Acasa InternationalExterne Ariel Sharon, fostul premier israelian, a încetat din viață

Ariel Sharon, fostul premier israelian, a încetat din viață

scris de C.S.
2 afisari

Ariel Sharon, aflat în comă de mai bine de opt ani, în urma unui atac cerebral, a încetat astăzi din viață, la vârsta de 85 ani. Fostul premier israelian era internat la Clinica Chaim Sheba din Tel Hashomer.

Fostul premier israelian Ariel Sharon a încetat din viață.

Sharon s-a născut la 26 februarie 1928, într-o familie de imigranți ruși, în chibuțul Kfar Malal, la nord de Tel Aviv. A luptat în războiul de independență din 1948-1949. În anii ’50, conduce cu succes mai multe operațiuni militare de represalii împotriva trupelor egiptene care staționau în regiunea Gaza. În decembrie 1973, este unul din fondatorii partidului Likud și este ales pentru prima oară deputat în Knesset (parlamentul israelian), dar demisionează un an mai târziu, pentru a deveni, în 1975, consilier pe probleme de securitate al primului ministru Yitzhak Rabin. Este ales din nou deputat în Knesset, în 1977. Între 1977-1981 deține portofoliul ministerului agriculturii, în guvernul condus de Menachem Begin. Între 1984-1990, Ariel Sharon a fost ministru al comerțului și industriei. În această calitate a încheiat cu SUA, în 1985, Acordul de comerț liber. La începutul anilor ’90, este numit ministru al construcțiilor și locuințelor. În 1996 devine ministru al infrastructurii naționale. În 1998, devine ministru de externe în guvernul de dreapta condus de Benjamin Netanyahu.

În urma alegerii lui Ehud Barak ca prim-ministru în mai 1999, Ariel Sharon devine liderul interimar al partidului de dreapta Likud, fiind ales în septembrie 1999, președintele acestuia. La 6 februarie 2001, candidat al dreptei israeliene, Ariel Sharon, câștigă alegerile pentru funcția de premier al Israelului, obținând 62,3% din sufragiile exprimate.

În 2003, câștigă din nou alegerile anticipate, rămânând în funcția de premier. La 8 februarie 2005, în cursul summitului israeliano-palestinian de la Sharm el-Sheikh (Egipt), Sharon și liderul palestinian Mahmud Abbas anunță instituirea unui armistițiu. La 17 august, Israelul începe retragerea unilaterală din Fâșia Gaza, care se încheie în septembrie.

La 21 noiembrie 2005, Ariel Sharon demisionează din fruntea blocului Likud și pune bazele unui nou partid, de centru-dreapta, numit Kadima (‘Înainte’, în limba ebraică). Președintele Moshe Katzav dizolvă Knesset-ul și fixează alegeri anticipate pentru 28 martie 2006.

Fostul premier Shimon Peres demisionează din Partidul Muncii (centru-stânga) pentru a se alătura Kadima. La 18 decembrie 2005, Ariel Sharon are primul accident vascular, calificat de medici ușor. El părăsește spitalul la două zile după internare.

În noaptea de 4 ianuarie 2006, este din nou internat în urma unei puternice hemoragii cerebrale. Este supus la mai multe intervenții chirurgicale. Ariel Sharon a fost declarat oficial în incapacitatea de a-și exercita funcțiile la 14 aprilie 2006, după 100 de zile de la internarea sa, conform legislației israeliene. Decizia a marcat oficial sfârșitul mandatului său în fruntea executivului.

187 comentarii

UnUL 11-01-2014 - 15:00

Fie-i țărâna ușoară : a fost un mare militar și strateg, un mare politician și un mare om.
Vor veni acum mulți să arunce cu gunoi asupra lui, dar asta nu-i va întina cu nimic memoria.

Titircă Inimăbună 11-01-2014 - 15:04

Un erou al tarii sale, cinste lui si amintirii lui!

Bine ar fi sa avem si noi asa oameni, nu tot cacarai si plagiatori imputiti peste tot.

Ad 11-01-2014 - 19:33

Orice militar poate sa fie un mare strateg daca vrea si totul e sa vrea si sa aibe neuroni. Aviz amatorilor din ziua de azi care nu au invatat nimic din trecut.

Antibasistul 13-01-2014 - 07:31

Țara ta e Israel, nu Romania!

UnUL 13-01-2014 - 07:46

Și a ta e Coreea de Nord, Bășinel.

Antibasistul 13-01-2014 - 08:15

Iarași minți, porc basist, demult il scriu cu linioara!

UnUL 13-01-2014 - 08:18

„Liniuță”, puișor, nu „linioară”, de fapt îi spune cratimă. (Caută pe you tube celebrul cântc „Mă-ta are cratimă”!)

Titircă Inimăbună 11-01-2014 - 15:07

@ neacsum

Sharon era deja un cadavru, caci nu mai avea suflet, asa cred eu.

ValVerde 11-01-2014 - 16:58

Cadavru cu puls….deci se poate !
Huhule, ia vino-ncoa stirpitura…..

Antibasistul 11-01-2014 - 17:54

Sugi pulele intregii lumi, AMIN!

UnUL 12-01-2014 - 15:55

Obsesia suptului la unii „sugaci” profesioniști.

Antibasistul 12-01-2014 - 22:30

Si tu le sugi bestie basistă, PTIU!!!!!!!!!!!!

UnUL 13-01-2014 - 08:09

QED.

Antibasistul 13-01-2014 - 07:33

Si tu esti un cadavru, caci nu ai suflet, NICI CREIER!

urbos 11-01-2014 - 15:09

O bestie criminala, un animal, trebuia sa mai zaca in tortura asta pana sa-si dea duhul imputit, insa iadul il primeste cu cazanul pregatit.

UnUL 11-01-2014 - 15:20

Ce spuneam, a apărut gunoiul de Bubos care aruncă cu rahat, de pregătesc Bășinel, Degațel, Salaud, etc, Dar, după cum am mai spus, aceste sfinctere care deversează pe forum fecale puturoase asta nu-i pot întina cu nimic memoria marelui Ariel Sharon, poreclit „Buldozerul”.

UnUL 11-01-2014 - 15:21

„SE pregătesc”

urbos 11-01-2014 - 15:30

Intrebarea ar fi, oare de ce lingi tu scarba asta terorista, ucigas de femei si copii, in curul lui de hoit? Zi tartane, ghici ciuperca ce-i.

Titircă Inimăbună 11-01-2014 - 15:55

Gaza trebuia de mult desfiintata, iar asa zisii „palestinieni” sa plece pe la casele lor la familii inapoi, care prin Egipt, care prin Libia, si Algeria, adica de unde au venit.

ValVerde 11-01-2014 - 16:42

Ma tu ai o dambla…

Gaza aia e un teritoriu, o fisie de pamint, nu sunt gaze si cu atit mai putin de sist !
Nu-ti consuma energia protestatara pe nimicuri din astea. Te-ai derutat un pic…

urbos 11-01-2014 - 16:44

Ba pardon, ji danii sa se duca de unde au venit, in desert, in Egipt, sa-si reia ocupatia de sclavi, asa cum se cade.

UnUL 11-01-2014 - 19:11

Iar tu Buboșel, se cade să te duci în pădure cu fiarele sălbatice.

tomi 12-01-2014 - 23:19

ALLOOO Urboase, vine taticu si-ti phute una peste botul tau plin de balega, tu’ti crucea ma-tii de bestie sifilitica. Am stat deoparte pina acum sa tin un moment de reculegere in memoria MARELUI GENERAL ARIEL SARON, unde si Napoleon era copil de mingi pe linga capacitatile militare ale acestui semizeu.
Stai tataie, stai tu napirca ca acu-ti vine rindul ciuperca putreda. Hai la gramada urbos, digital, salut, ereticul (este la interviu cu satana-are motivare), tache, hai mai viermisori de kakat, sa nu-mi irosesc efortul cu fiecare in parte, si in fond voi toti laolalta tot nu faceti cit kakatul catzelului meu Rio.

tomi 13-01-2014 - 01:02

urbos
11-01-2014 at 15:30

Intrebarea ar fi, oare de ce lingi tu scarba asta terorista, ucigas de femei si copii, in curul lui de hoit? Zi tartane, ghici ciuperca ce-i.
====================
ba ciumatule, zii ma hitleras mic, da tu cit crezi ca o mai duci cu boala asta taticule? Ma loaza, te vindec eu de antisemitism „titirez”, si daca stiu ca trebuie sa vin personal sa te tratez . Ba conopida, ti-am spus ca am eu niste tablete de 9 mm calibru , vindeca sigur boala ta tataie, nu scapi tu loaza de mine, tu’ti crucea si anafura ma-tii bestie legionara.

mircea 11-01-2014 - 16:03

Domnule nu uita ca asa se intampla cand lasi politica pe mana militarilor si securistilor,statul izrael nu mai are granite,iar neam prostia,jigodizmul,incultura basesciana a devenit pandemie pentru PeDeLepre

UnUL 13-01-2014 - 08:10

Și ce legătură are Băsescu cu Israelui, obsedat mic? iar ești incoerent.

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 11-01-2014 - 18:05

Futuzi crucea si anafura matty ,
Sandu Dobre =urbos /sobru
Dom. Pogoanele Buzau
str Uniri 793 !

Gisela 11-01-2014 - 20:10

o bestie si in fata mortilor,asta esti domnule SOBRU,un antisemit cronic ce isi va capata pedeapsa meritata in fata lui Dumnezeu……ANIMAL !!!!!

urbos 11-01-2014 - 20:25

Banuiesc ca si despre mortul Hitler poti spune niste cuvinte frumoase.
Nu te sfii, vei fi aprobat.

tomi 13-01-2014 - 00:24

Ma vita buboasa, pe onoarea mea ca de data asta ai dreptate, pina si despre hitler asi putea sa zic ceva de bine , insa tu il depasesti, despre tine nu se poate zice nimic bun, uite de ceea vei crapa, tu’ti crucea ma-tii loaza.

urbos 13-01-2014 - 01:41

Hahahaha! Hai ca-i fost tare.

tomi 13-01-2014 - 08:57

HaHa CURBOS, ma incinta ca te-am distrat, tot prostu ride de prostia lui, phuteti-ai ma-ta in kur bestie.

Antibasistul 12-01-2014 - 15:01

Cacat cu ochi sas prost cu nick femeiesc, Gizela, esti așteptat in Iad cu nerabdare, ptiu!

urbos 12-01-2014 - 15:04

Ce sas? Pute a usturoi urdoarea asta ceva de speriat.

Antibasistul 12-01-2014 - 15:04

Gizela=Gisela, sasul cretin!

urbos 12-01-2014 - 15:06

Cum ai dedus ca e sas desi pute a ji dan?

Antibasistul 12-01-2014 - 15:14

Daca tac-su-i sas prost si ma-sa-i jiidanca, e jiidan dupa legea jiidaneasca!

Pe porcul asta de sas-jiidan FOARTE AGRESIV il știu de pe forumul ZIUA!

Ad 12-01-2014 - 15:25

Nu exista diferenta intre antisemintism si sionism pentru ca ambele ideologii militeaza pentru plecarea evreilor din Romania in Israel. Practic e un blat intre sionisti si legionari care se incurajeaza unii pe altii si se sprijina reciproc pentru ca existenta fiecarei tabere e legata de activismul celalalte tabere.

tomi 13-01-2014 - 00:53

Ba tembel, da zau ca stai rau cu cerebelul, tataie. Pai ba soola, pina evreii au depins de altii, inainte de infiintarea statului Israel, ati masacrat tataie 6 milioane de evrei, ca nu aveau tata si nici mama. Daca s-a ajuns la aceasta cifra igrozitoare este simplul fapt ca evreii erau comunitati lipsite de forte de aprare, nu exista stat evreu, erau neinarmati si mult prea naivi, increzindu-se in onoarea si securitatea publica ale autoritatilor chiar cei care i-au strins ca pe niste giste sa-i duca la abator. Ia incearca tataie sa te mai iei atazi de un evreu, nu-ti garantez ca mai prinzi ziua de miine si asa trebuie sa fie, tu’va muma’n kur de legionari ciumati.

BULA 11-01-2014 - 16:35

Sa-l impaieze si sa-l puna la muzeul criminalilor de razboi. Era mort de multa vreme, dar au facut un experiment cu el, de l-au tinut atat de mult timp legat la aparate.

ValVerde 11-01-2014 - 16:39

Dar sufletul ???
Unde era sufletul ?

BULA 11-01-2014 - 16:50

S-a reincarnat in una ca tine, o ciuma care da din gura fara sa gandeasca.

ValVerde 11-01-2014 - 16:56

Aha !!! Tu esti de-a lui Huhu…
Tu in ce ai sa te reincarnezi ?
(Nu poti sa spui „tranzistor” ca ala nu are suflet, desi ar trebui sa-i consulti pe neacsum si pe Inimabuna ca ei sunt experti, eu nu sunt sigur)

Antibasistul 12-01-2014 - 22:26

IO NU MA TEM DE MOARTE, MA TEM DE REINCARNARILE MELE VIITOARE!!!!!!!!!!!

UnUL 12-01-2014 - 23:40

În b o u nu te mai poți reincarna că ai fost în viața asta. Poate în măgar sau în omidă păroasă.

Antibasistul 13-01-2014 - 06:51

100% sigur, in asa ceva te vei reincarna, ANUMALULE BASIST, fara creier!

Antibasistul 13-01-2014 - 06:53

ANUMALULE=ANIMALULE BASIST

UnUL 13-01-2014 - 07:41

Certitudinile tale nu fac doi bani, Bășinel.

UnUL 13-01-2014 - 07:43

ANUMALULE ANTEBASUST (???!!!)!

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 11-01-2014 - 18:03

Vezi ca ai materialul acasa !

urbos 11-01-2014 - 18:15

Mai bine l-ar trage in teapa si l-ar da cu var, pe post de statuie. Eu zic ca ar fi destui care sa admire opera.

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 11-01-2014 - 18:40

Acest animal ordinar care se posteaza cu nick name urbos/sobru este Sandu Dobre membru PNL in organizatia din Pogoanele Buzau !Din aripa Ca Ca RAU ! Se pretinde urmasul lui Nechifor Crainic , criminal din guvernul roman condus de Antonescu !

Tache 13-01-2014 - 09:59

Tu crezi ca il faci pe EL de rusine sau te faci singur de rusine, in fata romanilor ?

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 13-01-2014 - 16:46

Cum sa faci de rusine , niste nerusinati !

Vanliga djur

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 11-01-2014 - 18:07

KADIS pt . SUFLETUL EROULUI NATIONAL ,
ARIEL SHARON !

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 12-01-2014 - 17:00

S F A N T U L , D U M N E Z E U sa P R I M E A S C A !
(Chiar si de la mine , un nimeni in F A T A , LUI )

Kadiş se spune de oricâte ori eşti în prezența lui Dumnezeu şi dorești această prezență. Atunci duhul tău de om se uneşte cu duhul întregului popor Israel. Şi devii în rugăciune ,un popor întreg. Fiindcă ești responsabil de viaţa şi mântuirea fratelui tău.

Este Crezul Iudaismului a întregii naţiuni ebraice,Israel şi principala rugăciune.
Este echivalentul rugăciunii minţii de la creştini. ( Miluieşte-mă Doamne după mare Harul tău,după mulţimea îndurărilor Tale, şi ai milă de mine păcătosul) care este un Psalm ebraic.

Ascultă, Israele! Domnul, Dumnezeul nostru, este singurul Domn!

Şema Israel , Adonai Elohenu, Haşem echad! Amin

ברוך שם כבוד מלכותו לעולם ועד

Binecuvântat fie Numele Tău şi a glorioasei Tale Împărații! Amin.

Baruch Şem malchuto w’aed!

Este proclamat Duhul lui Dumnezeu în adunarea de Beith -Ha’ Kneset (Sinagogii), în mijlocul copiilor lui Israel. Fără aceasta nu există Poporul Ales ,nici Biblie. Căci Israel nu s-a eliberat prin forțe proprii omenești! Ci prin Dumnezeul Lui.Lipsa Duhului Sfânt , a Prezenței lui Adonai (DOMNULUI) .Anulează viaţa şi puterea Bibliei şi o transformă într-o cutumă plictisitoare, într-o culegere de legende și mituri. Cele două atribute care dau viaţă Bibliei şi naţiunii Israel sunt: Duhul Sfânt şi proba (dovada istorică). Supraviețuirii naţiunii Israel după 6000 de ani de istorie este prima dovadă.

בארוח אתה יי, אלחינו מלך העלם והרוח אתה הוא באנחנו.

Binecuvântat fii tu Doamne Dumnezeul nostru ,Suveranul regele universului,şi a cărui Duh Sfânt este într’u noi.

Baruch ha’atha Adonai ,Elohenu Melech ha’olam ,weharuach atha hua bi’anahnu.

בארוח אתה יי, אלחינו מלך העלם שהכול נהיה בדהרו.

Binecuvântat fii tu Doamne Dumnezeul nostru ,Suveranul regele universului,prin a cărui cuvânt au fost create toate.

Baruch ha’atha Adonai ,Elohenu Melech ha’olam şeacol nyie bidvaro.

בארוח אתה יי, אלחינו מלך העלם שעשה ניסים,לאבםתינו בימימ שהחינו והגיענו לזמן הזה.

Binecuvântat eşti Tu Doamne Dumnezeul noastru,Suveranul Universului care ai făcut minuni pentru părinţii noştrii,în vremurile acelea străvechi, în această perioadă a anului

Baruch ha’atha Adonai ,Elohenu Melech ha’olam şeasa nisim la’avohteinu baiaymim ha’hem bazman haze!

בארוח אתה יי, אלחינו מלך העלם , שהחינו והגיענו לזמן הזה.

Binecuvântat eşti Tu Doamne Dumnezeul noastru,Suveranul Universului care ne-ai ţinut în viaţă şi ne-ami menţinut în această perioadă a anului

Si acum K A D I S U L pt EROUL I S R A E L U L U I ;

A R I E L S H A R O N

ADIŞ (= SFINŢIRE)

Traducere de: Lucian-Zeev Herșcovici

Numele Lui preamărit și sfințit să fie

În lumea creată de El pentru vecie,

El să domnească în al Lui regat,

În zilele vieții voastre, neîncetat,

Să domnească peste Casa lui Israel,

În curând, acum, numai El,

Pentru vecie.

Și spuneți: Așa să fie!

Fie Numele Lui lăudat,

În vecii vecilor binecuvântat.

Să fie binecuvântat

Și să fie lăudat

Și să fie fălit

Și să fie slăvit.

Și în slava cerului urcat,

Să fie împodobit,

Peste tot lăudat

Și să fie glorificat

Numele Celui Sfânt

Pe întregul pământ,

Mai mult decât toate binecuvântările

Și decât toate cântările,

Mai mult decât orice odă, decât orice vers,

Mai mult decât orice mângăiere

De întreaga lume, pentru vecie.

Și spuneți: Așa să fie!

Să se pogoare pacea adevărată și viața

Ziua, noaptea, dimineața,

Peste noi și peste întregul Israel.

Să vegheze El

Întreaga lume, pentru vecie.

Și spuneți: Așa să fie!

Cel care, din înălțimile Lui,

Statornicește pace și armonie,

Să ne aducă pacea Lui,

Pacea adevărată, stabilită de El,

Nouă și întregului Israel

Și lumii întregi, pentru vecie.

Și spuneți: Așa să fie!

SFANTUL D U M N E Z E U ; sa ma ierte ,
parpanghel

ValVerde 12-01-2014 - 17:12

Bine, ba tigane, sa te ierte sfintul dumnezeu, ca eu nu te iert pentru toate tampeniile astea religioase cu care ocupi spatiul.

Sile mai traduci in limbi mistrioase cu scris ca niste serpisori.

Al dracu’ tigan smecher…tu esti mina in mina cu ghicitoarea cartierului !
Dar sa spui drept.

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 12-01-2014 - 17:52

…Sh punn , mancatzias’h
Sh punn drept, mancatzias”h
Sa tzi anghetze putzulika, cu OKAZIA

… vortexului puular !
Sa te ,gasim nealterat la hoit !
Ca la …bibilica, nu emitem pretentzi !
La garagge , ai vrut sa ma angajezi!
Tu si Mache !mankatearr viermmi !

Antibasistul 12-01-2014 - 22:49

PTIU ȚIGANE BORIT, PTIU, PTU!

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 13-01-2014 - 16:34

Ciu -Fuii !

Antibasistul 13-01-2014 - 16:37

PTIU, PTIU, PTIU!!!!!

UnUL 13-01-2014 - 17:03

Bășinel, iarăși „PTIU”? E al 2533-lea scuipat – RECICLAT – doar de când sunt eu pe acest forum. Această salivație în exces e, categoric, o problemă de sănătate extrem de gravă (Chiar dacă, așa cum bine spunea cineva, recuperezi, regurgitezi și refolosești fiecare scuipat de mai multe ori)!

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 13-01-2014 - 17:05

Intre 2,3 flegme cu care faci gargara ,
Intreaba si tu …cat este intre Zabrautzi ,
Si …Colentina !

un golan 11-01-2014 - 18:57

Dzeu Sa-l Tina in pacea Lui .
a fost un adevarat om de stat, un distins si eminent ofiter , un patriot .
R.I.P. Ariel Sharon , erou national.
D.P.

digital 11-01-2014 - 19:03

exact ca băsexu !

urbos 11-01-2014 - 19:05

Stai sa vezi acuma cum sar alde „unul”, lindic, ‘europeanuuul” etc sa-l certe pe „ji danu verde”. Stai asa, imediat!

digital 11-01-2014 - 19:13

să dea Domnu ca toți jizii să devină „eroi naționali”!

un golan 11-01-2014 - 19:21

@Digital – tu nu spune Numele Domnului mai nefericitule , Domnul Vede si Domnul Judeca.
dispari Satana ce esti.

digital 11-01-2014 - 19:30

un golan
11-01-2014 at 19:21

păi, tocmai, de văzut nu știu dacă vă vede, dar de judecat e sigur că va urma un nou holocaust !

Antibasistul 12-01-2014 - 22:45

d

Antibasistul 12-01-2014 - 22:46

Domnul jiidanilor e Satana!!!

un crestin 12-01-2014 - 09:41

Asa a fost dar nimenea nu-i perfect. Sharon a gresit cedand Gaza. Gestul lui n-a adus pacea mult asteptata de Israel. Mai degraba a infaptuit planul progresiv al lui Arafat:
: „În prima fază vom organiza capete-de-pod strategice în Gaza şi în Ierihon pentru a putea ocupa de acolo Ierusalimul. Căci cine are Ierusalimul, are tot Israelul.” şase zile după semnarea tratatului din Washington, şi anume în 19. septembrie 1993, Arafat a repetat acelaşi plan progresiv în prezenţa a 19 miniştri de externe ai Ligii Arabe din Cairo. El a citit din statutul-OEP teza veche cunoscută şi a încheiat cu cuvintele: „ Scopul nostru este distrugerea Israelului.”

un crestin 12-01-2014 - 09:44

Comentariul acesta s-a vrut un reply la ceea ce a scris D.l Un Golan.

UnUL 12-01-2014 - 11:52

Creștine, precizarea e inutilă, cine are creier pricepe. Și ai perfectă dreptate

Antibasistul 12-01-2014 - 14:57

Voi basiștii NU AVEȚI CREIERE!

UnUL 12-01-2014 - 15:53

Bășinel, nu-ți mai screme țeasta goală ca să feți aberații că ești de un ridicol desăvârșit !

ValVerde 12-01-2014 - 16:01

Fara creier…deci cadavru insufletit ?
Sa-l intrebam pe inimabuna, el stie.
Copacii sunt trupuri insufletite care nu sunt cadavre, in timp ce antibasistii sunt trup fara suflet, aspiranti la cadvru…

Am inteles bine ?

Titircă Inimăbună 12-01-2014 - 17:35

Nu, caci desi sufletul inveleste corpul pana la 3 pasi distanta, el din gandire se trage, iar aceasta devine din organul inminunării care este creierul.

ValVerde 12-01-2014 - 17:40

Deci copacii sunt cadavre ? Daca nu sunt, atunci tu sustii ca boschetii gindesc ?

Trei pasi? De ce nu patru ?
Si oare daca fugi foarte repede, iti poti lasa sufletul in urma, sau el fuge la fel de tare ca tine?

urbos 12-01-2014 - 19:10

Totusi blestematul ji danit care-si zice crestin, ar trebui sa stie ca dumnezeul lui blestemat e un tap cu coarne si copite, ca numai un animal ar tine in brate o bestie criminala ca acest sharon.

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 12-01-2014 - 19:14

Fut crucea si anafura mati , scursoare balkanica !

ancuta 12-01-2014 - 19:16

Ziceai ca vomiti!
Nu mai vomiti cand te uiti?
Scarna, dumnezeul tau este acelasi cu dumnezeul evreilor!

urbos 12-01-2014 - 20:37

Taratura, dumnezeul ji danilor e Satana. Ce treaba au ji danii scursura cu crestinii, in afara de faptul ca l-au ucis pe Hristos?
Blestematule, iehova al lor e un animal.

digital 12-01-2014 - 21:01

n-au Dumnezeu !

UnUL 12-01-2014 - 21:10

Tulai, Doamne, tonți mai sunteți, Scârboșel și Degețel !

digital 12-01-2014 - 21:16

UnUL
12-01-2014 at 21:10
ce urli mă, animalule, ți-a scos-o băse din dos?!

ancuta 12-01-2014 - 21:39

@scarno
@copy paste scarno,
In clasele gimnaziale se invata ECUATIA!
Iata o ecuatie. Simpla.
Treimea = Dumnezeu-Tatal + Iisus-Fiul + Sf. Duh.
Asta-i religia stramosilor vostri.
Si a mea.

Insa puroiul hemoroiDANVIOREL, gras si proaspat, supt cu pofta si putere, zilnic, de catre scarne (… … …), noaptea, dimineata, seara,

urbos 12-01-2014 - 21:47

Si ce legatura are Treimea ma scarbosenie cu zeul ji danesc cu coarne si copite?

ancuta 12-01-2014 - 22:46

scarno,
nu schimba vorba!
„dumnezeul ji danilor”, cum zici tu, scarno, este tatal HRISTOSULUI Nostru, scarno!
cat de debil poti fi sa nu admiti asta?

Antibasistul 12-01-2014 - 23:06

DUMNEZEUL JIIDANILOR E SATANA!!!!!!!!

ancuta 12-01-2014 - 23:25

@ciocumicule,
debilule,
citeste, citeste, citeste!

Antibasistul 12-01-2014 - 23:35

Basist fara creier, o sugi, o sugi, o sugi VEȘNIC!

tomi 13-01-2014 - 09:31

ancuta
12-01-2014 at 21:39 @scarno
@copy paste scarno,
In clasele gimnaziale se invata ECUATIA!
Iata o ecuatie. Simpla.
Treimea = Dumnezeu-Tatal + Iisus-Fiul + Sf. Duh.
Asta-i religia stramosilor vostri.
Si a mea.

Insa puroiul hemoroiDANVIOREL, gras si proaspat, supt cu pofta si putere, zilnic, de catre scarne (… … …), noaptea, dimineata, seara,
=============
ancuta multumesc pentru informatie.
Acum imi perit sa intreb bestia legionara inainte de a trimite echipa SRI care sa-l ridice la „interviu” :
CE LEGATURA AI TU BESTIE CU ORGANIZATIILE FASCISTE TERORISTE:
— Credinţă şi Lumină,
— Arian Romania
— Uniți Salvăm
— Asociatia Werdnig Hoffman
Repet bestie tot vei fi ridicat sa dai lamuriri, dar hai zi-ne si noua ce faci tu la sedintele acestor organisme criminale?

tomi 13-01-2014 - 00:34

urbos
12-01-2014 at 19:10

Totusi blestematul ji danit care-si zice crestin, ar trebui sa stie ca dumnezeul lui blestemat e un tap cu coarne si copite, ca numai un animal ar tine in brate o bestie criminala ca acest sharon.
=====================
tu’ti crucea si anafura ma-tii bestie ciumata, da Dumnezeul tau cine este excrement de pork besinos?Hristos? pai da ma ciumete, Hristos din Israel, neam de neamul meu vita incaltata cu cizme, plotoner trimis la pensie ca soldat neinstruit. Da ma hoitule, te arunci in genunchi si tragi la cruci in fata fratelui meu, Hristos, ba cioroflete opincar scuipat din orfelinatele si scolile de corectie comuniste, te rogi bre la unul de-al meu, ciuma dreacului, ar trebui sa iti plesneasca obrazul de cum vorbesti de neamul lui Dumnezeu, castravete.

urbos 13-01-2014 - 14:55

Neamu cui? Hahahahahahahaha!
Ma amaratule Dumnezeu nu e prostia aia din cartea aia a voastra, scrisa ca sa va puteti infaptui nestingheriti nelegiuirile.

tomi 13-01-2014 - 21:32

Ba CURBOS, nici daca plesnesc matzele in tine nu ai cum sa schimbi istoria, Ca Maria (MIRIAM-la noi) uitase cu cine s-a plesnit de a nascut pruncusorul ei in taina, pe Hristos este chiar treaba ei si dreptul ei, insa ca pruncul este nascut pe pamintul evreiesc asta tot sfint si neschimbat este. Ca a fost botezat la opt zile in legea si religia evreiasca iarasi nu avea cum sa decida micul Hristos, si ca habar na avut pina la moartea ce i-au dat-o romanii ce este aceea crestinism iarasi este clar, crestinismul apare la 400 de ani dupa moartea lui.

un golan 12-01-2014 - 17:46

@unul , @un crestin – nu voi raspunde comentariilor voastre impertinente asa cum ati merita, deoarece nu doresc sa polemizez tocmai pe marginea unei stiri triste – decesul unui mare om politic, de stat si valoros militar.
acest ziar a tiparit la un mod civilizat o stire importanta.
eu mi-am permis sa-mi exprim tristetea sincera pe care o simt in urma decesului dlui Sharon.
voi v-ati permis sa fiti, iarasi , obraznici, insolenti, aroganti, nesimtiti.
n-aveti decat. asta stiti asta faceti.
D.P.

UnUL 12-01-2014 - 18:18

Golane, văd că vrei să „schimbi porecla în renume”, Citește mai cu atenție postările noastre. Eu am fost primul care am postat pe forum și i-am adus un omagiu marelui Ariel Sharon (reiau postarea: „Fie-i țărâna ușoară : a fost un mare militar și strateg, un mare politician și un mare om. Vor veni acum mulți să arunce cu gunoi asupra lui, dar asta nu-i va întina cu nimic memoria.” ) – drept care am și fost acoperit de zoaie de Bubos și de alte gunoaie de pe forum. Iar „Creștinul” – car vorbește și el frumos despre Sharon – spune doar că el a greșit cedând Gaza. Am fost de acord cu el, căci consider că arabilor nu trebuie să le faceți niciun fel de concesii; nu numai că nu vor aprecia, dar vor profita în mod incorect de ele.

UnUL 12-01-2014 - 18:52

Numai javrele ca tine practică acest tip de activitate, Degețico.

un crestin 12-01-2014 - 23:20

Multumesc, UNUL !

Cred ca Golan nu m-a inteles. Altfel, inafara de urbos sau chinezu
nimeni de pe-aici nu m-a considerat obraznic, insolent, arogant, nesimtit.

Acel „iarasi” inseamna ca povestea e mai veche.

ps am impresia ca noi ardelenii suntem luati de prosti si de romani si de evrei

UnUL 12-01-2014 - 23:44

Nu cred că a fost vorbă de așa ceva, „creștine”; cred că „golanul” ți-a citit postarea „din avion” și n-a înțeles-o, a luat-o ca un atac la adresa lui Ariel Sharon sau o denigrare a marelui om.

tomi 12-01-2014 - 23:40

Domnule @un golan, care-i punctul dumitale de vedere? si unde ai intrat in conflict cu cei doi?. Pierderea in urma cu 8 ani al primului ministru Ariel Saron este una din cele mai mari pierderi ce l-a suferit Israelul, la fel de grava ca moartea lui Ithak Rabin, ucis de un fascist, extremist yemenit, cel puitin asa de „valoros” ca bestiile de pe acest forum, urbos si digital. Nu cred ca este cazul sa intrati in conflict, cred ca avem ca tel comun ridicarea la rang de „bestii ciumate post mortem” pe urbos, digital, salut, tache si acolitii lor fascisti.

UnUL 12-01-2014 - 23:45

Domnule Tomi, citește postările de mai sus; nu vei găsi nici la mine nici la „creștin” ceva care să întineze memoria lui Ariel Sharon, dimpotrivă.

tomi 13-01-2014 - 00:10

Amice draga, domn profesor, nu vad pe toata postarea vreo insulta adusa lui SARON de domnul@ un golan, pe onoarea mea ca nu va inteleg ce aveti cu el, domnia sa se expima peste tot in termeni decenti si chiar consider cu multa tristete si regret. Oi fi omis eu ceva? dar zau ca v-ati luat de el degeaba!!???

UnUL 13-01-2014 - 00:24

Domnule Tomi, nu noi ne-am supărat pe el, el s-a supărat pe noi considerând – absolut eronat – că îl vorbim de rău pe marele om de stat defunct – odihnească-se în pace! Sper că între timp a înțeles despre ce e vorba.,

tomi 13-01-2014 - 00:40

Ma bucur ca v-ati impacat si s-au spulberat indoielile amicilor. Va respect pe toti, sinteti romanii de spita veche, cei cu patriotism si inima buna asa cum va stiam eu din vremea cit traiam in Romania, tara de oameni cu dragul vecinului si cu mina gata sa-ti sara in ajutor la nevoie. Sa va dea Dumnezeu putere si sa va mentineti caracterul demn de care dati dovada.

urbos 13-01-2014 - 01:58

Nu, nu l-ati vorbit de rau pe marele criminal cap de poola. Sigur ca nu, si ma-ta rage din groapa a admiratie.

un crestin 13-01-2014 - 06:29

Tomi,
nu fi partinitor. In mesajul meu adresat domnului Golan , am fost cu totul de acord cu ceea ce a scris Dumnealui. Dar am adaugat faza cu Fasia Gaza deoarece eu personal am fost impotriva cedarii acestui teritoriu care la impartirea tarii catre semntiile lui Israel de catre Iosua, a fost atribuit semintiei lui Iuda. Ori, mostenirea este sfanta in Israel si nu se da.

tomi 13-01-2014 - 09:58

@un crestin, draga frate, sint de acord cu ce zici chiar daca noi am avea mici diferente de interpretare tot vom ramine legati unii de altii si vom lupta de aceeasi parte a frontului, noi cei buni nu putem fi despartiti, si sti bine ca doar uniti vom putea taia capul satanei arabo-fasciste.

urbos 13-01-2014 - 11:25

Taratura penticostala, papistasa sau ce dracu esti, afla secatura, ca vechiu testament e o inventie ji daneasca, fara nici o legatura cu vreo realitate istorica. Animalele tale ji danesti au furat miturile altor popoare si si-au inventat o pseudoistorie si o mizerie sinistra de asa zis dumnezeu al lor, menit sa le promita avutul altora si sa le petmita cele mai mizerabile acte criminale. Toti regii aia de cacat ai lor de prin biblie nu au existat. Biblia aia nu e ma semidoctile carte de istorie. Istoria se face pe izvoare, descoperiri arheologice etc, nu pe ce gavareste unu iehova. Javrele ji danesti, popor nomad, pus pe furat si parazitat, nu au nici o tara.

tomi 13-01-2014 - 12:10

urbos
13-01-2014 at 11:25
Toti regii aia de cacat ai lor de prin biblie nu au existat. Biblia aia nu e ma semidoctile carte de istorie.
==============
tu’ti crucea si anafura ma-tii bestie ciumata, da Dumnezeul tau cine este excrement de pork besinos? Hristos? pai da ma ciumete, Hristos din Israel, neam de neamul meu vita incaltata cu cizme, plotoner trimis la pensie ca soldat neinstruit. Da ma hoitule, te arunci in genunchi si tragi la cruci in fata fratelui meu, Hristos, ba cioroflete opincar scuipat din orfelinatele si scolile de corectie comuniste, te rogi bre la unul de-al meu, ciuma dreacului, ar trebui sa iti plesneasca obrazul de cum vorbesti de neamul lui Dumnezeu, castravete.

urbos 13-01-2014 - 14:51

Hristos nu e frate cu matale, e nascut, nu facut, Maria fiind mama purtator. Asa spune religia, daca nu e adevarat, atunci individul nu mai are nici o importanta si nu mai reprezinta nimic pentru crestini.
Hristos vine cu legea cea noua, adica se pisa pe legea vostra si religia vostra satanica, la care ati ramas in continuare, si d-aia l-ati ucis. Asta se intampla in Noul Testament.

tomi 13-01-2014 - 21:34

Ba CURBOS, bestie ciumata ce esti nici daca plesnesc matzele in tine nu ai cum sa schimbi tu istoria. Ca Maria (MIRIAM-la noi) uitase cu cine s-a plesnit de a nascut pruncusorul ei in taina, pe Hristos este chiar treaba ei si dreptul ei, insa ca pruncul este nascut pe pamintul evreiesc asta tot sfint si neschimbat este. Ca a fost botezat la opt zile in legea si religia evreiasca iarasi nu avea cum sa decida micul Hristos, si ca habar na avut pina la moartea ce i-au dat-o romanii ce este aceea crestinism iarasi este clar, crestinismul apare la 400 de ani dupa moartea lui.

UnUL 13-01-2014 - 11:55

Deci, Buboșel, respingi Vechiul Testament. Cu duhovnicul tău ai vorbit? El ce părere are?

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 13-01-2014 - 16:32

Duo …d o b i t o c k i !
De …quando au viermmi , skatofagi ,
Du – hoho -v-n i c i ,
Du – bist ein grosse ,niemand !
Du -Ein nulitet !
Un- du ein balkanische seize !
Alles -Pulles !

un crestin 13-01-2014 - 16:46

Despre Hristos si Legea Veche
:Este scris în Noul Testament: Matei 5:17-18. – “Să nu credeţi că am venit să stric Legea sau Proorocii; am venit nu să stric, ci să împlinesc. Căci adevărat vă spun, câtă vreme nu va trece cerul şi pământul, nu va trece o iotă sau o frântură de slovă din Lege, înainte ca să se fi întâmplat toate lucrurile.”

un crestin 13-01-2014 - 16:49

Pentru cine intelege ce citeste ( daca citeste), Noul Testament face referire la Vechiul Testament la tot pasul.

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 13-01-2014 - 17:10

…ma’h CRE(s)TINE , tu …
..cui , te adresezi !?!
…cui doresti sa intinzi ,obrazul !?!

….sti , ca nu vreau , sa te jignesc !
…Dar , aici swe aplica legea …TAL
ION-u -LUI !

tomi 13-01-2014 - 22:34

Ba Curbos, oi plesni tu si tot timpit vei murii. Nu ba soola cit te poti zbate bestia muceda, ca tu nu vrei, asta pe nimeni nu intereseaza, Hristos s-a nascut si a murit evreu, si chiar daca fierbe puroiul in craniul tau pestritz tot nu vei schimba tu religiile si istoria, uite ma CRESTINUL citeste paragrafe din Biblie si creeapa fierea in tine. ba imbecil, nu pot fi toate cum vreti voi legionarii, tu’ti crucea ma-tii de satana. Ba loaza, baga-ti odata in capul tau ala cu puroi, Hristos a fost rastignit de ostasii romani, bietii evrei erau colonie, erau sub ocupatie. Ba loaza, Decebal juca sah cu Cezar?, nu tin minte sa fi scris asa ceva in istorie. Evreii si dacii aveau aceleai drepturi de popor sub ocupatie romana, doar nu crezi ca stateau romanii la taifas cu cei oprimati. Vezi sa nu fi primit romanii ordine de la evrei sa-l rastigneasca pe Hristos, asta zace doar in puroiul muced din craniul tau de imbecil.

UnUL 12-01-2014 - 18:55

Frumos

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 12-01-2014 - 18:57

Like’s !
G H I S S E L A

Antibasistul 12-01-2014 - 22:59

ȚIGANE, sugi toate pulele lumii, AMIN!!!!!!!!!

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 13-01-2014 - 09:13

Ciu- Full -ika , deaqa nu poate scoate pe El Diabolo din tine nici Pr . Argatu din Boroaia , cu activitate la …Foltiseni , nici macar la Grajduri/Socola, uite vine mandea si-l babardeste !
Per oralles , direkt filmat si poblikat , peacilea !

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 13-01-2014 - 16:36

No heimal !
Encore une fois !

Tache 13-01-2014 - 06:02

Ariel Sharon, născut Scheinermann, a apărut pe lume în anul 1928 în localitatea evreiască Kfar Malal, într-o familie de evrei originari din Rusia. Părinţii lui se ocupau cu agricultura. Şi el a studiat agronomia. Însă în anul 1948, imediat după începerea primului război arabo-israelian, el şi-a întrerupt studiile şi a plecat pe front. Cariera militară a lui Sharon a fost una de succes. Dar la începutul anilor 70, Sharon a renunţat la cariera militară şi a intrat în viaţa politică. În anul 1973, el a fost ales în Parlament ca deputat din partea partidului Likud. În anii 80 şi 90 a fost ministru al Agriculturii, al Apărării, Comerţului şi Industriei, Construcţiilor, Infrastructurii şi al Afacerilor Externe. A elaborat un program de construire a aşezărilor evreieşti pe malul de vest al Iordanului şi în Fâşia Gaza.

În anul 2000, Sharon a vizitat Muntele Templului, un lăcaş sfânt evreiesc şi musulman aflat în partea arabă a Oraşului Vechi din Ierusalim. Acest lucru a înrăutăţit considerabil relaţiile arabo-israeliene şi a distrus planurile de transferare a văii Iordanului în administrarea Autorităţii Palestiniene. Potrivit experţilor, Ariel Sharon asta a şi sperat ca această situaţie să-i facă pe israelieni să aleagă un lider dur ca el.

Tache 13-01-2014 - 06:05

În anul 2005, Sharon a făcut un viraj puternic în procesul de reglementare a conflictului din Orientul Mijlociu. În mod neaşteptat, adeptul măsurilor dure a anunţat evacuarea aşezărilor evreieşti din Fâşia Gaza şi construirea unei bariere pe malul de vest al Iordanului. Aceste planuri au fost percepute într-un mod foarte ostil de colegii de partid, fapt care l-a făcut pe Sharon în 2005 să părăsească Likud şi să înfiinţeze un nou partid – Kadima.

Deja pe 4 ianuarie 2006, Ariel Sharon a fost internat cu diagnosticul de accident vascular cerebral. Peste câteva zile a intrat în comă şi a fost conectat la respiraţie artificială.

BULA 13-01-2014 - 07:09

Puti a agent MOSAD. Atatea limbi ii trasasi criminalului de razboi Ariel Sharon, ca ne scarbisi pe toata ziua. Esti pus pe forum sa-i atragi pe aia care nu-i au la suflet pe evrei, sa-i ia MOSAD-ul in colimator. De la inceput am banuit ca e ceva necurat cu tine, ca prea esti violent in exprimari.

Tache 13-01-2014 - 07:34

Bula…ca agent provocator…..esti un amator !!!

Eu sunt un nationalist ROMAN….de 4 (patru generatii)….adica nu sunt venit de nicaieri…..

In ceea ce priveste textul, este de pe Radio Moskva….Doar l-am facut mai usor citibil, l-am impartit in doua, si i-am dat aprobarea mea, pentru ca noi ne ocupam cu treburile astea de 4 (patru) generatii…

http://romanian.ruvr.ru/2014_01_11/A-trecut-in-nefiinta-fostul-premier-israelian-Ariel-Sharon-7381/

BULA 13-01-2014 - 07:42

Esti roman cum sunt eu chinez. Cum explici logic ca un nationalist roman il pupa in kur pe un criminal evreu notoriu, ca Ariel Sharon ?

Si la Vocea Rusiei lucreaza multi evrei, asa ca nu ma mira pupincureala fata de Sharon. Evreimea din Rusia, cocotata in functiile de conducere, a destramat imperiul URSS-ului.

Tache 13-01-2014 - 07:49

Sunt mai ROMAN decat tine….albanezule. Asa va injura bunica mea !

Pentru orice om clar la minte, cele doua texte sunt relevante…..mai putin pentru tine……si stiu de ce !

tomi 13-01-2014 - 09:45

Tache
13-01-2014 at 07:34
….Eu sunt un nationalist ROMAN….de 4 (patru generatii)….adica nu sunt venit de nicaieri…..si i-am dat aprobarea mea, pentru ca noi ne ocupam cu treburile astea de 4 (patru) generatii…
===============
Tache, te phut in gura pe tine si cele patru generatii „care se ocupa de treburi”,sti asa pe rind va trag pe soola pe tine si cele patru generatii ale tale, stramosii tai legionari, pina va va ajunge fascismul in virul nsului pe unde are sa-mi iasa soola, tu’ti crucea ma-tii de bestie.

BULA 13-01-2014 - 07:26

Se stransara evreiasii sa-si planga criminalul de razboi. Se „desconspirara” momentan, ca asa cere protocolul.

UnUL 13-01-2014 - 07:39

Bulișor, Sharon nu a fost câtuși de puțin un criminal de război ci doar un patriot și un erou.

BULA 13-01-2014 - 07:46

La ordinul lui au murit zeci de mii de oameni. Sunt convins ca a omorat si el, i-a impuscat cu pistolul din dotare. Nu a fost mai breaz ca alti criminali de razboi (Hitler, Musolini, Stalin, etc).
Si tu, ca roman cum te pretinzi, te simteai obligat sa-i tragi o limba acestui criminal ?

Tache 13-01-2014 - 08:00

Bula, eu credeam ca este de la sine inteleasa criminalitatea diabolica si bolnava mental a lui Ariel Sharon. De aceea eu m-am concentrat pe luptele de putere din sanul conducerii israeliene….

tomi 13-01-2014 - 10:09

Tache
13-01-2014 at 08:00 Bula, eu credeam ca este de la sine inteleasa criminalitatea diabolica si bolnava mental a lui Ariel Sharon. De aceea eu m-am concentrat pe luptele de putere din sanul conducerii israeliene….
====================
Ba loaza, tu vorbesti de lupte de putere in sinul conducerii israeliene. Esti un imbecil netratabil, asa ca si camarazii tai legionari, curbos, digital, salut. Va doresc voua, conducerii romane un sistem democratic in guvern asa cum avem noi. Habar nu aveti ce este aceea democratie. Sinteti singura tara din lume, dupa dictaturile din Chile, care a tinut in arest preventiv si a excus din palatul prezidential un presedinte in functie ales in mod democratic. Sinteti de risul poolii, auzi tu cine vorbeste de democratie.

UnUL 13-01-2014 - 08:00

Ești convin aiurea, Bulă. A fost militar, a condus oameni în luptă pentru apărarea țării sale, a obținut victorii strălucite, a fost rănit de mai multe ori, etc. Au murit oameni? Evident : așa se întâmplă în război. (De aceea războaiele nu sunt bune și ar trebui încercat să se rezolve toate problemele prin negocieri, Sharon, ca om politic, a încercat și asta – ba chiar a făcut concesii unilaterale precum retragerea din Gaza; dar cu arabii și fanatismul islamic nu se prea poate negocia!)
De ce îl omagiez eu, ca român? Păi tocmai pentru puternica lui personalitate și pentru tot ce a făcut pentru poporul său. Cred că toate popoarele, în situații-limită, ar avea nevoie de un Sharon.

BULA 13-01-2014 - 08:18

Mai omuleanule, e dovedit stiintific ca aia care s-au remarcat prin acte de vitejie (si multe crime – se subintelege) in razboaie, nu erau 100% normali la cap. Trebuie sa fii cu o doaga sarita ca sa omori oameni pe care nu-i cunosti si cu care nu ai ce sa imparti. Peste 60% din soldatii care au participat la ww2 (oameni sanatosi la minte) nu au omorat pe nimeni, desi ocazii ar fi avut destule.
Tu incerci sa-i justifici si pe tembelii care pun bombe prin locuri publice, ca si aia au razboiul lor.

De Sharon s-au folosit politicienii evrei, indivizi mult mai smecheri si mai abili. Cred ca l-au avut la mana cu un dosar greu (era banuit ca si-a omorat prima sotie si ulterior si fiul cel mare) si l-au pus sa faca treburile murdare. Dar era violent din fire, asa ca n-a fost greu pentru el sa indeplineasca ordinele primite.

UnUL 13-01-2014 - 08:23

Bulă, nu confunda militarii cu teroriștii. Și dacă ar fi după rine, și Ștefan cel mare (sanctificat aiurea de Biserica Ortodoxă) ar fi un terorist care nu era normal la cap.)
În ceea ce privește aiurelile legate de moartea soției și a fiului, și astea sunt scorneli arabe. Bietul Sharon a trecut prin multe suferințe în viața personală, deși și-a iubit ambele soții și a fost fericit cu ele, atâta cât au trăit).

UnUL 13-01-2014 - 08:28

Vorbește românește, Tăchiță, nu fii snob! Și, da, probabil că asta este adevărul în mediile pe carele frecventați și tipurile de publicații pe care le citiți tu și Bășinel, Scârbos, Degețel, etc.

UnUL 13-01-2014 - 08:29

Erată: „pe care le…”

Tache 13-01-2014 - 08:41

Unulica, TU ESTI ROMAN ? De unde ? De la tara sau de la oras ? Ca sa poti sa-l omagiezi asa de tare pe SHARON…. 99.99% din romani nu au auzit de acest criminal de razboi, monstru lipsit de orice umanitate……

UnUL 13-01-2014 - 08:46

Tăchiță, ți-am mai spus că sunt clujean get-beget, și după știința mea Clujul e oraș (asta chiar dacă bunicii mei aveau moșii la țară!)
În ceea ce-l privește pe Sharon, părerile nostre sunt și vor rămâne diametral opuse, nu are rost să ne mai certăm
Realitatea e că Isrelul nu ar fi acum ceea ce este dacă nu ar fi avut oameni ca Sharon, Ytzak Rabin, Golda Meir, Moshe Dayan sau Shimon Peres.

Tache 13-01-2014 - 08:58

Unulica…nu poti fi si Clujean si israelian in acelasi timp ! Avram Iancu si Horea, Closca si Crisan imi stau marturie !!

BULA 13-01-2014 - 09:03

@UnUL

…nu confunda militarii cu teroriștii…

Una e sa lupti in defensiva, sa tragi in inamic ca sa-ti aperi viata, si alta e cand nesilit de nimeni te apuci si comiti atrocitati. Stefan Cel Mare era in defensiva.
Iar teroristii sunt la fel de spalati la creier ca si mercenarii care lupta in Afganistan contra patriotilor locali. Armata ii indobitoceste pe oameni, ii transforma cu forta in criminali.

…deși și-a iubit ambele soții și a fost fericit cu ele, atâta cât au trăit…

Ce bine ar fi sa avem toti cate o cumnata (sau mai multe) la care sa sarim cu kalul.

Tache 13-01-2014 - 09:15

Bula, eu nu eram la curent cu absurditatea propagandei isrealiene, care este doar pentru israelieni, caci au aparut foarte multe informatii si in revistele occidentale. Ceea ce spun forumistii israelieni UnUL., tomi si ceilalti este ceva de nisa, specific doar Israelului, ceva ce mie nu-mi putea trece prin cap.

UnUL 13-01-2014 - 09:31

Tăchiță, sun clujean și român, nu israelian, și nu am citit nicio revistă evreiască (nu știu să citesc în limba lor!). Informațiile mi le iau din presa românească, dar și franțuzească englezească, americană, italiană, etc. (mai puțin germană, căci știu germana destui de „aproximativ”). Și ceea ce am citit eu nu prea confirmă ce spui tu. Dar, cum spuneam, s-o lăsăm baltă, fiecare are dreptul la opinie, și este evident că niciunul din noi nu-l poate convinge pe celălalt
@Bulă
Chestia cu „nesilit de nimeni să comiți atrocități” e mai mult decât discutabilă. Și, a propos, Ureche spunea despre Ștefan cel Mare că era „mânios și degrabă vărsător de sânge nevinovat”.

UnUL 13-01-2014 - 09:31

Scuze : „SUNT clujean..”

Tache 13-01-2014 - 09:37

Unulica….exista o MARE diferenta intre ceea ce spun eu si ceea ce spui tu. EU RAPORTEZ sincer, ceea ce vad si ceea ce aud. Tu stii bine ca va paste ceva foarte nasol, pe voi israelienii….

UnUL 13-01-2014 - 09:44

Tăchiță, nu fii idiot; am mai spus-o de o mie de ori: sunt român de zeci de generații și greco-catolic!

Tache 13-01-2014 - 10:02

Unulica…nu fi IDIOT ! Nu este nicio rusine sa fii evreu si sa fii chiar israelian ! A sosit timpul sa iesi din closet !

UnUL 13-01-2014 - 10:15

Bineînțeles că nu este nicio rușine, și dacă aș fi evreu nu aș,avea niciun motiv să mă ascund. Dar – întâmplător – NU SUNT.
VEZI CE_I SCRIAM CÎBVA LUI BUBOS (sau lui BĂȘINEL, nu mai știu sigur):

B o ul e n e, repetă cat vrei prostia asta până faci scurtă la mână; eu tot român rămân. Trebuie neaparat să urmezi un tratament de urgență, căci Alzheimerul tău evoluează galopant. Revin pentru a mia oară : sunt român 100% și limba mea este româna (asta chiar dacă mai vorbesc fluent încă vreo 3 limbi, lucru greu de înțeles pentru unul ca tine, care nu vorbește decât propria sa limbă, și aceea cu greșeli și dispunând pentru asta de un vocabular de maximum 500 de cuvinte, dintre care jumătate sunt înjurături!) Sunt greco-catolic, dar i m b e c i l i i antisemiți tot nu pricep (nu au „instrumentul muncii” pentru așa ceva!). Nu că ar avea vreo importanță dacă aș fi evreu – și, evident, nu aș avea de ce să ma rușinez să o recunosc. Îi admir pe evrei pentru inteligenta lui (rar gasesti evreu p r o s t!), pentru tenacitatea cu care au infruntat vicisitudinile istoriei si prejudecatile unor i m b e c i l i, pentru curajul de a infrunta puhoiul islamist si pentru solidaritatea lor. Noi romanii, la care prostia a devenit regula si inteliganta si bunul simt – exceptia, care ne mancam si ne sabotam intre noi, oriunde in lume, avem ce invata de la ei. Jos palaria in fata poporului evreu!

IAR ÎN CLOSET ÎȘI FACI VEACUL TU, VIDANJORULE .

UnUL 13-01-2014 - 10:18

Scuze pentru tastare, mă enervasem, reiau: Bineînțeles că nu este nicio rușine, și dacă aș fi evreu nu aș avea niciun motiv să mă ascund. Dar – întâmplător – NU SUNT.
VEZI CE-I SCRIAM CÂNDVA LUI BUBOS

Tache 13-01-2014 - 10:39

„asta chiar dacă mai vorbesc fluent încă vreo 3 limbi, lucru greu de înțeles pentru unul ca tine…”

Pot sa inteleg unulica…eu sunt vorbitor de 5 limbi straine si te pot judeca….nu prea le vorbesti curent….

” care nu vorbește decât propria sa limbă, și aceea cu greșeli și dispunând pentru asta de un vocabular de maximum 500 de cuvinte. ”

Vorbeai de Alzheimer…..

” Îi admir pe evrei pentru inteligenta lui ”
Tu poti sa citesti ceea ce postezi ?

Spui ca esti greco-catolic, ca si cum noi n-am intalnit in viata noastra un greco-catolic si nu stim cum arata. Un greco-catolic poate fi ceva exotic pentru un israelian, unulica, dar nu si pentru un roman.

„Noi romanii, la care prostia a devenit regula si inteliganta si bunul simt – exceptia, care ne mancam si ne sabotam intre noi, oriunde in lume, avem ce invata de la ei.”

Jalnic !! mai aratare…

UnUL 13-01-2014 - 11:00

Tăchiță, ți-am spus că respectiva postare era adresată lui Bășinel, care nu vorbește nici româna, și o reiau aici ca să pricepi și tu !
In rest, rămân două adevăruri incontestabile:
1. Eu sunt român și greco-catolic
2. Tu ești un idiot și un antisemit.

Tache 13-01-2014 - 11:07

Unulica, pe threadul asta nu au postat decat 3 persoane : eu, tu si cu Bula…..nu vad nicio postarea a lui traian basescu !!!

Alzheimer ???

UnUL 13-01-2014 - 11:08

P.S: Felicitări dacă vorbești 5 limbi străine – deși asta nu pare să te fi ajutat prea mult.

UnUL 13-01-2014 - 11:10

Tăchiță, cu „threadul” m-ai încuiat. iar din chestia cu Băsescu n-am priceput nimic. Ești prea criptic pentru mine azi.

Tache 13-01-2014 - 11:20

Cele 5 limbi straine m-au ajutat foarte mult, pentru ca mi-au dat acces la 5 mari civilizatii culturale ale omenirii.

Thread inseamna fir, adica conversatie. Eu postez sub postarea ta si vorbesc cu tine referitor la postarea ta, nu la oricare alta postare de la acest articol. Exista o logica elementara.

Tu ai pomenit de traian basescu, zis Basinel sau Bashina. Ma rog, diminutivul il poti folosi doar tu, caci ti-e drag.

Apropo, ca te vaz vorbaret, printre cele trei limbi vorbesti si limba suedeza sau macar finlandeza.

UnUL 13-01-2014 - 11:53

Știu ce înseamnă „thread” – deși nu știu de ce recurgi la englezisme (O undă de snobism?), dar în actualul context și în combinație cu Băsescu, m-ai cam derutat.
P.S Pentru mine – și încă de când am intrat pe forum – „Bășinel” e Antibăsistul”, zis și Huhu, agramatul nostru de serviciu și membru de elită din echipa de antisemiți de pe acest forum, alături de idioți și mitocani ca Urbos – pe care l-am poreclit Bubos sau Scârbos și Digital – pe care l-am poreclit Degețel sau Degețica – și, paradoxal, de oameni de cu totul altă calitate intelectuală, ca Salut (pe care l-am poreclit Salaud, pentru că are un caracter infect), ca dl Bulă sau ca mătăluță.
P.S. Nu, din păcate nu vorbesc nicio limbă nordică.

tomi 13-01-2014 - 12:15

Tache
13-01-2014 at 11:20 Cele 5 limbi straine m-au ajutat foarte mult,
===================
De ce Tache? lingi cu toate cele cinci deodata?

Tache 13-01-2014 - 12:30

Eu evit sa folosesc anglicisme. Spre exemplu, spun sit de internet (ca in sit arheologic) si nu sait. Spun curier electronic si nu e-mail. Dar, cu ajutorul internetului, intra multe anglicisme in vocabular, pana vine timpul sa fie inlocuite cu frantuzisme.

Pacat ca nu vorbesti limba suedeza, dar poate vei intelege acest proverb suedez….

Alla känner apan, men apan känner ingen.

Oricine poate recunoaste o maimuta, dar maimuta nu poate recunoaste pe oricine.

UnUL 13-01-2014 - 12:45

Interesant, deși competența suedezilor în materie de maimuțe poate constitui un obiect de discuție.

UnUL 13-01-2014 - 13:17

A propos: îți admir curajul de a învăța limbi nordice; eu cred că mi-aș scrânti limba. Cunoști celebra definiție a olandezei : „încercarea unui marinar german beat de a vorbi engleză”: Cu norvegiana și suedeza cred că e și mai rău.

Antibasistul 13-01-2014 - 14:40

un NUL, ți-e rușine sa RECUNOȘTI CA EȘTI EVREU:?

urbos 13-01-2014 - 14:46

Jegul usturoiat oricum n-are rusine, insa ascunderea originii si preluarea altor identitati este chestie genetica, tine de instinctul parazitului.

UnUL 13-01-2014 - 15:21

Vezi, domnule Tache, postarea aceea mai veche pe care am inserat-o în cea unde îți explicam că nu sunt evreu era destinată unuia din cei doi cretini de mai sus : Bubos sau Bășinel – nu mai știu căruia din 2, căci am mai reluat-o de vreo 3 ori. Dar la imbecili congenitali ca ăștia oricât le-ai explica, tot nu pricep.

Antibasistul 13-01-2014 - 15:52

un NUL BASIST, IARAȘI MINȚI, ca toți basiștii!!!

UnUL 13-01-2014 - 16:20

„IARĂȘI MINȚI” _- copy-paste nr 263
„ca toți băsiștii” – copy-paste nr. 2341
„băsist/băsistă” – copy-paste nr.3799

Tache 13-01-2014 - 07:54

Unulica… Sharon este un MARE CRIMINAL DE RAZBOI… a omorat cu mana lui sute de oameni…de placere….din miile de morti, precum in tabara de refugiati palestinieni Shabra si Shatila…..

UnUL 13-01-2014 - 08:05

Tăchiță, aste sunt legende scoase de tot soiul de „Arafați”.
În ce privește masacrele de la sabra și Shatila, ele nu au fost comise de evrei.
„Masacrele de la Sabra şi Shatila (1982) reprezintă masacrarea civililor palestinieni de către forţe de miliţie creştine, în două tabere de refugiaţi din Beirut, în timpul invaziei Libanului de către Israel. Scopul invaziei era de a elimina gherilele palestiniene din Liban. Pentru a atinge acest obiectiv, Israelul s-a aliat cu câteva grupări creştine libaneze, inclusiv cu Partidul Falangelor, care luptase împotriva palestinienilor în violentul Război civil libanez (1975-1990).

În urma evacuării din Beirut a luptătorilor din Organizaţia de Eliberare a Palestinei (OEP), evacuare asistată de Statele Unite, armata israeliană, sub comanda ministrului apărării, Ariel Sharon, a permis miliţiei Falangelor să pătrundă în cele două tabere, aparent în aparenţă a elimina luptătorii ascunşi din OEP. Estimările numărului de femei, copii şi bătrâni care au fost ucişi în următoarele câteva zile au variat între 800 şi câteva mii. Deşi nici un membru al forţelor de ordine nu a fost judecat pentru acele atrocităţi, Sharon – pe care o comisie de anchetă israeliană l-a găsit ulterior indirect responsabil prin neglijenţă de cele întâmplate – a fost condamnat de opinia publică arabă, ca vinovat de masacru”
Deci OPINIA PUBLICĂ ARABĂ l-a considerat vinovat pe Sharon pentru că a permis trecerea mițiilor creștine. A fost o greșeală a lui Sharon? Poate (dar nu sigur), dar nu o crimă

Tache 13-01-2014 - 08:12

Unulica……serviciile de informatii ale GLOBULUI PAMANTESC…….orice persoana informata si cu capacitatea de a rationa…..l-au condamnat pe ARIEL SHARON………AUTORUL SI PLANIFICATORUL acestui masacru….precum si a celorlalte masacre….

UnUL 13-01-2014 - 08:15

Repet : doar arabii îl consideră vinovat. Și scopul pentru care Sharon a permis trecerea milițiilor libaneze creștine era eliminarea luptătorilor Organizației de Eliberare a Palestinei, nu masacrarea civililor.

Tache 13-01-2014 - 08:53

Unulica…TOATA LUMEA DE PE PLANETA ASTA…stie ca Sharon a fost un criminal dement, stie crimele pe care le-a facut si stie si AMANUNTELE…discutiile pe telefon, actiunile diverselor personaje etceterea…etcetera….

UnUL 13-01-2014 - 09:33

Tăchiță, tu nu ești „toată lumea de pe planeta asta”: Nu știu de ce s-o fi crezând unii posesorii -SINGURII POSESORI – ai adevărului absolut.

tomi 13-01-2014 - 08:47

Tache
13-01-2014 at 07:54 Unulica… Sharon este un MARE CRIMINAL DE RAZBOI… a omorat cu mana lui sute de oameni…de placere….din miile de morti, precum in tabara de refugiati palestinieni Shabra si Shatila…..
======================
De-a lungul zecilor de ani s-au facut multe procese si comisii chiar internationale care au stabilit nevinovatia generalului Saron si al Israelului in masacrele de la taberele de refugiati din Libanon. Toata lumea stie ca falangele crestine libaneze au ucis acei 2000 de palestinieni, si desigur cu bun motiv, bine intemeiat, ca rasplata in amestecul lur in atentatul ucigas impotriva primului ministru libanez Jemael.
Ba ciuma putreda dar nu vad revolta ta la moartea celor 130.000 de arabi in Siria exterminati in mod pedant si sistematic de Assad fiul.
Ba fascstule, tu’ti crucea ma-tii , blestematule, cind voi reusi sa aud din gurile voastre ceva normal, desigur ca este greu acest fenomen, niste dezechilibrati mintal cu dementa paranoica ca voi in veci nu veti avea o imagine reala si clara asupra lumii, voi vedeti doar ce vreti voi, mintea voastra putreda creaza himere.

Tache 13-01-2014 - 08:55

Vezi Vocea Rusiei, ca sa-ti clarifici mintea….

Europeanuul 13-01-2014 - 09:33

„Vezi Vocea Rusiei, ca sa-ti clarifici mintea”

Bancul zilei 🙂

UnUL 13-01-2014 - 09:34

Dacă ai impresia că „Vocea Rusiei” e o sursă credibilă, Tăchiță, e grav.

Tache 13-01-2014 - 09:40

VOCEA RUSIEI bancul zilei ? Vad ca nu… Vad ca a provocat o mare comotie cerebrala pe aici…

UnUL 13-01-2014 - 09:42

Rușii nu pot provoca niciun fel de comoții, Tăchiță; ei nu pot provoca decât ură

urbos 13-01-2014 - 10:39

A sarit alt tartan din cotet, „europeanuul”, mori de ras cu jegurile astea. Hahaha!

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 13-01-2014 - 09:19

@Pro’s Tache ; R e t a r d a t u l e –
Agiunge , mandea si pe la tine !
Crezi ca ioncoja -bancrutorul fraudulos de la Dacia -Felix, exx. SECRETAR B O B al P C R va fi mereu , scutul si pavaza voastra ?
Te inseli !

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 13-01-2014 - 13:31

Vanliga djur

un golan 13-01-2014 - 12:47

@Tomi , @Un Crestin, @Unul – imi cer scuze ca raspund cu intarziere.
viata unui golan e destul de agitata si cam imi lipseste timpul liber ( … ).
nu am nimic cu cei doi comentatori – eram si sunt inca trist in urma celor petrecute .
acest om care a adus nenumarate servicii tarii sale – dl Ariel Sharon – a avut o soarta trista , cruda.
ca sa intelegi dimensiunea acestui om trebuie sa traiesti in Israel o perioada mai lunga, nu e simplu de digerat tot ce se intampla aici.
@Tomi – multumesc pt cuvintele bune.
@Unul , @Un Crestin – imi cer scuze pt reactia mea venita intr-un moment de tristete.
ceea ce m-a deranjat in comentariile voastre a fost critica adusa lui Sharon vizavi de politica sa din Gaza si mai ales remarca … ” cine are creier intelege ” …
istoria este una iar practica e alta – Sharon a primit deciziile pe care le-a primit in lumina contextului de atunci . nivelul de informatie la care are acces un prim ministru este cu totul diferit de nivelul de informatii de care beneficiaza oamenii de rand.
arhivele se deschid daca se deschid – zeci de ani DUPA ce se iau deciziile – atunci istoricii pot pricepe intr-adevar calculele politicienilor / militarilor.
n.b. – nu e nevoie sa – mi spuneti ” domnule ‘ – am fost si sunt un simplu golan – deci – cine vrea sa mi sa adreseze – folositi va rog termenul : golanul.
D.P.

UnUL 13-01-2014 - 13:13

Mulțumim de gânduri bune, Golanule. De la discuția noastră am mai avut de luptat cu niște detractori ai lui Sharon. Se aruncă prea multe calomnii și gunoaie asupra unui mare militar și mare om politic. Odihnească-se în pace !

tomi 13-01-2014 - 14:15

Golanule, mi-a placut cum ai scris, pe onoarea mea. Am sarit in ajutorul tau ca eu am inteles postarea ta si am vazut pe ea lacrimi. Esti un om cult, scri cu inima si gindesti cu sufletul, sint onorat sa stiu ca mai exista oameni ca tine Golanule, sa fie Dumnezeu darnic cu tine, viata sa-ti fie dulce asa cum meriti. sint trist ca nu gasesc cuvinte mai de soi care se potrivesc la un asa suflet nobil ca tine. Sa ti legatura cu mine, m-ai onora mult.

Comments are closed.