Atentat sinucigaş la Kabul, cel puţin 12 morţi | Ziua Veche
Acasa InternationalExterne Atentat sinucigaş la Kabul, cel puţin 12 morţi (video)

Atentat sinucigaş la Kabul, cel puţin 12 morţi (video)

scris de D.P.
3 afisari

UPDATE, ora 09,25 – Gruparea islamistă afgană Hezb-e-Islami a revendicat marţi atentatul sinucigaş comis la Kabul şi soldat, potrivit unui nou bilanţ cu 12 morţi, între care nouă străini, afirmând că acţiunea reprezintă o replică la un film islamofob ale cărui fragmente au fost postate recent pe internet, transmit AP şi AFP.
Un purtător de cuvânt al mişcării, a doua ca importanţă a insurecţiei afgane după talibani, a declarat că atacatorul a fost o femeie de 22 de ani. Atentatul s-a produs lângă aeroportul din Kabul şi a vizat, se pare, un autovehicul ce transporta personal navigant străin. Hezb-e-Islami a fost condusă de fostul comandant mujahedin Gulbuddin Hekmatyar.
———————-
Cel puţin zece persoane au murit în urma unui atentat sinucigaş la Kabul care s-a produs pe o şosea ce duce spre aeroportul internaţional, transmit agenţiile internaţionale de presă.
Potrivit şefului poliţiei din Kabul, generalul Mohammad Ayub Salangi, ‘un microbuz care transporta cetăţeni străini a fost lovit de o maşină. S-au înregistrat numeroase victime‘. Directorul poliţiei criminale din capitala afgană, Mohammad Zahir, a precizat că cel puţin nouă bărbaţi, angajaţi ai unei companii aeriene străine au fost ucişi, alături de şoferul lor afgan.
ISAF, forţa ONU în Afganistan, a confirmat atacul, indicând că, ‘pentru moment, nu există niciun raport care să arate că membri ai ISAF s-ar afla printre victime‘.

Atacul s-a produs în jurul orei locale 06.30 (02.00 GMT) pe şosea largă care duce spre aeroport, în apropiere de Palatul căsătoriilor, unde afganii se duc în număr mare pentru a sărbători cununia religioasă. ‘Asta nu înseamnă că Palatul căsătoriilor a fost ţinta, deoarece nu erau nunţi la ora respectivă‘, a menţionat o sursă din cadrul forţelor de securitate.

Este vorba despre al doilea atentat comis la Kabul în ultimele zece zile. La 8 septembrie, un adolescent s-a aruncat în aer în apropierea cartierului general al ISAF, omorând cinci persoane şi rănind alte şase, dintre care mulţi copii.

12 comentarii

BULA 18-09-2012 - 10:39

Islamistii stiu putine chestii, dar le fac bine.

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 18-09-2012 - 11:01

..BULA
18-09-2012 at 10:39

Islamistii stiu putine chestii, dar le fac bine. ” Aceasta este abordarea unui PROFESOR DOCTOR INGINER care se CONSIDERA el INSUSI ca este NORMAL ! AFARA din INVATAMANT cu n e b u n i i DOVEDITI ca acest bwulla de la Politehnica Craiova !

BULA 18-09-2012 - 11:44

Ca ce chestie mi-ati scos comentariul, ca nu era nimic in neregula ?

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 18-09-2012 - 11:49

Bey, Dolby bey Bwuula ! De maniera ta inconfundabila de schizopath, peacilea nimeni dar absolut nimeni ,nu se indoieste ! Ti-am amintit ca cu ani in urma ,as fi dorit sa incerc sa o ajut pe doamna (care ,nu are nici o vina ca a ales prost, extrem de prost, un dobitoc ca tine ) si atunci am citit o parte din fisa ei de la oncologie, plus aberatiile tale privind rezolvarea pe cale naturiste ( ABSOLUT HILARE) . Le-am copiat pe un memori-stik, si ar trebui sa caut mult sa o gasesc ! Dar ce ai afirmat acum intrece orice masura! Sa inteleg ca nu face macar cobalto-terapie, si la voi in continuare se foloseste Roentgeno-terapia ,s-au mai degraba tu esti ,cum te stim in edioth , care nici macar asta nu o stie !…

BULA 18-09-2012 - 13:53

Ba dambla ambulanta, tu nu stii sa citesti ? A facut radioterapie la acceleratorul liniar (10Mev), pana s-a stricat jucaria (10 sedinte din cele 25 planificate) dupa care toti pacientii au fost trecuti pe cobaltoterapie. La accelerator lucra si un fost student de-al meu, care e cu pluta la tot ce tine de electronica nucleara si detectoare de radiatii.
Iar la cobaltoterapie se folosea o instalatie rusesca, de prin anii ’50. Pacientii urcau pe o scara metalica si se puneau pe un pat metalic, de le ingheta spatele. Venea asistenta si actiona ecranul de la sursa cu cobalt. O asistenta isi facea treaba corect, in sensul ca ii iradia pe pacienti atat cat aveau doza prescrisa. Cand era asistenta asta pe tura, se facea coada in sala de asteptare si procedura dura mult, dar cand era tura celeilalte asistente, nu era nimeni in sala de asteptare si iradierea era facuta la misto, cateva minute. Asta ca sa stii cum lucreaza personalul medical. Si iti repet, la accelerator era angajat un inginer care cu gura lui mi-a spus ca se pricepe la orice, dar nu stie sa faca nimic perfect. In acel moment tocmai montase capacul de plastic de la WC-ul medicilor. De asta nu si-au dat seama ca instalatia era defecta si i-au expus pe pacienti la accident radiologic.

In legatura cu „tratamentu naturist”, esti rau intentionat. Ti-am mai explicat ca a facut perfuzii cu citostatice (cisplatina) si ca s-a operat la Cluj. Esti chiar idiot daca nu intelegi.

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 18-09-2012 - 14:40

Cand si … Cine a operat-o la Cluj, unde dealtminteri faima a intrecut realitatea, si speranta !Dar oricum este optiunea cea mai buna la nivel national . Iar tu daca erai low-low normality, si nu frecai mentha pe net ziulica intreaga , o ducea-i macar la Istanbul s-au Viena. Din pct. de vedere material si ca sanse ! ( Aparatura de cobaltoterapie este in gen. de prin ani 50, cu doua exceptii (nemontate inca la Timisoara si una la Cluj) iar cele de tip Roentgen pot fi si mai vechi !Adevarate distrugatoare de celule canceroase ,dar si sanatoase…Doar in cele mai sarace tari de pe continentul negru ,mai functioneaza aceasta tehnologie si protocoalele aferente ! Bwuulache , doar pt. DOAMNA , ca tu esti penibil rau !

BULA 18-09-2012 - 16:50

Am impresia ca esti putin dus cu pluta, in materie de meserie. Nu cunosti dotarile din Romania. La Craiova e unul din cele mai dotate centre de radioterapie din tara (accelerator de 10 Gev, la nivelul anilor ’80). Problema e cu personalul, atat cel de exploatare, cat mai ales cel tehnic, de service si calibrare periodica.
In ce priveste operatia la Cluj, asa ne-a recomandat doctora de la radioterapie. Trebuia sa-i scota sotiei si un numar de ganglioni limfatici (minim 22), dar la Craiova nu exista medici specializati pe chirurgie limfatica (asa ni s-a spus).
In turci n-am incredere. Vad ce produse industriale au scos pe piata, niste gunoaie, sau cum li se darama din senin blocurile de la care constructorii au furat din ciment.
De tratament in Austria nu au bani 99% dintre romani.
Un aspect interesant e acela ca desi Clujul e cel mai scump oras din tara (preturile la alimente aproape duble in raport cu orasele din sud), „coplata” la medicii din spitale e mai mica (cam 1000 lei la chirurg si 100-200 lei la rezidentul care asista la operatie). Cred ca pop.ulatia de acolo e atat de saracita de cheltuielile curente (mancarea in primul rand), incat nu dispune de bani mai multi pentru spaga la medici.

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 18-09-2012 - 17:43

Uite, ca in parte i-ti dau dreptate: ESTE dus cu PLUTA ,orisicine care incearca sa dialogheze cu tine ! Intradevar cu un SCHIZOPAT nu se poate DIALOGA ! Si daca tu ajungi sa EMITI judecati de Valoare (SI) in acest domeniu (ONCOLOGIE), in continuare esti la nivelul unui urbos (sandu dobre) &comp ! Cu ei Bwuulache !

BULA 18-09-2012 - 17:52

Ai fi trecut tu prin facultatea de medicina, dar esti prost si n-ai inteles mare lucru. Doar te dai mare. Incearca sa fii mai modest.

DXN 18-09-2012 - 23:16

Ca tu chiar esti modest!
Ba bula, las-o dracului de treaba: cand esti obosit te apuca pandaliile!
Incepusem sa imi pun sperante in tine, da’ degeaba!

BULA 19-09-2012 - 08:21

@DXN

De cand iti place sa te balacesti in gainatul lui Parpanghel ? Vezi-ti de securisme si nu te amesteca in ce discut eu cu grandomanul asta.

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 19-09-2012 - 09:25

@DXN: Daca intradevar ,sincer doresti sa cauti locatii pt. depozitarea ,,SPERANTEI” ca si o ..Samanta MIRABILA”i-mi permit sa i-ti sugerez ,ca mai degraba sa -l optionezi pe …alamicu ! Oligofren si el ,din conceptie ,dar cu valente in stare latenta (extrem de latenta,uneori carevasazica…)Dar sa o intuiesti , macar si pt. o clipa la un schizOOpat, aflat in forme detectabile de dementa mentala, este totusi o gluma(sa nu zic,greseala ). Daca ai detine minime cunostiinte in patologia afectiunilor tumorale, te-ai cutremura de elucbratiile , prazarului !

Comments are closed.