Acasa InternationalExterne Bugetul SUA pe urmǎtorii 2 ani promulgat de Obama

Bugetul SUA pe urmǎtorii 2 ani promulgat de Obama

scris de Laurentiu Banches
13 afisari

Preşedintele american Barack Obama a semnat joi, 26 decembrie, bugetul SUA pentru următorii doi ani, anulând tăierile automate.

Bugetul SUA pe urmǎtorii 2 ani promulgat de Obama (Foto:wnem.com)

Din Hawaii, unde se află în vacanţa de sfârşit de an împreună cu familia, preşedintele Obama a promulgat un text menit să transmită semnalul unei stabilităţi fiscale, după psihodrama provocată de paralizia parţială a administraţiei federale în octombrie. Acest compromis între cele două partide, aprobat la jumătatea lui decembrie de către cele două Camere ale Congresului, stabileşte cadrul cheltuielilor pentru 2014 şi 2015, anulând totodată tăierile automate care urmau să intre în vigoare la 1 ianuarie.

Printr-o anulare parţială a politicii de austeritate, cheltuielile federale, după doi ani de scădere istorică, urmează să înregistreze o creştere în 2014, de la 967 de miliarde de dolari cât a fost în 2013 la 1.012 miliarde în 2014 şi 1.014 miliarde în 2015. Cheltuielile militare, care urmau să înregistreze o reducere, vor creşte uşor. Republicanii au fost de acord cu o creştere a nivelului unor taxe şi redevenţe, însă impozitele nu au fost mărite, aşa cum au promis.

Reforme ample la nivelul statului-providenţă (programe privind pensionarea, sănătatea, ajutoarele sociale) sau Codului Fiscal sunt amânate sine die. „Este o primă etapă bună”, a apreciat Obama la momentul adoptării în Senat, exprimându-şi satisfacţia faţă de faptul că americanii nu se vor confrunta în următorii doi ani cu „o nouă închidere dureroasă şi puţin judicioasă a administraţiei”. Conform mediafax, preşedintele a promulgat tot joi legea anuală a Apărării, aprobată de Congres tot în urma unui compromis între democraţi şi republicani şi care relaxează restricţiile privind transferul în străinătate al unor deţinuţi de la închisoarea militară de la baza americană Guantanamo Bay (Cuba).

33 comentarii

Tache 28-12-2013 - 00:20

Un articol foarte interesant, care explica si de ce Victor Bout este in inchisoare in SUA, iar traian basescu este presedintele Romaniei, desi au fost parteneri de afaceri. In timp ce traian basescu a vandut prastii si pacanele, Victor Bout a vandut racheta sovietica Granit, cu care Mossadul a atacat Pentagonul la 11 septembrie.

http://www.presstv.ir/detail/2013/12/25/341790/mossad-bush-planned-executed-911/

UnUL 28-12-2013 - 00:30

Tăchiță, asta ține de „teoriile conspirației. Articolul respectiv nu explică nimic, doar bate câmpii (reluând o aberație care s-a mai vehiculat de mii de ori). iar „parteneriatul de afaceri” între Băsescu și Bout – altă legendă de mult răsuflată – este o altă pagină din nesecata teorie a conspirației, de care vorbeam, cu care se hrănesc bolnavii de „conspiratită” acută.

salut 28-12-2013 - 02:18

@ Tache

Tampitul ala de Nulul nu pricepe boaba engleza, dar isi da cu presupusul si „zice invers” de cum spui tu, s-asa-i modelul la el….

Dar …
Fraza asta:
„Khalezov told FBI agents that Harari claimed nuclear weapons were used to bring down the twin towers on 9/11.”….
…anuleaza tot aerul de credibilitate al articolului citat, asa ca, acum, din pura intamplare, Nulul a cazut pe solutie.

Pe bune, nu stiu ce a fost acolo; teoriile oficiale sunt pline de brese, chiar si alea neoficiale au lacunele lor, asa ca nu ma pot pronunta.
Dar STIU SIGUR UN LUCRU : daca era ceva de genul celor pretins spuse de acel Harari, PROBELE erau atat de evidente, atat de numeroase si atat de pertinente, incat NIMENI NU LE PUTEA ASCUNDE.

Tache 28-12-2013 - 07:03

” Khalezov le-a spus agentilor FBI ca Harari a pretins (a sustinut), „claimed”, ca au fost folosite arme nucleare pentru a darama turnurile gemene, pe 11 septembrie. ” Din text se intelege clar distantarea fata de ceea ce a spus MOSSADISTUL.

Turnurile gemene au fost transformate in PRAF. Si s-au mai intamplat si alte fenomene ciudate ( s-au topit deschizatorile de la usile masinilor dintr-o parcare invecinata, fara ca masinile sa fie afectate in integralitatea lor).

Dar nu acesta este subiectul articolului, ci mersul „afacerii 911”. Articolul descrie cum, sub pretextul ca sauditii ar fi banuiti a fi la originea atentatului, se cere sa fie dat publicitatii raportul necenzurat al Congresului SUA, legat de evenimente. Mii de pagini din acest raport au fost cenzurate, atunci cand a fost dat publicitatii pentru prima oara. Nu sauditii sunt cei care se lupta ca asa ceva sa nu se intample, ci AIPAC (American Israel Public Affairs Committee), adica lobbyul evreiesc.

Subiectul articolului este ca, in curand, va fi dat publicitatii raportul necenzurat, ceea ce va produce urmari importante. Mie mi-a sarit in ochi informatia legata de racheta sovietica Granit. Vom trai si vom vedea ce se va intampla.

salut 28-12-2013 - 02:23

@ Tache

Totusi, desi handicapatul de Nulul a raspuns corect de data asta, eu zic sa-i „quenelle-ul” nostru.

salut 28-12-2013 - 02:24

„…sa-i dam…”, bineinteles!

Tache 28-12-2013 - 08:14

Quenelle-le au ajuns si in Israel.

http://www.youtube.com/watch?v=MPQeE1d7z3Y

Antibasistul 28-12-2013 - 14:30

Cu salutul quenelle salut INTERNETUL!

Antibasistul 28-12-2013 - 18:39

Internetule, PROSTUL TAU E BASISTUL un NUL!

UnUL 28-12-2013 - 20:05

☻☺ !!!!!!

UnUL 28-12-2013 - 10:04

♫ ☻☺ ☼ ﷲ ﷼ ????

UnUL 28-12-2013 - 11:03

Pe forum bântuie mereu
Un individ mârlan, câinos
Care se dă leu-paraleu
Și-azvîrle un discurs grețos.

El a fugit din România
Și din Americi se dă mare
Deși cumplită-i e prostia
Și pic de caracter nu are.

Se crede genial și știe
Cât toți savanții la un loc
Și-n infinita-i nebunie
Întregii lumi el ar da foc.

Căci nimeni și nimic nu poate
Cu mintea său să se compare.
El fruntea lumii se socoate,
Complexe niciun fel nu are.

Toți sunt tâmpiți, doar el e geniu
Și murdărește tot ce-atinge
Și niciun om în ăst mileniu
La-nteligență nu-l învinge.

El știe tot, răspunsuri are
La orișice pe lumea asta
E infailibil din născare;
Cu el, toți și-au găsit năpasta.

Creația atins-a-n el
Supreme culmi nebănuite
El are-n lume doar un țel:
Pe toți ceilalți să-i facă „vite”!

Cu-asemenea gunoi uman
(„Uman”, mă rog, hm, vorba vine!)
Nimeni nu iese la liman
Luptând cu vorbele-i cretine.

Deci cea mai înțeleaptă cale
E să renunți să-i mai vorbești,
Să-l lași să-noate-n a lui bale
Și-n ifose copilărești.

Eu te salut de-acum, Salut;
Poți să mă-njuri cu delectare
Și să torni zoaie; voi fi mut,
Departe de a ta duhoare.

UnUL 28-12-2013 - 11:19

ERATĂ :
Căci nimeni și nimic nu poate
Cu mintea sa să se compare.
El fruntea lumii se socoate,
Complexe niciun fel nu are.

ancuta 28-12-2013 - 12:31

Bag seama ca, din poezie,
descris fidel si foarte mult,
Reiese clar cine sa fie:
Doar scarna zglobie salut!

Antibasistul 28-12-2013 - 18:29

un NUL si DXN-Ancuța=doi dobitoci basisti!

UnUL 28-12-2013 - 18:32

Bășinel, știam eu că ești total „afon” la frumos : la artă, muzică și literatură.

Antibasistul 28-12-2013 - 07:28

SUA sunt falimentare, ce rahat de buget de faliment a promulgat Obama?

Ad 28-12-2013 - 13:44

e un buget de imprumut bazat pe 40%fonduri chineze (PCC), fonduri saudite 20% de la clanul lui bin Laden si restul de la rusi (sovietici).

UnUL 28-12-2013 - 13:54

Voi sunteți nițeluș obsedați de „falimentul” SUA. Așa „falimentare”, Statele Unite vor rămâne încă multă vreme de aici încolo prima putere mondială.

Antibasistul 28-12-2013 - 14:24

FALIMENT e scris pe fruntea SUA!!!!!!!

UnUL 28-12-2013 - 15:07

Mai povestim peste vreo 20 de ani, Huhușor !

Antibasistul 28-12-2013 - 18:19

Peste 5 ani esti mort, batrine șontorog basist!

Antibasistul 28-12-2013 - 18:21

Cacat basist, io-s mai generos, iți mai dau cinci ani, leșinatule basist!

UnUL 28-12-2013 - 18:24

Reiau : Rămâne cum am stabilit : mai povestim peste 20 de ani. Asta, evident, dacă mai am cu cine și nu ești de mult oale și ulcele.

Antibasistul 28-12-2013 - 18:33

E foarte posibil ca peste un an sa crapi, tu te lasa IN BUNATATEA MEA!!!

Antibasistul 28-12-2013 - 18:34

tu=NU

UnUL 28-12-2013 - 20:03

Speră tu mult și bine. Bășinel !

mircea 28-12-2013 - 15:21

dee unde ai mai scoso si pa asta ca un bou baligas produsul unui veterinar, poate sa mai traiasca 20 de ani???,mai ai de trait pana pe29 -VII-2015 pe bloog

UnUL 28-12-2013 - 16:09

”Scos-o” cu cratimă, „bou băligos” !
ȘI ce-ți veni cu 29 VII 2015? Ai cumva har profetic?

UnUL 28-12-2013 - 16:11

P.S. Ăsta nu e „blog” (cu un singur o!), e forum.

UnUL 28-12-2013 - 16:32

Ăsta nu e „bloog”, dar tu ești bleg.

UnUL 28-12-2013 - 18:23

Rămâne cum am stabilit : mai povestim peste 20 de ani. Asta, evident, dacă mai am cu cine și nu ești de mult oale și ulcele.

UnUL 28-12-2013 - 18:23

Postarea asta trebuia să apară mai sus.

Comments are closed.