Acasa InternationalExterne Carte cu scandal: “Mein Kampf” stârneşte reacţii negative în Albania

Carte cu scandal: “Mein Kampf” stârneşte reacţii negative în Albania

scris de Stefan Galai
13 afisari

Cartea „Mein Kampf” scrisă de liderul nazist german Adolf Hitler a fost publicată recent în Albania, lucru care a provocat reacţii diferite în această ţară balcanică.

Astfel, unele persoane consideră că această carte nu ar fi trebuit să se publice, deoarece aceasta este o propagandă a ideologiei naziste, din cauza căreia au avut de suferit milioane de oameni din întreaga lume, în timp ce alţii cred că publicarea „Mein Kampf” va contribui la o mai bună înţelegere a ideologiei naziste.

“Sunt conştient de libertatea de exprimare şi de faptul că, în acest moment, se poate publica orice. Chiar şi aşa, ‘Mein Kampf’ nu ar fi trebuit să se publice”, a declarat Dritero Agoli, unul dintre funcţionarii Uniunii scriitorilor şi artiştilor albanezi, citat de mass media locală, informează Rador.

Autorităţile l-au amendat pe editor cu 750 de euro pentru încălcarea Legii dreptului de autor, dar cartea nu a fost interzisă. Cartea „Mein Kampf” se vinde cu 16 euro. Ea se bucură de un mare interes al publicului.

Uniunea evreilor din Albania a condamnat publicarea acestei cărţi şi a anunţat că va intenta un proces, pentru ca „Mein Kampf” să fie interzisă.

„Apariţia cărţii ‘Mein Kampf’ ar trebui să servească drept avertisment pentru generaţiile viitoare, ca să nu se repete aceeaşi nebunie „, se subliniază în prefaţa de la cartea „Mein Kampf „, care a apărut recent în Albania.

136 comentarii

digital 07-04-2012 - 00:08

ăștia doi sunt kazari!

tomi 08-04-2012 - 02:24

Mă ca-c în gu-ra voastră deodată și simultan derbedei râioși.
==digital : noapte bună,urbos!==
Noapte bună și luuuuungă de nu v-ați mai scula în veci ciumele dreacului.
Si zi digital,tu dormi în pat cu urbos? Te freacă bine dobitocul? Mă jigodie nevasta-tă știe c-o înșeli cu altul?

urbos 07-04-2012 - 20:21

Anunt spre bucuria unora, ca voi pleca o perioada de pe forum.

tomi 08-04-2012 - 02:22

SATANA SA TE ODIHNEASCA IMBALSAMAT IN MULTA SMOALA SI CU FOC BUN SUB CAZAN.
Hai serios te duci sa faci chimioterapie ,chiar crezi ca ciroza cancerigena se mai poate vindeca.Eu cred ca in cazul tau este deja prea tirziu.

tomi 08-04-2012 - 02:22

Hai jegule spunene si noua ,sub ce nume vei continua sa publici,te-ai gindit?- cred ca Hitler ti s-ar potrivi de minune.
Tu chiar ne vezi prosti crezi ca ti se va pierde urma?Mai ciine tu nu mai ai unde sa fugi,de mazilit nu mai scapi,ceasul tau a sunat criminalule.
Reply

urbos 07-04-2012 - 20:42

Anunt ca perioada s-a terminat.
Am revenit. Cu forte proaspete, mai motivat si mai determinat ca niciodata.

Ciu Huhu 07-04-2012 - 22:42

:))))))

Ciu Huhu 07-04-2012 - 22:44

Welcome back! :))))

urbos 08-04-2012 - 02:02

Ji danul tot ji dan si-n ziua de Pasti.
Vorbeste ba frumos.

tomi 08-04-2012 - 02:23

Ce dreacu noi deja am publicat in SCINTEIA aunutul tau mortuar cu condoleante din partea ligii islamice din ROMANIA si al fratilor musulmani si legionari

digital 07-04-2012 - 23:17

Tatăl lui Winston, Lord Randolph Churchill, al treilea fiu al lui John Spencer-Churchill, al 7-lea Duce de Marlborough, a fost un politician, iar mama sa, Lady Randolph Churchill (născută Jennie Jerome) a fost fiica milionarului american Leonard Jerome.

Winston Churchill s-a născut la șapte luni în cadrul căsătoriei contractată cu opt luni înainte între lordul Randolph Churchill, descendent al familiei Marlborough și Lady Randolph Churchill (născută Jennie Jerome), fiica milionarului american Leonard Jerome.

remi 07-04-2012 - 23:52

Puneti mina pe carti si aflati cine a adus comunismul in Europa de est.Nu erau comunitati evreiesti si in Franta,anglia,italia?Acolo de ce nu au introdus comunismul?Trebuie sa recunoastem ca politica romaneasca a fost facuta de cele mai multe ori de marile puteri ale planetei.Exceptiile (mihai viteazul,tudor vladimirescu.s.a.) au durat f.putin.Totul s-a hotarit la Yalta !Si acum e la fel,dar acum facem parte din marea putere numita UE.Sa speram ca vom fi si noi printre cei care hotarasc viitorul natiei.Daca vom mai ramine o natie si nu ne vom topi toti in natia ,,europeana,,.
Atentie !Acum suntem in razboiul economico-politic cu Sua .Nu rideti,s-a incheiat razboiul rece,dar a inceput(daca a fost oprit vreodata?) razboiul pt.urmasul SUA pe podiumul planetei.

urbos 08-04-2012 - 02:15

Antonescu va fi presedintele Romaniei. Leprele antiromanesti din neamu vostru isi vor lua talpasita si nu vor mai imputi tara asta.

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian 08-04-2012 - 02:23

Prietene drag, Hag PESACH SAMEA ! Nu te mai …murdari cu gonoaiele astea de la GAY-Fest !Este o …degradare a fiintei umane sa ai contact cu aceasta coprocultura! Nu vezi cat sant de abjecti , infami si analfabeti , Hai da-i in 3,14147 zDA mamii lor cu tot neamul lor de usca. turi!

tomi 08-04-2012 - 02:30

Carpathi prietene,pina nu-l vad pe urbos cu spume la gura nu pot dormi linistit. Acum merg la culcare ca am dedus ca javra este in prag de infarct, la noapte tot nu ma ipoate doarmi si eu m-am linistit.
Multumesc pentru urarile de paste va doresc si voua un paste fericit si multa sanatate.
tomi

urbos 08-04-2012 - 02:35

Criminalii isi ureaza de bine, pe un forum. Halal. Sa se sesizeze procuratura la marurisirile acestor scelerati.

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian 08-04-2012 - 02:50

Phootuzi crucea de fier mostenita ,mai nepot de criminal !Si grijania si anaphura matti de jagardea, Sa ajung IO sa pun mana pe tine, inaintea altora !

urbos 08-04-2012 - 03:01

E ziua de Paste blestematule. O sa te spanzuri in cateva zile.

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian 08-04-2012 - 03:12

@urbos…da ma . pastele si anafura matti! cu oale rosii si verzi ,nepot de criminal!

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian 08-04-2012 - 03:18

to urbos, jadanu te-a fragezit, si acum Io tzaganu te prelucrez la blana , phootuzi anafura si grijandaua matti de nepot de criminal de razboi! Am scapat noi de la BUG dar ,vai de pielea ta sobolan batran !

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian 08-04-2012 - 03:06

urbos catre nenea faab mahsteru: scapa -ma nene, m-o incoltzit jadanu si tzaganu! si i-am ..spurcat eu .cum stiu mai bine, dar ai dreaq astia s-au obisnuit cu jegul meu ,si acum ma phoot concentrat. hai fieti mila de un biet pensionar ,nepot de criminal!Scapa-ma nene ,si apoi te reclam ca eu sant de caracter,urbos ante styx!

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian 08-04-2012 - 03:25

EDICT ; Dau …dezlegare de la sobolani! Orice CETATEAN de pe teritoriu Ro .manica este liber sa participe la campania de deratizare a sobolanilor si a altor daunatori!. Este o Datorie Cetateneasca sa ..combatem purtatorii de ciuma verde!

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian 08-04-2012 - 02:44

Prietene, IO i-ti recomand sa te obisnuiesti cu …disparitia rat.anului,si sa incerci o metoda alternativa pentru un somn linistitor! Daca dxn-ul stabileste insfarsit pretul la …blana sobolanului grizonat a la ploiesti,,chiar vei reSimti pregnant lipsa animalului ,duhoarea animalului antisemit. Oricum .daca vii la vara , sobolanul va avea blana rapciugoasa ,uscata, sarata si in bataia …vantului! Covor de blanuri ,din uscaturile depeacilea!

Ciu Huhu 08-04-2012 - 06:12

Evreilor, HOLOCAUSTUL ROSU EVREIESC-COMUNIST-EVREIESC A UCIS 120 DE MILIOANE DE OAMENI IN LUME!!!!!!!!!!!!!!!!!

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian 08-04-2012 - 12:46

Ciocu mic, ca nicea cu rromani nu avem rusine, au ingrozit EUROPA de ce hotzii mai fac. In U.K first la clonat carduri, ciorditori in Germanica, Franta, Italia si Spania , Iar la prostituate nu au mai fost intrecute de 2000 de ani, de la imperiul roman incoace , deci ciu treci la rand, te-ai borat singur sau sa vina mandelu?

1 2

Comments are closed.