Acasa InternationalExterne Armata americană a părăsit Irakul

Armata americană a părăsit Irakul

scris de M.I.
20 afisari

Ultimii soldaţi americani au părăsit Irakul duminică în zori îndreptându-se spre Kuweit.

iraq_retragere_sua

Armata americană a părăsit Irakul

Astfeal s-a încheiat retragerea totală din această ţară invadată în urmă cu aproape nouă ani, a confirmat un ofiţer american pentru un jurnalist al AFP la frontieră. La 20 martie 2003, forţele americane au pătruns masiv în Irak pentru a-l răsturna pe fostul dictator Saddam Hussein. Acesta a fost apoi executat.

Nu vor mai rămâne în această ţară decât 157 de soldaţi americani. Aceştia sunt însărcinaţi să antreneze forţele irakiene.Va mai rămâne şi un contingent de puşcaşi marini pentru a proteja ambasada SUA la Bagdad.
Ultimul convoi compus din 110 vehicule transporta aproximativ 500 de soldaţi majoritatea aparţinând Brigăzii a 3-a a Primei Divizii. El a trecut frontiera la 7.30 /4.30 GMT/. Armata americană, care a numărat până acum 170.000 de oameni în plină luptă împotriva insurecţiei, a abandonat 505 baze în Irak.

27 comentarii

briel 18-12-2011 - 18:34

Tra-lala-la-la …

In doua dezbateri distincte Ron Paul a afirmat ca US construiesc in Irak cea mai mare ambasada pe care o au ei in lume, costa $1 billion si au 17000 de contractori. Nici o singura data nu a fost contrazis …

„Contractorii” ar putea fi cei care se ocupa de constructie, dar si cei care au in grija securitatea, mai precis baietii sensibili si manierati de la Blackwater, ca altfel de ce sa-si fi schimbat numele in Academi.

http://www.washingtonpost.com/business/former-blackwater-security-firm-changes-name-again-from-xe-to-academi-focusing-on-future/2011/12/12/gIQAZidepO_story.html

Din surse la mana a treia am aflat ca in graba mare canadienii isi aduc acasa personalul de la ambasada din Damasc.
Trist de tot este ca presa din US confirma pe zi ce trece ca „minte ca o gazeta americana”.

ValVerde 18-12-2011 - 19:07

SUA isi retrage armata, nu interesele din Iraq. Poti intelege deosebirea?

briel 19-12-2011 - 00:52

Ce te face sa crezi ca nu inteleg ?

„Interesele” astea de care vorbesti sunt niste idei abstracte, niste gaze nobile, sau niste oameni cu doua brate si care stiu sa tina in ele arme?

Timotei 19-12-2011 - 01:13

Sa fie o paruiala? Da!
Dar sa fie inteligenta si chiar sa si radem un pic!

BULA 19-12-2011 - 05:10

Te referi la un atac cu gaze de lupta, care sa-i dea cu rotilele in sus pe bravii puscasi marini ? Price e posibil, la mintea arabetilor.

briel 19-12-2011 - 06:01

Nu, nu. A fost un sarcasm. Singurele gaze ce le-au avut irakienii au fost alea date de americani lui Sadam.
In alta ordine de idei, nici iranienii n-au aviatie militara, nu-s in stare sa-si faca singuri benzina. Comertul cel mai de valoare il au cu chinezii.

Rusia si China nu va lasa US sa atace Iranul. Este o nebunie care nu se va intampla fara a incepe WWIII. Populatia Americii nu mai vrea nici un razboi. Armata, atat cea activa, cat si veteranii, il sustin in alegeri pe Ron Paul care este total anti-razboi.

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/us-election/8964481/US-election-2012-Ron-Paul-joins-the-frontrunners-in-Iowa.html

A inceput sa zvacneasca si „fratele” englez cu stirile despre extraordinara miscare din US. Comentariile sunt teribile, plini de americani in forum, … nu mai cred in guvern, in congres, vor sa mature tot. Corporatismul le-a mancat vietile.

Timotei 18-12-2011 - 23:38

ARMATA A PARASIT DE TOT, COMPLET SI DE LA RADACINA?
Si Syria, ca si saracu Iranu, au fost lasate nerezolvate, asa credeti voi? Civilizatia va fi salvata, pacat insa ca se face pe sacrificiile Nord-Americii.

Timotei 19-12-2011 - 00:00

CICA SE INTALNESTE GADDAFI CU CEAUSESCU – la concursul de innotat prin smoala:
-Pai nu iesim la capat bai Nicule, pana sa ne scuturam paru lins peste ochi, timpu trece si nu stim cine a ajuns primul, ne trebuie arbitru!
– Asa, asa, intelept ai vorbit pretine, ne trebe arbitru!
– Sa-l asteptam pe Liviu ala, ca e mai impartial ca impartialii.

tomi 19-12-2011 - 00:07

Bou ai fost bou vei ramine URBOS. Pai era normal sa iasa din IRAK trupele americane care vad ca te deranjeaza asa de mult.Vezi ca daca scuipi prea mult in ei ai sa dai de dracu,baietii lor din politia militara nu prea stiu de glume,s-ar putea sa te ridice sa faci un concediu de citeva luni in CUBA la GUANTANAMO.
Acum se pregatesc pentru marele spectacol de orga si lumini—INCEPE OPERATIUNEA IRAN BAIATULE.Poti sa-ti musti unghiile nenorocitule.
tomi

urbos 19-12-2011 - 00:17

Incepe un cacat. Sa speram insa ca boii aia au bomba atomica, sa fie totul rapid, ca altfel parca vad ca veniti cu cersitul pe la usi.

tomi 19-12-2011 - 00:41

Vreau sa te linistesc URBOS de un lucru.Din momentul in care incepe operatiunea IRAN si pina nu mai exista statul IRAN va fi asa de scurt ca informatiile nici nu vor apuca sa ajunga la urechile tale.Americanii au invatat ce stim noi de prin 1947 ,un razboi bun si reusit nu are voie sa tina mai mult de 6 zile. Din cele doua razboaie cu IRAKUL si cel cu AFGANISTANUL americanii au invatat destule ca sa nu mai faca prostii. De data aceasta atacul va fi asa de masiv si cu armament forte ce nu va da timp iranienilor nici sa zica „vai mama ce ni se intimpla?”
Eliminarea fortelor iraniene capabile de a lupta nu va tine mai mult de trei zile,restul va fi doar vinatoare de soareci.
tomi

urbos 19-12-2011 - 01:25

Daca crapati impreuna, cu atat mai bine, de fapt e scenariul ideal.
Tu nu mai pierde vremea, inroleaza-te in Tzucal ca n-are sens sa scapi.

BULA 19-12-2011 - 05:06

Mai turcalet agresiv si prost, provoci antisemitism prin comentariile tale. De cate ori sa-ti spun ca adevaratii evrei sunt smecheri si moderati in limbaj ? Ei sunt PACIFICATORI. Interesul lor este sa bisnitareasca in liniste, nu sa se umfle in pene si sa enerveze CLIENTII.

tomi 19-12-2011 - 20:07

Vezi mai BULA si de aici se vede cit esti de antisemit si jeg.Deci tie iti plac evreii mici plapinzi,fricosi,tacuti,pe care daca-i scuipi isi cer ei scuze.S-a dus baba cu colacii,asta ai vazut tu in filmele tale cu legionarii.Noi ne-am mai dezvoltat,am mai crescut,am prins curaj si in 6 zile am terminat un razboi cu un efectiv de armate de zece ori mai mare ca si efecifele armate ale ISRAELULUI.Am cam uitat ce este frica in schimb au invatat altii sa se cace pe ei cind aud de noi. BULOVICI, te dezamagesc amarnic,nu fac bisnita,aceea o faceti voi,eu continui sa proiectez ca inginer,si de 23 de ani de cind sint aici nu fac altceva.Se pare ca sint bun si le place de cum lucrez.Deci bisnita nu facem in shimb stim bine sa dam palme si picioare in cur la idioti ca voi verzutilor.
tomi

ParpanghElE : M a n d r i a NATIONALA 19-12-2011 - 21:04

Shalom , aradi baratom, fie ca LUMINA din Candela Sfanta de Hanuca sa gaseasca Pace, Liniste si Bunastare !

tomi 20-12-2011 - 00:38

Dumnezeu sa te pazeasca si fi binecuvintat.Toti oamenii de suflet ca tine sint aproape de inima mea,indiferent de unde ar fi si de ce natie ar apartine.Exista un singur DUMNEZEU al tuturor oamenilor buni si drepti.Cei din grupa verzuilor, sint sub alta protectie -a satanei si a raului.Drumul lor eate condus in intuneric si venin.S-au nascut in ciuda si bezna raului.Nu au prieteni ci doar dusmani. Prietene fi tare si nu te speria de creaturi ale intunericului ca URBOS ,CIU HUHU ,BULA ,TACHE ,ERETICUL.Ei nu apartin omenirii,si tot ce nu este uman va disparea.
@ParpanghElE : M a n d r i a NATIONALA poti conta pe prietenia mea si tot veninul ce-l scuipa jigodiile nu ne afecteaza,pentru ca noi sintem tari si DUMNEZEU esta deasupra noastra.Nem vagy egyedul.
tomi

BULA 20-12-2011 - 05:01

Damblagitule, tu nu esti evreu cum nu sunt eu pianist. Esti israelian khazar, adresiv si batut in cap. Nu te tragi din stramosi evrei.
Esti surubar mediocru. Nu esti in stare sa faci bisnita, ca adevaratii evrei, dar nici de surubarit nu esti bun ca nemtii. Nu mai face atatea spume pe forum, ca ne provoci greata.

Ereticul 19-12-2011 - 23:40

Trei zile le sunt suficiente iranienilor sa trimita o gramada de rachete peste desertul vostru, numit pizdraiel. Dupa care intradevar, palestinienii vor vana sobolanii perciunati ramasi in viata.

tomi 20-12-2011 - 00:56

@Ereticul -dragule vezi sa nu-ti inghiti limba de cum te bilbi de atita emotie. Vibreaza protezele si implantul din ficatii tai de elanul cum descrii apocalipsa ISRAELULUI. Tin sa iti amintesc, ca vad ca la biserici nu prea dai cred ca doar moscheile te accepta- cei cu satana,ca noi sintem poporul ales al DOMNULUI si daca-ti place sau nu tot nu vei avea satisfactia sa ne vezi arzind. DACA AI FI DAT PE LA BISERICA IL AUZEAI PE PREOT ZICIND DE POPORUL ALES AL DOMNULUI-EVREII.Jegule nu ne purta tu de grija in schimb fi atent de acum inainte cind traversezi strada, sa nu care cumva patesti ceva rau. Nu se poate sti niciodata,cu atita ura cit dai dovada nu te vad prea bine.
tomi

urbos 20-12-2011 - 01:01

Nu fi ma trist, ai vazut cum plangeau coreenii, asa o sa plangem si noi dupa voi.

tomi 20-12-2011 - 21:32

URBOS musca-ti limba.Vedem noi cine ride sau cine plinge la urma.Plutonier mars la cules mucuri.
tomi

Timotei 18-12-2011 - 23:41

Vad ca Obama i-a trimis mutarea in plic lu Osama, de ce oare nu o face si cu restul banditilor – Assad si ayatolahii „revolutionari”? Da sa scuipe bine pe timbru, sa fie bine lipit, sa nu se intample fo intarziere!

Timotei 18-12-2011 - 23:50

CATRE SYRIENII SI IRANIENII FORUMULUI – Hai la groapa cu furnici, ba i-aici, ba nu-i aici, ca n-are Assad lipici, si nu-i tare in ca rici

Timotei 19-12-2011 - 00:33

KHAMENEI CU PARU CRET, duce bomba in coteţ, el se jură ca n-o duce, dar vrea sa ne puna cruce!

Timotei 19-12-2011 - 00:38

KHAMENEI CU PARU CRET, plimba bomba prin coteţ, el se jură ca n-o plimba, sa-l vad spanzurat de limba!

Timotei 19-12-2011 - 00:48

odioase pasarele
pe la Teh’ran s-aduna
se ascund in gaurele
moarte buna!

le vegheaza
verde luna
ne ureaza
moarte buna!

urbos 19-12-2011 - 04:58

Pe steaua care-a rasarit
La perciunati pe carpa,
O sa se cace negresit
Musulmanimea tampa.

Si fumul de la telaviv
Incet spre cer se suie
E totul radioactiv,
Il mai vedem, dar nu e.

exista si o varianta nepublicata a marelui poet cu „Il mai vedem? O mu ie!”

Comments are closed.