Acasa InternationalExterne Barack Obama despre criza din Ucraina

Barack Obama despre criza din Ucraina

scris de Laurentiu Banches
3 afisari

Barack Obama a afirmat că poporul ucrainean are puterea să de a-şi decide viitorul, în această ţară care a devenit scena unei mişcări de contestare proeuropeană.

Barack Obama despre criza din Ucraina (foto:theguardian.com)

„În cazul Ucrainei, noi apărăm principiul potrivit căruia poporul are dreptul să se exprime liber şi paşnic, să-şi spună cuvântul în alegerea viitorului său”, a declarat Obama în faţa Congresului. Opoziţia ucraineană s-a mobilizat în urma refuzului lui Ianukovici, la sfârşitul lui noiembrie, de a semna un acord cu UE, şi faptului că a preferat o apropiere de Moscova. Preşedintele ucrainean Viktor Ianukovici le-a propus liderilor opoziţiei Arseni Iaţeniuk şi Vitali Kliciko să conducă Guvernul, însă ei au refuzat.

De asemenea, marţi seara, vicepreşedintele american Joe Biden a salutat „progresele” realizate în decursul ultimelor ore în Ucraina şi a îndemnat părţile implicate în conflict la unitate, potrivit mediafax. În contextul demisiei premierului ucrainean şi abrogării legilor represive, vicepreşedintele american a „salutat progresele realizate” la Kiev, a precizat Casa Albă într-un comunicat.

35 comentarii

americanii 29-01-2014 - 09:16

Americanii devin din ce in ce mai slabi si penibili pe scena geopoliticii mondiale. Din pacate pentru noi…Aici nu e vorba de poporul ucrainean care lupta pentru UE si democratie. Este evident o lupta intre ucrainenii nationalisti din vest si rusii din est. Aceasta tara artificiala e pe marginea prapastiei. Iar americanii o dau cu democratie…jalnic.

ValVerde 29-01-2014 - 15:10

Mai „americanii”, tu nu cumva sugerezi o interventie armata ??

pathfinder 29-01-2014 - 09:36

1. Cetatenii ucraineni s-au exprimat liber la alegeri. A iesit Ianukovici.

2. „Poporul” ucrainean?
Pai nu i-a explicat Putin cum e treaba cu Ucraina?
I-a explicat!
Pe o ureche i-a intrat pe ailalta i-a iesit… zambind…
Ca asa-i la astia euforici…

P.S. Nimic despre minoritatile sarace si despre nenorocitii de albi bogati?!?
Mai sa fie.
Asteptam urmatoarea cuvantare…

UnUL 29-01-2014 - 09:58

Da, a ieșit Ianukovici, dar cu Ianukovici au „ieșit” din UE , ceea ce celor care gândesc nu le convine.

pathfinder 29-01-2014 - 10:39

Sistemul democratic bata-l vina…
Idiotii voteaza, idiotii se rascoala…
N-asa?

UnUL 29-01-2014 - 11:27

Depinde. Idioții noștri votează dar nu se răscoală.

Antibasistul 29-01-2014 - 14:27

DESIGUR, ai dreptate privitor la idioți votanți pro Basescu!

UnUL 29-01-2014 - 14:49

Nu,Bășinel, vorbesc de cei care i-au adus la putere cu 70% pe rahații incompetenți, hoți și ticăloși de la USL.

Antibasistul 29-01-2014 - 14:57

GREȘEȘTI, incompetenți, hoți si ticaloși sunt pedeliștii si basiștii!

UnUL 29-01-2014 - 15:15

Vorba bancului : „Pe malul lacului, Maria mulge vaca. În lac se vede invers.” Așa și cu tine : vezi mereu invers.

pathfinder 29-01-2014 - 15:17

🙂

Antibasistul 29-01-2014 - 16:07

Voi basiștii nu sinteți sanatoși la cap!

pathfinder 29-01-2014 - 16:10

Ce-i mai huhule, nu ti-a placut bancul?
Sau nu l-ai inteles?
Hai spune drept!

nicu 29-01-2014 - 14:44

BRAVO POPOR UCRAINEAN .-Poate de la voi o invata acest popor care se afla intre granitle Rominiei.ca puterea este in mana lor. Nu a MAFIOTILOR.proveniti din randul comunistilor promovati de Iliescu.

ValVerde 29-01-2014 - 15:20

Uite ce a zis Obama:

„In Ukraine, we stand for the principle that all people have the right to express themselves freely and peacefully, and to have a say in their country’s future.”

Traducere:
noi ne rezumam la declaratii de principiu. (Inlocuieste „Ukraine” cu numele oricarei tari din lumea asta si fraza ramine perfect valabila.)
Obama zice: asta nu e treaba noastra !
Ukraina e o tara independenta, locuita de un popor, asa amestecat cum e el.Mai exista UE si Rusia. Sa se descurce ei intre ei.

America o sa ia un loc in banca din spate. Stiu, stiu, in orice banca se aseaza va fi cineva sa o injure. Asa ca daca tot e injurata, macar sa ramina cu banii in buzunar.

pathfinder 29-01-2014 - 15:32

Eu citisem doar ce au „tradus” astia.
Oricum, atat de mult imii place Obama Girl, ca trebuie sa postez si io ceva…

Datorita citatului tau am citit si eu discursul lui Obama.
Bun…

Ceva, ceva mi-a atras atentia!
(sa vedem ce zice Gaz-Gazescu-Sistulescu sau cum o fi…)

„Now, one of the biggest factors in bringing more jobs back is our commitment to American energy. The “all the above” energy strategy I announced a few years ago is working, and today America is closer to energy independence than we have been in decades. (Applause.)

One of the reasons why is natural gas. If extracted safely, it’s the bridge fuel that can power our economy with less of the carbon pollution that causes climate change. (Applause.) Businesses plan to invest almost a hundred billion dollars in new factories that use natural gas.”

salut 29-01-2014 - 15:44

Tu, azi, iti depasesti propriile recorduri de prostie absoluta. Doar Nulul intra in competitie cu tine, da’ ala s-a smecherit, isi da doua palme si se transforma, te lasa pe tine la inaintare. Da-ti si tu doua palme si lasa-l pe NuLul sa iasa, poate ala nu e in faza asta de prostie.

pathfinder 29-01-2014 - 15:52

Taci maa, ca iar n-ai prins esenta.
Uite, iti fac cu ochiul, poate ajuta… 😉

salut 29-01-2014 - 15:59

Lasa-l mai prostie absoluta pe NuLul sa iasa la suprafata.
Tu dispari, asa vreo doua luni, ca poate in intervalul asta acumulezei ceva „esenta”. De vreo jumatate de postare.
Hai, screme-te! Iti faci un bine !

pathfinder 29-01-2014 - 16:07

@piticului atomic
Esti din ce in ce mai nervos, mitocan, nesimtit si nesuferit.

Nici un lindic la orizont? Nimic, nimic???
Problema e ca nici creierul nu mai functioneaza in parametri normali in situatii din astea.
De parca la tine ar fi functionat vreodata…
In sfarsit…

In mod absolut exceptional si doar pentru tine, tinand cont de situatia ingrata in care te afli, esenta: 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂
—————————————-
1. Cetatenii ucraineni s-au exprimat liber la alegeri. A iesit Ianukovici.
2. “Poporul” ucrainean?
—————————————-

salut 29-01-2014 - 16:09

Ce te mai chinui, mai gaozare, ce te mai chinui !

pathfinder 29-01-2014 - 16:16

Piticule, ai adunat vreo 10 postari pana acum in care nu ai spus absolut nimic.
In doar una ai incercat asa vag…

P.S. Chiar nimic? Absolut nimic?

ValVerde 29-01-2014 - 15:48

Pe asta l-ai vazut?

And here are the results of your efforts: the lowest unemployment rate in over five years; a rebounding housing market, a manufacturing sector that’s adding jobs for the first time since the 1990s, more oil produced — more oil produced at home than we buy from the rest of the world, the first time that’s happened in nearly twenty years, our deficits cut by more than half; and for the first time, for the first time in over a decade, business leaders around the world have declared that China is no longer the world’s number one place to invest; America is.

===

Ideile principale (pentru boul salut)

1. Cea ma redusa rata a somajului in mai bine de 5 ani
2. Piata imobiliara in revenire
3. Sectorul productiv (manufactura) in crestere pentru prima data din anii 90 incoace
4. Produce mai mult petrol decit importa (prima data in ultimii 20 de ani)
5. Deficitul redus la jumatate
6. Pentru prima data in mai bine de zece ani, oamenii de afaceri din lume declara ca China nu mai detine primul loc intre tarile unde ar trebui sa-si investesca banii. America e prima.

Pe marginea prapastiei…cum zice Tache si Huhu…doar n-o sa-l ascultati pe negrul asta…!!!

pathfinder 29-01-2014 - 15:55

Pai ti-am zis ca am citit tot.
Inclusiv aplauzele….

Votati-l si pentru al treilea mandat!!!

Asta daca nu minte ca Tonta….

ValVerde 29-01-2014 - 15:58

🙂

Pe Tonta nu l-a ales nimeni….

pathfinder 29-01-2014 - 16:09

Si ce, numai aia ne-alesi mint de ingheata apele?

salut 29-01-2014 - 15:56

Si tu te astepti „sa zic invers”, mai vaca proasta? „Judecata cu lindicu” iti e caracteristica TIE, mai proasto!

Da, America e mai bine; vizibil. In ceea ce priveste cifrele, nu le stiu in amanuntime, dar evident ca fata de imbecilul TEXAN (adica, care gandeste ca tine!), lucrurile sunt imbunatatite; la asta contribuind in buna parte si politica externa mai prudenta si mai putin cheltuitoare a actualului presedinte.

Alte nedumeriri, ca vad ca te obsedez?

ValVerde 29-01-2014 - 16:28

Nu asteptam nimic de la tine, rumegatorule.
Am tradus ca sa te ajut. Atita tot.

Nu intelegi engleza si am incercat sa previn noi situatii in care te acoperi de ridicol, gen „absentee vote”
O faceam din compasiune dezinteresata, caci in special cei mai nevolnici trebuiesc ajutati.

salut 29-01-2014 - 17:02

Mai vaca proasta, vad ca pui a „n”-a oara chestia asta cu „absentee vote”. Ce vrei sa zici pana la urma urmei?

In ceea ce priveste parerile tale despre mine, as avea o problema doar daca ar fi pozitive. In rest, ca zici invers, ca asa iti indica lindicu’, mi-e total paralel. Ca sa fii multumita, uite, nu stiu nici engleza, nici franceza, nici macar romana. E bine? Te satisface?

Daca nu, uite alta: nici macar postarile nu sunt ale mele, apar randomly pe site-ul asta.

Acum lindicu’ iti e satisfacut? Daca nu, continua sa freci.

Antibasistul 29-01-2014 - 17:11

ValV. e un/o cretin/a infec/a basist/a, ptiu!!!

ValVerde 29-01-2014 - 17:20

🙂 🙂 Huhule…

Basescu Akbar !!!

PS: De ce te asociezi cu cornuta?.. tu erai asa un om inteligent…te strica !

Antibasistul 29-01-2014 - 19:20

ValV., sictir MAGAR basist, PTIU!

ValVerde 29-01-2014 - 19:47

Basescu Akbar !!!

salut 29-01-2014 - 15:25

„UnUL
29-01-2014 at 11:27
Depinde. Idioții noștri votează dar nu se răscoală.”

======================

Aferim.

D’aia se culca „de stanga” si se trezesc „de dreapta”, d’aia aplauda cand li se reduc veniturile cu 30%, d’aia inteleg „democratic” ca „500 de mii e mai mare ca sapte milioane”.

Dar ca sa formeze o masa de manevra perfecta, mai trebuie sa aiba o caracteristica: gene de sluga.

UnUL 29-01-2014 - 17:42

???????????? !!!!

Comments are closed.