Acasa InternationalExterne Catastrofă. Avion de pasageri prăbuşit la graniţa Ucrainei cu Rusia

Catastrofă. Avion de pasageri prăbuşit la graniţa Ucrainei cu Rusia

scris de A.B.
4 afisari

UPDARE 19,05. Avionul malaezian prăbușit pe teritoriul Ucrainei a fost doborât de tiruri ale unui sistem de rachete antiaeriene Buk, a notat consilierul ministrului ucrainean de interne Anton Gherașenko, pe pagina sa de Facebook.

Un avion de pasageri Boeing-777 al unei companii aviatice malaeziene s-a prăbușit pe teritoriul Ucrainei, la circa 60 de kilometri de granița de Rusia.

Echipe din nouă ţări caută avionul dispărutPotrivit unei surse a agenției ruse Interfax, avionul companiei aviatice malaeziene, care efectua un zbor pe ruta Amsterdam-Kuala Lumpur, a început să piardă altitudine la 50 de kilometri de spațiul aerian rusesc, iar la scurt timp a fost descoperit în flăcări pe teritoriul Ucrainei.

Sursa a precizat că la bord se aflau 280 de pasageri și 15 membri ai echipajului.

Prăbușirea a avut loc nu departe de Donețk, unde au loc ciocniri între forțele ucrainene și separatiști proruși. Potrivit unei surse citate de Interfax, avionul ar fi fost doborât la o altitudine de 10 km.

33 comentarii

urbos 17-07-2014 - 19:05

Facatura tipic americano-ji daneasca. Nu stiu ce au cu bietii malaezieni.

Tache 18-07-2014 - 01:12

Malaiezienii au furat de la americani un centru mobil de comanda al avioanelor fara pilot, pe care au incercat sa-l vanda Chinei. Tehnologie foarte-foarte avansata. De aceea a fost doborat si celalalt avion malaiezian in Marea Chinei de Sud.

ValVerde 18-07-2014 - 02:02

Ba, esti in urma cu ce zice Vocea Rusiei.
Tocmai au anuntat ca avionul avea aceeasi culoare cu avionul personal al lui Putin asa ca e clar ca l-au doborit ucrainienii manipoolati de americani.
Invata ba lectia, ca radem toti de tine.

PS Chestia cu avionul lui Putin si Vocea Rusiei e absolut reala !!!

Tache 18-07-2014 - 02:13

Posibila ţintă a rachetei lansate de la sol sau de un avion militar, care a lovit avionul Boeing 777, aparţinând companiei aeriene Malaysia Airlines, putea să fie avionul preşedintelui Vladimir Putin, a anunţat o sursă din Rosaviacia.

Avionul prezidenţial s-a intersectat cu aeronava malaieziană în acelaşi punct şi pe acelaşi eşalon: lângă Varşovia pe eşalonul 330 la altitudinea de 10.100 de metri. Avionul a fost acolo la 16:21 ora Moscovei, Boeingul, la 15:44 ora Moscovei.

Potrivit sursei, contururile şi dimensiunile avioanelor se aseamănă, iar culoarea, la distanţă mare este, practic, identică.

Tache 18-07-2014 - 02:24

„A Verkhovna Rada deputy who is also an ex-defense minister of Ukraine, said during a prime time talk-show that the country’s “patriots” would be justified “to kill” Russian President Vladimir Putin if he came to Kiev. Anatoly Gritsenko made his shocking statement speaking on the pop.ular national talk show ‘Shuster Live’.

“Putin won’t stop. He wants not only Ukraine, he wants the Baltic States and other countries,” claimed Gritsenko, who was a presidential candidate twice, in the 2010 and 2014 Ukrainian elections. Gritsenko did not elaborate on what had driven him to such a conclusion. ”

http://rt.com/news/169160-ukraine-mp-putin-kill/

ValVerde 18-07-2014 - 02:38

Avionul prezidenţial s-a intersectat cu aeronava malaieziană în acelaşi punct şi pe acelaşi eşalon: lângă Varşovia pe eşalonul 330 la altitudinea de 10.100 de metri. Avionul a fost acolo la 16:21 ora Moscovei, Boeingul, la 15:44 ora Moscovei.

===

Singura diferenta e ca avionul lui Putin a trecut pe acolo acum doua saptamini. In rest, totul e exact !

Pribeagul 17-07-2014 - 20:01

Dumnezeu cu marea lui mila si indurare.

Titircă Inimăbună 18-07-2014 - 02:07

Dumnezeu daca aude si vede, mai trimite 10 Tunguska, toate peste Moskova, chiar in noaptea asta!

Sa avem o dimineata cu stiri bune „Rusia nu mai este”

שׂפֿבּשׂפֿהּשׁ 17-07-2014 - 20:36

Televiziunile de stiri americane spun ca avionul ar fi fost lovit de o racheta a separatistilor rusi. Daca se va dovedi ca e asa, va iesi scandal mare si voiculescu va ride pe sub mustata ca lumea va fi atenta la altceva decit la felul in care va fi bagat el la pirnaie.

urbos 17-07-2014 - 21:00

Onanistu face descoperiri. Hahaha!

Ionel 17-07-2014 - 21:47

Da’ bine era daca era cu pedelei!

UnUL 18-07-2014 - 00:15

Părerea ta, idioată ca toate părerile tale.
Eu aș fi preferat să fie acolo guvernul și USD-ii din Parlament

ancuta 17-07-2014 - 22:29

C-au murit malayezieni, americani, olandezi etc. nicio paguba!
Faptul ca n-a murit niciun rus, da de gandit!

urbos 17-07-2014 - 22:46

Poate a cazut pe casa rujatului, sa fie intr-un ceas bun!

tomi 18-07-2014 - 00:08

Ti-a cazut o caramida pe piezda, urboase.
Hai sa te-mbucur bestie, Armata israeliana a intrat terestru in Gaza, 60000 de militari si altii 40000 sant gata de a interveni ca schimb sau intariri. Auzi bestyie hai zi cate hoituri de hamasnici vrei sa-ti trimit la Pogoanele? Cum ziceai imbecile, la furnal? Ma tata sa-i vezi pe sobolanii tai de arabeti ce se prajesc in Gaza, zau ma pacat ca nu esti si tu acolo, ar fi un deliciu sa te vad cum te prajesti de obuzele si bombele noastre. Ma curvele vi le-am trimis acasa, sa nu zici ca nu santem umani, nu ucidem romani chiar daca s-au incorcit cu arabii tai.

UnUL 18-07-2014 - 00:17

Nu te enerva, domnule Tomi. Bem mâine o cafea și uităm o clipă de idioții de pe forum.

urbos 18-07-2014 - 02:44

Asta dovedeste ji dane ce-am spus mai sus, ati omorat cateva sute de pasageri ca sa puteti sa omorati palestinieni. Nu o sa va mai rabde panmantul ji dane. Vine ji dane. ..

neacsum 18-07-2014 - 00:35

Slava Domnului ca in avion nu se afla nici un american, altfel lumea ar fi facut legatura cu 11 Septembrie. Deci este exclus sa fie mana americana.

briel 18-07-2014 - 01:47

Passengers on board MH17

Netherlands: 154
Australia: 27
Malaysia: 23
Indonesia: 11
UK: 6
Germany: 4
Belgium: 4
Philippines: 3
Canada: 1

Source: Dutch officials

Lipsesc 47 la identificare.

http://www.abc.net.au/news/2014-07-18/malaysia-airlines-passenger-plane-crashes-in-ukraine/5606004

ValVerde 18-07-2014 - 01:52

Bun, acum ca ai stabilit nationalitatea majoritatii victimelor, explica-ne cum l-au dat jos americanii. Te mai ajuta si Tache, cot la cot cu neacsum

briel 18-07-2014 - 02:03

Shut up.

Titircă Inimăbună 18-07-2014 - 02:04

FAC RUSIA !!!

ValVerde 18-07-2014 - 02:04

Ba, tu tii cu americanii !!!!!!

Titircă Inimăbună 18-07-2014 - 02:13

FUT RUSSIA

ValVerde 18-07-2014 - 02:35

Io rusoaicele tinere !

briel 18-07-2014 - 02:21

Ce-aveti ma, v-ati dilit ? Subliniam ca intre cei 47 de pasageri inca neidentificati ar putea fi si americani.

Se pare ca rebelii pro-rusi au doborat avionul din greseala, crezand ca este un An-26 ukrainian. Dupa mutra extrem de lunga a lui Putin, probabil ca este adevarat. Ce tragedie !

ValVerde 18-07-2014 - 02:33

Erau si 23 de americani la bord.
Acum e limpede ca lumina zilei ca atacul a fost conceput de acelasi ofiter CIA care a organizat darimarea turnurilor gemene.

Vilvoi i-a mirosit din prima !
Ia uite ce zice mai sus !

UnUL 18-07-2014 - 00:45

SERVICIUL SECRET UCRAINEAN publică o înregistrare care ar dovedi cine a doborât avionul Malaysia Airlines. TRANSCRIPT
de Andrei Luca POPESCU, în Gâmdul, 17.07.2014

SBU, serviciul secret al Ucrainei, a publicat o înregistrare din care reiese că un lider separatist prorus îi raportează unui colonel al serviciilor secrete ruseşti că a doborât un avion. Din discuţie reiese că separatiştii au crezut că e un An-26 de transport ucrainean, iar când află că au doborât de fapt un avion civil de pasageri, se poate auzi o replică: „Aşa e la război!”. Separatiştii intră în panică când îşi dau seama ce au făcut. Anterior, un lider separatist din zona Doneţk a publicat pe o reţea de socializare un mesaj şi înregistrare prin care susţinea că au doborât un avion militar ucrainean, la scurt timp după prăbuşirea aeronavei Malaysia Airlines. Imaginile publicate de el erau cele de la locul prăbuşirii avionului Malaysian Airlines. Ulterior, el şi-a şters postarea. Separatiştii proruşi, printr-un lider poreclit Byes, pot fi auziţi pe înregistrarea publicată de SBU cum se laudă că au doborât un avion An-26 ucrainean, de transport militar, vorbind cu un colonel al serviciilor secrete ruseşti. Ruşii îi informează însă că la televizor se spune că este vorba despre un avion de pasageri al Malaysia Airlines. Separatiştii insistă însă că este vorba despre un avion militar ucrainean.
Separatiştii confirmă că nu au găsit la locul accidentului material militar aşa cum se aşteptau. Replica liderului separatist este incredibilă: „E avion spion… Aşa e la război”.
Şeful SBU acuză că doi ofiţeri de informaţii din Rusia sunt implicaţi în doborârea avionului malezian. Pe înregistrare se aude cum persoane poreclite „Demonul”, „Maiorul” sau „Grecul” intră în panică atunci când îşi dau seama că au doborât un avion plin cu pasageri şi îşi descriu imaginile înfiorătoare ale civililor morţi de la locul prăbuşirii.
Conform înregistrării, traduse de Kiyv Post în limba engleză, autorii ar fi militanţi cazaci proruşi din zona satului Ciornuhine, Lugansk, situat la aproximativ 80 km nord-vest de Doneţk. O convorbire telefonică a avut loc la ora 16.40, ora locală, la 20 de minute după ce avionul malaezian s-a prăbuşit. Igor Bezler, despre care SBU susţine că este agent rus GRU şi lider al Republicii Autoproclamate de la Doneţk, vorbeşte cu o persoană identificată drept un colonel de la sediul central al GRU, Vasili Geranin, şi îi relatează despre un avion doborât, pe care separatiştii se pregătesc să îl examineze.
O a doua înregistrare este între separatiştii „Maiorul” şi „Grecul”. „Este 100% un avion de pasageri”, spune Maiorul.
Mai jos, transcriptul tradus de publicaţia ucraineană Kyiv Post:
Igor Bezler: Tocmai am doborât un avion. Grupul Minera. A căzut dincolo de Yenakievo.
Vasili Geranin: Piloţii. Unde sunt piloţii?
IB: Am plecat să îi căutăm şi să facem fotografii. Iese fum.
VG: Acum câte minute?
IB: Cam 30 de minute.
SBU comentează că după 40 de minute separatiştii ajung la concluzia că au doborât un avion civil de pasageri şi urmează o a doua convorbire.
Maiorul: Sunt oamenii din Cernuhin care au doborât avionul. De la postul din Cernuhin. Cazacii care stau în Cernuhino.
Grecul: Da, Maiorule.
Maiorul: Avionul s-a rupt în aer. În zona minei Petropavlovskaya. Primul 200 (nume de cod pentru mort). Am găsit primul 200. Un civil.
Grecul: Bine, ce ai acolo?
Maiorul: Pe scurt, a fost 100% un avion civil de pasageri.
Grecul: Sunt mulţi oameni?
Maiorul: Căc..! Resturile au căzut chiar în curţile caselor.
Grecul: Ce fel de avion?
Maiorul: Nu am stabilit asta. Nu am ajuns la locul accidentului. Văd doar zona unde au căzut cadavrele. Sunt rămăşiţe de mânere, centuri, scaune şi corpuri.
Grecul: A rămas ceva din armament?
Maiorul: Absolut nimic. Lucruri civile, medicamente, prosoape, hârtie igienică.
Grecul: Sunt documente?
Maiorul: Da, este al unui student din Indonezia. De la Universitatea din Thompson.
Un militant: În legătură cu avionul doborât lângă Snijne-Torez. E civil. A căzut lângă Grabove. Sunt o grămadă de cadavre de femei şi copii. Cazacii sunt acolo şi se uită.
Spun la televizor că e avion AN-26, dar pe el scrie Malaysia Airlines. Ce căuta pe teritoriul Ucrainei?
Nikolai Koziţin: Înseamnă că aducea spioni. Nu ar trebui să zboare. Aşa e la război

Titircă Inimăbună 18-07-2014 - 02:20

CAND RUSIA FACE CEVA, IN MOD NORMAL ESTE O CRIMA, SAU O COTROPIRE, SAU UN JAF DE TEZAURE

in mod exceptional, insa, din cand in cand mai jefuieste doar paltoane si ceasuri fara sa omoare, probabil din greseala

Tache 18-07-2014 - 02:31

Declarația Ministerului rus al Apărării

Pe 17 iulie, sistemele de apărare antiaeriană ale Federației Ruse nu au fost puse în funcțiune în regiunile de frontieră cu Ucraina, de asemenea avioanele Forțelor Aeriene ale Rusiei nu au efectuat zboruri în zonă, anunță Ministerul rus al Apărăii într-un comunicat remis agenției de știri RIA Novosti.

Conform informațiilor Ministerului rus al Apărării, în regiunea Donețk din sud-estul Ucrainei au fost amplasate 27 de sisteme de rachete de tip Buk m1, ce fac parte din dotarea armatei ucrainene. Sistemele sunt capabile să lovească ținte la peste 30 de kilometri altitudine.

Potrivit Ministerului rus al Apărării, stârnesc îndoieli declarațile autorităților de la Kiev, potrivit cărora sisteme Buk și avioane ale Forțelor Aeriene ale Ucrainei nu au fost folosite pentru a lovi ținte aeriene în zona prăbușirii avionului malaezian Boeing.

Titircă Inimăbună 18-07-2014 - 02:47

CAND RUSIA FACE CEVA, IN MOD NORMAL ESTE O CRIMA, SAU O COTROPIRE, SAU UN JAF DE TEZAURE

in restul timpului minte de ingheata Siberia, sau spune tampenii ca Rogozin

Titircă Inimăbună 18-07-2014 - 02:23

RUSIE, RUSIE, TI-AI DAT FOC LA MIZDA!

o sa-ti faca asiaticii Piata Galbena in plin centru Moskovei

Comments are closed.