-03-2012 - 16:55

Sa fie multumit ca nu-l impusca de pe acoperis.

Dorin C. 30-03-2012 - 17:16

Nimic deosebit, in afara faptului ca aici se poate vedea in mod public cum arata o cearta intre serviciile secrete ale celor doua tari. Oare ce-or fi discutind si cum s-or fi comportind atunci cind sint doar ei intre ei (ca de obicei)?

Ciu Huhu 30-03-2012 - 17:55

Moaca imputita a acestui blestemat AMBASADOR AL SUA IN RUSIA spune ca ESTE JI DAN AMERICAN!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Val Verde 30-03-2012 - 18:08

Da mai Ciuciule, McFaul e nume tipic semit. Vine de la Moise.

McCoy 31-03-2012 - 05:57

Ce mai faceti ? Mai aveti mult pana la pensionare ?

desinul 30-03-2012 - 19:42

Ca intotdeauna un cretin rar intalnit.
Nu tie oarecum penibil si rusine sa vii mereu in fata lumii
cu acelas refren idiotule?
Alt subiect nu ai?Javra imputita de neam inferior!!!!!!

Ciu Huhu 30-03-2012 - 20:54

Stimate ValVerde si cacanarule ”desinul” uita-te la moaca lui de evreu, nu conteza numele lui, conteza ce este, e evreu!

Ghe Plotoaga 02-04-2012 - 13:23

Ai dreptate….McFaul este nume de jdan….
Vai de saracia ta….
Se vede ca ai o minte tare odihnita de iti petreci foarte mult timp pe acest site plictisind cititorii cu argumentarile si judecatile tale inepte.
HAI SICTIR!

Sorin 30-03-2012 - 21:51

Domnilor! Staful ,elita PNL actualul lider …il trimite sa lupte .pe Cihuhu …si altii…….probabil.

digital 30-03-2012 - 22:17

bă,sorinache,dacă ai combate și tu măcar cât face ciuhu,țara asta ar fi mai bună,mă impotentule,pedalac,dar tu stai ca guzganu la colț,să vezi în ce barcă trebuie să sari,flașnetar ordinar…
după ce o să pice acoliții tăi să le spui la adminii de la ZV-online,noul tău nick,sub care o să postezi!
pe mine oricum nu mă interesează,rahații ,ca tine!

Ciu Huhu 30-03-2012 - 22:57

Ma pedelistilor sinteti condamnati la disparitie de marile voastre tilharii si hotii!

digital 30-03-2012 - 22:09

…hahaha!!!!!….interceptarea telefonului, de către ziariști…hahaha!
ce ți-au mai făcut mă,ți-au ghicit în cafea ți ți-au pus muzică….

taci dreq de prost,măcar că te faci și de kh-kh-t!
mâine ne spui că te-au invitat în club…auzi la el,e ambasadorul SUA și i s-a ascultat telefonul și furat agenda de întâlniri!

nici ghunoier la prhigoană nu ești bun,fătălăule!

Comments are closed.