Acasa InternationalExterne Cȃt de iminent este riscul unui rǎzboi civil ȋn Ucraina

Cȃt de iminent este riscul unui rǎzboi civil ȋn Ucraina

scris de Laurentiu Banches
3 afisari

Arhiepiscopul Major al Bisericii Greco-Catolice din Ucraina, Sviatoslav Şevciuk, şi-a exprimat marţi îngrijorarea în legătură cu separatismul şi riscul unui război civil în Ucraina.

Cȃt de iminent este riscul unui rǎzboi civil ȋn Ucraina (foto: washingtonpost.com)

Arhiepiscopul a apreciat, într-o discuţie cu jurnaliştii de la Roma, după o întâlnire cu Papa Francisc, că zilele cele mai tensionate au trecut, însă „riscul unui război civil încă persistă”. Acest risc „vine din străinătate, deoarece atunci când nu poţi mânca toată plăcinta, încerci să mănânci măcar o bucată”, a afirmat arhiepiscopul, făcând aluzie la acţiunile Rusiei.

Arhiepiscopul a îndemnat Uniunea Europeană să „nu-i lase singuri” pe Ucraineni, să le ofere ajutor economic şi să dea dovadă de solidaritate diplomatică. Conform mediafax, Şevciuk a aprobat, de asemenea, faptul că diferite Biserici s-au arătat „unite în momentul tragediei”, referindu-se la represiunea violentă a protestelor de la Kiev.

8 comentarii

urbos 26-02-2014 - 08:21

Sa speram ca va izbucni cat mai curand, si sa se intinda.
Ca avem si noi o problema de rezolvat…

UnUL 26-02-2014 - 09:45

Dacă ai chef de luptă, du-te și te luptă în Ucraina de partea forțelor proruse!

urbos 26-02-2014 - 09:51

Prorus e javra ta ordinara de la Cotroceni, aia care dadea curent gratis rusilor de la ALRO si care ia spagi mascate prin scroafa aia de fi-sa de la Gazprom.

UnUL 26-02-2014 - 10:01

Cur Bubos, iar încurci borcanele Dl. Băsescu e orice, dar nu pro-rus (și nu președintele stabilește prețul curentului!), dacă vrei să arăți cu degetul un pro-rus, îl ai pe Victoraș.

Mircea 26-02-2014 - 10:14

O sa-l arate da de miine ca nu se stie daca totusi liberalii nu se razgindesc si se pupa din nou cu comunistii lui Iliescu. Liberalii au „valori” la care tin.

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 26-02-2014 - 10:28

Iarasi se incurca morthu !
De cand este SATANA SLUTA , domn ,
ma’h jarteaua dreaq !
De cand are S A T A N A numele in causa .
ODIOSA !
Esti in stare de orice , gonoiule !
dar ,cine rade la urma…

Pribeagul 26-02-2014 - 20:34

sunt buni rusii, sunt buni banii rusilor? canalia majora zice ca nu/da, mare politician!

Ghita Bizonu' 02-03-2014 - 10:50

Ce vrea fraierul ala ? Ajutort economic? Pai daca primeau se mai caciula Ianucovici la poetile Moscovei?
Da e cam usor mnesi8mtiti – astia vor sa se dea in barcu cu vestu pe banii estului!!
Scuze da aiai e toata tarasenie – vestu a fgots trsna la punga si Ucraina a trait pe banii Moscovei!!

Comments are closed.