Acasa InternationalExterne Comisia Europeană şi Consiliul Europei. Cum vor să integreze rromii

Comisia Europeană şi Consiliul Europei. Cum vor să integreze rromii

scris de L.M.
4 afisari

Comisia Europeană şi Consiliul Europei au lansat un program în valoare de 700.000 de euro pentru favorizarea accesului minorităţii rrome la locuinţe, educaţie, sănătate şi locuri de muncă în cinci ţări – Ungaria, Bulgaria, Italia, România şi Slovacia.

Tigani rromi (fanzof.com)

Comisia Europeană şi Consiliul Europei. Cum vor să integreze rromii (foto: fanzof.com)

Integrarea rromilor nu este doar o problemă care trebuie rezolvată, ci şi o oportunitate pentru dezvoltarea economică şi socială”, a declarat la Budapesta, comisarul european pentru ocuparea forţei de muncă, afaceri sociale şi incluziune Laszlo Andor, cu ocazia lansării oficiale a programului Romact, informează AFP, preluată de Moldpres. Finanţat de Consiliul Europei, Comisia Europeană şi Fundaţia „Open Society” a filantropului american de origine ungară George Soros, programul îşi propune să realizeze o punte între rromi şi restul societăţii în diferite domenii, venind în ajutorul municipalităţilor şi administraţiilor.

Proiectul se axează pe pregătirea autorităţilor locale şi regionale implicate în politicile de integrare a rromilor.

Pe parcursul unui an, programul va fi implementat simultan în Ungaria, Bulgaria, România, Italia şi Slovacia, unde trăiesc comunităţi importante de rromi. În Ungaria – unde trăiesc între 650.000 şi 750.000 de rromi – opt municipalităţi participă la program. Autorităţile locale din celelalte ţări participante vor demara proiectele în următoarele luni. În Europa trăiesc între 10 şi 12 milioane de rromi, cea mai mare minoritate etnică din Europa, majoritatea fiind cetăţeni ai UE.

33 comentarii

digital 06-10-2013 - 21:09

……..majoritatea fiind cetăţeni ai UE.

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 06-10-2013 - 21:35

Bah ‘hltzat’o , vino draq , cu pielea ta groassa , ce DESENE ar iesi!Si
am juka si noi un …halaripu!

Gore 06-10-2013 - 21:44

In titlul articolului lipseste semnul exclamarii:
„Cum vor sa integreze rromii!!!”.

IngerAlbastru 06-10-2013 - 23:04

In America nu este nevoie de nici un program din asta, nimeni n-ar da 1 cent pe asa ceva, se integreaza ei singuri daca vor sa traiasca, daca nu decid asa … sa fuga departe!!! Nu se ofera programe de locuinta, artisitice, culturale ca nu-l intereseaza pe nimeni sau altceva din traditiile lor, doar MUNCA foarte multa!!!
Sa vezi cum se integreaza intr-zi, fara probleme, nici macar scoala de limba nu se ofera!!! invata de la TV si din muzica rape ca deja faque-urile se cunosc din nastere, restul este rutina 🙂

IngerAlbastru 06-10-2013 - 23:06

Privind poza … daca te prinde politia ca umbli asa fara maieu in public, te aresteaza pentru expunere indecenta in public, nimeni nu va sta sa-ti admire tatuajele ci va chema politia 🙂

Antibasistul 07-10-2013 - 05:22

Deh, SUA e civilizata, nu-i ca inapoiata Europa invadata de toți barbarii si boriții Asiei ca: gipsies, hunii, avarii, tatarii, bozgorii, turcii…!

BULA 07-10-2013 - 07:10

Pop.ulatia SUA e formata din material genetic de proasta calitate, din urmasii borfasilor din Anglia si alte tari, refugiati acolo, si ai negrilor adusi pe plantatie. Astia nu sunt buni la carte. Elita stiintifica si tehnica a SUA e de import.S-au dus evreii si i-au dirijat pe analfabetii veniti din Anglia si Gernania, i-au folosit in interesul lor. Tot evreii, care sunt la butoane, au organizat operatiunea de brain-drain pentru activitatile care se fac cu capul.

jan dinu 07-10-2013 - 07:43

— POtentialul Genetic — in USA depaseste
ca valoare & IQ orice alta natiune de pe pamint .
Chiar daca sunt necesare unele corectari shi ajustari
de primenire a elitei care a cam stagnat datorita
– status quo -ul ruginit shi saturat …de succese …
Probabil ca – noua explozie informationala – (local – globala )
este un special atu de a respira prin noul aer al acestor realitati
care NU pot fi stopate in aceasta new age …melting pot !
Decadentza europeana este prea vizibila in toate laturile ei ..shi nu cred ca
mai poate fi posibila o noua renastere …
JD-USA

BULA 07-10-2013 - 07:52

E mai destept gugustiucul meu decat majoritatea americanilor. Si nu e agresiv.

jan dinu 07-10-2013 - 08:29

Noroc cu gugustiucul tau pur …shi inteligent
altfel – oltenii atit de mixati – ar
trage cu totzii pe nas mahoarca – Carpati – ! -:)))
JD-USA

IngerAlbastru 07-10-2013 - 09:04

Elita americana nu da un ou degerat pe elita europeana incepand cu regina angliei. Daca observi deja le-a dat ordin cine va urma pe tron ori intra tronul in muzeul fierului vechi!!! ca si toate capetele imbatrinite sa coboare de pe tron ca ei nu mai dezbat cu surzi si orbi nimic. In scurt timp s-a rezolvat fara incidente si asta nu evreii au cerut, doar sa observi cum se propaga informatia de azi.
Charles al UK-ului nici pis n-a zis, doar baba lui dementa a sarit in sus ca nu va fi regina si acum divorteaza cica, dar mi-e ca va termina ca si alba ca zapada 🙁 intr-o casa cu pitici.

IngerAlbastru 07-10-2013 - 08:57

Ai uitat taranii de daci sau romani cum vrei!!! care se stabileste stiintific ca sint cam tot ca si turcii sau avarii, deloc romani si francezi cum v-a inspirat comunistii!!! tot un fel de „bez gora” fara tara-patrie pe acel loc doar de o vreme scurta migrati de te miri unde. Boritule!!!

UnUL 07-10-2013 - 09:22

Ingeraș, ești incoerentă și nu se înțelege nimic din postarea ta. Înțeleg că stăpânești insuficient româna, dar încearcă, totuși, să te faci înțeleasă.

IngerAlbastru 07-10-2013 - 09:32

Imi place sa fiu misterios nu comun ca sa fiu mai greu descifrabil. Ai nevoie si de creier …

pathfinder 07-10-2013 - 10:55

@IngerAlbastru
Sa fii „comun” inseamna sa folosesti corect limba romana…
Sa fii „misteros” inseamna sa o pocesti…

Aha! 🙂
Corect: Ai nevoie si de creier!

IngerAlbastru 07-10-2013 - 11:04

E Luni si e zi de creioane colorate, am uitat pe moment schedule-ul din azilul tau. O sa ai atit de corectat ca n-ai ziua destul de lunga!!!

Antibasistul 07-10-2013 - 16:11

Ingeru, Olga Khan, e suparata pentru ca am scris aevarul ca biata Europa a fost invadata de 2000 de ani de cele mai barbare, criminale popoare ale Asiei: hunii, goții, avarii, tatarii, ungurii, turcii…!

pathfinder 07-10-2013 - 16:15

@Huhu
hunii, ….., ungurii, … ? 😉

Antibasistul 08-10-2013 - 00:33

Hunii=unguri.
Unguri=hunii!

Tom Cc 07-10-2013 - 10:29

pe tigani, Comisia Europeană şi Consiliul Europei nu v-a putea sa-i integreze niciodata ! o vorba din batrani spune : ai vazut cuc clocind si tigan muncind ????

IngerAlbastru 07-10-2013 - 10:41

Din caine nu se face slanina niciodata … mai spunea bunicul, asa si aici, incearca sa le castige pe tigani dar degeaba ca vor sparge toate apartamentele din blocul respectiv unde-i muta pana va ajunge ca in multe cazuri cand toti locatarii altii decat tigani se muta din zona departe foarte repede. Ei nu ezita sa lase totul si se duc precum cei din Galati din zona seismica!!! In Franta acest fenomen s-a intamplat de zeci de ori in trecut. Cei care trebuiau sa se integreze au dat si foc la cladirile in care au locuit cand nu mai aveau ce fura.

pathfinder 07-10-2013 - 10:49

Corect!
Interesant insa ca i-a trecut prin cap cum ca s-ar putea face slanina….

IngerAlbastru 07-10-2013 - 11:00

E o zicala secuiasca!! altcuiva mult inaintea lui i-a trecut prin cap ideea.

pathfinder 07-10-2013 - 11:02

Bre, nu mai lua totul asa in serios.
Si asta era o gluma…

UnUL 07-10-2013 - 11:05

Grea treaba asta cu simțul umorului. Unii îl au, alții au doar câteva rudimente, la alții e îmbârligat precum coada porcului, iar alții ca Scârbos, Bășinel, Degețel, etc. nu au decât simțul Omorului.

IngerAlbastru 07-10-2013 - 11:05

Uresc cuvintele BRE si MATALE … printre altele.

UnUL 07-10-2013 - 11:08

Ingeraș, Bre e un apelativ familiar, mai frecvent în unele regiuni ale României, dar fără nimic vulgar în el, iar „matale” – sinonim familiar pentru „dumitale” – nu are nici el nimic vulgar, agresiv sau insultător, dimpotrivă, e un pronume de politețe.

IngerAlbastru 07-10-2013 - 11:22

Inteelgi ca URESC aceste cuvinte!!! N-am treaba ce inseamna ele, sau in loc de ce stau in gramatica romana, eu nu le pot suferi ca exista si alte forme de exprimare/adresare. N-am crescut in zona cu romani si am o problema cu multe
cuvinte. Am numai 6 ani de experienta intre romani numai si n-am avut nici un prieten in scoala. Doar cateva lucruri am adoptat din toata experienta!

pathfinder 07-10-2013 - 11:37

Bine bre!

UnUL 07-10-2013 - 11:42

Bine virgulă bre, Pathfinder.

pathfinder 07-10-2013 - 11:49

Bine, bre!
Acu-ti place? 🙂
Sunt pe repede-nainte…

UnUL 07-10-2013 - 11:51

Acu e perfect.

UnUL 07-10-2013 - 14:10

Ei vor. Dar oare vor și rromii?

Comments are closed.