Acasa InternationalExterne Bilanț OMS: Peste 5100 de decese provocate de Ebola

Bilanț OMS: Peste 5100 de decese provocate de Ebola

scris de Laurentiu Banches
55 Afisari

Ultimul bilanț al Organizației Mondiale a Sănătății (OMS) arată că numărul morților cauzate de epidemia de febră hemoragică Ebola se ridică la 5.177 în 8 țări din Africa dintr-un număr total de 14.413 persoane infectate cu virus.

Bilanț OMS: Peste 5100 de decese provocate de Ebola (foto:patch.com)

Bilanț OMS: Peste 5100 de decese provocate de Ebola (foto:patch.com)

Epidemia, cea mai gravă de la identificarea virusului în 1976, a pornit din Guineea la sfârșitul lui decembrie 2013. Pe 11 noiembrie 2014, în această țară se înregistrau 1.166 de decese din 1.919 cazuri. În Liberia, pe 10 noiembrie, erau contabilizate 2.812 persoane decedate din 6.878 de cazuri. În Sierra Leone, pe 11 noiembrie, OMS a recenzat 1.187 de morți din 5.586 de cazuri înregistrate. În Mali, ultima țară lovită de virus, OMS a anunțat patru cazuri care s-au soldat cu trei decese. La precedentul bilanț, anunțase patru morți, însă unul dintre cazuri a fost „reclasificat”.

Bilanțul din Nigeria și Senegal a rămas neschimbat după 44 de zile, cu 20 de cazuri, dintre care opt mortale, în Nigeria și unul în Senegal, un student originar din Guineea a cărui vindecare a fost anunțată de autorități pe 10 septembrie. Aceste două țări au fost retrase de pe lista țărilor unde epidemia face ravagii. Bilanțul deceselor printre membrii personalului sanitar s-a agravat în continuare, cu 324 de morți din 570 de contaminări, respectiv 320 de decese și 564 de cazuri în bilanțul precedent.

În SUA, au fost înregistrate patru cazuri, însă numai un pacient liberian, revenit din țara sa natală, a murit din cauza acestei boli, potrivit Agerpres. Spania a cunoscut un caz de infectare, o infirmieră care s-a ocupat de doi misionari contaminați și repatriați la Madrid unde au încetat din viață în august și, respectiv, septembrie. Ulterior, infirmiera a fost declarată vindecată.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Mai mult

BREAKING NEWS