Cartierul general al Guvernului Hamas a fost distrus complet | Ziua Veche
Acasa InternationalExterne Cartierul general al Guvernului Hamas a fost distrus complet

Cartierul general al Guvernului Hamas a fost distrus complet

scris de A.P.
6 afisari

Cartierul general al Guvernului Hamas a fost distrus complet sâmbătă dimineaţa în urma unui bombardament israelian, a anunţat Guvernul Hamas. O altă lovitură aeriană a distrus casa unui oficial Hamas, în tabăra de refugiaţi de la Jabalia, în nordul Fâşiei Gaza, rănind cel puţin 35 de persoane, au anunţat surse medicale.

„Cartierul general al Cabinetului a fost vizat de patru lovituri, iar Guvernul subliniază că îşi menţine poziţia şi se află alături de poporul său”, a anunţat Guvernul într-un comunicat, în a patra zi a ofensivei „Pilon de Apărare” lansată de către Israel. Clădirea, situată în cartierul Nasser din oraşul Gaza, este distrusă aproape complet, potrivit unor martori şi oficiali din cadrul Hamas. „Cartierul general a fost distrus complet, iar case din vecinătate au fost avariate în urma bombardamentului barbar al Israelului„, a declarat pentru AFP un oficial din cadrul mişcării islamiste palestinene.

Armata israelianăa vizat cartierul general (al şefului Guvernului Hamas) Ismail Haniyeh, la Gaza„, a confirmat pentru AFP un purtător de cuvânt al armatei. „În ultimele şase ore, armata israeliană a vizat 85 de noi ţinte teroriste„, a precizat armata într-un mesaj postat pe contul oficial de Twitter.

În faţa persistenţei tirurilor de rachete, Guvernul israelian a autorizat vineri seara mobilizarea a 75.000 de rezervişti din cadrul armatei, la finalul unei reuniuni, la Tel Aviv, a Cabinetului de Securitate, prezidat de către premierul Benjamin Netanyahu, potrivit televiziunii.

85 comentarii

tomi 17-11-2012 - 16:02

PRIETENI,
Revin asa cum v-am promis cu descrierea situatiei si noi desfasurari de evenimente. Revin de asemenea sa aplaud gestul de retinere al lui urbos si digital, este pe onoarea mea un comportament decent si nu voi uita ca aceti oameni pot sa fie si oameni, cinste lor.
CITEZ:
== În faţa persistenţei tirurilor de rachete, Guvernul israelian a autorizat vineri seara mobilizarea a 75.000 de rezervişti din cadrul armatei, la finalul unei reuniuni, la Tel Aviv, a Cabinetului de Securitate, prezidat de către premierul Benjamin Netanyahu, potrivit televiziunii.==
Autorul articolului este bine informat, corectitudine la perfectiune in descrierea actiunii.
Acum vin cu completari ((vezi Ereticu am citit postarea ta in care ma certai ca acum eu am devenit profesor de gramatica- zau ca nu m-am suparat pe tine,ai dreptate ca este o necesitate patriotica a stapinii cu demnitate utilizarea limbii materne – de ce am spus asta?-ca vreau sa vezi cum inca mi-a ramas in cap ora de gramatica cind am fost corectati in a scrie corect cuvintul „completari”, pina ce 80% din elevi scriseseram „complectari”.Este corecta pozitia ta in a scrie corect, imi place sa citesc prezentari in limba romana literara, insa ne este greu, nu trebuie sa exageram, sint concentrat in a expune ideea, scopul este de a nu rupe firul meditatiei, iar asta da nastere uneori la disparitii de litere, repetari de cuvinte si uneori la cacofonii ce zau incerc sa le evit. Ca inginer, nu sint venit din liceu umanist, ci industrial-realist. Politehnica, faculta de mecanica iarasi nu este o academie de literatura si lingvistica. In final imi cer scuze ca mai arunc greseli. Clapetele iarasi le utilizez cu un deget, asa cum am invatat sa bat la masina de scris inca din Romania. Fiind proiectant de produse, responsabil cu proiectarea si dezvoltarea de noi produse in CCSITAC, aveam si resortul de elaborator de standarde de ramura si de stat. Era necesara utilizarea unui limbaj dificil, in standarde faceai cepe la ochi pina reuseai sa-l elaborezi, in fiecare saptamina zburam la Bucuresti la sedinte la centrala si minister la sedintele de editare al standardelor.
Deci Ereticule am incercat sa-ti raspund la ceea ce este legat de utilizarea limbii romane si a ma scuza de deficiente)).
Reiau de fapt tema prezentarii mele.
La fiecare ora armata trimite mesaje conducerii hamas din Gaza sa inceteze tirul de rachete. Mesajele sint transmise direct sefilor hamas dar si prin intermediul egiptenilor, americanilor si altor foruri. Nu vor sa ne auda, nu vor sa inceteze lansarile asupra oraselor israeliene. Din pacate sint victime si de o parte si de alta, palestinienii declara cam 30 de morti in urma bombardamentelor aviatiei, si sute de raniti, la noi sint cam 10 morti si zeci de raniti. Gravitatea actiunii militare insa este alta, despre care v-am scris deja. Este igrozitor de imaginat citi morti erau in ISRAEL daca nu aveam dezvoltat sistemul de aparare antiracheta „Iron Dome”- air defense system- care a distrus cam 85 % din rachete luate ca tinta. Sistemul antiracheta este bine conceput de colegii ingineri de la RAFAEL, este un proiect lung care a durat multi ani insa a devenit eficient peste asteptari. Sistemul dotat cu mai multe aparate radar, si sisteme GPS nu trage orbeste la orice tinta sau obiect zbutator, normal ar fi doborit toate avioanele noastre. Sistemul este inteligent, lanseaza racheta antiracheta dupa ce a detectat obiectivul, s-a calculat traiectoria precisa unde urmeaza sa cada iar abia apoi are loc lansarea. Rachetele inamice la care sistemul a decis ca vor cadea pe locuri pustii, cimp, mare, terenuri virane nu sint doborite. Costul unei rachete antiracheta este de 100.000 de dolari. De la inceputul ostilitatilor s-au tras citeva sute.Scump dar utilizarea lor a salvat sute de vieti si asta nu are pret. Deci revin sa ma gindesc cu groaza ca daca nu aveam aceste jucarii eram acum cu citeva sute de victime si mii de raniti.
Toate insistentele de ai opri pe hamas din isteria lor nu are sanse de succes. Iata ce vreau sa va spun, la noi s-a facut mobilizare a rezervistilor din armata. s-au mobilizat 75000 de militari in rezerva pe linga armata stabila ce este postata in sudul tarii.
S-au facut mobilizari de asa mare anvergura in speranta ca rotusi palestinienii renunta la violente. De asemenea este necesar un numar mare de militari spre a reduce pierderile. Copii nostri sint pe frontul de sud. Armata cu tancurile Merkava, dotate si ele cu noul sistem de neutralizare al rachetelor RPG, stau aliniate de doua zile pe granita cu GAZA si asteapta ca poate poate hamasul ridica minile, se termina ostilitatile si mergem toti la casele noastre. Nimeni de partea noastra nu vrea masacru, daca era asa nu astepta armata terestra doua zile la poarta dusmanului rugindu-l sa inceteze ostilitatile. Cred ca noi am demonstrat suficienta retinere. Se da ultimatum dupa ultimatum cu intrarea terestra poate ca totusi cineva din hamas nu vrea sa-si vada copii, parintii si sa-i vada morti. Este situatia bestiala cind vezi incapatinarea fanatica al acestor teroristi de a sacrifica copii, batrini, femei, vor sa fie mult singe, cadavre pe strazi,desigur vor aduce toate statiile tv din lume sa prezinte masacrele (sper ca nu vom ajunge aici) facute de Israel. Si ce va urma? Cred ca stiti nu trebuie sa va spun, ati vazut la vecinii sirbi acest film, vor intra fortele NATO peste noi, americanii, rusii, egiptenii, iranul poate si ne vor nimici tara. Dupa ce Tel Avivul va deveni teren viran, vor venii 100 de milioane de musulmani si se vor aseza pe Pamintul Sfint ca pasnici si buni cetateni spre a pazi locurile sfinte ale crestinitatii.
Regret ca am intrat in utopie, desigur ca nu va fi asa, voi continua sa merg zilnic la servici, voi continua sa corespondez cu urbos si digital, voi continua sa fiu prietenul vostru din Tel Aviv.
Apreciez ceva iesit din comun. Declaratia de ieri seara ce am vazut-o la canalul „Euronews” al lui Ban Ki-moon, scretarul ONU ma lasat gura casca.
Pentru prima data aud din gura cuiva de la ONU cuvinte de spijin Isrelului si justificatie data actiunii de autoaparare al Tzahalului. Asa ceva nu a mai crescut pe cimpiile noastre sfinte. Nu-mi venea sa cred. A declarat de asemenea ca innaceptabila ofensiva de lansari de rachete peste asezari civile. Zicea ca armata are dreptul sa combata terorismul si hamasul sa inceteze imediat ostilitatile pina nu vor intra divizile terestre si tancurile israeliene in GAZA.
Spunea ca nu poate fi acceptata pozitia hamasului in care trage rachete peste civili, nu 500 cite au tras acum in trei zile si nu chiar si una.
Ce pot zice, lumea se mai schimba, se pare ca rezultatele primaverii arabe cu aparitia noilor guverne islamice totalitare in Libia, Tunisia, Yemen, Egipt, ce devenira peste noapte gemene ale totalitarismului islamic din Iran. Sper ca lumea va merge doar spre pace, spre deschiderea totala ale granitelor, spre o unitale mondiala de intelegere si covietuire pacifista liberala spre o viata moderna si nu concepte ale anului 1400, cu pedepse ca taiatul miini, batai cu biciul, executii fara judecare, familiie cu zece neveste si 50 de copii…..
scuze pentru ca v-am plictisit dar am respectat dorintele citorva de pe forum de a scrie detalii. Voi continua. cu respect tomi
!! sa aveti o duminica placuta !!

BULA 17-11-2012 - 17:00

Domnul corespondent de razboi Tomi, a ajuns sa pupe in bot pe Urbos si Digital. De bo.ulean ce este, divulga din secretele armatei israeliene, care acum se lupta cu niste amarati care trag cu rachetomodele.
Domnule tractorist Tomi, sistemul vostru antiracheta nu o sa faca doua parale in fata unor rachete moderne, invizibile pe radar. Impacati-va cu arabetii si lasati ifosele de mari scule.

BULA 17-11-2012 - 18:45

Alta solutie nu aveti. Doar nu visati sa exterminati un miliard de musulmani. Si vedeti ca America e in kakat si nu o sa va mai poata sustine mult timp.

tomi 17-11-2012 - 18:50

BULA se vede ca esti opincar, si iata ca ti-ai divulgat adevarata meserie de tractorist. Daca aveai un strop de educatie si stofa luai exemplu de la urbos si digital care nu m-au insultat cu o vorba, se pare ca m-am inselat in unele punte legate de ei, si chiar daca revin la intepaturi nu voi uita eleganta de care au dat dovada. Cind nu glumim au inteles rugamintea mea,dar ceea ce le multumesc este ca efectiv nu m-au jignit cu nimic. Nu te da mare, aici nu este vorba de lins pe cineva, inutil e sa incerci a ma asmuti, ei au doverdit ca pot sa fie domni cind este necesar pina ce tu domn profesor unversitar, tractorist fruntas la CAP Bubulestii de vale nu poti sa fi nici macar profesor de sofat tractorul.

Timotei 17-11-2012 - 19:13

Draga Bula, oare contesti ca societatea bazata pe islam are reguli profund anti-umane?

BULA 18-11-2012 - 08:16

Taticu, eu cred ca Dumnezeu e acel ceva (Big Bang-ul) care a creat Universul si legile lui. Nu dau doi bani pe reprezentarile naive (unele impregnate cu violenta) ale unor popoare inapoiate.
Si mai cred ca devierile spre violenta ale islamistilor, sunt in proportie de 90% generate de agresiunea occidentala, de marile puteri care au trecut cu forta lor militara peste tarile islamice, ramase cu sute de ani in urma Occidentului.

DXN 17-11-2012 - 21:02

Imi cer scuze BULA ca am postat aici.
As vrea ca tomi sa inteleaga ceva despre ce e bun si ce e rau!

digital 17-11-2012 - 22:04

tu postezi ca un bou ce ești,peste tot!
la ce dreq îți mai ceri scuze?!

tomi 18-11-2012 - 01:10

DXN te aud si te citesc insa eu sint mai naiv ca tine si cred in prietenie, cred ca oamenii pot sa aibe in ei si un gram de demnitate si daca fac eforturi de gindire pot sa ma inteleaga si chiar daca nu sint de acord cu mine.
Dar in final poti conta pe mine, nu te simti parasit, ai dreptate in cele ce sustii, insa incearca sa fii mai calm.
cu stima tomi

DXN 18-11-2012 - 16:55

tomi,
Toate cele spuse de mine nu au fost din cauza ca sunt evreu/jidan/israelit ….
Nimic mai injust!
Nu sunt ovrei!
M-am nascut la Panet, intr-un grup mic de romani.
Tata era din Izvoarele GR, iar mama din Margau, din neamul Popteanului. Romancuta scapata de furia celor cu pana la palarie, fiind nascuta in 38.
Era sa fie omorata la fel ca bunica de … un roman pe nume Stanciu, care isi spunea Csaky si care ii urmarea de fapt pe evrei si nu pe ramani, dar nu conta pentru el!
A salvat-o un jidan/ovrei/evreu pe nume Haim Ilion. A luat-o din cotetul gainilor unde se ascunsese si a dus-o la Panet acolo unde avea o pravalie de vandut geamuri! Acolo, mai tarziu, l-a cunoscut pe tata care facea o aplicatie militara pe dealurile muresene, in 1951.
Acest criminal Csaky (care si-a schimbat numele Stanciu) a declarat in ziarele vremii ca a scapat de furia ungurilor datorita unei romance cere ii era iubita si l-a ascuns la Margau! Mama avea atunci 7 ani!
Ma irita faptul ca dobre&Co injura si incita la antisemitism!
„De ce esti iritat si nu esti calm?” vei intreba!
Iti raspund: Din cauza ca rautatea oamenilor poate fi combatuta doar cu rautate, nu cu bunatate si cu lipsa reactiei!

urbos 18-11-2012 - 18:07

Cum incapea ma scroafa Rozica in cotetul gainilor? Hahahaha!

Ereticul 18-11-2012 - 21:14

Domnule DXN,
Am citit si recitit scurta dvs. relatare, dar nu inteleg urmatoarele:
1. din cate am vazut eu pe harta atat Margau cat si Panet sunt localitati care s-au aflat sub dominatie maghiara in urma dictatului de la Viena.
2. din declaratiile dvs. Csaky / Stanciu urmarea ovrei.
Rezulta urmatoarea intrebare logica – cum este posibil ca un ovrei sa salveze o romanca, intr-un teritoriu administrat de unguri care, conform teoriei oficiale, au deportat intreaga ovreime la Auschwitz? Si – in primul rand – de ce ar fi vrut un roman transformat in ungur sa ucida o copila nevinovata, de numai 7 ani?
3. Va citez: „Acest criminal Csaky (care si-a schimbat numele Stanciu) a declarat in ziarele vremii ca a scapat de furia ungurilor datorita unei romance cere ii era iubita si l-a ascuns la Margau! Mama avea atunci 7 ani!”
Nu se intelege cand a facut jigodia romano-ungureasca acele declaratii, si nici nu rezulta relevanta lor. Poate ne puteti da mai multe detalii sau eventual sa reforumulati povestirea.

BULA 17-11-2012 - 17:06

Cat pomelnic scrisasi ! Esti invatat sa bati la masina cu un deget, de cand dadeai rapoarte la Secu. Si mai lasa patetismele, eu sunt o fire miloasa si dau in plans cand citesc smiorcaieli din astea.

BULA 17-11-2012 - 18:43

Sa ai parte de nevasta (sau amanta) de cate ori ma duc eu la o moschee (adica niciodata). Vezi numai islamisti peste tot, cum vede Paulica KGB-isti. E de la marijuana pe care o tragi pe nas.

tomi 17-11-2012 - 18:56

Sigur ca esti islamist, din acest motiv nu ai reusit sa-ti inchizi gura pina ce urbos si digital au dovedit ca au stofa de domni ceea ce nu voi uita. Adica ei au reusit sa accepte postarile mele fie ca poate nu le-au citit dar nu au aruncat cu noroi si asta este deja mare lucru.
Pe tine orgoliul de arab te-a lovit in burta si n-ai reusit sa nu vomiti.

Timotei 17-11-2012 - 19:15

Nu cred sa fie arab, e un oltean capos, dar se da dansul pe brazda, si apoi sa te tii, si-au
fu tu t
hamasii norocul cu Bula, si numai rau o sa le mearga.

DXN 17-11-2012 - 21:08

tomi,
Imi cer scuze BULA ca postez aici, tot pentru tomi.
MAI OMULE, EU TE CRED CA ESTI EMOTIONAT!
Ti-am spus-o de ieri.
Dar pe acest forum nu miza pe urbos&Co.
Toti ceilalti, chiar daca nu sunt de acord cu anumite aprecieri, NU TE DUSMANESC!

urbos 17-11-2012 - 21:14

Ce e ma vierme terorist, nu-ti convine lupta impotriva extremismului?

DXN 17-11-2012 - 21:19

Ma’ dobre,
Asta-i incitare la antisemitism nu lupta antiextremista, neterminatule!
Extremist ai fost tu in Spania cand ai participat la detonarea vagoanelor „urbos” madrilene!

Ereticul 17-11-2012 - 18:34

@ tomi: Multumesc pentru raspuns si pentru tonul civilizat. Nu cred ca relatarea dvs. a plictisit pe nimeni, chiar daca majoritatea cititorilor (printre care ma numar si eu) nu au o legatura sau un interes direct in zona de conflict.

tomi 17-11-2012 - 18:40

@Ciu Huhu ai perfecta dreptate, insa toata lumea considera hamasul ca organizatie terorista. Cu exceptia cui, ce crezi? Normal ca hibulah, care-i sora lor geamana, Iranul, Egitul nou al fratilor musulmani care ei insisi sint organizatie terorista, Mubarak luptase ani lungi contra lor insa se pare ca fara rezultate, toti cei care acum conduc Egiptul au iesit din puscariile teroriste unde-i tinea Mubarak. Turcia este de partea lor, cu Erdogan, islamist terorist, deci cam astia sint cei care ii pupa-n dos pe hamas, restul lumii, Europa, USA, ONU ne dau dreptul la autoaparare. Sa va zic un exemplu de cita ironie este in eforturile israeliene de a nu face gafe strategice. In urma cu o ora am auzit la stiri, acum la noi toate posturile tv radio internet sint mutate pe informatii non stop. Uite acum doua ore a sunat alarma in orasul meu, linga Tel Aviv, sintem tot oras de litoral comparativ cu Constanta, atit ca nu este port doar faleza turistica si oras industrial. Am stat cuminti in casa, bloc cu patru etaje, eu cam nu permit familiei sa intre in criza, sigurul care s-a agitat a fost catelul meu RIO. Am auzit trei explozii puternice si atit. Dupa citeva minute am auzit la radio ca sistemul antiracheta a doborit rachetele FAJR 5.
Noi sintem trecuti prin bombardamentul peste Tel Aviv cu rachete SCUD, pe vremea ciund eram in armata, asa ca efectul psihologic al unor capete focoase de 30-70 kg este o nimica toata fata de capetele SCADURILOR irakiene care erau de 250 kg sau de 500 kg ce chiar erau in stare sa darime un bloc cu 4 etaje.
Revin la ceea ce voiam sa zic, deci am auzit la buletinul de stiri ca a luat o noapte intreaga guvernului sa se decida bombardarea acestui birou al presedintelui hamasului din Gaza. Au fost studiate toate cartile legislative, au fost invitati o armata de avocati si procurori,si deabia dupa ce s-a stabilit ca acea cladire nu este cladire guvernamentala intrucit GAZA nu este stat s-a trecut la ordinul bombardarii lui.
tomi

Timotei 17-11-2012 - 19:11

Desi, daca stai sa te gandesti, un meteorit care sa steagra Kabba, ar sterge si islamul si ar reuni civilizatia.
Da, asta ne trebuie!

Morkova Vesela 17-11-2012 - 19:37

Meteorit sau una de 20 de gigatone, tot aia.
Dar, de ce trebuie mers pe noroc, adica daca nu pica meteoritul?

Ciu Huhu 17-11-2012 - 20:16

meteorit e mai bine

tomi 18-11-2012 - 00:29

Timotei, Morkova Vesela, Ciu Huhu, eu nu cred ca aveti dreptate, nu zic asta ca sa cistig simpatia altora dar cred ca expunind textele mele dupa parerea cinica a lui BULA ca atasat de presa sau mai exact :
==BULA 17-11-2012 at 17:00
Domnul corespondent de razboi Tomi, a ajuns sa pupe in bot pe Urbos si Digital. ==
Nu ne pupam in bot dar putem sa ne respectam reciproc si pe onoarea mea ca admir gestul lor, ajung sa ma mir de ce a fost nu stiu chiar daca eu insumi reuseam sa fiu atit de domn fata de ei.

tomi 18-11-2012 - 00:33

Insa ideea cu meteoritul il accept, daca este din cosmos nu sintem vinovati, mai ales ca arabilor le plac pietrele si meteoritii. Se duc anual in pelerinaj la Mecca un miliard de musulmani si se roaga la dumnezeul lor un meteorit negru si urit, l-am vazut in diferite fotografii detaliate pe National Geografic, este infiorator, nu poti intelege ce vrea sa fie, a te ruga la acest monstru defineste perfect modul de viata vilent al arabilor, pofta de a vedea singe, cruzimea lor infioratoare.
tomi

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 18-11-2012 - 00:37

prietene drag, cu cine zici si crezi ca te respecti reciproc ?!? Inteleg ca esti afectat profund de ce se intampla in ISRAEL , dar asta nu te indreptateste sa vorbesti de onoare si respect vis-a vis de niste neonazisti de sorginte legionara ! Niciodata nu te-am criticat pe fata, dar acum ai alunecat rau , draga Tommy !

tomi 18-11-2012 - 00:38

Nu reusesc sa trec tot textul, un paragraf mi-e taiat non-stop, deducet-il singuri…

Hap Ciu 17-11-2012 - 22:51

@ Tomi – OSLO E KAPUT

Declaratia acordului a fost semnata si data pe 13 Decembrie, pe 13 !!!
Deci nu a avut noroc, trebuie sa recunoastem. Caci frectia cu statul palestinian este complet incompatibila cu aruncarea a sute de rachete in fiecare an.
Iar mincinsoul Arafat a crapat intre timp.
Nu au respectat acordul in spiritul lui, adio si nu am cuvinte.

Doru Dragomir 17-11-2012 - 23:12

Avem o rugaminte la dvs. Ramaneti la un singur nick, daca vreti sa mai aveti acces pe forum!!!!

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 18-11-2012 - 01:37

@aKA kaTurboS , tu ce p.m ai fost si esti si in continuare ? Un gonoi ordinar de ceea mai joasa speta , mentinut de unii din red.zv !

un crestin 17-11-2012 - 16:24

Draga Tomi,

numara-ma si pe mine printre cei foarte interesati de ce se petrece in Tara Sfanta. Biblia ne spune ca daca vrem sa stim mersul vremurilor sa stam cu ochii tinta spre Ierusalim.

Este o veste buna ca hohotul urias de ris al conglomeratului modern Goliat , rasuna mai incet peste capul acestui firav popor de urmasi ai ciobanasului psalmist David.

tomi 17-11-2012 - 19:14

Crestine, promit sa continui sa scriu in masura in care va interseaza.

urbos 17-11-2012 - 19:51

Tara Sfanta e sub ocupatie ji doveasca. Trebuie eliberata.
Iar firavu popor de paraziti e sustinut de fapt de Goliat.

Ciu Huhu 17-11-2012 - 19:57

Nu, asta e gandire de bulshit pe termen scurt!
Goliath vrea ca din conflict islamul sa iasa cu fatza umana, pe spinarea sacrificiului „ji danilor” cum le zici tu.

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 17-11-2012 - 20:10

Aka kaTurboS ai iesit la vedere, cu ajutorul unor ,,camarazi de nadejde” de la redactie !

tomi 18-11-2012 - 11:21

urbos , de acum are sa-mi fie greu sa te cred rau. Ai dat dovada ca nu este dreacul asa de negru precum vrea sa para. Am vazut si partea ta buna si mi-e mi-ajunge.

Paul din Ohio 17-11-2012 - 17:02

Ma intreb care sa fie cauza acestor atacuri fara rost ale Hamas impotriva asezarilor CIVILE israeliene, Tocmai acum, in timp ce guvernul pro-rus al Siriei ucide mii de civili in acea tara si, pe de alta parte, Iranul sprijinit de Rusia isi infometeaza locuitorii pentru a construi cateva bombe atomice. Nu cumva aceste actiuni sunt coordonate si constituie o NOUA DIVERSIUNE KGBista a Rusiei ca sa indrepte atentia lumii in alta directie? Oricum, daca totusi Iranul si Rusia vor reusi sa pastreze controlul asupra Gazei, tot ei vor trebui sa plateasca pentru reconstructie. Sa vedem cat vor mai putea aceste tari banditesti sa tot plateasca pentru distrugerile pe care le provoaca.

BULA 17-11-2012 - 17:17

Paulica, da-mi te rog adresa sa-ti trimit niste ceai anti-KGB, care se vinde la noi la Plafar.

Ma omuleanule, in Siria 85% din populatie este islamista (rebelii) si 15% este europenizata (aia de partea lui Asad). Islamistii, pe care vad ca tu ii aperi, fac filtre in circulatie, in cartierele pe care le controleaza, si le iau gatul la crestini si la cei care nu sunt de partea lor. Nu vad logica pentru care americanii si vest-europenii sunt de parte islamistilor. Sa fie doar din cauza ca Asad le-a permis rusilor sa foloseasca un port la Mediterana ? Sa fie interesul pentru vanzarea de arme catre islamisti ? E o prostie ce fac occidentalii.

Paul din Ohio 17-11-2012 - 20:27

BULA ai fost, BULA esti si BULA vei ramane. Dupa tine, 15% din populatia unei tari (in cazul de fata KGBisti de ai tai) au dreptul sa extermine 80% din populatie, daca acestia nu sunt KGBisti.
Mare e gradina lui SATANA!

un crestin 18-11-2012 - 07:46

Asa cred si eu.
Hai sa insir aici niste lucruri mai putin cunoscute.

Siria asa cum putini de aici o stiu:
—————————————-
Cham Cote D’Azur – cea mai mare statiune la Mediterana. , Poarta San Pauls – Damasc, Biserica Ananaias, Manastirea Sydnaya, Maaloula – singurul loc de pe glob unde se mai vorbeste ARAMAICA, limba Domnului si Mantuitorului nostru Isus, libertate religioasa respectata, vizita Papei Ioan, Sinagoga Jobar veche de 2000ani , expozitii internationale, splendida Opera din Damasc, , moluri luxoase, nenumarate universitati, , pestera de cristal, gastronomie delicioassa, plantatii de maslini ( a 5-a producatoare mondiala de masline), lamai, mere, struguri uriasi, grau, echipamente medicale moderne, irigatii moderne, ferme de peste, cai arabi, ugarit- primul alfabet din lume, Arenele Bosra, oi siriene unice in lume, sere moderne, Sate siriene de zici ca-s orasele, ….. lista este prea lunga.

Celebritati siriene:

Steve Jobs , Jery Seinfeld, Paul Anca, Paula Abdul, Carlos Menem – pres. Argentina, Adunis – poet, Mitchell Daniels – guvernatorul st. Indiana

si nu in ultimul rand, Nimrod- personajul biblic pomenit adeseori de alta celebritate care ne-a parasit fara temei: Alamar.

un crestin 18-11-2012 - 07:53

ps. Acel „asa cred si eu” era un reply dat luii Bula la afirmatia dumnealui ca „e o prostie ce fac occidentalii” inarmand si ajutand la intronarea unei conduceri islamiste radicale.

tomi 18-11-2012 - 11:25

Pentru Israel raminerea lui Assad la putere este de cea mai mare importanta.Granita cu Siria a fost cea mai sigura de-a lungul a 30 de ani.Eu cred ca ar fi de datoria noastra sa sprijinim strategic pe Assad.

BULA 17-11-2012 - 17:21

Paulica, da-mi te rog adresa sa-ti trimit niste ceai anti-KGB, care se vinde la noi la Plafar.

Ma omuleanule, in Siria 85% din pop_ulatie este islamista (rebelii) si 15% este europenizata (aia de partea lui Asad). Islamistii, pe care vad ca tu ii aperi, fac filtre in circulatie, in cartierele pe care le controleaza, si le iau gatul la crestini si la cei care nu sunt de partea lor. Nu vad logica pentru care americanii si vest-europenii sunt de parte islamistilor. Sa fie doar din cauza ca Asad le-a permis rusilor sa foloseasca un port la Mediterana ? Sa fie interesul pentru vanzarea de arme catre islamisti ? E o prostie ce fac occidentalii.

Paul din Ohio 17-11-2012 - 17:21

Da-mi si mie niste dovezi ca Arabia Saudita si nu Rusia ta, sustine financiar Hamas.Se stie ca armele hamas vin din Iran nu din Arabia Saudita. Pe de alta parte Arabia Saudita si Iranul nu sunt „prieteni”, ca sa folosesc un eufemism.

tomi 17-11-2012 - 19:08

Paule, ajutorul financiar cel mai relevant cred ca vine din partea Iranului. Acele rachete FAJR 5 ce le trag peste noi sint de fabricatie iraniana. Ei trimit prin peninsula Sinai convoaie de arme si munitii in GAZA, care nu de putine ori sint bombardate de aviatia israeliana ce le depisteaza pe traseu. Ultimele pulverizari ale acestor expeditii au fost in Sudan. Tot in Sudan acum o luna a fost bombardata o fabrica de armament. Care? Chiar ceea care monta rachetele FAJR 5 aflata in proprtietatea IRANULUI.

urbos 17-11-2012 - 19:55

Si ce importanta are daca armele sint iraniene? Armele ji danesti, americanesti, rusesti, chinezesti, omoara oameni peste tot in lume. Comertul e comert.
Ji dania e stat terorist si trebuie desfiintat.

digital 17-11-2012 - 21:24

bă deicsen,tu nici dacă vrei și te chinui,nu poți demonstra că ești mai prost,decât unul din clasa pregătitoare!

digital 17-11-2012 - 21:28

@DXN
17-11-2012 at 21:1

deicsene tâmpit,fii atent aici,îți propun un plan:tu te înscrii în fiecare an în clasa pregătitoare(că oricum nu ai capacitatea s-o treci!),iar eu nu mă mai cert cu tomi,e ok?!

DXN 17-11-2012 - 21:36

@digital
17-11-2012 at 21:28
ITI PROMIT CA MA INSCRIU, DA’ LA ANU’ DE-ACUMA!

DXN 17-11-2012 - 21:38

@digital
17-11-2012 at 21:24

bă deicsen,tu nici dacă vrei și te chinui,nu poți demonstra că ești mai prost,decât unul din clasa pregătitoare!

Mai citeste o data slugaludobre!

Paul din Ohio 17-11-2012 - 23:22

Si Iranul de unde primeste rachete si alte arme?

tomi 18-11-2012 - 00:54

OH, Paule aici ai bagat un gol mare. De unde are Iranul arme? Pai le fabrica singuri ca nu putem minimaliza puterea lor economica, stiintifica, strategica. De unde le-au mostenit? De la noi. De ce? Pentru ca Israelul era in relatii excelente cu Iranul in timpul Sahului. In timpul razboiului Iran-Irak Israelul ajuta strategic pe iranieni cu armament si tehnologie. Multumescul pentru ajutorul primit de la noi de-a lungul deceniilor il primim acum de la ayatolahi si ahmed din iad cu amenintari cu desfiintarea si pirjolirea Israelului. Fa un bine si primeste raplata…

urbos 18-11-2012 - 01:25

Roong!
Raspunsul corect la Paulica e: rusii.

Pe de alta parte voi ati inventat si roata, stie toata lumea.

Paul din Ohio 18-11-2012 - 01:53

Prin urmare, rusii nu au nimic de a face cu aceasta situatie. Aici ne despartim tomi. Tu probabil te tragi din evreii veniti din URSS.

tomi 18-11-2012 - 11:10

Paule nu vreau sa traiesti cu concluzii gresite, ma trag din evrei romani ce numara multe generatii in Romania. Dupa cite stiu strabunii mei provin din evrei veniti prin 1700 din Polonia Cehia si Germania. Nu am spre bucuria mea nimic comun cu rusii mai ales ca nu-i suport, si chiar pe evreii cei de aici din Irael proveniti din fostul URSS nu-i inteleg si nu-i suport sint rasa slava cu mentalitate sovietica, nu sint patrioti buni, iar ca meseriasi sint o catastrofa. Evreii originari din Rusia nu stralucesc in nici o profesie, sa te fereasca sfintul sa pici pe miinile unui medic venit din mediul sovietic, poti sa-ti comanzi loc la cimitir. Inca un pic si devin antisemit….
tomi

Paul din Ohio 19-11-2012 - 00:44

OK tomi.

BULA 18-11-2012 - 08:06

@ Scumpul si genialul TOMI

FAJR 5 nu sunt rachete de lupta, judecand dupa eficacitatea lor. Cred ca au fost proiectate ca tinte pentru antiaeriana, la manevre de razvoi.
Sa va fereasca Cel de Sus de adevaratele rachete, eventual dotate si cu focoase nucleare.
Nu v-o luati in cap, ca e de rau. La criza economica de acum, nu e exclus ca tarile occidentale, sau chiar asiaticii, sa le vanda arabetilor rachete adevarate.

Morkova Vesela 17-11-2012 - 19:34

…”Ma intreb care sa fie cauza acestor atacuri fara rost ale Hamas impotriva asezarilor CIVILE”…
Buna intrebare, si rau e raspunsul: asa vrea muschii lor!

Morkova Vesela 17-11-2012 - 19:39

ISLAMUL SE AFLA IN CONFLICT CU SPECIA UMANA.

Ciu Huhu 17-11-2012 - 20:21

Ba pardon – ISLAMUL SE AFLA IN CONFLICT ARMAT CU CIVILIZATIA

tomi 18-11-2012 - 00:58

DA si se numeste Jihad,”razboi sfint” in care urmeaza ca toata lumea sa treaca la islam. Nici o alta religie nu este recunoscuta de coran.

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 17-11-2012 - 19:44

Daca cineva mai avea dubii privind patologia (starea de dementa) a internautului care apare sub denumirea ,,bula”,interventiile de fata denota de starea grava de perceptie a realitatii . Si daca intradevar este cadru universitar , situatia este si mai grava. Personal , nu cred ca este cine se recomanda !Se asunde intr-o lume a himerelor !

Morkova Vesela 17-11-2012 - 19:46

Uf, trebuie sa te anunt sa suntem in complet si total dezacord aici.

digital 17-11-2012 - 19:49

mai răsfirați,băieți,mai răsfirați!
vă îndesarați p-aci,ca păduchii,pe speteaza lui tomi,căruia,în mod elegant și normal i-am acordat susținerea unui moment critic!e treaba lui cum o face!
dar asta nu înseamnă că voi faceți parte din armistițiu!

Morkova Vesela 17-11-2012 - 19:52

ok, ok

urbos 17-11-2012 - 19:56

E acelasi psihopat care scrie sub sapte nickuri…

Ciu Huhu 17-11-2012 - 20:01

Batca e Sobru, si Dragomir e Digital

tomi 18-11-2012 - 11:29

Revin sa-mi exprim aprecierea pentru felul decent in care v-ati purtat in ultimele zile. Am tot respectul pentru voi. Nu inseamna ca sint prieten cu voi dar va respect ca ati dovedit ca puteti fi oameni.

digital 18-11-2012 - 12:31

băi tomi,vreau să știi un lucru!
nimeni nu deține adevărul suprem și știi de ce,pentru că adevărul,este relatiiv,ca orice lucru din lumea asta!
dreptul la opinie,oricare ar fi ea,nu se mai încadrează la acest segment și atunci fiind proprie,are toată lumea dreptul s-o exprime,așa cum crede și cum dorește,indiferent de ceea ce cred ceilalți!
atâta timp cât nu deținem nici unii dintre noi adevărul suprem și nici nu avem cum,ne vom înjura,,pupa, concesa ori facilita în acțiunile și luările noastre de poziție perpetuu și sistematic,chiar dacă ne cheamă digital,tomi,urbos sau deicsen!
să nu te aștepți la mare lucru din partea mea că voi fi altfel dar să nu nici disperi,oricum vei mai fi înjurat și blagoslovit la greu așa cum voi fi și eu,probabil important este să ne exprimăm și să ne asumăm,altfel această modalitate de intercomunicare,nu-și mai are rostul!

tomi 18-11-2012 - 18:08

Digital ai dreptate, nu aici este problema in a avea puncte diferite de vedere, opinii diferite, tu nu maninci pere ,eu nu maninc mere insa perele imi plac. Naiva comparatia dar n-am gasit alta. La fel fiecare are dreptul la expresie libera. Dar vreau sa te intreb un lucru cu care nu sint in clar si sper un raspuns decent asa cum ai fot pina acum, de ce ma urasti? Ca sint evreu sau ca sint tomi? La fel, asa cum ai vazut in ultimele mele postari am facut pe reporterul de teren, am evitat la maximum interpretari sau pareri personale am facut relatari neto.Cred ca nu te-a deranjat.
Revin la ceea ce caut sa aflu de ce crezi tu ca ma urasti? de ce urasti evreii in general? Daca ai suferit prejudicii de la unul numit Strul uraste-l pe Strul din tot sufletul dar nu pentru ca este evreu ci pentru ca este Strul care ti-a provocat prejudicii, ti-a facut rau. Trebuie sa urasti la fel tilharul care ti-a spart casa si ti-a golit seiful de bijuterii fie ca il cheama Mircea fie ca este Strul.
Explica-mi parerea ta Digital, desigur daca crezi ca vrei, totul este la decizia ta, este simpla mea curiozitate de a invata ce este acel fenomen numit antisemitism. Eu nu il cunosc si nu il inteleg, stiu doar ca nu este bun si este periculos. Vezi, eu gasesc o mare deosebire intre cazurile din perioada fascismului cind un elev era exmatriculat din liceu ca provocase un scandal in scoala, cu capete sparte sau picioare rupte sau elevul exmatriculat ca era evreu. Gindeste-te ce umilinte suferea acel copil , poate elev eminent eliminat ca era evreu, cita rusine. Nu putine cazuri de sinucideri au fost din acest motiv. Elevul vagabond, cel ce este eliminat din scoala din motive de vandalism este mai mult ca sigur ca nu va varsa o lacrima pentru ce pedeapsa a primit. Nu am prins ca norocul acele vremuri, iti povestesc din povestile bunicilor si ale parintilor mei care au trecut prin razboi, m-am nascut mult dupa razboi cind lumea uitase deja ce umilinte au avut de indura oamenii in acele timpuri.
tomi

digital 18-11-2012 - 18:29

băi tomi,eu ți-am m-ai explicat odată și te-am trimis la postarea mea în care mi-am explicat poziția mea destul de echivocă și fără atingere la nimeni!
era ceva de geneul:lasă-mă să trăiesc,ca să te las să trăiești,indiferent de păreri sau interese!
mai mult,Dumnezeu cu mila!
din acel moment zarurile au fost aruncate într-un sens sau altul!
dacă mai ai curiozitatea si interesul să cauți,vei afla,dacă nu,rămâne cum am stabilit

andra 17-11-2012 - 21:52

Mai usor fratilor, doar va aduceti aminte ca sunteti urmasii lui Avraam, spiritual vorbind, si unii si altii (evident, ma adresez unor oameni care cred ca sunt creatia lui Dumnezeu, nu maimute, asta ca premisa pentru discutie). Nu este tentant proiectul sionist al lui Theodor Hertzl care prevedea un stat comun arabo-iudaic, o adevarata putere regionala?

tomi 18-11-2012 - 01:04

Da teoretic insa practic amesteca uleiul cu otetul si vezi daca iese ceva. Nu puteti intelege ca religia noastra mozaica este identica cu cea crestina cu aceeasi sfinti si aceeasi carte de rugaciuni, fie el numit vechiul sau noul testament. Dar ce avem noi comun cu coranul o religie barbara care proslaveste crima,singele,voileta dementa al lui allah si mohamed??

ValVerde 18-11-2012 - 01:19

Evreii si Arabii au fond genetic comun. Se trag din stramosi comuni care au trait in Orientul Mijlociu citeva mii de ani in urma.

Religia bat-o vina !

Unii cu meteoritu’ , ceilalti cu zidu’……..
Fiecare cu pietrele lui, si se omoara cu sirg unii pe altii pretinzind ca bolovanul lor e mai bun decit cataroiu’ vecinului.

BULA 18-11-2012 - 07:52

Probabil te referi la evreii adevarati, nu la khazaretii originari din nordul Turciei.

ValVerde 18-11-2012 - 16:10

Nah…aproape toti

digital 18-11-2012 - 12:38

da bă tomi,iar devii bouleț,dacă amesteci uleiul cu oțetul în proporțiile corecte,obții un dressing nemaipomenit pentru o salată la mâncarea adecvată!
bineînțeles că mă enervezi cu deducțiile tale!
de unde dreq le scoți,mă?!

tomi 18-11-2012 - 18:12

n-am gasit alta mai buna, si zau ca nu ma pregateam sa fac salata. Treci peste faza cu otetul, conteaza ce am vrut sa zic.

digital 18-11-2012 - 18:34

băi ,tu ai auzit de toleranță și conviețuire,sau pentru tine și o parte din lume acestea sunt noțiuni abstracte,doar de pus în discursuri desuete,folosite mai nou ca armă veninoasă,împotriva a tot ce înseamnă,umanitate?!
te întreb,doar,dacă nu poți,nu e nevoie a-mi răspunde!

digital 18-11-2012 - 18:46

vezi mă,tomi,nici nu s-a uscat cerneala pe postare și toleranța a fost murdărită!
nu i-aș dori lui vodka și nimânui să se lovească de un bolovan…dar atunci când ți-o cauți ți-o găsești,cu siguranță!

Hap Ciu 17-11-2012 - 23:16

Prin bombardamentele comandate de Khaled Mashal seful Hamasului a anulat Tratatele Olso 1 si 2, iar cum PLO nu mai exista, nu se mai pune problema autonomiei teritoriilor capturate prin insaleciune si imigratie ilegala de la Israel.

Sa spunem deci adio visului de pace, tot cum in ultimii 50 de ani in Liban si Siria si Iordania si Eghipt palestinienii au dat dovada de dorinta acuta de razboi si razbunare, tot asa o fac acum in Israel.

Este regretabil, dar acesta este adevarul, palestinienii nu sunt capabili de autoguvernare si nu trebuie lasati fara forta de disciplinare a unui stat mai puternic.

jan dinu 18-11-2012 - 09:48

—Masochismul leaderilor — Hammas ii tin ostateci pe
locuitorii Gazarieni de multa vreme in conditiile din ce in ce mai
precare in aceasta zona considerata una dintre cele mai dense din lume .
Intransigentza lor de-a nu dori o solutie de coexistenta bazata pe relitatile
actuale mai ales prin cerinta lor de-a avea „dreptul reintoarcerii ”
milioanelor care s-au inmultit in alfara acestui mic teritoriu (IS-PA)de origine le prelungeste la nesfirshi aceasta situatie …shi sigur „minunea
profetului Mohamed shi a lui Allah n-o sa apara niciodata …..
Populatia manipulata de mai marii islamului care ii considera doar
o – carne de tun pentru continuu sacrificiu – pentru interesele lor
a inceput fi observata in lume ca o enorma ipocrizie jucata repetat
pentru cauza lor bazata pe – deogma religioasa exprimata in Coran –
impotriva — infidelilor — …. Datorita schimbarilor climatice rapide
zona lor bazata doar pe avutia petrolului …dar fara apa atit de vitala
va avea efect catastrofal greu de controlat …shi putintza de-a
gasi alt loc sub soare devine in lumea de azi din ce in ce mai imposibil .
Daca au jucat cartea – exploziei populatiei – ei au grasit devenind bumerang !JD-USA
JD-USA

digital 18-11-2012 - 17:10

DXN
18-11-2012 at 16:55
hai zi-i care e povestea adevărată?!
poimâine vii cu alta?!
așa te faci credibil cu povești la colț de stradă,cine crezi că te mai înghjte,mă,fii măcar consecvent cu minciunile pe care le spui prima oară!
e regulă de bun simț dacă în civism și principialitate nu reușești să te încadrezi!

Ereticul 18-11-2012 - 21:52

@ digital & urbos: incerc sa nu ma ante-pronunt si sa aplic principiul „audiatur et altera pars”. Deocamdata este randul d-lui DXN sa-si sustina marturia istorica. Sunt interesat de naratiunea domniei sale ca urmas al unor romani care au suferit multiple persecutii din partea ungurilor (si nu a unor presupusi romani convertiti) in perioada amintita de domnia sa. Am pus intrebarile cu buna credinta, din cauza faptului ca ceea ce stiu eu de la rudele mele nu prea se potriveste cu cele relatate de dansul. Este posibil ca detaliile pe care va avea bunavointa sa le furnizeze sa clarifice lucrurile, dar nu exclud nici varianta in care naratiunea domniei sale sa ajunga intr-un „punct mort”. Sa traim si sa vedem ce va urma.

Comments are closed.